CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mamantaro

kenangan bulan Ramadhan di kampus

beza pengalaman pose kat m'sia & overseas, yg paling obvious kat overseas tak de bazar ramadhan..  nak makanan best2, kene msk sendiri..
kadang2 kene bukak pose time kelas. cam pose thn lepas, aku bz sgt ngan kelas. rase cepat sgt bln ramadhan tu abis..  skarang ni, buleh la bukak pose awal sbb pose jatuh time winter or late fall. . tapi thn2 depan, bile pose jatuh time summer or early fall, terpaksa la bukak pose kul 8-9 mlm &  sahur before kul 3 pagi..

kat tempat aku, muslim students ramai jugak la.. time bln posa, muslim student association slalunye organize fast-a-thon day .. sponsors donate a dollar for each non muslim yg berpose pada ari tu utk kanak2 yg kurg bernasib baik .. pose thn lepas,beratus2 non muslim register name utk program tu.. & time bukak pose ramai2 ngan dorg, dorg cite la pengalaman dorg berpose.. mostly tak kisah sgt tahan diri dr mkn, tapi nak tahan diri dr minum air dorg kate mmg payah.. ade yg sanggup bgn kul 3 pagi utk sahur, ade yg suke psl dorg tak yah nak peningkan kepala pk psl lunch, & dorg lebih appreciate & grateful ngan life dorg.. kalo kat iftar, kitaorg berbuka ngan kurma & susu je dulu.. pas tu, solat & after that baru mkn.. kadang2 ade gak non muslim yg join iftar ni.. lagi meriah..

Originally posted by mamantaro at 9-7-2006 01:37 PM
err......
ade x sesapa yg pose kat uni ni obesee??

mesti pengalaman korang lain kan??? kan???

Saya dulu study kat UK. Saya dah cerita pengalaman berpuasa kat southern UK kat atas tu.

University saya terletak di tenggara UK di mana umat Islam kurang  (tak seperti di utara UK, di mana ramai Pakistan etc, students Malaysia pun ramai). Jadi suasana puasa tu tak terasa meriah sangat. Waktu berpuasa memang pendek sebab masa saya di sana, bulan puasa jatuh masa winter (sekarang ni rasanya dah panjang sikit, sebab bulan puasa jatuh masa late fall). Kalau nanti bulan puasa jatuh waktu early fall or summer, susah lah sikit puasa :lol Biasanya waktu summer, subuh masuk cukup awal, kadang-kadang pukul 3-4 pagi. Maghrib pula masuk lambat, hingga pukul 9 malam. Jadi banyangkan saja lah kalau kena puasa masa tu. Masa di sana dulu, ada sorang kawan pernah ganti puasa waktu summer. By the time buka puasa, dia dah pitam.

Walaupun selalu berbuka puasa di dalam kelas, tak meriah, tapi still berpuasa di oversea saya rasa kenangan yang best. Paling best sebab umat Islam tak berapa ramai, jadi ikatan tu jadi kuat sangat. Di university saya dulu, ada juga buat aktiviti berbuka puasa bersama-sama umat Islam dari negara lain setiap kali tiba hari Sabtu. Gilir-gilir memasak, jadi macam-macam lah makanan yang dirasa. Teringat ada sekali tu, budak Malaysia punya giliran untuk memasak makanan berbuka puasa pada hari Sabtu minggu tu. Jadi kami masak nasi ayam, sebab sedar ramai orang Saudi, Iraq dsb tak lalu makan pedas. Tapi sosnya masih sos cili. Bila tiba waktu makan, ada seorang dua budak kecil dah menangis sebab termakan sos cili tu, mereka ingat sos tomato. Kalau giliran orang Arab memasak, saya memang suka sangat makan bakhlava. Kalau raya pun, saya suka cari yang ni.

Lagi satu, kami selalu solat terawikh sama-sama umat Islam di university tu di satu markas kecil. Ada juga beberapa pensyarah di university tu yang Islam. Jadi bila ada banyak mazhab, solat terawikh jadi warna warni. Jika budak Malaysia yang mengimamkan, akan lain. Bila Arab yang imamkan, akan lain.

aiseh..aku lupe da mcm mane.. thn ni tk merasa da puasa kat kampus..

err.... antique.....
pa maksud semayang etrwikh jd warna warni??
diorg pakai baju kaler lain2 atau diorang semayang ikut imam masing2 ??

rasa mcm best jek kat sana.....
anyway chuckiey..... ko mesti bestkan pose kat sana....

Originally posted by mamantaro at 10-7-2006 10:51 PM
err.... antique.....
pa maksud semayang etrwikh jd warna warni??
diorg pakai baju kaler lain2 atau diorang semayang ikut imam masing2 ??

rasa mcm best jek kat sana.....
anyway chuckiey..... k ...

bukan pakai baju kaler lain-lain... tapi cara solat terawikh dilaksanakan yang lain-lain... mazhab kan lain-lain, jadi cara pun lain-lain lah....

ooo.......
mcm maman dulu pernah bebudak kulit itam dtg semayng terawikh pakai seluar bermuda 3/4...... sumer pandang pelik... tapi pk balik sah smyg pasal tutup smpai lepas lutut.... hehehehe

Follow Us
hmm.....
pose kat jepung mcm ne ek???

kami masak nasi ayam, sebab sedar ramai orang Saudi, Iraq dsb tak lalu makan pedas. Tapi sosnya masih sos cili. Bila tiba waktu makan, ada seorang dua budak kecil dah menangis sebab termakan sos cili tu, mereka ingat sos tomato. Kalau giliran orang Arab memasak, saya memang suka sangat makan bakhlava. Kalau raya pun, saya suka cari yang ni.

teringat aku di suatu mapley berdekatan uia.... seorang forener arab pesan nasi goreng.... tiba-tiba dia mai kat tempat orang masak, tanya "nasi goreng saya?" brader tu angguk..... langsung dia cakap bernada tinggi "brother, no chilli please....." brader tu agak terkejut lalu tersambil memasukkan sos/lada boh ke dalam kuali.... bengang je forener gelap ni..... aku gelak jer..... yang mamat ni saje je tanak ofer buat baru....

gamaknye mamat tu ingat forener tu cakap "more chilli " kot..... membebel-bebel fornenr ni dalam bahasa suku dia.... krn bukan bahsa arab yang aku faham...... member dia pun gelakkan dia..... ha ha ha.........

hahhahaa.....
diorg biasa ckp arab pasar..... mmg lain skek dr bahsa fasih yg mcm kita blaja tuh

:lebai: banyak btoi kenangan pose kat kampus neh.....udah dekat 10 tau n tak pose penuh kat umah..

:pmuka: tiap taun terlibat ngan tulun2 urg wat bukak pose kat kampus......tiap taun  musyti ado gado2...paling utama ngan pak guard yg blgak...yg baik pun ado.....tapi yang paling besh taun lepas sbb siap nama masuk paper sbb ajak budak bertumbuk n siap VC n TNC call2 nak tau isu masuk papaer....glemer wo:pmuka:

abe ko blaja kat mana???

hmmm..... x samapi 2 bulan g ramadan akan menjelma dah......

6 years fasting kat oversea

memacam pengalaman

sadis skit 6 kali gaks beraya kat obersea

pasni balik mesia nak raya puas2 kat mesia hehehe

singa skrg kat oberseaa atau dah lek melaysia???

puasa 2002 - metrik uia pj...takde yg menarik sgt..sbb x byk keje sgt pun..rilek je..mlm2 pi terawih kat abc..tercuci mate n tersangkut ngan sorang guy nih..hehe..

puasa 2003 - uia main camp -2nd day puasa= taaruf week..time nih masih hijau lg ngan uia.nak pi mane2 pon x reti short cut.tiap2 hari balik kelas mcm ikan kering je gamaknya.terawih kat masjid uia bes..ramai poreigner

puasa 2004 - exam week..start dr revision week sampai final adalah dlm bulan pose.bes gak la..abis sahur terus pulun sampai nak masuk hall sblh paginye.yg x bes..sbb mlm2 diisi dgn proses serap ilmu semata2..sedar2 raya pun dah dekat

puasa 2005 - same gak...exam waktu puasa.bes gak la..tenang je rasanya.result final yg berlangsung time puasa slalunye > mantap dr sem2 biasa.berkat kut....

puasa 2006 - no more exam bulan puasa..insya Allah uia akan sama mcm u lain gak..exam lps raya compared to thn lepas,kitorang exam awal sket dr kebanyakan u,kecuali certain u mcm uum...exam sblm raya gak...tp mesti tensen sbb kene bukak buku di pagi raya..alahai..
kenangannnnn....hehehe....

Reply #34 singajantan's post

6 thn? amik medic ye..

mamantaro

aha kat obersea lagi tak sabao nak balik

chuckiey

taklaa ..tapi ada iras 2 ... 6 tahun ada gap skit2 hehehe

ooo.......
ko lek bulan lapan ker???

bulan 11

nak kirimker