CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 8752|Reply: 62

Kenapa banyak negara Islam mendiskriminasi wanita?

Aku heran kenapa banyak negara Islam mendiskriminasi perempuan melalui dokumentari2 yg aku tengok kat tv. Contohnya di Afghanistan dan Pakistan, membunuh dan memukul sampai mengorek biji mata perempuan dibenarkan dalam masyarakat sekiranya perempuan tu didapati bersekedudukan dgn lelaki bukan muhrim atau dilihat berjalan2 dgn lelaki bukan muhrim. Di Arab Saudi pula, perempuan tak boleh memandu. Di negara2 Islam lain perempuan tak digalakkan keluar dari rumah dan juga menimba ilmu di sekolah.

Walaupun negara2 bukan Islam pun ada mendiskriminasi perempuan seperti di Korea Selatan (perempuan tak boleh ambik loan) dan Jepun (perempuan tak boleh tuntut harta sepencarian), tapi aku nak fokuskan di sini negara2 Islam dulu kerana dgn diskriminasi camni, org2 Barat pandang serong terhadap Islam dan menganggap Islam memang mendiskriminasi perempuan.

Mereka ni tak taukah perempuan mempunyai hak yang hampir sama dgn lelaki di sisi Islam. Lelaki wajib menuntut ilmu, perempuan juga wajib. Tak ada pun nas melarang perempuan memandu, tak ada pun Islam suruh korek biji mata perempuan yg ditengok berjalan2 dgn lelaki bukan muhrim?

Sebagai seorg lelaki, aku rasa sungguh kesian dgn perempuan2 kat negara2 Islam especially di Pakistan hingga ke Asia Barat. Perempuan2 kat negara kita pula bernasib baik dapat semua yg mereka nak di negara kita, tapi masih jugak mempersoalkan macam2 seperti poligami dll. Sepatutnya perempuan2 di negara kita ni tengok sendiri keadaan di sana dan sedar untungnya menjadi perempuan Islam di negara Islam seperti Malaysia.

Rate

1

Originally posted by Muntz at 4-11-2006 08:49 PM
Aku heran kenapa banyak negara Islam mendiskriminasi perempuan melalui dokumentari2 yg aku tengok kat tv. Contohnya di Afghanistan dan Pakistan, membunuh dan memukul sampai mengorek biji mata perem ...

Di negara2 Arab dan Afghanistan dan Pakistan juga  menghalalkan pembunuhan menembus maruah ..  contoh  berlaku  kat  syria  di mana ..bapa  membunuh anak perempuan (dikatakan terlibat dlm maksiat)  kerana  memberi aib pada  keluarganya ...  pembunuhan ini  seperti  perbuatan zaman   jahiliah

Rate

1

Reply #1 Muntz's post

Jepun (perempuan tak boleh tuntut harta sepencarian)

errr ... sape bgtau ko bende yg aku quote nih?:stp:

Reply #2 mahathirGX's post

mungkin kerana keturunan mereka?? aku rasa satu benda yg susah dibuang pada org Islam ialah bila budaya bangsa mereka tak boleh dipraktiskan dalam Islam, mrk tetap buat dan tetap ambik sikit2 nas dari ajaran Islam untuk menyokong perbuatan2 mereka tu.

Reply #3 pandikar's post

tak taulah... kalau salah, mintak maaf ler. aku terdengar waktu pengarah auditor buat ceramah arituh.

SALAM..............

Fikirkan..............

Bila Adat diangkat menjadi Syariat.............
Bila Al-Quraan jauh dari 'jangkauan'..........

Follow Us
Tp org2 islam akan ckp begini bila bnda ni dipersoalkan :

YANG SALAH ITU IALAH ORANG ISLAM IAITU PENGANUTNYA , AGAMA ISLAM ITU SENDIRI BETUL

Soalannya ialah , kalau kita kaji , smua agama lain dlm dunia ni pun , yg dipanggil org islam sbg kafir pun , MENYERU KE ARAH KEBAIKAN, tp bila jd pd org non muslim , org2 islam dgn bangganya berkata :

DORANG TU SEMUA KAFIR , SEMUA BENDA BOLEH BUAT

Renung2kanlah, salam pd semua dan selamat hari raya aidilfitri , maaf zahir batin , IT IS WHAT IT IS

Rate

1

Originally posted by Muntz at 4-11-2006 09:49 PM
Aku heran kenapa banyak negara Islam mendiskriminasi perempuan melalui dokumentari2 yg aku tengok kat tv. Contohnya di Afghanistan dan Pakistan, membunuh dan memukul sampai mengorek biji mata perem ...

Dalam kita membuat tuduhan-tuduhan tersebut.  Perhati balik sejarah Pakistan.  Bukankah Pakistan tu pernah ada Perdana Menteri perempuan?  Macamana boleh kita kata ada diskriminasi?

Lagi pula, aku tak tengok dokumentari tersebut.  Kalau boleh tahu, ada tak tunjuk gambar perempuan tu kena korek mata?  Atau tunjuk gambar perempuan punya mata dah hilang atau cedera ke?  Atau, dokumentari tu cuma cakap-cakap saja?

Betul ke idak dokumentari tu punya cerita?

Reply #5 Muntz's post

kalo ikut dokumentari yg aku pnah tgk, kt jepun dh ade siap2 dh ape itu harte sepencarian bile derg cerai ...

yg aku tgk tu bg cth rumah ... kalo pasangan yg bercerai tu x spakat(dlm erti kate lain dh xde cr lain), kene jual n then duit tu nnt kene bhg 2 ...

itu yg  aku tau la :tq:

bagaimana pula dengan eksploitasi wanita yg begitu berleluasa say di Barat?

Originally posted by ayyohpeen at 4-11-2006 11:56 PM
SALAM..............

Fikirkan..............

Bila Adat diangkat menjadi Syariat.............
Bila Al-Quraan jauh dari 'jangkauan'..........

betul tu. contohnya macam minum nira, berinai macam org hindu, mandi buang sial dan sbgnya.. masih lagi sebahagian daripada budaya masyarakat melayu kita.

Originally posted by ibnur at 5-11-2006 11:04 AM

Dalam kita membuat tuduhan-tuduhan tersebut.  Perhati balik sejarah Pakistan.  Bukankah Pakistan tu pernah ada Perdana Menteri perempuan?  Macamana boleh kita kata ada diskriminasi?

Lagi p ...

mmg dia tunjuk betul. perempuan tu kena korek dua2 biji mata, kena potong telinga, kena kerat hidung. kalau ko tengok mmg ngeri giler lah. aku pun tak sanggup tengok. tak silap aku kat discovery channel. pastu bila ditemuramah laki dia, laki tu dgn selamba cakap, "saya buat kerana mematuhi ajaran Islam dan saya tak menyesal sedikitpun".

pasal pm dia pernah perempuan, aku tak tau kerana itu politik. tapi yg diskriminasi betul2 ialah mereka yg berada di hierarki paling bawah dalam masyarakat mereka.

Originally posted by petola at 5-11-2006 11:30 AM
bagaimana pula dengan eksploitasi wanita yg begitu berleluasa say di Barat?

cuba baca balik apa yg aku terangkan dalam post pertama. especially paragraph number 2 tu.

zasssss This user has been deleted

mmm

Camnir lee..org buat sesuatu kezaliman atas nama islam. Korek mata pun atas nama islam. Mna ader hadis hukum korek mata? So,kita jangan melatah lak.. pasal org bukan islam nir diorang tengok keburakan islam jer.. bukan kebaikkan. Ini terjadi sejak zaman rasulullah lagi. Jadi bila ader kes korek mengorek mata yg bukan atas hukam islam nir, mereka terus saja ambil kesematan. Jadi sebagai org islam, jangan  sesitif sangat. kena bagitahu org kafir tu, Yg mengorek mata tu orang islam tetapi bukan dari ajaran islam!!!

Originally posted by zasssss at 1-1-2007 02:28 PM
Camnir lee..org buat sesuatu kezaliman atas nama islam. Korek mata pun atas nama islam. Mna ader hadis hukum korek mata? So,kita jangan melatah lak.. pasal org bukan islam nir diorang tengok kebura ...

:setuju::setuju::setuju:

Originally posted by zasssss at 1-1-2007 02:28 PM
Camnir lee..org buat sesuatu kezaliman atas nama islam. Korek mata pun atas nama islam. Mna ader hadis hukum korek mata? So,kita jangan melatah lak.. pasal org bukan islam nir diorang tengok kebura ...

Sebab tu lah org Islam kena condemn benda2 nie. Jangan sampai tunggu non-muslim nampak keburukan yang dilakukan oleh org islam tu sendiri.

Aku heran kenapa banyak negara Islam mendiskriminasi perempuan melalui dokumentari2 yg aku tengok kat tv. Contohnya di Afghanistan dan Pakistan, membunuh dan memukul sampai mengorek biji mata perempuan dibenarkan dalam masyarakat sekiranya perempuan tu didapati bersekedudukan dgn lelaki bukan muhrim atau dilihat berjalan2 dgn lelaki bukan muhrim. Di Arab Saudi pula, perempuan tak boleh memandu. Di negara2 Islam lain perempuan tak digalakkan keluar dari rumah dan juga menimba ilmu di sekolah.

Walaupun negara2 bukan Islam pun ada mendiskriminasi perempuan seperti di Korea Selatan (perempuan tak boleh ambik loan) dan Jepun (perempuan tak boleh tuntut harta sepencarian), tapi aku nak fokuskan di sini negara2 Islam dulu kerana dgn diskriminasi camni, org2 Barat pandang serong terhadap Islam dan menganggap Islam memang mendiskriminasi perempuan.

Mereka ni tak taukah perempuan mempunyai hak yang hampir sama dgn lelaki di sisi Islam. Lelaki wajib menuntut ilmu, perempuan juga wajib. Tak ada pun nas melarang perempuan memandu, tak ada pun Islam suruh korek biji mata perempuan yg ditengok berjalan2 dgn lelaki bukan muhrim?

Sebagai seorg lelaki, aku rasa sungguh kesian dgn perempuan2 kat negara2 Islam especially di Pakistan hingga ke Asia Barat. Perempuan2 kat negara kita pula bernasib baik dapat semua yg mereka nak di negara kita, tapi masih jugak mempersoalkan macam2 seperti poligami dll. Sepatutnya perempuan2 di negara kita ni tengok sendiri keadaan di sana dan sedar untungnya menjadi perempuan Islam di negara Islam seperti Malaysia

pertamanya aku nak menyentuh ttg perkataan dokumentari yang di maksudkan

mmg sedap tgk NGEO dan DISCOVERY
esp pasal kaum2 etnik...africa...ataupun..ya...pasal isu yang sedang kita bincangkan

ttp aku teringat akan satu surat yang dikirimkan kepada ruangan forum utusan dalam 2 thn yang lalu
ttg NGEO yang menyiarkan ttg masyarakat malaysia di kedah kalau tak silap

penulis kecewa kerana dokumentari itu telah ditambah dengan begitu banyak ajinamoto

kerana menunjukkan mak cik yang bersawah itu
terbongkok2 mencari ikan di sawah

dan muncul dialog
"sekurang2nya ada juga makanan utk dia makan malam ini"
dan banyak lagi yang menggambarkan mak cik tu sangat daif

sedangkan rata2 pesawah padi
dapat idup selesa

maka...aku percaya
keadaan juga sama di negara org

wanitanya tidaklah ditindas dalam konteks menderita mcm dalam dokumentari tuh

cuma...mungkin org yg ditemu ramah tu telah dieskplotaisi
ataupun mereka sebenarnya menunjukkan masanyarakat minoriti yang tak puas ati dengap idup

aku yakin
banyak yang rasa gembira

Sebagai seorg lelaki, aku rasa sungguh kesian dgn perempuan2 kat negara2 Islam especially di Pakistan hingga ke Asia Barat. Perempuan2 kat negara kita pula bernasib baik dapat semua yg mereka nak di negara kita, tapi masih jugak mempersoalkan macam2 seperti poligami dll. Sepatutnya perempuan2 di negara kita ni tengok sendiri keadaan di sana dan sedar untungnya menjadi perempuan Islam di negara Islam seperti Malaysia

aku setuju ttg wanita malaysia yang begitu sensitif ttg isu poligami
dan barang siapa wanita yang meredhai poligami
tergambarlah wanita berjubah lusuh dengan tudung labuh yang hampir koyak

wanita malaysia juga rata2 begitu kuat menafikan hak isteri kedua,ketiga,dan keempat

di mana bagi aku,wanita malaysia mmg hebat kerana menindas kaum sejenis dan seagama mereka..apatah lagi madu mereka sendiri..hehe

aku nak pisahkan isu ini dr sudut agama dan pendapat individu

tak apa kalau dari pandangan individu kita fikir poligami itu salah
kerana kita tak boleh membahagi bahagikan cinta

tapi bila kita cuba nak blame lelaki tu berpoligami
sampai nak libatkan menteri amik tindakkan

rasa mcm tak adil sgt
dah tu

kalau mmg lelaki tu kawen dua dengan janda tua anak sepuluh

2st wife pulak rasa tercabar
"saya tak kisah kalau abg nak kawen pompuan muda..ini???dgn mak cik tua tuh..apa kurangnya saya..??"

aku pun pelik dgn sesetgh wanita ni

AkWalaupun negara2 bukan Islam pun ada mendiskriminasi perempuan seperti di Korea Selatan (perempuan tak boleh ambik loan) dan Jepun (perempuan tak boleh tuntut harta sepencarian), tapi aku nak fokuskan di sini negara2 Islam dulu kerana dgn diskriminasi camni, org2 Barat pandang serong terhadap Islam dan menganggap Islam memang mendiskriminasi perempuan

kat jepun dgn korea mmg budaya lah
lelaki bertanggungjawab melindungi pompuan
pompuan mmg tak payah nak susah2 mintak loan sume
in fact mmg fitrah pun

kadang2..bila wanita sendiri terlalu obses nak perjuangkan hak yg ntah apa apa
lelaki jadi malas nak lindung pompuan lagi

sbb tu la aku rasa kita kena jadi sederhana

[ Last edited by  Duta lover at 2-1-2007 02:31 PM ]

kes pakistan -->lelaki itu x kena korek mata ke, dibiarkan bebas?ramai nanti perempuan buta, bila dah buta ada ke org nak kawen dgn perempuan tu

Di Pakistan, kejadian diskriminasi wanita byk berlaku jauh di kawasan pendalaman, dimana undang2 adat bagi puak2 etnik di sana menjadi perkara pokok.

Malahan, ketidakadilan wanita Islam di sana merupakan faktor budaya serta faktor adat rukun temurun sesuatu puak.

Namun di Karachi, Lahore & Islamabad & bandar2 besar yg lain, wanita mrk jauh lbh bebas dari belenggu diskriminasi krn mrk jauh lbh berpendidikan & memahami hak mrk drpd segi perundangan.