CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: peret

Sejarah Kesultanan Melayu Terengganu

dari blog MBS

Almarhum Tengku Abdul Halim Pernah menulis surat rasmi kepada Sultan Terengganu DYMM Sultan Mahmud Al-Muktafi Billah Shah (kini Almarhum) pada 12 Mac 1988 berhubung kemusykilan mengenai Buku Pertabalan keluaran 21 Mac 1981 dan buku Pameran Sultan Terengganu yang diadakan pada 17-24 Mac 1981 yang tidak memperakui wujudnya Sultan dan ketua agama dalam negeri Terengganu pada tahun 1942 hingga 1945 selama 3 tahun 4 bulan. Salinan surat bantahan ini juga diberikan salinan kepada Raja-Raja Melayu, Yang Di-Pertua Negeri-Yang Di-Pertua Negeri, Menteri Besar Terengganu, Setiausaha Kerajaan Negeri Terengganu, Pesuruhjaya Hal-Ehwal Agama Terengganu dan Kadi Besar/Hakim Mahkamah Tinggi Syariah Terengganu.

Beberapa kenyataan Almarhum Tengku Ali mengenai Putera Sulungnya yang Syah hendak kongsi bersama anda :-

Selain daripada menjadi pemandu kereta sapu, saya juga bekerja sebagai tauke wayang bergerak, dari pekan ke pekan di seluruh negeri Terengganu bersama-sama anak sulong saya, Tengku Abdul Halim. Dia main dipanggung Sultanah. Saya kadang-kadang main di panggung Batu Dua Puluh, Ajil, Hulu Terengganu. Pernah pada satu hari saya mendapat pungutan sebanyak $5,000.00 melalui tiga pertunjukan. Filem yang ditayangkan pada hari itu ialah filem Hindustan yang berjudul 'Dur Badaan'. Walaupun pendapatan yang diperolehi banyak, tapi saya tak ambil satu sen pun daripadanya. Kesemuanya saya serahkan kepada Tengku Abdul Halim yang juga bergelar tauke wayang ketika itu.

Semenjak saya turun tahta tidak ada orang yang ingin mendampingi diri ini kecuali anak-anak dan cucu-cucu saya. Mereka ialah Tengku Abdul Halim anak Sulong saya, Tengku Puteri, Tengku Hasmah, Tengku Badli Shah, Tengku Maleha, Tengku Jaafar, Tengku Mohd. Muhidin dan Tengku Norain.

Reply  missbeyond
selit hal politik sikit
ni antara sebab kenapa idris jusoh kena tendang jadi  ...
iscol_klang Post at 30-9-2011 09:47

ok thanks iscol.. mmm hal idris sy tau ckit2 jer...
x kesahlah siapa pun mb janji jgnlah berkuasa melebihi sultan, dan tadbir negeri dgn adil dan telus, pembangunan utk tiap2 daerah, bukan tempat dia saja.. tapi sukar kan nak yg betul2 sempurna??

kisah tengku ali ni sangat menarik... tp zaman sekarang ni agak2 boleh berlaku tak kisah macam ni?

manalah tau...kawin dgn artis, jawatan kena lucut ke...ekekeke
nazurah Post at 30-9-2011 15:30

Nazurah, betul3.. menarik kisah tengku ali ni..  
emm entahlah zaman sekarang ada x ag kisah mcm tu.. tp yg jelas banyak je kerabat2 suka menikah artis.. bukan lg halangan- mengikut peredaran zaman.. dan artis2 pun lagi suka menikah kerabat2 ni..

Post Last Edit by missbeyond at 1-10-2011 01:26

makam Almarhum Sultan Zainal Abidin II- sultan Terengganu ketiga di perkarangan masjid Abidin

sorry teroff topic jap ..  motipp letak pic di atas??? saja2 je hehe.. puas hati dapat lihat..  terjumpa kat laman blog TAHAMAS FAMILY
http://tahamas.blogspot.com/2010/10/makam-makam-diraja-terengganu-makam.html

Belakang SMASZAL ladang ada banyak rumah lama. Nampak macam setinggan sebab tak dijaga (rumah kayu) tapi papa saya cakap istana tengku ali adalah salah satu rumah kat belakang SMASZAL.

Time saya sekolah dulu saya jahat suka lompat pagar. hehe. Then ada orang tua tegur, kat kawasan tu jugala. Saya panggil dia pak cik saya. Agaknya ramai orang kat situ bergelar-gelar tapi dah dilupakan.

Belakang SMASZAL ladang ada banyak rumah lama. Nampak macam setinggan sebab tak dijaga (rumah kayu)  ...
Percival Post at 1-10-2011 14:14

o_O oo ye ke incik Percival suka lompat2 pagar sekolah dulu..  ooo istana almarhum Tengku Ali kat area situ..
aa TAHAMAS Family tu keturunan almarhum lah.. saya pun tak tau sangat pasal baru je jumpa blog tersebut, baru baca sikit2..

dapat gak aku tengok muka Da Omar ni

Menteri Besar Terengganu
. Y.A.B Dato' Jaya Perkasa
(Encik Da Omar bin Mahmud, CMG, MBE)
dari 10.12.1941 - 01.12.1947

http://terengganuhebat.blogspot. ... nu-dulu-hingga.html

Follow Us
maaf shiri mencelah ...
shiri juga ad berdarah dari kerabat terengganu
atuk shiri Tg Zainal dari Kg. losong masjid & arwah nenek shiri, Engku Aisyah

Pasal Tg.Ali ni Shiri pernah dgr ceritanya ... Die ni la yg org panggil "Ku Cantik" ...
n no wonders la after tgk gambar beliau ... tp kisah ttg camne beliau turun takhta tu ...
ermm dgr mmg sbb sikap beliau yg kaki pompuan dan plucutan jawatan beliau dari petisyen rakyat sendiri ... wallahualam ...

shiri sendiri x amek port waktu dieorng crite ..
but skrg berminat lak bile korang buke cerita

Reply 220# nazurah

rasanya kalo lepas tak jadi sultan tu dia buat something yg bermanfaat, sambung belajar ke, join federal service ke, maybe terbukak sikit mata kaum kerabat...ini tak, libatkan diri dgn benda2 hiburan, mestila rakyat jelata pandang slack..ntah2 tuduhan2 tu pun ada asas belaka (orang lama2 mesti tau cerita ni)..mcm sultan azlan shah pun asalnya tak masuk dlm list bakal sultan pun & dia tak harap nak jadi sultan pun, sambung belajar tinggi2, dah memang rezeki dia, dapat jugak jadi sultan & agong..tengku indra petra lepas kena pecat jd tengku mahkota kelantan, join politik, merasa gak jadi ahli parlimen hulu kelantan sebelum ku li..

Reply 228# iscol_klang

mungkin sbb dia berada dlm zon selesa, anak sulung, waris utama...dan tak disangkalah pulak akan jadi begitu nasibnya. melihat kepada gaya dato jaya perkasa yang longgokkan fail kat meja tanpa memberi sebarang arahan pada tengku ali dan tengku ali pun takde inisiatif nak buat sesuatu, mungkin boleh disimpulkan beliau tidak tahu nak buat apa.
setiap perkara yang berlaku ada hikmahnya.

cuma saya kurang bersetuju apabila tengku ali dinafikan haknya sebagai bekas sultan.

Reply 226# nazurah

Menteri Besar Terengganu
. Y.A.B Dato' Jaya Perkasa
(Encik Da Omar bin Mahmud, CMG, MBE)
dari 10.12.1941 - 01.12.1947

Garangnya... huhuhu   Atok sapo nie?

Post Last Edit by Percival at 3-10-2011 20:15
Reply  nazurah

rasanya kalo lepas tak jadi sultan tu dia buat something yg bermanfaat, sambung b ...
iscol_klang Post at 3-10-2011 17:04

Yelah. Kalau kelantan macam tu jugak. Sepatutnya Tengku Indra Petra yang dapat jadi Sultan Kelantan. Tapi adik dia Tengku Yahya Petra pulak dapat takhta. huhu. Padan muka merajuk sangat. Tapi kan kelantan ni sejarah kesultanan dia, anak sulung sokmo ada konflik dengan ayahanda dia kan? macam sultan kelantan baru ni..

Ni quote dari wikipedia pasal Tengku Indra
Tengku Indra Petra was the eldest son of Sultan Ibrahim, who had been appointed heir apparent with the title of Raja Muda on October 25, 1944. However due to conflict with his father, he was dismissed from the post and removed from the line of succession by his father's decree on February 1, 1948. On the same day, Tengku Yahya Petra replaced his brother as heir apparent with the new title of Tengku Mahkota.
Tengku Indra Petra became a politician and was elected a Member of Parliament (MP) in the first federal legislative election of 1955. Tengku Indra's descendants have since disputed their family's exclusion from the line succession of the Kelantan throne.[3]
Tengku Indra Petra did not preside over the installation of Sultan Yahya Petra's successor, Sultan Ismail Petra, It was Tengku Panglima Raja Tengku Ahmad who presided over both installations of Sultan Yahya Petra and Sultan Ismail Petra. Tengku Panglima Raja is the father of the former Sultanah of Johor, Sultanah Zanariah binti Tengku Ahmad.

Kelantan tak macam terengganu. Raja kelantan berebut-rebut nak naik Takhta (Sultan Muhamad V, Yahya Petra, Long Yunus). Raja terengganu pula jenis reluctant, tanak jadi raja tapi kena jadi raja jugak (Sultan Muhammad, Sultan Mahmud Muktakafi Billah, Sultan Ismail Nasirudin).

Hensemlaa Engku Cantik ni.. perempuan tengok memang cair punya.. hehe. Btul tak nazurah?

Reply 231# Percival

Tengku Indra tu ada kes dengan mak tiri kan?

Reply 233# nazurah

kes apa

Reply 234# Percival

ntah la... sy pun dengar cerita orang tak berani pulak nak tulis kat sini cuma seingat sy ada kena mengena pasal perang jepun

Reply  Percival

ntah la... sy pun dengar cerita orang tak berani pulak nak tulis kat sini cuma s ...
nazurah Post at 3-10-2011 20:58

Cer crita, PM saya xpa.. hehehe

Reply 229# nazurah

samalah..yg tak berkenan tu mcm beriya2 nak nafikan hak tengku ali..
yg tengku ali tu pun semacam jugak, buat benda pelik2..bawak teksi, bisnes wayang, mintak rumah murah (ni pun puncanya drpd penafian istana tu lah)

Reply 237# iscol_klang

dia macam hilang arah kan?kesian jugak dengan tengku ali, itulah bila kita lemah peribadi mudah aje musuh menyerang

Reply 231# Percival

kelantan ni bagi aku darah sultan dia dah luntur, mcm perak jugak
perak lagi lah, mak sultan azlan orang biasa, permaisuri pun orang biasa, menantu pun orang biasa (ada gakla lekat - cicit sultan kedah, tu pun belah mak)

kalau kelantan ni mcm de javu pun ada jugak
lepas sultan muhammad IV mangkat, anak dia sultan ismail naik
sultan ismail tak kahwin, so takde anak, naik tengku mahkota (adik dia, sultan ibrahim) - lebih kurang mcm posisi sekarang, abang sultan, adik tengku mahkota
sultan ibrahim pulak berbalah dgn anak sulung (tengku indera petra), naik anak kedua, sultan yahya petra - pun lebih kurang mcm sultan ismail petra 'gaduh' dengan tengku faris & ada usaha nak tabalkan tengku fakhry sebagai tengku mahkota

baru baca cerita sultan sulaiman pun rupanya tak nak jadi sultan jugak
sampai lari menyorok dlm hutan tak nak abang dia (sultan muhammad II) lantik dia sebagai sultan
sultan ismail nasiruddin pun tak nak jadi sultan, in fact tak nak jadi agong..sampai tunku abdul rahman komplen sultan ismail nasiruddin ni agong paling 'malas' sebab tak nak libatkan diri dlm urusan negara masa jadi agong..kalo kita perasan yg paling kamceng dgn tunku time jadi agong ialah tuanku syed putra, banyak historical buildings kat malaysia dia yg rasmikan (masjid negara, muzium negara, parlimen)

kalau kita perhati sebenarnya tak banyak kesultanan yg peralihan takhtanya smooth tanpa sebarang masalah, meaning tiap2 kali sultan mangkat, anak lelaki sulung akan ganti..yg ada sama ada bergaduh, atau sultan takde waris

- terengganu: sultan muhammad II tak nak jadi sultan, adik pulak yg jadi sultan, kemudian adik sorang lagi jadi sultan..
- kelantan: sultan takde waris, pass kat adik, adik pulak pass kat anak kedua
- selangor: sultan hisamuddin alam shah anak kedua sultan suleiman drpd orang kebanyakan, anak sulung tengku kelana british tak suka
- kedah: sultan kedah takde anak lelaki, kalau tak silap raja muda (yg dah tua) pun takde anak lelaki
- johor: semua ingat kes tengku abdul rahman diganti dgn sultan iskandar
- perak: toksah cakaplah
- perlis, pahang & negeri sembilan je nampak macam smooth