CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 8061|Reply: 51

TENSIONnye!!..Emosi di Luar Kawalan!!..

Halu guys..

Kali ni watever bukak thread baru..sebab ade masalah baru..yg tak dpt watever elakkan..Mlm tadi watever LOST CONTROL!!..Naik ANGIN SESGT!!...Sambil tu mnangis !!..ADUH!!..so tak pasal2...Hari ni watever "Cuti SAKIT"...Watever rase  itu la 1st time watever lost control mcm tu......Risau jugak bile emosi watever tak bleh nak kawal lg..Sebenarnye watever ni bukannye org yg mudah menangis kat opis..Dah 3 tahun pengalaman bkeje, walau mcm mana teruk skali pun kena maki hamun depan ofismate ke ape ke..watever tak mudah give up..atau menangis..Semuanye dlm kawalan..Tapi lately..watever mcm sensitif sgt..

Antara PUNCA2 Utama watever Lost Control ialah:

1) TEMPAT KEJE BARU YG MCM *$#%&#&%!!

Dah sebulan keje sini.BENCI KEJE SINI...sebab org kat sini buat2 mcm watever tak wujud.Dah lebih 1bulan tapi takde pun keje nak buat.Duduk mcm tunggul dari kul 9-5.Tak tau menahu ape2 pun pasal company ni atau ape org lain buat kat sini!!..Yea watever tak nak citer lebih2 kat sini..tapi korang paham2 jer la..Watever tak selesa keje sini...TENSION BTUL!!

2) DAH LAMER TANAM ANGGUR!!

Sblum mula keje kat sini dah lamer tanam anggur..So duit takde masuk..Memang kering & gersang skarang..So takde choice..Tak bleh nak quit jer mcm tu...So watever paksa jugak diri teruskan keje..Dah 6 bulan cari keje so ini jer la offer yg watever bleh dpt..

3) SBLUM TANAM ANGGUR, KENA FIRE!!

So sblum watever mula tanam anggur dulu watever dBERHENTIKAN keje..Ofcouse its not t end of t world!!..tapi ade byk side effect negative..yg memalukan...korang paham2 jer la..

4) TRAUMA LEPAS KENA FIRE!!

Yea watever rase down sgt masa ni..Sampai sanggup tipu parents kata tak dpt offer keje...la itu la ini la..Tapi sebenarnye watever risau sgt benda yg same akan berulang...So watever pun menjauhkan diri buat jangka masa yg paling lamer..

5) INCOMPETENT EMPLOYEE

Watever jugak akur yg memang watever ni...ade mcm2 kelemahan diri yg terserlah kat tempat keje..cthnye..SLOW,BLUR,PELUPE..LEMAH SEMANGAT....dll...Bukan watever nak memperkecilkan diri sendiri tapi itu la hakikatnye & punca utama watever masih blum dpt keje tetap dlm tempoh 3 tahun sejak 1st time keje dulu.Rase2nye ini tempat keje ke 9 watever..dlm tempoh 3 tahun!!...TENSIONnye!!.....

6) TIADA TEMPAT MENGADU...

So selama ni ...watever pendamkan masalah personal watever ni..Sebab watever takde sesiape yg watever bleh luahkan masalah personal ni...Ingatkan dah tahun baru...Ade la semangat skit nak mengubah diri..kat tempat keje baru...dah mula tanamkan sikap..FOKUS pd goals u utk self-improve..kalu takde rezeki kat sini takpe..yg penting at least..dlm tempoh masa ni...watever guna masa dgn bfaedah,..& ade improvement..Kalu termemalukan diri sendiri pun tak per..sekurang-kurangnye watever tak duduk kat rumah lagi..bleh dpt gaji....dll...

7)..SEMUANYE TAK MENJADI..

Tapi nampaknye plan2 watever semuanye tak menjadi!!....TU yg ANGIN SGT SEMLM...1 small thing after another..Tau2 jer..bile air-cond rosak mlm tadi..TERUS NAIK ANGIN!!...mcm hilang akal pun ade jugak..dah tu menangis..mengaruk!!!!...Semua skali la..:@..huhuhuhu...

Korang bleh bayang kan la..mungkin situasi watever ni..mcm..org main DOMINO kan??..tolak satu piece...lamer-kelamaan...satu demi satu..jatuh...last2!...MELETUP JUGAK AKHIRNYE!!....

Rate

1

lahai...baru sebulan ko keje.....

gunakan pengalaman yg ko ada, jgn sia2kan peluang...

cuba ringan2 molot tu beramah mesra, offerkan diri tuk buat keje..bebaru lagik mesti staf2 kat sana nak buli ko kot...biasa ler, kes membuli ni bukan takat skolah jek...

ko kena pk positif sikit kalau nak maju nih..., jgn cuba memperkecilkan diri sendiri...taw taw taw

pening kepala hotak aku baca... ko guna jelah `aku kau`.. pening bila ko meng `watever` kan diri ko tu

kt opis baru.. mau sundrik ada inisiatif nak belajar.. takkan org nk suapkan nasik ke mulut?? takkan ko dok jek.. tak gi tanya senior ka?? or ko dah tanya tapi dorg ckp tadek keje?? klu camtu watpe dia amik ko keje in the place jika tadek keje kan??

ntah2 dorg pon bengang ko dok dendiam tanak tanya??

[ Last edited by  audioslavefan at 24-1-2007 03:09 PM ]

Oooo,...cm tu ke??...

[ Last edited by  kinky71 at 24-1-2007 06:43 PM ]

Originally posted by audioslavefan at 24-1-2007 03:07 PM
pening kepala hotak aku baca... ko guna jelah `aku kau`.. pening bila ko meng `watever` kan diri ko tu

kt opis baru.. mau sundrik ada inisiatif nak belajar.. takkan org nk suapkan nasik ...

Hhhmm..kalu hal2 remeh mcm tu takde makna nye i nak type memanjang katsini...Watever guna i,u bleh?..Huhuhuhh..Dah org tegur pun die orgbuat2 tak nampak muke i,buat2 tak nak cakap,buat..tak nak pandang mukei.Tgk muke i pun tidak..Kalu org buat mcm tu kat u u suke ke?? Dah labaru keje situ...So disrespectful.Kalu die boss tu lain la.Kalu i dahlamer keje kat situ tak heran..Mesti dah tau perangai ofismate mcmmana......So tak kan i nak terhegeh2 menyampuk bile die org bbual.Kalui cuber pun mesti die org buat2 tak dengar .Alaaa...Watever pun pernahkeje jugak dulu..Bukannye 1st time...So kalu ade rase yg tak kena tumesti la dpt bau awal2...Duh!...I dah approach mcm2 cara..Tapidi"Nyah"kan aja mcm lalat..So..baik diam jer..Tak kan baru2 keje situnak tunjuk lagak pulak..

Reply #5 watever_0607's post

lor ape la yg dorg bengangkan sgt ngn ko.. gaji ko sploh kali mahal dari dorg ke?? ko wat dek jelah.. doa byk2 dlm semayang
jgn sebab dorg.. dapo ko tak berasap pulak.. ingat.. jgn takot ngan org.. takotlah dgn tuhan

Follow Us

Reply #5 watever_0607's post

ape kata ko repot kt boss ko.. ckp la staff2 lain takmo co-operate ngan ko..

Originally posted by audioslavefan at 24-1-2007 07:06 PM
lor ape la yg dorg bengangkan sgt ngn ko.. gaji ko sploh kali mahal dari dorg ke?? ko wat dek jelah.. doa byk2 dlm semayang
jgn sebab dorg.. dapo ko tak berasap pulak.. ingat.. jgn takot ngan or ...

Timer kasih byk2..audioslave...Sebab u paham jugak ape yg i tgh lalui skarang ni..Just nak kongsi pengalaman la dgn korang i pernah jugak kena buli dulu...Tapi tetap cool jer..gabra pun ade jugak..tapi takde la tahap nak nangis ke ape..ok jer, bleh handle la..Ade jugak ofismate2 lain yg understanding & bg sokongan..So i pernah melalui byk jugak la dugaan..sblum ni...

Tapi ntah kenapa...skarang..i rase cm sensitip jer..skit2 nak marah..nak nangis pun ade jugak....Tak suke la mcm ni...Mcm mana yea nak stabilkan diri sendiri sekarang??..Skarang confidence i down..& i tak selesa keje sini bcause of t "cold" treatment..Bcause of that jugak i tak bleh nak just b myself...rase kekok jer..serba tak kena....

Bukan ape..i ni bukan jenis yg peramah..tapi kat tempatkeje-tempatkeje i yg sblum ni tak pernah ade hal punye la pasal..nak bersosial...semua smooth jer...senang hati...

I ni dah la ade masalah personal...mcm yg i sebut kat atas tadi..byk jugak kelemahan2 diri yg i kena fokus utk self-improvement...tapi i rase cm...putus asa jer..bcause..dlm bab self-improvement ni i dah mencuber dlm 2 tahun...tapi still struggling...Ni haa...tambah pulak kes remeh kat ofis...TENSION btul.......mungkin kalu i HEBAT dlm bab2 buat keje ni...takde la effect sgt kot..Hhmmm.....

Niat i nak keje yg i bleh buat ikut kemampuan...So i bleh build back my self-esteem setelah dbhentikan dulu...Gaji kecik pun tak kisah...mcm skarang..Yg penting i bleh melatih diri buat keje elok2 ...cuber fokus btul2....buat cepat2 skit...Kalu kena training mcm ni tiap2 hari baru la bleh improve....tapi i tak sanggup nak tukar keje lagi buat kali yg ke-10...tu pun TENSION jugak...asyik tukar keje jer,...kalu umur dah 45 takper jugak..ni baru jer 20 lebih...Semuanye mresahkan diri i...Malu la dgn parents semua... So ape pendpt korang??..What should i do dlm jangka masa pendek ni??

Ko ni kena mandi bunga dari 7 gunung kot ?
banyak sangat kelemahan ko. Cuma aku nak tau, dah tau ko tu lembab, slo, pelopa etc..pesal apa tanak improve ? . (sori brother, lu jugak yg ngaku sifat2 negatif tu).

Payah jugak nak membayang ke-tension-an ko tu , dah 9 keja dalam 3 tahun. Woiii, bule masuk rekod malaysia kot. Aisey, kalau tak bule gak improve diri ko tu, ko buat keja sendiri la. jual pisang goreng, cempedak, air soya etc.

Gini je la :-.. Ko senaraikan semua sifat2 negatif yg ko ada tu (slo, pelupa, lembab, etc), pastu ko fikir camna cara nak tacke setiap satu. Bagi time limit untuk semua (SEMUA!!!) jenis kerja yg ko buat. misalnya :

1. Kalau datang kerja, ko set pukul 8.30 , jangan pulak 8.59 pagi.
2. Kalau buat sesuatu kerja, set masa yang pendek untuk disiapkan, misanya kalau biasa 1 jam, ko set target 40 minit ker. jangan lak 59  minit.
3. Kalau ada masa terluang, jangan asyik terlopong jer tunggu lalat masuk mulut, ko belajar je apa yg ada kat sekeliling tu, camna nak bukak pintu, ukak tingkat, angkat fail, operate alat, etc.
4. Selalu bawak buku nota, dalam kes ko ni dah jadi WAJIB kot?. ko catat perkara2 yg penting yg ko agak2 bule lupa.
5. lastly... ko belajar cara2 mengipas boss . Alaa, ko sendir pon mesti syok kalau kena kipas, sejukk jer.

sori la kalau apa aku ckp ni menambahkan emosional..

aku rasa, ko yg bermasalah..

kat office, kalau boss dah tahap malas nak bagi keje, ko yg bermasalah sebenarnya.. maknanya, dia ada fikiran yg ko takleh deliver.. dari dia bagi kat ko, dia bagi kat org lain yg boleh buat.. ko takleh selamanya menyalahkan org lain dah persekitaran ko... it's u..

ok..langkah seterusnya.. aku nasihat.. selain berdoa pada yg satu supaya dibagi ketenteraman fikiran adalah :-

- approach boss ko.. one to one session.. admit segala kesalahan ko dan mintak beri peluang dan mintak sendiri assignment.. ko buktikan ko boleh buat..

-pasal colleagues kat office.. apa sgt lah diorg tu.. tak payah terhegeh2 nak berbaik.. ni bukan sekolah.. cuma.. ko build good relationship dan tunjuk profesionalisme ko dlm bekerjea.. org tgk ko emo sana sini, ada ke org yg nak berbaik dan bekerje dgn ko kalau mcm tu? kat office aku ada org mcm tu, aku jadi malas nak layan dia.. ckp bila perlu dan work related saja.. aku dibayar oleh company aku bukan utk please kengkawan tp, utk bekerja.. janji aku tak kacau org dan menyusahkan org..

-pedulikkan persekitaran, fokus pada diri ko saja.. self improve.. buat betol2.. seronokla org tgk ko down selalu maknanya diorg always can beat u.. mengatasi ko.. tunjuk kat diorg, hey.. ko buat apa kat aku pon, tak lut langsung laa..

ok.. itu sahaja.. aku byk lagi nak tulih tp cukup yg tu je dulu.. inner strength kena kuat..

p/s: keje byk pon susah, takdek keje pon susah ek..

Reply #11 hanibee's post

:setuju: :setuju:

ko ada astro x kat umah... gi tgk program dr fadhilah kamsah.. tajuk pasal kerja...

rumusannya...
bersyukurah ada kerja.. org lain masih tanam anggur lagi...

mcner nak ckp..
actually me just what you to be bersyukur bukan aper..
kalu dibandingkan dgn org lain skrg2 nyer ader..income
actually murni..pernah cuci tandas just want so get jobs...
so kamu sepatutnyer bersyukur

disebabkan ko baru lagik keje kat situ...semestinyer ko dalam tempoh percubaan kan???

kalau ko tak nak ditamatkan perkhidmatan ko kat sana, cubalah berubah

mmm.. biasala tu kalau org baru kat tempat keje baru kekadang yg lama ni malas nak layan, just nak tunjuk yg diorang tu dah keje lama kat situ. aku pon still baru lg kat tempat keje ni. dulu masa 1st day masuk sume org wat derk je. xde briefing, xdikenalkan pd staff2... diorang just tunjuk tempat duduk aku, pastu biar je macam tu...

but what i do is i gi jumpa mgr dia, tanya apa yg patut. even dia xbape nak layan sangat pon. sombong tul tp aku just kuatkan diri aku je. abis takkan nak duduk kat kerusi 1 whole day xde wat pape. at least dia bg aku wat keje. even aku rs cam nak nangis tp je. cover emosi, heh...

then bila lunch hour i g approach staff2 lain, ask whether i can join them 4 lunch. mula2 memang diorg nampak sombong. but after few days ok la. cuba la meramah2kan diri even ko bukan yg jenis mcm tu. kt kena pandai adaptkan diri dgn environment, bak kata org masuk kandang kambing.......... (sambung sendirik yeh... ) rasanya takde la org yg kejam sangat nak biar ko cakap sorang2 if u approach them nicely. just try ur best k, gud luck!

mmm.. biasala tu kalau org baru kat tempat keje baru kekadang yg lama ni malas nak layan, just nak tunjuk yg diorang tu dah keje lama kat situ. aku pon still baru lg kat tempat keje ni. dulu masa 1st day masuk sume org wat derk je. xde briefing, xdikenalkan pd staff2... diorang just tunjuk tempat duduk aku, pastu biar je macam tu...

but what i do is i gi jumpa mgr dia, tanya apa yg patut. even dia xbape nak layan sangat pon. sombong tul tp aku just kuatkan diri aku je. abis takkan nak duduk kat kerusi 1 whole day xde wat pape. at least dia bg aku wat keje. even aku rs cam nak nangis tp je. cover emosi, heh...

then bila lunch hour i g approach staff2 lain, ask whether i can join them 4 lunch. mula2 memang diorg nampak sombong. but after few days ok la. cuba la meramah2kan diri even ko bukan yg jenis mcm tu. kt kena pandai adaptkan diri dgn environment, bak kata org masuk kandang kambing.......... (sambung sendirik yeh... ) rasanya takde la org yg kejam sangat nak biar ko cakap sorang2 if u approach them nicely. just try ur best k, gud luck!

sorry terpost 2x

budak baru kerja kena buli..
biasalahtu..
murni biasa kena..but..
for me i must be strong..
doa..akhir nyer..
murni berjaya...
ketika resign masa dpt kerja..
executive puji..bcoz good attitude