CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: UMMI_MAI

takutnya nak drive..

hehehehe...baca kisah korunk tingat gak ler kisah aku masa memula bawak keta

melalui pengalaman aku..antara yang jadi punca utama ngape kebanyakan pompuan takut nak bawak keta ialah pasal:

1. MANUAL - tak boleh nak imbang clucth ngan minyak. bila tak bley imbang 2 menda nih..tu yg bawak kepada keta mati enjin ataupon kalo terlebih tekan minyak nantik keta akan menerjah ke depan.Pastu takut salah masuk gear.

2. SIDE PARKING - kelemahan nyer pasal nak mengagak jarak  dan jugak size parking. lagi satu side parking memerlukan penggunaan gear reverse dan jugak teknik memusing musing stereng supaya keta cantik je parking kat dalam kotak tuh. Masa memula bawak, kalo takde side parking..sanggup aku parking jauhhhhhhhh nun kat sana ..asal aku tak buat side parking

3. BUKIT - huhuhuhuhu....dlm pala otak takut keta mengelongsor langgar keta belakang. Kalo destinasi yg di tuju tuh ada traffic light kat bukit ( cam kat area pandan indah) jangan harap ler nak lalu situ. sanggup pusing berbatu batu jauh, asalkan tak tempoh bukit tuh..

4. TUKAR LANE a.k.a CILOK - memula bawak dok ler lane paling kiriii skali. kalo depan tu teksi ke bas ke...asal bas tu renti turun/naik penumpang...samala aku pon renti jugak...nak tuko lane takut. keta sblh kanan laju2. rasa cam x lepas je nak keluar. Pastu dah keluar tuh kena lak cecepa tuko gear...huuuuhuhuh seriauuu!

5. STERENG - pegang stereng mcm ler stereng tuh nak tercabut  keras jer tangan. pastu biasernyer tangan tu mmg berada pada kedudukan 90 darjah. Kalo kat selekoh...dgn 90 darjah tadi jugak arrr dok pusingkan stereng tuh.

6. MATA - memang takkan pandang kiri kanan nyer. straight je tgk depan. kalo ada member kat sebelah dok tunjuk "tgk tu rumah tuh" ..huh jgn harap ler nak pandang..pasal masa tu rasa kalo pandang kiri secara otomatik stereng pon terarah ke kini gak

7. SIMPANG - kalo ler simpang takde traffic light..jenuh ler org blakang nak tggu aku kuar simpang.  Nasib ler org blakanggg

Bagi aku...kalo kita dapat atasi fobia2 kat atas nih..kira kita dah terer la tuh bawak keta.

Pada sesapa yg takut bawak keta tu...jgn takut2...pokoknya kena la slalu prektis.
Pastu selalu2 ler tanam rasa dengki ngan iri hati kat pompuan2 lain yg boleh wat keta ngan selamba dan belagak. cakap dalam ati...sok2 pon aku lagi terer dari ko..hiihihih

3. BUKIT - huhuhuhuhu....dlm pala otak takut keta mengelongsor langgar keta belakang. Kalo destinasi yg di tuju tuh ada traffic light kat bukit ( cam kat area pandan indah) jangan harap ler nak lalu situ. sanggup pusing berbatu batu jauh, asalkan tak tempoh bukit tuh..

betullllllll.... setuju sangat...

itairus This user has been deleted
seb bek aku bwk auto...pg td kene hon lg,nak tkr lane xperasan kete belakang..hahahaha.....dah 3 ari aku bwk kete..aku raser aku semakan ok laa...cumer nak Uturn n kat bulatan jer seriau sket...sket jer laa.

Setuju dgn Clinique 100% ... walaupun dah 10 tahun bawa kete auto... tapi part tukar lane, side parking dan keluar simpang memang masih ada rasa takut2 lagi...

Sejak dapat lesen.. memang bawa kete auto ajer... ader sekali tu.. kawan minta tolong bawa kete manual dia, dia cram kaki... jadi sampai satu simpang ada traffik light.... dah ahh duduk dean sekali... dari mula hijau sampai merah balik... tak ubah tempat ... pasal dekat gear satu asyik mati enjin ajer... tak pandai nak control... tension org belakang.. tak boleh nak buat apa2 lah...

mmg selalu kita x perasan keta kt sebelah bile nk potong / tuko lane.

kalo kita tengok side mirror mula2 ada keta , pastu bile kita tengok skali keta tuh dah ilang- tu maknanyer keta tuh ada btol2 sebelah kita... aku dah byk kali perasan mcm nih...... tu slalu org buat silap masa nk potong / tuko lane

main game byk2...especially need for speed...lame2 ko takut nak bawak perlahan hehehe

Follow Us
kalau korang sume nak practise semula sebab korang ni ada lesen tapi korang gantung... lama2 takut nak drive.. boleh ler belajar kemahiran ngan aku.....

sebab tu org pompuan lepas amik lesen, tak teruskan drive. Lepas korang amik lesen lepas tu terus drive, korang mesti bravo punyerlah kalau bawak kete.

Larrr rupa nya ramai gak cam saya, saya nie dah 4 tahun dapat lesen tp jarang bawak keta dekat umah keta semua ada  tp x berani nak bawak ada sekali tuh bawak keta adik terasa cam senget menget ajer keta kejap kanan kejap kiri macam x muat ajer jalan tuh saya rasa, tekan brek  tekan sehabis2 la padahal yg lalu kucing  sampai adik kat sebelah kata nie cam nak bunuh org ajer....saya nie selalu kena perli dengan kawan 2 diowang kata rebus lesen tuh minum mesti berani punyer hahahhaah mak cik plak kata frame ajer lesen keta wat cantik2   ...adoii diowang x tahu ke saya bukan x nak bawak keta tp saya rasa x confident sangat, lagipon pakai keta org lain kalao la berlaku apa2 jenuh saya nak menjawab lain la pakai keta sendiri .... maybe one day akan ku bawa kereta jua.

So far alhamdulillah..aku tak la gerun bila nk bwk kete..tp ms nk amek lesen, test driving mmg takut sketla..sbb xpenah try bawak sblm test ..

even bln 12 hrtuh aku xcdnt dentum Volvo cina , gerun gak la sikijap for a days..tp mmndangkn xder drebar nk hntor g keje, mmg kenala..

paling jauh aku drive sendr lepas sthn dpt lesen ni, gi Gombak (senin lepas)..after dpt permission dr my father.. ape2pon utk yg takut drive tu, build ur confident dgn drive slalu, lekat je "" tu even u all dh dpt lesen ponoh..bior org tau hormat kt yg mcm "baru" dpt lesen ni..jgn nk hon kita je, main cocok2 blakang kete kt sbb lembab sgt bwk..

rilex je..tp aku syorkan, slalula bwk manual kete..even oto tu senang banget, tekan minyak ajek..aku pon prefer manual..leh cilok2..

hehehe, mcm2 pengalaman korang ek... aku dulu lesen terbang.. (shyyyy, jgn kasik tau org yer) dah la masa belajo aku ni pandai2 sendiri pi potong keta depan, pasai lembab sangat pakcik tu bawak .. masa ngetest lak, org tu dah mls nak ngetest so dia kira cincai jer.. sudahnyer aku jadi takut2 nak drive, dah la kat kl, org bukan pedulik sangat pun ko bubuh P tu, last2 aku beli keta oto, memula kecut gak.. dari pantai dalam nak sampai klsentral pun rasa basah gak ketiak walau dok lam a/cond... lelama tu ok la... dah berani...dah berani sangat sampai 4 saman aku kena last year, hah amik ko.... la ni rasa nak blajar bawak manual balik la...

p/s practise makes perfect, so selalu2 la prektis, insyaallah lama2 ok

Originally posted by lipsofanangel at 22-3-2007 17:25
hehehe, mcm2 pengalaman korang ek... aku dulu lesen terbang.. (shyyyy, jgn kasik tau org yer) dah la masa belajo aku ni pandai2 sendiri pi potong keta depan, pasai lembab sangat pakcik tu bawak ...

Lesen terbang? bape hengget awak bayar?

uiks berminat ker...bayar mcm biasa, cuma time test tu jer, x follow rules bebetul, pusing 1 roundabout, dia dah soh balik. dia siap panggil aku tutup mulut... erkkk...alamak, jgn la dia baca thread ni...hehehehe kantoi kang

AKU NIE TAK TAULAH KENAPA AKU TAKUT NAK BELAJAR MEMANDU.   RAMAI KAWAN-KAWAN AKU NASIHATKAN AKU PERGI KELAS MEMANDU TAPI AKU TAKUT NAK GI BELAJAR.   PUNYALAH TERUK AKU NIE, NAIK BASIKAL PUN AKU TAK RETI, INIKAN PULA NAK DRIVE KERETA.   MUNGKIN KE AKU ADA FOBIA NAK MEMANDU, AKU BERANI PANJANG TEMPAT TINGGI DAN PANJAT POKOK TAPI BILA NAK MEMANDU AKU JADI TAKUT.  BOLEH SIAPA-SIAPA TOLONG MACAMANA NAK HILANGKAN RASA TAKUT AKU NIE...............

adik akupun tak tau bawak basikal tp bawak keta kemain laju lagi..

aku dulu penakut gak..lesen tu aku dok peram dekat 10 thn la jugak..tp selalu renew la..punca peram tu sbb lepas aku dpt lesen aku terserempak 1 accident yg org tgh selamatkan mangsa...so aku ternampak la segala darah dgn mangsa2 yg dah patah riuk terkulai layu tu..so aku jd fobia...

lagi satu sbb hubby aku pakai keta manual....aku dah tak reti camana nak bawak...dia ajarpun aku tak reti gak..

last2 dia belikan keta kembara otomatik..baru la aku start memandu sampai sekarang..kembara best sbb dia tinggi..aku leh nampak jelas kat depan..kalau banjirpun aku leh redah

[ Last edited by  nde at 26-3-2007 11:43 AM ]

Takut tu biasa le.... Toksah kata pompuan je takut. Lelaki pun sama gak.....
Memula tu mmga la takut... PETUANYA:.... Bawak je... Lantak la org nak kata pe. Mula je gabra. Pehtu, ok je.... Asalkan kita komfem lane kita betul, jaaaaalan je. Jgn peduli org blakang ikut rapat sgt ke. dia bagi lampu ke, apa ke.... pedulikan. Tambah2 kalau dah terpaksa tu....,

Saya dulu takut kat bulatan. Paling takut. Tapi bila kita dah biasa bawak kete, bila kat bulatan, dah takde haldah. Pepatah org tua kan ada.... ALah bisa tegal biasa....

aku pun rasa takut gak...tp nk cuba gak..

emmm lelame kau cekap la tuu caiyuk2

Reply #153 romashikin's post

lawak aa ko nih
naik basikal pun takut
kihkihkih

allo kawan
hidup kita hanya sekali pegila try buat semua benda macam bawak moto bawak basikal bawak keta naik go kart daki gunung berkayak buat abselling repelling rock climbing snorkelling diving naik kapal terbang heli keta kabel terjun ngan payung terjun etc etc

seronok woo semua ni
hilang segala masalah rasa macam ko dah atasi segala-galanya macam kata org kampung aku kat auckland "been there, done that'

Originally posted by jellyfish at 26-1-2007 11:30 AM

:pompom:  go gurl go:pompom:  insyaallah lama kelamaan you akan okay...

aku pun macam tu jugak dulu...lepas pass aje ujian driving terus peram lesen (lebih kurang 2 bulan gitu). tapi bila  ...

waduhh..jf..tiang tepon?? Mst bergegor pala lutut..kaku ja kan..aku lak hentam volvo lama tuh..dhla keras..mmg kaku jek tempurung lutut aku ni..tp kn sib baikla tak lepas clutch..klu dak naya..

suma tu memori buat kt..kn jf..maknenya xsah la dah dpt lesen tu klu skali tak excdent..

yo betuii tuh, memori daun pisang namo nyo.... aku penah dok langgar motor org park kat tepi jalan pantai dalaam nuu, haru jap... kena bayo rm15, pas 2,3 hari bayar, tuan punya motor lak nak berkenalan...cesss..... pastu, 1 lagi kes...ni ala2 berlumber la sket...kat depan 1-u nuu, skali kena sondol...mujur aku pun x sondol keta depan... adatla kot, ekseden sket2 nu... dugaaaannnn