CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ahmadi_bangi

Tentang Asyura dan Mencederakan diri

Originally posted by rainbows at 3-2-2007 01:03 PM

Kutuk mengutuk tu adalah rujukan umum kepada pelbagai jenistuduhan/hinaan/dakwaan/fitnah seperti perkataan gila, bodoh, kafir,sesat, kuffar, syirik, sesat dan murtad...

so tepuk kepala,  tanya akal ler....

rainbow ni ada akal le? lain yg saya tanya dijawap lain. fokus pada soalan.

dosa mane yg lebih besar dari kutuk-mengutuk atau kafir-mengkafir??. jgn campurkan semua tu dlm satu bangkul. ianya tak sama

nak tanya rainbow ni mazhab apa yer??

sepanjang rasulullah saw hidup berapa byk perkataan murtad, kafir, sesat, laknat dsb diucapkan baginda?? mesti ada sebab munasabah rasulullah saw berkata begitu. ana pun sama juga..

Saya tak pandai dan tak tahu ingin bertanya pada yahya.

Pernah ke Rasulullah s.a.w. cakap pada Abdullai Ubai, "Kau adalah munafiq".?

Atau pernah ke baginda buat pengumuman bahawa Abdullah Ubai munafiq?  

saya hanya bertanya, sebab nak tahu beza antara Rasulullah mengajar bab kafir dan murtad dengan memberitahu orang dah murtad.

Originally posted by ibnur at 3-2-2007 02:37 PM
Saya tak pandai dan tak tahu ingin bertanya pada yahya.

Pernah ke Rasulullah s.a.w. cakap pada Abdullai Ubai, "Kau adalah munafiq".?

Atau pernah ke baginda buat pengumuman bahawa  ...

saya tak berapa faham apa sebenarnya tuan ibnur kata??

maksud saya lain, sesiapa yg tidak ikut perintah rasul maka itulah kata2 rasul bagi org yg degil. ini umum bukan khusus ditujukan pada sesiapa

Originally posted by ibnur at 3-2-2007 12:46 PM

okay.. pasal tred tu terpulang pada awak nak kata antik yg suruh, takguna nak debat pasal ni.  cuma kalau nak pasti silalah sesiapa kembalike tred asal.

nampaknya yahya dah buat polisi baru kat sini, boleh sindir-sindir,provoke dll.  kalau nak tahu, benda tu samada terlepas atau dilepaskan(ada sebabnya dilepaskan).  polisi di M&M ada penambahan buatpengetahuan yahya.  sila tengok main page:

Topics related to Muslim, questions, anwsers, opinions and etc ...THIS TOPIC IS MODERATED. Any posting which are not relevant to Islam orare politically motivated, or those that belittle Islam in any way.WILL BE DELETED.

saya tak pasti apa niat yahya bila kata mod pakar dlm mazhab sendiridan berat sebelah.  bukan ke mod juga forumer?  adakah kenyataan modsebagai forumer di klasifikasikan sebagai kenyataan polisi forum?  Apatak cukup ke thread yang pro syiah atau syiah buka tu sambil kutuksunni?  tak cukup ke tred mengutuk hadith-hadith dari bukhari danmuslim?  tak cukup ke pro syiah dan syiah bantai wahabi dlm tredmembantai wahabi?  apa yg berat sebelahnya?  Atau yahya mahu semuaorang diam saja dan tonton orang syiah, pro syiah dan anti wahabiberposting di subboard ini?

Atau....   yahya telah bersangka orang lain dengan niat lain telahmendelete posting yahya 2 hari lepas?  saya tak tahu cuma tanyasahaja.  kalau tiada niat apa-apa, saya mohon maaf.

Harap bezakan bila mod berforum dan bila mod moderate.  atau yahya mahu moderator semua diam tak cakap apa=apa?

ok nak tanya tuan ibnur..

apa persamaan sunni dan syiah.?? bukan perbezaan yer tapi persamaan..

Originally posted by yahya at 3-2-2007 02:42 PM

ok nak tanya tuan ibnur..

apa persamaan sunni dan syiah.?? bukan perbezaan yer tapi persamaan..

yang di quote tu usul berforum apasal tetiba tanya beza sunni syiah.  kalau yahya pakar dlm hal ni, tok sah tanya saya.  sebaliknya yahya bagitau atau ajarkan pada saya.  sebab saya ni jahil pasal benda-benda ni.  yahya lebih pakar dlm hal hal tersebut.

Originally posted by yahya at 3-2-2007 02:29 PM

rainbow ni ada akal le? lain yg saya tanya dijawap lain. fokus pada soalan.

dosa mane yg lebih besar dari kutuk-mengutuk atau kafir-mengkafir??. jgn campurkan semua tu dlm satu bangkul. ia ...

saya di ajar utk mengaitkan sesuatu perkara dengan perkara yg lain...saya tidak berfikir sehala...tetapi pemikiran saya pelbagai hala dan saya melihat dalam skop yg meluas.....

saya faham maksud sdra yahya bertanya itu, tetapi saya rangkumkan jawapan supaya kita tdk melihat sesst perkara dlm skop yg sempit....saya membawa jawapan yg membuka minda utk lebih berfikir secara kritis bukan berfikir secara satu hala....jgn batasi akal dengan corak pemikiran yg stereotaip....huhuhu.....

saya tdk suka membei jawapan dlm bentuk objektif spt yg diminta....tetapi saya lebih suka menjawab dlm bentuk yg lebih berakal....

dan saya tdk menghrppun sdra yahya akan faham jwpn saya sebb memang cara pemikiran kita berbeza....ttp saya amat faham maksud soalan sdra itu....

[ Last edited by  rainbows at 3-2-2007 09:01 PM ]

Follow Us
Originally posted by yahya at 3-2-2007 02:39 PM

saya tak berapa faham apa sebenarnya tuan ibnur kata??

maksud saya lain, sesiapa yg tidak ikut perintah rasul maka itulah kata2 rasul bagi org yg degil. ini umum bukan khusus ditujukan pad ...

ibnur,

nak kata apa lah, sebab dia takkan faham...bila soalan atau jawapan yg diberi kepadanya tricky sikit....

cuma nak tahu juga apa pemahaman dia dgn kata2 RSAWl kepada org2 yg degil....

betullah tu soalan awk tu, ada pernah rsaw kata pada Abdullah Ubai atau sesiapa yg RSAW tahu munafik, dgn soalan,

ya Abdullah, awak munafik ke???...

Sedangkan kita semua tahu kisah RSAW dgn perempuan Yahudi buta yg selalu menganiaya diri RSAW dgn perbuatan jahat. Tidak pernah RSAW bersikap keras dan membenci perempuan itu malah RSAW sendiri yg menyuapkan makanan kepadanya setiap hari. Lemahlembutnya RSAW sehingga apabila baginda wafat dan Saidina Abu Bakar menggantikan tempat beliau utk menjaga kewajipan perempuan tua itu, perempuan tua itu merasakan bukan org yg sama yg menyuapkan makanan ke mulutnya. Adakah peribadi yg sedemikian sdra yahya tuduh sanggup utk mengeluarkan kata2 kutukan ke atas sesama manusia?.

Sdra yahya, berpada-padalah dan berfikirlah dgn teliti ttp jgn membutatuli....

Originally posted by ibnur at 3-2-2007 07:57 PM

yang di quote tu usul berforum apasal tetiba tanya beza sunni syiah.  kalau yahya pakar dlm hal ni, tok sah tanya saya.  sebaliknya yahya bagitau atau ajarkan pada saya.  sebab saya ni jahi ...

relax...saya tanya aje...takde niat lain. kalau tuan ibnur nak buku atau kitab2 sunni yg tentang ahlulbait ni pm saya. saya boleh bagi. mereka ni bahas bukan main2..tetapi hujah mereka ni sungguh jauh dari yg kita semua fahami.

walau mcm mane pun kita sama2 sunni al-syafie, cuma cara pemahaman kita secara keseluruhan itu yg berbeza. jgn kita hanya lihat sesuatu masalah agama disekitar mazhab kita shj, perlu juga skop yg lebih luas, yakni menerima dan mengkaji dgn teliti feqah mazhab yg lain. baru tak jumud.

Originally posted by rainbows at 3-2-2007 09:11 PM

ibnur,

nak kata apa lah, sebab dia takkan faham...bila soalan atau jawapan yg diberi kepadanya tricky sikit....

cuma nak tahu juga apa pemahaman dia dgn kata2 RSAWl kepada org2 yg degil....

betullah tu soalan awk tu, ada pernah rsaw kata pada Abdullah Ubai atau sesiapa yg RSAW tahu munafik, dgn soalan,

ya Abdullah, awak munafik ke???...

Sedangkan kita semua tahu kisah RSAW dgn perempuan Yahudi buta ygselalu menganiaya diri RSAW dgn perbuatan jahat. Tidak pernah RSAWbersikap keras dan membenci perempuan itu malah RSAW sendiri ygmenyuapkan makanan kepadanya setiap hari. Lemahlembutnya RSAW sehinggaapabila baginda wafat dan Saidina Abu Bakar menggantikan tempat beliauutk menjaga kewajipan perempuan tua itu, perempuan tua itu merasakanbukan org yg sama yg menyuapkan makanan ke mulutnya. Adakah peribadi ygsedemikian sdra yahya tuduh sanggup utk mengeluarkan kata2 kutukan keatas sesama manusia?.

Sdra yahya, berpada-padalah dan berfikirlah dgn teliti ttp jgn membutatuli....

he..he, nasihat diri anta tu dulu.

Originally posted by yahya at 3-2-2007 09:14 PM

relax...saya tanya aje...takde niat lain. kalau tuan ibnur nak buku atau kitab2 sunni yg tentang ahlulbait ni pm saya. saya boleh bagi. mereka ni bahas bukan main2..tetapi hujah mereka ni sun ...

aku tak der masalah dgn mazhab2 lain...asalkan mazhab fekah  itu masih berada akidah yg aku yakin dgn ilmu adalah berdasarkan aqidah pure yg dibawa oleh RSAW.

aku tak tahu ler ibnur lak....

saudara ranbow...

ana tak perlulah nak dialog dgn anta sebab ana tak kenal anta

kalau yg lain2 tu ana dah kenal profilenya mcm mane, so kalu nak berdialog pun berbaloi sebab mereka ada hujah yg padat serta dalil. org macm ni baru sekufu dgn ana ;)

Originally posted by yahya at 3-2-2007 09:16 PM

he..he, nasihat diri anta tu dulu.

terimakasih..kerana mengingatkan aku....

Originally posted by rainbows at 3-2-2007 09:19 PM

aku tak der masalah dgn mazhab2 lain...asalkan mazhab fekah  itu masih berada akidah yg aku yakin dgn ilmu adalah berdasarkan aqidah pure yg dibawa oleh RSAW.

aku tak tahu ler ibnur lak....

takde mazhab yg boleh mengaku 100% yg asli dari rasulullah. hatta janggut rasulullah saw sendiri pun kita tak tahu panjang takat mane. sebab itu kena kaji semua mazhab yg ada dlm dunia ni.

oleh kerana kita kaji maka kita dapat ilmu lebih dari org lain. kerana itulah syeikhul2 azhar pernah mengeluarkan fatwa sahnya berpegang pada feqah jafari...sebab mereka mengkaji dgn teliti. bukan mcm kita yg asyik 'dgr org kata' tanpa merujuk pada sumbernya yg asli.

Originally posted by yahya at 3-2-2007 09:19 PM
saudara ranbow...

ana tak perlulah nak dialog dgn anta sebab ana tak kenal anta

kalau yg lain2 tu ana dah kenal profilenya mcm mane, so kalu nak berdialog pun berbaloi sebab mereka ada h ...

sdra yahya,

berdasarkan penulisan anda ini , yg telus dpt aku baca yg tersiratnya, memang sepatutnya aku menghindari dari berdialog dgn sdra...memang tak berbaloipun dan tdk memberi manfaat kepada aku.

aku tk bermaksudpun utk berdialog dgn sdra tetapi apabila menuduh RSAW membuat sst yg tdk pernah baginda lakukan, atau memberi pemahaman yg songsang terhdp sesst isu yg berkait dgn RSAW, ahlulbait dan sahabat2 baginda, aku tak boleh diam......aku mesti membela peribadi mereka.

muga2 Tuhan membuka kembali tabir yg masih tersingkap di hati tuan....

[ Last edited by  rainbows at 3-2-2007 09:29 PM ]

Originally posted by rainbows at 3-2-2007 09:26 PM

sdra yahya,

berdasarkan penulisan anda ini , yg telus dpt aku baca yg tersiratnya, memang sepatutnya aku menghindari dari berdialog dgn sdra...memang tak berbaloipun dan tdk memberi manf ...

ikut suka hati anta la, kalau ana nak bawa anta ni pegi bab alquran dan hadis pun boleh sebenarnya. byk hujah nak bagi ni. semua tu nak suruh anta jawap dgn ilmiyyah, kalau dah anta kata ana ni buat fitnah maka anta perlulah 'membela' mereka tu.

tapi takpalah...ana nak tgk dulu hujah2 anta dgn forumer yg lain.

Originally posted by yahya at 3-2-2007 09:14 PM

relax...saya tanya aje...takde niat lain. kalau tuan ibnur nak buku atau kitab2 sunni yg tentang ahlulbait ni pm saya. saya boleh bagi. mereka ni bahas bukan main2..tetapi hujah mereka ni sun ...

Betul ke kita sama-sama sunni atau shafie?  Bukan ke yahya pernah dakwa berqidah 60% shiah dan 40% sunni?  tak apa lah tu.  Seorang tu muslim bila dia melakukan solat, puasa, berzakat dan haji jika mampu.

Atas nasihat yahya tu, saya juga minta yahya kaji juga mazhab yg yahya dakwa sebagai wahabi tu.  yang org dok kata sesat-sesat tu.  wassalam.

Originally posted by ibnur at 3-2-2007 10:15 PM

Betul ke kita sama-sama sunni atau shafie?  Bukan ke yahya pernah dakwaberqidah 60% shiah dan 40% sunni?  tak apa lah tu.  Seorang tu muslimbila dia melakukan solat, puasa, berzakat dan haji jika mampu.

Atas nasihat yahya tu, saya juga minta yahya kaji juga mazhab yg yahyadakwa sebagai wahabi tu.  yang org dok kata sesat-sesat tu.  wassalam.

ibnur, kalau anda kaji dgn lebih teliti mazhab syiah dan sunni, sebenarnya tiada byk perbezaan. Kalau nak tgk perbezaan yg ketara anda bandingkan syafie dgn hanbali, maliki dan hanafi!!

saya tetap dgn sunni alsyafie, cuma feqah yg saya pegang 60% adalah fiqih syiah. mungkin ibnur sudah keliru. fiqih sunni al-syafie pula tak byk beza dgn fiqih syiah seperti telah saya kata. kalau saudara ibnur belajar sejarah lebih sikit, saudara ibnur akan ketemu fakta yg penyebar islam di nusantara kita ni adalah terdiri dari orang2 syiah. ini diakui oleh ahli sejarah muslim atau non-muslim termasuk prof HAMKA.

Bani Umayyah dan Abasiyyah memang memburu puak syiah(pengikut ahlulbait) semenjak zaman sayidina Ali lagi dan lebih ketara bermulanya thn 317H. mereka menjadi sasaran pembunuhan dan penganiayaan. dan puak syiah ni melarikan diri ke pelbagai tempat termasuk di hadralmaut, yaman. sebab itu penduduk yaman 40% terdiri dari syiah ismaliyyah. dari yaman mereka berdakwah ke nusantara termasuk tanah melayu. oleh kerana itu byk maqam2 mereka ini mencatatkan bahwa asal keturunan mereka adalah di hadralmaut. Mereka ni berdakwah atas nama mazhab al-syafie kerana takut kepada golongan khawarij yg masih wujud pada masa itu. kalau mereka ini secara terang-terangan menyebar fiqih syiah maka akan dibunuh. tetapi walaupun berdakwah menggunakan fiqih syafie tempias/pengaruh fiqih syiah memang sukar dipisahkan kerana fiqih syiah=fiqih jafar shadiq. dan imam mazhab 4 berguru dgn Imam Jafar shadiq bin muhammad al-baqir bin bin ali zainal abidin bin husein bin ali ra. sebab itu dulu jabatan agama islam menerima pakai fiqih jafariyah dan zaidiyah pada tahun 1985. ini ada dicatat dlm perlembagaan. kemudian diubah utk memudahkan urusan pemerintahan..hanya satu mazhab saja yg diterima pakai, bukannya kerana fiqih jafari tu sesat.

Cth dlm undang keluarga islam selangor mencatatkan bahwa:
tafsiran:
"Hukum Syara' " ertinya hukum yang diterima oleh mazhab Syafle, Hanafi, Maliki, Hambali dan Syiah (Zaidiyyah dan Jaafariyyah);

boleh rujuk disini: http://www.islam.gov.my/buu/kelsel.html#tafsiran

nasihat ana kepada ibnur baca buku tulisan wartawan utusan melayu Tuan Guru Haji Wan Shoghir bin Wan Abdullah al-Fathani yg byk buat kajian mengenai para ulama kita di sebelah Nusantara.

tuan ibnur boleh rujuk diwebsite ini http://www.waqaf.net/authors/wms/

sebab itu kalau ibnur baca kitab2 karangan ulama terdahulu, hukum feqah alsyafie hampir sama dgn feqah syiah. dan tidak hairanlah jika imam syafie pun pernah berkata 'jika mencintai keluarga muhammad saw dianggap syiah, maka saksikanlah wahai ats-Tsaqolaan (jin dan manusia) bahwa aku seorang syiah'. tidaklah kita pernah tertanya2 kenapa nusantara ni bukan bermazhab hanafi atau hanbali atau maliki?. kenapa mesti syafie?. kerana fiqih syafie hampir cocok dgn fiqih jafar. syiah pula guna fiqih jafar dlm aqidah. sebab tu fiqih kedua2nya (syafie dan syiah) hampir sama.

mengenai wahabi tu saya dah hadam, dan jka ibnur tahu Muhammad Abdul Wahab pernah dicabar keilmuannya oleh ulama pada zamannya dan beliau diam seribu bahasa. apa yg cuba dibuat oleh beliau itu molek sebenarnya tetapi agak 'keterlaluan' sehinggakan perkuburan baqi dan tempat bersejarah lainnya habis diratakan atas nama BIDA'AH. Kaum wahabi ni suka main pukul rata. mereka tak kaji secara teliti dan byk bergantung pada satu2 hadis nabi tanpa merujuk pada quran dan sunnah. Perlu diingat bahwa HADIS TIDAK SETANDING AL-QURAN utk memberikan kata putus.

byk pulak saya bercerita, cukup setakat ni dan saya harap tuan ibnur faham apa yg saya cuba sampaikan.

[ Last edited by  yahya at 4-2-2007 02:08 AM ]

mungkin yang berbeza dari segi penerimaan  terhadap sahabat nabi
itu tak dapat dinafikan:hmm:

Originally posted by yahya at 4-2-2007 01:33 AM

ibnur, kalau anda kaji dgn lebih teliti mazhab syiah dan sunni, sebenarnya tiada byk perbezaan. Kalau nak tgk perbezaan yg ketara anda bandingkan syafie dgn hanbali, maliki dan hanafi!!

sa ...

'jika mencintai keluarga muhammad saw dianggap syiah, maka saksikanlah wahai ats-Tsaqolaan (jin dan manusia) bahwa aku seorang syiah'

ishkk...Imam Syafei itu bijak dan berckp dgn berstrategi dan org yg bijak sahaja yg dapt memahami maksud perkataan beliau....

beliau menunjukkan kecintaan yg amat dalam kepada RSAW dan ahlulbait tetapi beliau di tuduh pula oleh org munafik sebg penyokong Syiah, maka beliaupun berhujah, menyatakan pendiriannya atas dasar kecintaan yg mendalam kepada ahlulbait, tdk kiralah apa sahaja tuduhan org kepadanya, demi membela RSAW dn ahlulbait beliau rela digelar SYIAH....

bukannya yg sepeerti sdra faham tuh....itulah yg saya maksudkan pemikiran kritis, melihat sst fakta dlm skop yg luas...bukan pemikiran sehala yg hanya faham dlm skop yg kecil...

Fakta Utama adalah penggunaan perkataan  JIKA (IF) and ANGGAP (Assumption) - rujuk pada kenyataan beliau itu.

[ Last edited by  rainbows at 4-2-2007 09:25 AM ]

Originally posted by rainbows at 4-2-2007 09:17 AM

'jika mencintai keluarga muhammad saw dianggap syiah, maka saksikanlah wahai ats-Tsaqolaan (jin dan manusia) bahwa aku seorang syiah'

ishkk...Imam Syafei itu bijak dan berckp dgn berstrategi dan org yg bijak sahaja yg dapt memahami maksud perkataan beliau....

beliau menunjukkan kecintaan yg amat dalam kepada RSAW dan ahlulbaittetapi beliau di tuduh pula oleh org munafik sebg penyokong Syiah, makabeliaupun berhujah, menyatakan pendiriannya atas dasar kecintaan ygmendalam kepada ahlulbait, tdk kiralah apa sahaja tuduhan orgkepadanya, demi membela RSAW dn ahlulbait beliau rela digelar SYIAH....

bukannya yg sepeerti sdra faham tuh....itulah yg saya maksudkanpemikiran kritis, melihat sst fakta dlm skop yg luas...bukan pemikiransehala yg hanya faham dlm skop yg kecil...

Fakta Utama adalah penggunaan perkataan  JIKA (IF) and ANGGAP (Assumption) - rujuk pada kenyataan beliau itu.

tuan ranibow, sebenarnya tak payahlah anta nak putar belit hujah saya tu..sebenarnya semua org dlm forum ni dah tahu hujah saya tu dan faham.

minta anta rujuk hujah saya sebelumnya:

Aku adalah Syiah dalam agamaku,
Aku berasal dari Makkah,
Dan rumahku di Asqaliyah,
(Fakhruddin ar-Razi, Manaqib al-Imam asy-Syafi扞, Cairo, 1930, hal. 149 dan seterusnya).

Bagaimanapun Imam Syafi'i bukanlah seorang Syiah dalam ertikata yang sebenar, tetapi sikapnya yang begitu kasih dan luhur terhadap Syiah patut dicontohi.

Begitu juga syair2 beliau yg dicatat oleh Ibn Hajr di dalam "al-Sawaiqal-Muhriqah" dan Ibn al-Sibagh al-Maliki di dlm "Fusul al-Muhimmah" yg mana beliau sanggup dituduh syiah jika mencintai ahlulbait.

sila rujuk disini http://forum.cari.com.my/viewthread.php?tid=253395&extra=&page=2

cuba tgk syair imam syafie diatas tu, takde perkataan 'jika' atau 'anggap' pun??? terus terang imam syafie kata belliau syiah. tapi jgn pula kita tgk dari pandangan yg sempit. agaknya saudara ranbow kot meihat syair2 beliau dgn pemahaman sehala atau skop yg kecil

lain kali dok diam2 jgn menyampuk bila org tua dok bercakap

[ Last edited by  antiQue at 4-2-2007 11:50 PM ]