CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ahmadi_bangi

Tentang Asyura dan Mencederakan diri

Apakah sama kecintaan Imam Syafi'i terhadap Ahlul-Bait dengan mereka yang mendakwa sebagai pengikut Imam Syafi'i?
Sewajarnya lah Imam Syafi'i mencintai mereka kerana berasal dari susur galur keturunan yang sama bertemu dalam Bani Hashim dan mengenali mereka itu dengan betul dan sama2 merasai suka duka kehidupan mereka.
Pengikut yang mendakwa mengikuti Imam Syafi'i kenal ker siapa dia Ahlul-Bait? Ada yang dakwa kenal...tapi sayangnya ketika hari2 ahli keluarga Rasulullah saaw bersedih, meraka pulak merayakannya dengan berpesta bubur2 asyura.

Originally posted by yahya at 4-2-2007 01:33 AM

ibnur, kalau anda kaji dgn lebih teliti mazhab syiah dan sunni, sebenarnya tiada byk perbezaan. Kalau nak tgk perbezaan yg ketara anda bandingkan syafie dgn hanbali, maliki dan hanafi!!

sa ...

Kalau tak silap yahya ada sebut aqeedah 60% syiah imamah dan 40% sunni..  Saya dah lupa mungkin saya silap, saya tak check balik posting yahya sebab lupa dah kat thread mana.  Tak silap juga feqah dan aqeedah ni ada perbezaan, betul ke?

Berkenaan ibnu wahab, saya tak habis khatam.  Ibnu taimiyyah sesikit saja.  Tapi orang dok hentam macam semua orang bagus.  Saya tak suka hentam orang sesat.  Tapi kalau ada orang bagi fakta yang ada kekurangan, yang itu saya hentam.  Kalau nak gaduh tegakkan yang dia benar, itu dia punya pasal.  Sebab dalam forum ni, semua orang cakap macam dia orang ler paling benar sekali.  Bila baca pun naik meluat.  Kengkadang posting pun cuma letak smiley atau hahaha sahaja.  Yang macam ni ke kita nak ikut?  Walhal, ulamak besar sedunia tak kisah apa pun.  Nak ikut boleh ikut, tak nak sudah.  Kalau dia cakap bida'ah, orang tak nak ikut, yang pi dok gaduh dengan dia buat apa?  Biaq pi dia nak kata bida'ah atau nak pi buat surau sendiri.  Mana orang tau siapa punya dapat pahala besar.  Dia orang ka, orang lain?

Originally posted by yahya at 4-2-2007 10:59 AM

tuan ranibow, sebenarnya tak payahlah anta nak putar belit hujah saya tu..sebenarnya semua org dlm forum ni dah tahu hujah saya tu dan faham. agaknya anta aje yg bengap sikit susah nak faham  ...

saya tdk kisah di kata bengap pun sebb dgn merasa diri bengap saya masih ada byk ruang utk menambahkan ilmu tetapi org yg sudah merasakan diri dia pandai dan menbengapkan org lain itu adalah termasuk dlm golongan yg rugi dunia dan akhirat....

adakah saudara faham maksud SYIAH dalam agamaku yg disyairkan oleh Imam Syafei itu?...

dari segi bahasa apa maksud Syiah?.....

pengikut bukan??????

Imam Syafei ingin nyatakan dia masih pengikut kepada RSAW dan Salafussoleh dan sgt mencintai golongan itu....bukan SYIAH yg ada  sekrg yg dimaksudkan olehnya itu....

jadi siapa yg disini, yg jumud dan sempit dlm memberi makna SYIAH itu?...sebab Imam Syafei merujuk makna Syiah secara umum kepada jln RSAW dan para sahabatnya bukan aqidah SYIAH spt  sekrg.....huhuhu...

sdra sendiri kata dia sanggup dituduh syiah jika kerana sikapnya yg mencintai ahlulbait bukan ?????

itu maksudnya dia sudah menafikan kefahaman sdra bahwa dia menyokong Syiah dari segi akedahnya...

[ Last edited by  rainbows at 4-2-2007 01:25 PM ]

Originally posted by rainbows at 4-2-2007 01:21 PM

saya tdk kisah di kata bengap pun sebb dgn merasa diri bengap sayamasih ada byk ruang utk menambahkan ilmu tetapi org yg sudah merasakandiri dia pandai dan menbengapkan org lain itu adalah termasuk dlmgolongan yg rugi dunia dan akhirat....

adakah saudara faham maksud SYIAH dalam agamaku yg disyairkan oleh Imam Syafei itu?...

dari segi bahasa apa maksud Syiah?.....

pengikut bukan??????

Imam Syafei ingin nyatakan dia masih pengikut kepada RSAW danSalafussoleh dan sgt mencintai golongan itu....bukan SYIAH ygada  sekrg yg dimaksudkan olehnya itu....

jadi siapa yg disini, yg jumud dan sempit dlm memberi makna SYIAHitu?...sebab Imam Syafei merujuk makna Syiah secara umum kepada jlnRSAW dan para sahabatnya bukan aqidah SYIAH spt  sekrg.....huhuhu...

sdra sendiri kata dia sanggup dituduh syiah jika kerana sikapnya yg mencintai ahlulbait bukan ?????

itu maksudnya dia sudah menafikan kefahaman sdra bahwa dia menyokong Syiah dari segi akedahnya...

bagusnya hujah anta..satu rujukan pun takde..

ni pendapat ulama atau guna logik kepala hotak sendiri???

apa beza syiah skrg dgn dulu?? kalau begitu anta setuju yg syiah dahulu tak sesat!!

ni nak bercakap soal ilmu mantiq ke?? atau bahasa lughawi??

Originally posted by ibnur at 4-2-2007 12:43 PM

Kalau tak silap yahya ada sebut aqeedah 60% syiah imamah dan 40%sunni..  Saya dah lupa mungkin saya silap, saya tak check balik postingyahya sebab lupa dah kat thread mana.  Tak silap juga feqah dan aqeedahni ada perbezaan, betul ke?

Berkenaan ibnu wahab, saya tak habis khatam.  Ibnu taimiyyah sesikitsaja.  Tapi orang dok hentam macam semua orang bagus.  Saya tak sukahentam orang sesat.  Tapi kalau ada orang bagi fakta yang adakekurangan, yang itu saya hentam.  Kalau nak gaduh tegakkan yang diabenar, itu dia punya pasal.  Sebab dalam forum ni, semua orang cakapmacam dia orang ler paling benar sekali.  Bila baca pun naikmeluat.  Kengkadang posting pun cuma letak smiley atau hahahasahaja.  Yang macam ni ke kita nak ikut?  Walhal, ulamak besar seduniatak kisah apa pun.  Nak ikut boleh ikut, tak nak sudah.  Kalau diacakap bida'ah, orang tak nak ikut, yang pi dok gaduh dengan dia buatapa?  Biaq pi dia nak kata bida'ah atau nak pi buat surausendiri.  Mana orang tau siapa punya dapat pahala besar.  Dia orang ka,orang lain?

fiqih dan aqidah ada kaitan dgn perkara tauhid. dan tauhid ialah percaya kepada Allah swt dan Al-quran. takde pula syiah pegi sembah berhala!! begitu juga wahabi!!

dan yg lain2 tu terpulang pada kita. betul kata ibnur, nak ikut ke taknak ikut ke siapa yg peduli. itu hak kita...

Lupa pulak nak cakap pasal forum (sambung dari post sebelum ni).

Forum rules kata:

1) Any forumer who found using language that are:
threatening, abusive, harassing, tortious, defamatory, vulgar, obscene, libelous, invasive of another's privacy, hostile, hateful, racially and etc.
WILL BE DEDUCT from 1 to 30 credit points, depend on the moderator in that section.

Kalau ikutkan dah banyak orang kena tolak kredit.  Tapi mod M&M semua yg 3 org ni tak ikut sangat rules yg ni.  Selalunya kami splitkan posting provokasi, pointless, merepek, ketawa, smiley sahaja, dll sewaktu kemudian jadikan satu tread terkunci.  

Tapi sejak tahun ni, saya lepaskan aje kecuali kalau ada komplen baru ler saya buat sesuatu.  Seperti baru ni dari thread sakinnah pasal kaum muda tu.  Kenapa saya lepaskan, saja nak buat iktibar.  Macam saya katakan, biaq pi la nak kata apa pun.  Kalau setakat merepek, maki, sindir, ntah apa-apa ke, walaupun sebab nak balas nbalik, bukan dapat pahala pun.  Adala bahagian masing-masing tu nanti.

Follow Us
Originally posted by yahya at 4-2-2007 01:31 PM

bagusnya hujah anta..satu rujukan pun takde..

ni pendapat ulama atau guna logik kepala hotak sendiri???

apa beza syiah skrg dgn dulu?? kalau begitu anta setuju yg syiah dahulu tak sesat ...

mana rujukan sdra bila kata saya tak sekufu dan bengap tu?....ada rujukan????

bila sy lihat sdra punya ilmu mantiq belum cukup mantap maka saya guna hujah kefahaman dari segi definisi, kira2 turun sikitlah level yg diperlukan utk faham....

tapi masih tk faham juga...so apa nak buat....kita berbicara dlm tahap yg berbeza....

kelakarler kesimpulan sdra yahya tuh....tapi sia2 ajer sy nak balas balik sebb ckp cam ner pun sdra tk faham juga....

-------------------------------------

Definisi SYIAH

Ibnu Khaldun dlm Muqadimaah ms 134 - syiah ertinya pada lughah ialah sahabat-sahabat dan pengikut-pengikut.

manakala

pada istilah fuqaha dan mutakalilmin (org terkemudian)  adalah pengikut2 imam 12 yg maksum.

Dari Abdullah ibn Masud r.a., Rasulullah bersabda, "Mencaci maki orang muslim hukumnya fasik, dan membunuhnya hukumnya kafir".

Originally posted by rainbows at 4-2-2007 11:08 PM

mana rujukan sdra bila kata saya tak sekufu dan bengap tu?....ada rujukan????

bila sy lihat sdra punya ilmu mantiq belum cukup mantap maka saya guna hujah kefahaman dari segi definisi, k ...

ye lah tak bengap mcm mane apabila anta tafsir tanpa merujuk pada kalam ulama

itu yg ana minta anta beri rujukan tentang siapa yg tafsir kata2 imam syafie tu, ana dah bagi rujukan...anta mane????

yg syair no 2 tu anta taknak tafsir ke...nak juga tgk tafsiran anta mcm mane;)

Originally posted by yahya at 4-2-2007 11:44 PM

ye lah tak bengap mcm mane apabila anta tafsir tanpa merujuk pada kalam ulama

itu yg ana minta anta beri rujukan tentang siapa yg tafsir kata2 imam syafie tu, ana dah bagi rujukan...anta ...

tuan yahya,

tak yah ler konon nak tunjuk ilmiah sgt....walaupun ada jenis org yg aku tgk tulis dok rujuk situ rujuk sana, tapi bila bab nak faham aper yg dirujuk, hampeh.....cuma tunjuk ilmiah sebb quote guna pendpat ilmiah org lain.....huhuhu.....

cthnyer cam tuan yahya le, dah rujuk sana sinipun, last2 tak faham apa makna tafsiran yg dirujuk...huhuhu....

dah ler, aku tak kuasa nak layan tuan yahya, pi baca komen Syed Hussin al Attas pada Nik Aziz pemimpin mursyid  tuan yahya tu...

[ Last edited by  rainbows at 5-2-2007 08:59 AM ]

Originally posted by ibnur at 4-2-2007 12:43

Sebab dalam forum ni, semua orang cakap macam dia orang ler palingbenar sekali.  Bila baca pun naik meluat.  Kengkadang posting pun cumaletak smiley atau hahaha sahaja.  Yang macam ni ke kita nakikut?   ...

Originally posted by rainbows at 5-2-2007 08:58 AM

dah ler, aku tak kuasa nak layan tuan yahya, pi baca komen Syed Hussin al Attas pada Nik Aziz pemimpin mursyid  tuan yahya tu...

Elok jugalah ko jangan layan tuan Yahya tu sebab aku tengok takder langsung hujjah2 ilmiah ko apabila diminta oleh tuan Yahya melainkan excuse2 yang berbelit-belit.

Originally posted by ibnur at 4-2-2007 11:34 PM
Dari Abdullah ibn Masud r.a., Rasulullah bersabda, "Mencaci maki orang muslim hukumnya fasik, dan membunuhnya hukumnya kafir".

Bagaimana tentang cacian ke atas Saiyidina Ali di atas khutbah zaman Umayyah? Dan siapa yang kafir bila tercetus Perang Siffin?

Originally posted by Laxamana. at 6-2-2007 05:34 PM

Bagaimana tentang cacian ke atas Saiyidina Ali di atas khutbah zaman Umayyah? Dan siapa yang kafir bila tercetus Perang Siffin?

Kalau dok tanya macam ni, aku pun boleh tanya balik.  Macamana cacian dalam doa saname quraish, siapa 2 berhala quraish dan siapa 2 nenek kebayan tu?  Dah hampir-hampir 14 abad dah masih lagi baca doa tu ke?  Benda-benda macam ni tanya diri sendiri cukup dah.

Reply #174 ibnur's post

Aku tanya tu, hang jawab la dulu baik-baik. Awat kelencong ke lain pula. Tak reti nak jawab mengaku saja lah. Buang masa bertahun hang dok berkelahi dalam ni. Aku bukan Syiah. Cuma aku nak tahu apa kebenarannya tiap sesuatu tu. Hang pi tanya soalan lain pulak tu buat apa. Aku pun tak tau do'a Syiah tu, hang pandai boleh la cerita sini boleh kita share.

Originally posted by Laxamana. at 7-2-2007 08:31 AM
Aku tanya tu, hang jawab la dulu baik-baik. Awat kelencong ke lain pula. Tak reti nak jawab mengaku saja lah. Buang masa bertahun hang dok berkelahi dalam ni. Aku bukan Syiah. Cuma aku nak tahu a ...

Kalau aku jawab pun hang nak kelahi jugak.  Kalau benar sejarah Umayyah caci Saidina Ali r.a., itu berlaku dlm tempoh 80 tahun dan diperbetulkan oleh Khalifah Umar Abdul Aziz.  Kalau benar sejarah ni, buat apa aku nak bagi hukum, sebab yang jadi hakim pasal ni ialah Allah s.w.t. juga.  Masing-masing ada bahagian masing-masing.  Sebab aku mana ada masa zaman tu.  Engkau pun tak ada.  Yang kita dengar dari sejarah aje, tapi satu sejarah tak cerita langsung, satu sejarah tulis ada.  Yang mana betul?

Yang doa saname quraish ada aku letak dalam thread muawiyah.  Kalau kau tak nak baca yang tu, kau boleh search sendiri dlm internet.  Type jer doa saname quraish.  Dah 14 kurun dah sampai la ni ada lagi doa ni.

Reply #176 ibnur's post

Aku malas lah nak berkelahi dengan sapa pun... habis sapa kafir di Siffin?

Singgah sebentar & sedikit pertanyaan untuk direnungkan bersama...

1) Adakah peperangan sesama golongan yang beriman akan membawa kepada kekufuran pada salah satu pihak? kalau saudara laxamana berkata 'YA' maka timbul soalan kenapa? dan apa dalilnya?

2) Sekiranya kebenaran di pihak Ali r.a. dan Muawiyah r.a. dipihak pemberontak yang kafir dan batil, apakah hukumnya berdamai dengan pemberontak yang batil dan kafir disudut syarak? adakah berdamai atau berterusan menentang hingga tewas? apakah tindakan yang sewajarnya dilaksanakan menurut al-Quran dan as-Sunnah?

Sekadar membuka bicara...

Mungkin laxamana boleh menghurai dgn lebih bernas...

wassalam

Originally posted by Laxamana. at 7-2-2007 03:48 PM
Aku malas lah nak berkelahi dengan sapa pun... habis sapa kafir di Siffin?

Mana aku tahu, Allah punya kerja yang tentukan siapa kafir.

Sekarang kat Iraq siapa kafir, yang berbunuh sama sunni dan shiah.  Yang shiah kat dia bunuh wahabi, yang sunni kata dia bunuh tali barut Amerika.  Siffin tu dah berapa kurun dah, ni yg baru kat kita ni, amacam?

Reply #179 ibnur's post

Menarik jugak nie...nak cari siapa yang kafir supaya tahu kebenaran...atau cari kebenaran dan tahu kebatilan...