CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 18144|Reply: 90

Untuk Yang MEnganGgur Tapi Ader Diploma/ Ijazah

Pengangguran Graduan

Graduan kena lupakan mimpi gaji empat angka
Oleh Shaiful Bahri Saidin

TIADA satu pun negara di dunia termasuk negara maju boleh menjanjikan 100 peratus peluang pekerjaan kepada graduan lepasan institusi pengajian tinggi (IPT). Malah di Indonesia, kerajaannya lebih menggalakkan graduan lepasan universitinya mencari pekerjaan sendiri atau menceburi bidang perniagaan sehinggakan dana khas perniagaan untuk graduan disalurkan kepada bank tempatan habis peruntukannya dalam sekelip mata.

Di negara kita, graduan masih mengharapkan kerajaan menyediakan peluang pekerjaan kepada mereka. Puncanya kerana graduan IPT kita terlalu dimanjakan dan kebanyakannya dirasuk faktor kebendaan seawal usia ketika dalam pengajian lagi.

Sudahlah pengajian mereka sentiasa dititik beratkan oleh kerajaan dengan lambakan kemudahan, bantuan dan sokongan, inikan pula selepas tamat pengajian, mereka masih berharap kerajaan membantu mereka mendapatkan pekerjaan.

Malah, ada golongan menyalahkan kerajaan apabila berlaku lambakan graduan menganggur di pasaran. Apakah kita hidup di Malaysia ini asyik hendak mengharapkan kerajaan dalam segala segi?

Akibat terlalu ditatang bagai minyak penuh, graduan masa kini tidak mempunyai daya tahan dan daya saing tinggi. Semangat juang untuk hidup bergelar graduan dianggap terlalu tinggi dan eksklusif. Mentaliti sakit inilah merosakkan nilai graduan IPT di pasaran kerja tempatan.

Apakah tujuan sebenar mereka melanjutkan pelajaran ke menara gading? Apakah mereka sudah mengabaikan tuntutan menuntut ilmu untuk menjadi insan berguna dan berfikiran terpelajar mesti berakhir dengan bekerja dengan bergaji besar?

Apakah dengan segulung diploma dan ijazah itu bermakna mereka secara automatiknya menjadi warga 憄ermata

Punca pengangguran graduan

Mengharapkan gaji lumayan setimpal dengan kelayakan akademik.
Kelemahan utama ialah sangat lemah dalam penguasaan bahasa Inggeris.
Sikap boros dan mementingkan kebendaan ketika masih bergelar siswazah dengan menyalahgunakan pinjaman diberikan.
Graduan malu dan segan untuk berniaga.
Tidak serius sediakan diri memasuki alam pekerjaan dengan sikap malas menilai diri dan menambah baik prestasi.

~~~~ sepanjang keja x penah skelipon dpt gaji 4 angkat..... teruskan juga demi nak idup...

keje kilang pun boleh dapat gaji 4 angka la weyh

ikankiut This user has been deleted
baru baca kat berita harian tadi.
memang benar pun.
nak gaji 4 angka.
tapi english! ya rabbi.
buat keje pun tunggang langgang.
bukan nak kata,
tapi memang kenyataan.

Originally posted by lilyzhaowei at 20-12-2006 02:34 PM
keje kilang pun boleh dapat gaji 4 angka la weyh

keje customer service pun dpt 4 angka... tu yg payah nak caya org leh dpt gaji 3 angka lagi kalau ada degree..

bagi aku, graduan kenalah sharpen diorang nyer skills.. especially COMMUNICATION skills. Aku tengok ramai graduan lack sangat skill nie. Bila diinterview, diorang prefer cakap dlm BM, pastu passive pulak. Harapkan interviewer tanya.

Aku rasa sbb tu susah lar nak dpt kerja nie...

Follow Us
pengangguran graduan.........aduh, terfikir aku nak bagi salah satu lagi kenapa dan apa sebab-sebab yang sebenarnya. okey boleh tak kalau aku katakan bahawa ibu bapa juga menjadi punca sebab berkemunkinan ibu bapa juga tidak memberi anak mereka dorongan atau ibu bapa itu sendiri tidak menyukai pekerjaan yang bukan pilihan keluarga mereka....katakan lah ibu bapa memang cukup berminat anak mereka menjadi seorang Pengarah dalam sebuah jabatan ..........tetiba bila dah graduate tak ada kerja... ibu bapa tidak menyukai pekerjaan lain selain daripada itu sedangkan ada kemunkinan anak ingin melakukan pekerjaan lain untuk menggelakkan diri daripada mengganggur.........ibu bapa sudah pasti berasa malu anak mereka yang dicanang-canangkan yang dibanggakan dari Universiti ternama tetiba buat kerja lain????????.......

maybe sebab lain...kurang motivasi ker, peer pressure...family pressure...
sbb psychologically kite takkan mendiamkan diri tak tentu pasal kan? kalo bab gossip tu laju jer but i guess graduates akhir2 ni hanya pentingkan pada kuantiti dan bukan quality.
biler quantity lebih dari quality, an abundance of personels and decrement of skills berlaku. however, eventho its obvious that employers generally are more interested in recruiting a skillful personel, it is also vital to equip ourselves with personality strength. it might be somewhat cikai/cabuk to make some small things an issue but a small issue could be your niche to place yourself in the working world.
level of confidence is also dwindling....ada degree tapi unable to explain her/his own scope of work which sometimes sounds pathetic

having dealt with lots of graduate students
i want to give some input  --

i had interviewed LOTS .....and i mean lots of
graduate students  from local universities mostly
and few from overseas- before sending them
to my clients in placing them for a job they applied -

i wanna touch a bit why most of the time this graduate
students unsuccessful and  still unemployed and stay at
home finish up their parents rice  so to speak eh --

the problems that  i can see facing by all these graduates
one and foremost   is incapable of conversing in English --

granted they received 3.5 cgpa or even higher --  
and A1  English in SPM  - but  they cant even master and speak
the language  cuz most of the years spent  was in theory -
how to write an exam -  how to write an essays --  copied from
internet  copied from books   etc etc --

i remember few interviews with my candidates to place them
to my clients and they cant even answer some of basic questions
in proper English --   and they graduated in electrical engineering,
in computer science  -- whereby all the courses were in English --

some of the simple questions like --
tell me about yourself --
the answer usually  ...
errr my name is bla bla  
errr   
errrr
and more errr----
and this is with SPM English A1 --

my advice --

Prepare yourself --

get a course in conversation in English
get a course in pronunciation in English
read reader's digest
speak the language everytime u get a chance
i.e while being with friends or at home with family
regardless the grammar is upside down --

why enroll the course for conversation in English?
cuz thats a surely way for you to speak the language
in the class

why enroll the course in pronunciation in English?
cuz that way when u speak  u can pronounce the word
correctly  and make other people understand -

why reader's digest --?
cuz it is simple and very basic -- and reading English books / mags
is one of the definite ways to improve your English -

why talking with friends  or at home in English?
cuz thats how u practice  your pronunciation, your confidence
and your self esteem in mastering the language -

i shall continue later on with some other problems facing by these
graduates   and why they are still unemployed --
(solely from my own experienced in dealing with these students
personally)

*cant write too long in one post --
soon become a thesis  ;)   ---

kiddin' -

Rate

1

letih dah cakap pasal masalah ni, tapi graduan sendiri taknak ambil inisiatif. salah sapa?

wahh takutnya dengar review kat cn, nasib baik sy dah keja even bukan bidang yg sy impikan tp setakat ni oklah asalkan keja.keja yg berlambak di pasaran skrg adalah sales tp mgkn ramai yg takut nak buat keja ni kan tp sy nasehatkan sape yg nak improve communication skill better keja sales dulu.dulu sy agak lemah bile interiew dalam english but today saya boleh bangga dgn pencapaian sy even keja xsampai setaun

satu lagi masalah tentang graduates ni --
depa akan kata -- kami akan kerja apa saja
tapi SORRY  no sales!!

but u know what --
every jobs  mostly  sales --
sales la yang buat duit untuk company tu --

example: --  how do as a  secretary doing a sales job

wellllllllll --
by letters that she typed and gave it to her boss
by answering the phone via client  before passing
to her respective bosses -

the way you talk
the way you write
those are selling --
selling your company
selling your personality so that the client
interested to keep in touch with your company
etc etc...

even as a manager myself - i think i am a salesperson -
i am selling my company to my client -- indirectly --
so by having a great convo
by having a good knowledge in what i am doing --
it is selling --

NOW---
having said all that --
i am urging the graduates outthere that have a fixed
in their mind --- re:  no sales job ---
get that out of your mind ---

do the best u can to improve your knowledge
in your communication
in your personality
in general knowledge --

get the job that u know u have interest in
and if u can get a temporary job  BEFORE u get
the permanent job  - TAKE IT!!
it is a stepping stone for a bigger bid -

apa sahaja kerja yang buat   even as a substitiute
teacher for 1 month -- is an experience
cherish that and work hard in it while waiting
for the job your wanted --

*nanti saya tambah lagi -  re: unemployed graduates

pada yang hadapi interview soon --- good luck -

dex -

ada sesapa tau tak mana ada kursus2 utk converse in english nie?

masalah saya ialah....nak praktikkan english tu ..sebab area sy duduk nie mmgla takder sesapa yg leh diajak berbual dlm english...saya suka baca paper english...baca apa2 yg berkaitan ngan english..tapi bile tyme interview...konfiden tu takda nak converse dlm english....mmg rasa sedih sgt....

bebaru nie saya ada gi beberapa iview....tapi mmg tak confident langsung...rasa2 apa yg saya blajar selama nie mcam tak sesuai jer dgn kehendak industri....rasa mcm terlalu cetek jer knowledge nak compare dengan demand dri industri.....

kumang_kumang This user has been deleted
Originally posted by hasmania at 21-12-2006 04:11 PM
pengangguran graduan.........aduh, terfikir aku nak bagi salah satu lagi kenapa dan apa sebab-sebab yang sebenarnya. okey boleh tak kalau aku katakan bahawa ibu bapa juga menjadi punca sebab berkem ...

betul ... bapa aku sikap mcm ni .... aku grade engineering tp buat keja ala2 waitress .. bawa makanan dr kitchen ke ballroom dinner .. bila org dh makan kutip balik pinggan dgn sisa makanan hantar kat dapur .... gaji kira ok la ... sbb aku keja rajin kadang2 dr pagi sampai tgh mlm .... tp hari tu aku mai inteviu aku gune duit gaji waitress ni utk aku bayar tambang bas pi inteviu sbb inteviu kat bandar lain  dan agak asing bagi aku ....kene naik teksi dr terminal bas ke tmpt inteviu ...

mak aku ok ... memahami ... pd hari aku nk bertolak pi inteviu mak aku suruh bapa aku bagi duit kat aku ... bapa aku ckp tak yah sbb aku ada duit ..... then mak aku sound " mana dtg duit tu kalau dia tk keje waitress yg awak tk suke tuh ? " bapa aku diam je .... .sekrg dia tk halang lagi ... tp dia tetap suruh aku berusaha cari keje yg setaraf dgn kelayakan aku ...

ENGLISH ......

tula masalah utama graduan sekarang ni..

and softskill hampas gile...

inisiatif sendiri kena ada..
then ...........

masa nak belajar tu.. belajar le bidang yg banyak pelunag kerja... jgn belasah je balajar... pikir2 masak2 and tanya org2 yg lebih pakar sebelum decide tuk amik pape bidang...

Originally posted by kumang_kumang at 24-12-2006 10:34 PM

betul ... bapa aku sikap mcm ni .... aku grade engineering tp buat keja ala2 waitress .. bawa makanan dr kitchen ke ballroom dinner .. bila org dh makan kutip balik pinggan dgn sisa makanan h ...

:setuju:

aku pernah tau.. dpt kije as yg jaga kat kaunter shoping complex.. angkat tepon tu sume...

tapi bila ayah aku tanya gaji.. dia terus tak kasik.. yela.. kalau nak harapkan degree aku in electrical eng ni mana leh dpt kije on d spot after abis blaja.. aku ingat nak kije la pape dulu..

hampeh dia tak kasik.. nak gak aku merasa kerja pape.. at least ada uit.. mak aku tak kisah...

sedih giler aku time tu..

then aku pun jadik le penganggur terhormat sekejap..

then aku pun antar la resume banyak2.. last2 aku nekad nak apply tutor..

alhamdulliah rezeki..

tapi aku tetap sedih.. salah ke aku nak kerja pape dulu..

kumang_kumang This user has been deleted
aku dh beberapa kali keja pape yg ko inginkan tuh .... aku pernah dpt offer management trainee kat resort tp masuk jauh dlm hutan nun ... aku reject ..

kdg2 aku paham gak napa bapak aku bersikap mcm tuh ... dia rasa rugi sekolahkan kite pastu buat keje yg tk berpatutan dgn degree kite .... tp zmn sekrg bkn mcm zmn dia dulu ..... so harus kena consider perkara spt ini ....

emmm bapak ngn mak aku lak xbg behenti keja.aku mmg dah rase nak behenti at one time dulu sbb gaji cket n keja mcm org laki, kena agkt kotak deliver kat customer, bengang je kat bos sbb xnk amek despatch.tp skrg ni aku dh ok n aku nak keja cn sampai dpt offer yg betui2 bagus

Originally posted by kumang_kumang at 24-12-2006 10:54 PM
aku dh beberapa kali keja pape yg ko inginkan tuh .... aku pernah dpt offer management trainee kat resort tp masuk jauh dlm hutan nun ... aku reject ..

kdg2 aku paham gak napa bapak aku bersikap ...

aku pernah cakap kat ayah aku.. bukan selama2 nya nak kerja ni. takat kejap je sementara nak dpt kerja.. keje as enginneer or anything related cam lec ke... bukan on d spot dia panggil even dah anta resume.. dia makan masa berbulan2 lamanya nak proses resume kita.. kalau ada kekosongan baru dia panggil..

:hmm:

Originally posted by miss_comel at 20-12-2006 23:15

keje customer service pun dpt 4 angka... tu yg payah nak caya org leh dpt gaji 3 angka lagi kalau ada degree..

eh..memang ada, tapi kalau orang tu terdesak sangat nak keja dan taknak bazirkan masa terlalu banyak..sebab nak dapat keja dalam sebulan dua lepas grad, bukan senang skrg ni.. so,mereka akan grab je apa2 keja yg menjanjikan fixed salary for every month.. sambil2 tu, mereka akan selak2 gak paper carik keja lain yg lebih baik bayarannya..