CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ahmad77

Q&A : Photography

satorare This user has been deleted
:nerd: mekasihh sherrina.. good info for me..:hug:
ekcelli...tu la.. takat ni just wat research on internet jer..weekend ni baru nak meround kl nak survey harga lak.. :hmm:

for info neh antara feature Canon Powershot A95.

Powershot A95 Features:
1. 5 Megapixel CCD imager for up to 2592x1944 pixel images
2. Postcard (1600x1200) mode with 3:2 ratio for making 4x6" prints
3. 3x optical 38-114mm f/2.8-4.9 zoom, 4.1x digital zoom
4. 360

salah tompek

Rajin ko ye korok... teruskan... teruskan... walaupun info dah lebih 10 tahun tapi ada yang masih relevan... :ah:

tumpang tanya..

saya baru merancang nak beli digital camera nih.. and i'm totally blind pasal dc nih. leh tak suggestkan kat saya, kamera jenis mana yg patut saya beli? dr segi kegunaan, saya bukannya jenis yg serius. tp nak guna utk pelbagai occasion, mcm sekali sethn time raya tu, bila satu family besar berkumpul, nak amik gambar lawa2.. saya ada tanya kawan, dia kata salesmen rekomenkan jvc dgn sony. canon dia kata tak elok. saya ada jugak survey yg sony punye. nampak cam ada jugak yg menarik, tapi masalahnye saya ni pape pon tak tahu pasl dc nih.. yg mana elok, mana tak elok.. lens ke ape ke saya langsung tak tahu. leh tolong saya tak?

budget dlm 1-1.8k.

ada cadangan?

This user has been deleted
Ini cuma cadangan sahaja. Sebab ni je kamera yg aku tau selain nikon 3700 3.2 MP(RM799).

Sony DSC-P150 7.2 MP
3x optical/2x digi  zoom
ada audio,
A/V out,
movie clip 640 x 480,
1.8'' LCD monitor.

Regenya tersangatlah mahal banyak kedai letak 2099, kalau kt keycolor 1999(dgn 256mb memory).

Itu je yg aku tau, kalau ada yg nak tambah tu silakan.

[quote]Originally posted by

hmmm....camne ye nak story beza digital zoom ngan optical zoom. sherrina nie bukannye pakar sgt. yg sherrina paham digital zoom nie lebih menumpu pada suatu bahagian pada gambar. maknanya ia akan besarkan satu2 tempat pada gambar yg akan menyebabkan kualiti gambar menurun. optical zoom pula yg akan membolehkan kamera merakam suatu objek yg berkedudukan jauh. lebih tinggi nilai optical zoom, lebih jauh ia boleh rakam.

mengenai pemilihan jenama kamera, ia bergantung kepada individu. sebab itu iklan memainkan peranan yg cukup kuat. apabila kita sering didedahkan kpd sesetengah jenama, maka ia akan mempengaruhi keputusan kita.

bagi yg sering pegi outstation, camping atau hiking...kawasan yg menyukarkan anda mendapatkan bekalan elektrik, anda mungkin perlu mendapatkan kamera yg menggunakan bateri sel (bateri AA/AAA) kerana anda boleh beli bateri2 ini dikedai. samada beli yg pakai buang ataupun rechargeable. Bagi mereka yg rasanya sekadar kegunaan di bandar, di umah dlll...boleh cari kamera yg gunakan build in battery, lithium rechargeable battery dll. Lithium battery mempunyai ketahanan lebih lama berbanding bateri sel.

kek_kel,
untuk budget antara rm 1000-1800,  banyak pilihan yg boleh dibuat. in fact nak dapatkan yg prosumer camera pon boleh. tetapi jika malas nak blaja cara2 konfigurasi manual, pilih sahaja compact camera. point and shoot. tetapi jika terasa ingin nak kelebihan bermain dengan fungsi2 lain, cuba le prosumer kamera. sherrina sendiri tengah aim Panasonic Lumix Z3 berharga RM 1599 yg mempunyai 12x optical zoom dan image stabilizer.

image stabiliser semakin popular. sudah banyak kamera yg menawarkan fungsi ini. ia membantu menghasilkan gambar yg lebih stabil lebih2 lagi jika anda menggunakan kamera dalam keadaan spt di khalayak ramai. image stabiliser membolehkan anda merakam gambar tanpa penggunaan tripod. walaubagaimanapun utk penghasilan gambar yg optimum, elok guna tripod. sesetengah photographer yg mahir boleh menghasilkan shot yg baik dengan tangan kosong saja....ia perlukan banyak latihan.

Follow Us
chomots This user has been deleted
nk tanya pd yg tahu..saya bminat nk beli canon powershot ixus40..yg saya tau cuma dia 4.0mp n very compact..comel sgt..mmg minat arr..so, psl functions ni, saya buta sket..so, saper2 yg tau tu kalo boley explain la..arga dia tadi survey sket jer..bihkurg 1500

Originally posted by satorare at 24/11/04 10:06 AM:

erm.. utk yg nikon tuh.. leh bagitau spec dia tak?? optical zoom baper?? :ah: TQ.

Nikon 3700 ni memang aku suka sebab regenya tak berapa mahal, RM 799(kosong) sesuai ntuk bajet rendah, dan aku dah belikan untuk member aku. Dia punya spec lagi baik dr Nikon 3200.

3.2 MP
3x optical zoom
A/V out
Rakaman video sekali ngan bunyi (640 x 480),aku dah try, memang cantik gambar dia.
External memory.
Li on Battery
1.5" LCD monitor

Itu je yg aku tau, belum habis bermain-main ngan kemera ni.

Ni Web yg selalu aku buat rujukan http://www.dpreview.com

Originally posted by chomots at 24/11/04 06:30 PM:
nk tanya pd yg tahu..saya bminat nk beli canon powershot ixus40..yg saya tau cuma dia 4.0mp n very compact..comel sgt..mmg minat arr..so, psl functions ni, saya buta sket..so, saper2 yg tau tu kalo ...

Yg ni ke.

Zoom: ??? optical zoom(sapa tau)  3x digital zoom ---> :stp:
LCD monitor: 2" TFT LCD,118,000 pixels ---> ok,tapi org cakap LCD besar2 kuat makan bateri.
Connectivity: USB,AV out ---> ok
Movie clips: 640 x 480 ---> ok
Weigh: 130 g ---> tak reti nak nilai
Storage types: SD/MMC card ---> dua-dua boleh masuk ok la tu.
Battery: Lithium-Ion --->ok
Aperture range:  F2.8 - F4.9 ---> tak reti nak nilai
Min shutter: 15 sec ---> tak reti nak nilai
Max shutter: 1/1500 sec ---> tak reti nak nilai

to chomots

Jangan plak kau terus angkat digicam ni. Sabar dulu.

Mr Y -_-;

Mekasih for info.. hrmm. kalo ikutkan rege memang Nikon tu dah murah bebenor.. function pon bleh tahan.. leh masuk list neh.. tapi tataula napa Sato still berkenan ngan Canon Powershot A95 gak..

Reason:
- 5megapixels
- 3x optical zoom, 8x digital zoom
- lcd 1.8inch -----> betol ka makin besar lcd makin kuat makan bateri?? :stp:
- guna bateri AA -----> antar bateri mana lagik ok... lithium nyer ker AA ??
- provide banyak special mode functions: (fireworks, underwater, beach, shutter etc)
- lagik satu yg buat aku jatuh cinta .. leh set gambar (black + white, sephia)
(rasanya yg neh tak banyak kamera provide..)

Cuma antara perkara yg buat aku ragu-ragu skang neh:
- saiz besar sgt... berat dah 330gm :geram:
- reger.... around rm1400.. ---> tatau leh dpt lagik murah ker tak.. ker harga ni mmg dah berbaloi ek?? :nerd:
- beli digicam bukan utk serious nyer kejer.. just nak tangkap gambar bebiasa.. tapi kalo boleh nak yg function dia leh tahan lama la..

so.. agak2 cemana ek.. elok diteruskan ngan Canon ker atau ada cadangan lagi baik.. :gila:

timer kasih la cikgu korok kerana berkongsi ilmu ngan kitaorang!

[quote]Originally posted by

Originally posted by sherrina at 24-11-2004 01:58 PM:
untuk budget antara rm 1000-1800,  banyak pilihan yg boleh dibuat. in fact nak dapatkan yg prosumer camera pon boleh. tetapi jika malas nak blaja cara2 konfigurasi manual, pilih sahaja compact camera. point and shoot. tetapi jika terasa ingin nak kelebihan bermain dengan fungsi2 lain, cuba le prosumer kamera. sherrina sendiri tengah aim Panasonic Lumix Z3 berharga RM 1599 yg mempunyai 12x optical zoom dan image stabilizer.

image stabiliser semakin popular. sudah banyak kamera yg menawarkan fungsi ini. ia membantu menghasilkan gambar yg lebih stabil lebih2 lagi jika anda menggunakan kamera dalam keadaan spt di khalayak ramai. image stabiliser membolehkan anda merakam gambar tanpa penggunaan tripod. walaubagaimanapun utk penghasilan gambar yg optimum, elok guna tripod. sesetengah photographer yg mahir boleh menghasilkan shot yg baik dengan tangan kosong saja....ia perlukan banyak latihan.

prosumer tu yg camna? kene setting manual ke? kalo gitu saya rasa nak yg compact ajelah. image stabilizer tu pon cam menarik.. sbb saya byk amik gambar family.. kitorg ni family besar, selalu gak amik gambar kuarga yg ala2 kat studio tu

Originally posted by satorare at 25-11-2004 08:08 AM:
Mr Y -_-;

Reason:
- 5megapixels
- lcd 1.8inch -----> betol ka makin besar lcd makin kuat makan bateri??
- provide banyak special mode functions: (fireworks, underwater, beach, shutter etc)

yg ni pon cam menarik jugak..

ahahaha aku dah pening nih.. mana satu nak ni :gila:

semua nampak ok je.. and within the budget..

ada tanya member, camna nak beli, dia ajar amik yg 5.0 MP ke atas, bagus sket. pastu amik brand sony atau jvc yg bagus..

yg canon nampak cantik. comel je kamera dia tuh

Originally posted by sherrina at 24/11/04 01:58 PM:

Info yg bagus, lepas ni kena cari kamera yg ada image stabiliser.

bro korok!
tompang tanyer skit bleh!
bro type semula ke nota ni kat forum or bro copy paste dari disket ke sini?

Kamera paling nipis penah aku tengok.

Casio EX-S100
3.2 MP
2.8 optical zoom
2'' TFT LCD
RM1599

Kamera ni mahal giler. Pendapat aku, tak berbaloi beli kamera ni.

[ Last edited by

type semula  .. zaman purba mana ada disket merata rata ...;-)

tapi tak paa sebab saya taip laju kalahkan secretary .. heheehe

Originally posted by satorare at 25/11/04 08:08 AM:

Reason:
- 5megapixels
- lcd 1.8inch -----> betol ka makin besar lcd makin kuat makan bateri??

Aku lebih suka Li on bateri.

Casio pon ada black n white dan sephia.