CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mYa

Bela Ikan guppy

birbyrd_puyoh This user has been deleted

Reply #139 azam2066's post

itu ler aku sedang cuba2 nie....... yg pasti every 2 days nak kena tukar air cikit, baru ler sodap mata memandang. ingatkan ada filter/pam yg baguih so senang cikit aku

akurium kat umah aku nih ok lak airnya...dah bertahun tak tukar2 airnya...jernih jer...tp, airnya berkurang kekadang kena tambah...aku tak pulak jenih filter apa..aku pun heran gak apsal la kat umah org lain akurium diorang keruh semacam jek...
walaupun airnya jernih aku tahu kat bwh batu2 kecik tu byk gak hasil buangan...

mama
saya pun nak maintain rekod cam mama la..
akuarium saya...jernih tapi warna nye cam tak clear(haritu)...mmg bnyk hasil buangan kat bawah tu...la ni cuma tukar 3 minggu sekali...itupun kalau tgk banyak hasil buangan..lepas azam kata mungkin banyak nitrat saya tukar haritu..

mama pakai filter ape? saya pakai yg bulat tu...kena submerged dlm air..pehtu span dia belah atas..so air jatuh dr atas...macam ok jek..jenama tak ingat la..tapi dlm rm30+ 2-2 tu..

Wah dah bersemangat balik nih nak bela guppy balik....esok jugak akan ku cari kedai yang ada jual guppy.

meya
semangat jgn tak semangat..
selain guppy mmg banyak ikan2 comel (yg tak garang jek tau..) yg bole dicampur2 dlm akuarium
baru nampak meriah..sword tail tu aje banyak jenis dan color..molly pun sama...bebaru ni saya nampak ikan kecik warna kuning..bila tanya org cakap itu molly..so molly pun banyak warna..

meya kalau dah de akuarium jom tempek sini..share gambar ye!

saya ade kutip kayu buruk kat tepi pantai...yg biasa warna hitam ..org buat tanam pokok2 air atas dia..tapi saya tak leh tenggelamkan dia la..dia terapung...kena ikat dgn batu ke ..nak bagi dia tenggelam..

Reply #145 mYa's post

mya. kayu tu bergaram. kau rendam kat tempat lain dulu. pd ikan guppy tak lah bermasalah sgt, tp kalau ikan lain , padammmmm

Follow Us
dah aku rendam pun...mmg ade pasir2 lagi...
nanti aku nak rendam lagi barang seminggu..punyela excited aku masukkan dlm akuarium..nasib la tak mati ikan2 tu..keh keh..jadik la aku pembunuh lagi..:@ :@

kena ikat ke ape kayu ni nak bagi tenggelam?

Reply #147 mYa's post

tak perlu ikat. lama2 dia tenggelam sendiri.

azam
mana nak cari breeder box..ade banyak jugak ikan betina gupi yg dah buncit..ade aku ternampak artikel camana nak breed gupi...guna breeder box..aku cari kat kedai tak jumpa..bole ke ah so tu cam tak tau..ke dia tipu aku ...

pokok2 air yg aku letak..ikan2 suka sangat gigit..pehtu putus...dah banyak jadi gitu..

Reply #149 mYa's post

kt msia tak der jual. berapa kerat je orang nak beli. buat je sendiri. cari nett yg agak2 anak ikan boleh tembus. baut mcm sangkar 4 segi gitu. letakkan tumbuhan air di luar kotak jaring tu. bila ikan beranak, anak dia akan berenang ke luar mencari pokok2 tu. selamat mencuba.

Reply #149 mYa's post

rumpai tu kurang subur tu. tak kuat, reput. kalau pokok tu juat tak lah berapa nak putus2. kurang cahaya dan CO2 tu. tukar jer pokok plastik.

oh padanla ah so tu geleng2 kepala...
kih kih kih...
ok instruction kau tu aku cuba buat..kot jadik lain pun akan aku anggap dia breeder box jugak hahah..

azam kau dok oversea ke?

Reply #152 mYa's post

aku ada kat msia lerr.....buat jer . aku buat dari nett yg keras tu. pi hardware jenguk. aku lekatkan polisterin kat atas so dia terapung la.

zam
aku ada gambar..tlg ajar camana nak tempek sini..heheh

aku cuba - jaya ..ni gambar ikan aku..

Rate

1

1 lagi..

Rate

1

ni gambar dr kolam bapak aku..tapi ikan dok dlm pokok2..pokok2 tu hidup makin besar makin besar sbb abah tebuk kolam dia pehtu cucuk pokok dlm tanah...pokok tu mau pasir..untuk hidup and definitely cahaya  lahhh

Rate

1

cantik akuarium kau. air jernih maknanya filteration ok. kau lepaskan sedikit udang dan siput. tugas dia utk makan algae dan sisa makanan ikan tu. udang yg jernih tu, yg bisanya digunakan utk umpan pancing atau makan kelisa. siput kau cari la kat tali air. semua siput air baik tp bilas banyak kali dan kontrol jgn bagi terlalu banyak. jangan lepas siput babi dah ler

mya, swordtail tu tak beranak ker. utk guppy tu aku cadangkan gini, utk breed kau buatje dalam kotak polisterin. anak2 jantan kau letak dalam akuarium. sbb ibu tak suka diganggu. nanti keguguran. lgpun tak cantik ibu ltk dalam akuarium.

[ Last edited by  azam2066 at 8-5-2007 07:29 PM ]

YELLOW TUX

ORANGE SUNSHINE

SILVER STREAK FLAMINGGO
RED FIRE

Rate

1