CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mat403

Pandangan anda tentang ketidak halal ASB oleh sesetengah Mufti / Majils Fatwa

Talk about equity unit trust, kalau ittikal kene kan 6.5% entry feeplus 1.5% annual fee, while ASB TIADA entry fee dan HANYA 0.35%

6.5 %, if u divide dengan 3 tahun investment hanya 2.16% per year. Charge tu termasuk semua cost UT company dan consultant managing yr money including buat proper switching, transfer, advise etc..Itu jugak termasuk cost consultany yang kena jumpa clents, sometimes bank in yr money ..dll

Kalau kau pakai EPF umur kau 35 tahun, kau keluarkan masa umur 55 tahun, so 20 tahun / 6.5 = 0.3250 servise charge per year..

contohkalau ikut one financial magazine bulan ni ittikal return 46.99 dalammasa 3 tahun the atcual return is only (46.99-6.5-(3x1.5))/3 tahun=11.99

46.99 ialah financial end dr 31 03 04 hingga 31 03 07, 46.99 / 3 = 15.63%, because semua fee dah ditolak.. Itu ialah net, bukanya gross seperti pengiraan kau tu..

Cuba kau tengok utk colum 5 years ..108.83 = 21% per year..

atau kau tengok 1 tahun dr 31 03 06 hingga 31 03 07, return ialah 33.92%..

the differenceatcually pays the 3-years freezing period iaitu investment itu tak bolenak dikeluarkan (defined as long-term investment),  which in myopinion put ASB

apa makna freezing period. Basic unit trust medium term, tapi kau bleh keluarkan any time, once kau dapat profit..

U trust ada risk fluctuate, tapi boleh dihilangkan dengan switching bond equity or vise versa, ASB memamg capital preservation..

So, terpulang pada diri masing masing, tiada paksaan utk invest dimana mana..

bagi yang melabur 100K, different 1% ialah sebanyak rm 1000..

Return yang dipublish ialah without managing..Klau consultant U pandai buat switching, client boleh dapat extra atleast 5-10% per year..

Since U talking about cost, U boleh beli direct kat Bank contohnya Public Bank Fund, Maybank ,,sometimes costnya hanya 3 %..tapi semua U kena buat sendiri..

atau in d future U boleh beli direct online Tune money dengan cost yang amat rendah,,again,,U have to manage by yr own..

Bagi some corporate clients, cost does'nt matter, as long as Inya boleh memberi pulangan yang tinggi..7 -20 % extar dr ASB per year..That's why demand utk UT amat tinggi..

[ Last edited by  kirawang at 22-5-2007 11:01 AM ]

ms_jurutaip This user has been deleted
Originally posted by kirawang at 22-5-2007 10:47 AM
Talk about equity unit trust, kalau ittikal kene kan 6.5% entry feeplus1.5% annual fee, while ASB TIADA entry fee dan HANYA 0.35%

6.5 %, if u divide dengan 3 tahun investment hanya 2.16% per ...

based on the reading tat's the calculation basically. like said earliersaya tak pernah menidakkan return unit trust, especially ittikal .tidak menidakkan unit trust boleh di jual bile2, dgn syarat selepasdapat return. Kalau ASB dapat return 7-8% selepas 12 months, i doubtittakal can do that sbb based on my current investment, break evenhanya selepas bulan ke 7 ke  atas. so in this case asb still wins.tu  yg saya maksudkan dengan 'kene simpan at least 3tahun/liqidity' sblm nih. dan tu juga pasal saya ade mention unit trustsesuai utk certain definition of investment/saving but perhaps not all.sile refer balik kat taipan saya di atas yek

anyway makaseyy for the info. will validate soon with the relevance/s

Originally posted by ms_jurutaip at 22-5-2007 11:03 AM

based on the reading tat's the calculation basically. like said earliersaya tak pernah menidakkan return unit trust, especially ittikal .tidak menidakkan unit trust boleh di jual bile2, dgn s ...
'kene simpan at least 3tahun/liqidity' sblm nih. dan tu juga pasal saya ade mention unit trustsesuai utk certain definition of investment/saving but perhaps not all.sile refer balik kat taipan saya di atas yek

kenapa kena simpan sampai 3 tahun? kalau kau rasa nak jual, just  juallah.. sorry to say, aku bukan nak layan sangat dengan tulisan kau yang "too educated" ni, tapi just nak buat clarify takut mengelirukan forumners yang lain...

Lagi satu, diawal thread ni, kau ragu2 dengan islamic  Ut dari segi halal haram...Tapi kenapa still invest?
Orang yang ragu ragu, basanya , mereka takan melabur......

Originally posted by kirawang at 22-5-2007 11:08 AM

kenapa kena simpan sampai 3 tahun? kalau kau rasa nak jual,just juallah.. sorry to say, aku bukan nak layan sangat dengan tulisankau yang "too educated" ni, tapi just nak buat ...

maaf lar..bukan nak confiuskan sape2..dan bukan nak tunjk terrer..jauhsekali nak mengajar sape2 (since too educated word been usedhere)..tapi saya suka penerangan yang ber fakta..dan telus tanpamenyembunyikan ape2..tanpa hanya menunggu oang tanye baru nakberitahu..bile saya tulis mane ade kat dunia ni bende yang freebermaksud penerangan encik pasal fees tu. malas ler nak terang panjanglebar. nanti org kata nak tunjuk pandai lagi dan lagi..huhu

kalau perasan tulisan saya sebenranya bersifat open dan general.membuka pendapat di kedua2 pihak. tak mengatakan siapa betul dan halalatau siapa salah dan haram. membuka minda terhadap pendapat2 berkaitanissue di atas dengan issue ekonomi, politicking, dan tidak mengenepikanape jua yg tertulis dalam Quran.  Issue pasal  ragu2 tapi masih  melabur tidak timbul sebab  tu hak masing2.bergantung pada volume ilmu dunia dan ilmu akhirat yang ada pada diri masing.

makaseyy..

Originally posted by ms_jurutaip at 22-5-2007 11:36 AM

maaf lar..bukan nak confiuskan sape2..dan bukan nak tunjk terrer..jauhsekali nak mengajar sape2 (since too educated word been usedhere)..tapi saya suka penerangan yang ber fakta..dan telus ta ...

ok..makasey...juga...Peace..:cool:

Follow Us
bercakap pasal halal-haram, ianya tak akan habis.  
daripada menghukum sesuatu produk itu (generic UT, FD, ASB, etc) sebagai halal/haram, adalah lebih baik berbincang tentang apa faktor-faktor yang membawa kepada status 'haram' instead.  berkeputusannya, semua forummer dapat belajar dan kemudiannya gunakan ilmu ini dalam memilih corak pelaburan.  bukankah ini lebih baik?  

setakat mendabik dada menjulang produk/customer sendiri sebagai 'berstatus halal', tiada gunanya.  
contoh:kalau company tu kononnya tak jalankan kegiatan berunsur riba, judi, arak, etc., tapi kalau fundingnya pula berasal dari duit haram, tak guna juga.  tetap tak jadi 'halal'.  ada ke company yang operate fully debt-free sejak dari commencement of business dan paid-up capitalnya dari unsur yang 'halal'?  apatah lagi kalau ianya non-muslim based?
jadi, tak guna kita berfikiran sebegini, kan?

saya memohon kepada pakar-pakar di sini untuk berkongsi ilmu dengan kami semua.  jika anda bersetuju, terimakasih dan semoga Tuhan balas budi baik anda...

Originally posted by kirawang at 22-5-2007 08:30 AM
If clients insisit conventioanl UT ( tak pernah terjadi pd aku, walopon manage 400 clients including non muslim), mereka boleh mengasingkan dengan mebayar cukai yang tiada dikenakan didalam islam seperti cukai pintu, cukai pendapatan, tol dll..

Ok, saya dah faham. maksud kirawang takper la kita cari makan dgn conventional UT.  cara nak menghalalkannya ialah dgn menggunakannya utk byr cukai pintu, tol dll. Asalkan jgn guna utk beli makanan. benda2 selain dari makanan ok.

Originally posted by Gemukkkkkkk at 22-5-2007 01:31 PM
bercakap pasal halal-haram, ianya tak akan habis.  
daripada menghukum sesuatu produk itu (generic UT, FD, ASB, etc)sebagai halal/haram, adalah lebih baik berbincang tentang apafaktor-faktor y ...

saya rasa kenapa ini haram dan itu halal vice versa dah pun panjanglebar di perdebatkan. (sib la tak de sape2 terbunuh..huhu)..kejap2jangan lah terlalu detail-so halal..dan kejap2 harus detail-maka haram.entah la.

seperti yg ade penulis cakap adalah lebih baik kite mempelajari konsepislamic banking sebab berdebat dengan akal tidak membawa sesiapa kemana2. Tapi bile terlalu banyak perkara boleh-lah yang berlaku dinegara boleh-lah ini,maka rata2 akan pikir-sendri mau pikir suda..buatape nak susah2!(which is tak sepatutnya lah kan)

Pada saya ekonomi orang islam khususnya org melayu sudah mencapai tahapyang membimbangkan.angka pengangguran. angka pengguguran.(btw ade penahdenga anak cin* menganggur?) tak payah taip seluruh rantai-makanan (ifknow what i mean) pun suda jelas pulang semula ke isu ekonomijuga.orang islam negara boleh-lah kini tenat bersaing dgn kapir dinegara islam sendiri. itu satu ISSUE yang BESAR. kite boleh ckp"buatape nak tolong bumiputera/islam, tolng diri kau sendri la bodoo" tapiunfortunately that probably applies untuk beruk yang duduk sorang2 (orsekor2) dalam utan.(meminjam peribahasa mcm beruk dalam hutan..sianberuk) kita ada tanggungjawab even dengan jiran kite sekalipuncontohnya, inikan pulak tanggujawab pada beruk2 yang dah tak de tempatnak tinggal dalam utan, sebab utan banyak yang dah kene tebang.(iklan)

invest ke simpan ke pada saya sama saja.sbb akhirnya objektif nya samajuga.saya juga sedang tercari2 dan sedang belajar sendiri. Tapisementara itu saya rasa agak bijak juga unutk invest/simpan di tempat2yang kite paling faham.(sbb time is a factor when comes to learning)yang menjanjikan pulangan yang comply kepada objektif kewangansendiri.simpan dan kita dapat hak kita. as simple as that (i think).sbbislam juga menentang penindasan.sedangkan menindas org kafir pun islamlarang, ni kan pulak menindas sesama islam sendiri.

saya bukan ahli ekonomi. bukan pakar dalam agama. hanya menggunakan apayang Tuhan taruk dalam kepala dan membuka minda pada perkara2 yangberlaku di luar sana.

kepada mereka2 yang berniaga,saya ucapkan tahniah dan moga perniagaananda sumer akan dapat menyumbang kepada ekonomi umat islam sekelian nya.

timakaseyy

honestly, aku ni unit trust consultant public mutual... currently 100% promoting islamic funds... aku try to be fair... bkn berat sebelah dgn mana2 pihak.... dan aku takmau sentuh pasal makan gaji halal ke haram ke if keje ngan kerajaan ke bank ke or mana2 ke sebab aku tak pernah makan gaji dan tak berminat... aku juz nak sentuh pasal investment aje...

jadi, for simple understanding.... bila anda invest dalam islamic UT, duit anda tu akan dilaburkan oleh fund manager ke dalam kaunter2 yg ditapis oleh Shariah Advisor (IBFIM dll).... maknanya, kaunter2 yg halal la... jadi bila untung, return tadi dibayar dengan keuntungan pelaburan di kaunter2 halal tadi, bknnya anda dibayar dengan duit dari public bank yg anda katakan haram tu... so, return tadi adalah HALAL... senang je nak faham kan...

dan of course return islamic funds UT (spt public ittikal, public islamic equity fund dll) jauh lebih menguntungkan jika nak dibandingkan dengan ASB.. ini adalah fakta... ulasan mengenai returns comparison yg ditunjukkan oleh salah seorang rakan kita tu kurang tepat actually... boleh mengelirukan orang yg kurang faham mengenai UT... jadi perlu diperbetulkan bahawa return public ittikal tu adalah keuntungan bersih yg investor dapat... takde tolak2 any charges dah... clients yg untung dalam islamic funds antara 15 - 20% setahun adalah biasa... malah ada yg untung lebih drp tu dlm masa setahun bergantung kepada performance of the funds...

tapi kalau anda invest hanya dengan epf sahaja ke dalam unit trust, anda takkan berapa nampak fakta ni sbb duit tu anda mmg takleh nak kluarkan... jadi anda rasa mcm UT ni macam like someone said ada "freezing" period, mcm takleh nak kluarkan sampai 3 thn dan mmg utk long term sgt2 (yelah, umur 55 baru bleh kluarkan epf dan duit dlm UT tu).... so, saya cadangkan, invest CASH dalam amount yg anda mampu sikit dalam islamic funds UT, dan anda akan tahu akan hakikat bahawa, UT mmg jauh lebih menguntungkan dari ASB (ni bkn promote utk invest dgn saya, anda boleh pergi sendiri ke branch dan invest sendiri tanpa agents)

pasal ASB, salah seorang client saya ialah seorang mufti negeri. dia ada inform bahawa fatwa negeri kedah dan fatwa negeri perak yg mengharuskan simpanan dalam ASB akan ditarik balik. persidangan telah dibuat tapi fund managers ASB gagal hadir. jadi keputusan utk penarikan semula fatwa harus tu belum dpt dikeluarkan... ini adalah statement yg saya terima direct dari mulut beliau...

jadi, bukanlah aku nak hukum ASB haram. siapalah aku ni nak menghukum... cuma skarang ni kaunter haram jauh lebih byk daripada kaunter halal... dulu kaunter halal lebih byk dari yg haram, thats why jadi harus.... skarang, mcm mana pula? jika anda tak pasti, rujuk kepada yg pakar yg bersandarkan kepada dalil2 yg sahih spt para Shariah Advisors di Sec Comm atau di IBFIM... bkn dgn logik fikiran yg terbatas dan ilmu yg kurang cukup....

so, anda sebagai orang Islam yg prihatin dgn sumber rezeki especially di dalam investment, fikir2kanlah... masih terdapat byk options di luar sana.... pilihan di tangan anda....

tak sangka lak topik yg aku buka jadi medan bertemput lak..
pendapat aku : tepuk dada tanya iman.
sebelum buat judgement, tanya pada org yg arif ( kadang2 kena tanya lebih pada satu orang coz kadang2 mungkin dia tak tau walaupun dia seorang ustaz or ulamak ) , cari jawapan dgn membaca ( sekarang knowledge kat mane2 ) dan buat perbandingan dan buat conclusion sendiri.

Originally posted by mat403 at 23-5-2007 01:45 AM
tak sangka lak topik yg aku buka jadi medan bertemput lak..
pendapat aku : tepuk dada tanya iman.
sebelum buat judgement, tanya pada org yg arif ( kadang2 kena tanya lebih pada satu orang coz k ...

heheh.. berbincang utk membuka minda dan bertukar pendapat takde salahnya... nama pun berforum

dan dicadangkan, tanya kepada ulama yg arif dalam bidang kewangan islam... kalau pegi tanya kat ulama yg mengajar quran atau fiqh atau tafsir, susah gak diorang nak jawab... sbb di luar bidang diorang....

thread ni pasal ASB, kenapa nak campur dengan benda lain ?
better borak pasal ASB jea la..
kenapa ade mufti cakap halal dan kenapa ada yg cakap  ( ade lagi ke ) haram.
discuss pasal ni..
ni dah melencong ke Gaji, UT dll.

[ Last edited by  mat403 at 23-5-2007 08:49 AM ]

Originally posted by whomyd at 23-5-2007 01:53 AM
heheh.. berbincang utk membuka minda dan bertukar pendapat takde salahnya... nama pun berforum

dan dicadangkan, tanya kepada ulama yg arif dalam bidang kewangan islam... kalau ...

minta jasa baik utk komen pdpt kirawang iaitu klu jual konvensional UT duit tu boleh dihalalkan utk byr tol & cukai pintu. bg aku ini consider 'fatwa' baru ni.

Originally posted by tobby at 23-5-2007 07:21 AM

minta jasa baik utk komen pdpt kirawang iaitu klu jual konvensional UT duit tu boleh dihalalkan utk byr tol & cukai pintu. bg aku ini consider 'fatwa' baru ni.

soalan tu tidak sesuai tanya kirawang, melainkan dia pakar dlm hal agama (entah2 beliau juga ada seorg ustaz), better tanya ustaz...

pendpt saya mengenai hal ini, ia bukanlah BOLEH DIHALALKAN (tidak sesuai term ni)...tapi menggunakan hasil yg "meragukan" dlm hal yg tidak bercampuraduk dgn makanan yg menjadi darah daging

Tapi kalau dipikir balik, tol sebulan berapa la sgt? CUkai pintu setahun berapa puluh / ratus la sgt? Tapi income dari investment berapa ribu sebulan? hehe...pikir2kan lah...

wallahu'alam.

Originally posted by abgzan at 23-5-2007 08:11 AM
Tapi kalau dipikir balik, tol sebulan berapa la sgt? CUkai pintu setahun berapa puluh / ratus la sgt? Tapi income dari investment berapa ribu sebulan? hehe...pikir2kan lah...

pikir2kan lah...

Originally posted by tobby at 23-5-2007 07:21 AM

saudara Tobby, aku bukannya ustaz yang boleh bagi halal haram,,

As aku mentioned before, aku group kami hanya focus kepada islamic funds, yang ada kelulusan dr Syariah Advisors..

Tapi aku pernah refer pada seorang Ustaz ttg income dr conventional products atau dari duit riba..dibenarkan utk membayar cukai yang tiada dikenakan didalam islam, contohnya cukai pendapatan, atau cukai pintu..dan tol..Dalam islam sudah termaktub, cukup haul, bayar zakat..

Kalau uztaz tu salah, salah lah lah aku..begitu juga sebaliknya..

Kalau kau rasa curiuos, better kau bertanyakan kepada ustaz bertauliah,..

[ Last edited by  kirawang at 23-5-2007 10:04 AM ]

[quote]Originally posted by tobby at 23-5-2007 09:09 AM
Originally posted by abgzan at 23-5-2007 08:11 AM

memang cukai pintu tak banyak, tapi jumlah cukai pendapatan saya sendiri melebihi RM 40, 000, dan tol menjangkau ribu ribu..

Ini pasal ASB..Dicut and paste dr Jakim...

Assalaamualaikum Saya merupakan salah seorang pelabur ASB dan baru menerima dividen dari ASB. Soalan saya, Merujuk kepada fatwa di bwh, adakah dividev asb itu boleh digunakan untuk membeli keperluan

Dividen ASB tidak boleh digunakan untuk keperluan harian kerana pelaburannya masih terlibat dalam sektor kewangan yang mengamalkan riba' Oleh itu dividennya hendaklah diserahkan ke Baitulmal bagi tujuan umum.

Originally posted by kirawang at 23-5-2007 09:31 AM
memang cukai pintu tak banyak, tapi jumlah cukai pendapatan saya sendiri melebihi RM 40, 000, dan tol menjangkau ribu ribu...

Dari sini boleh disimpulkan pendpatan saudara melebihi RM11k sebulan. Memandangkan suadara kata, saudara hanya deal dgn syariah, maka tiada perlu dirisaukan...tapi kalau deal with conevntional, income sbyk RM11k sbulan jauh lebih byk drpd tol dan cukai pendpatan... apa pun, tu hak individu, hehe...