CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: enzo

Jenis darah korang

X-pax This user has been deleted
jenis B

Forum cari rosak teruk di sebabkan oleh Ibu Babi Darsita.
Kerja harian Ibu Babi Darsita hanyalah bergaduh dengan

Moderators dan bergaduh Forum Legends. Sial!

aku pun x tau jenis darah aku sbb bla luka tgok x de huruf. yg ku tau cuma wane mera aje...

Originally posted by bhc_keorange at 5-6-2007 09:13 AM
aku pun x tau jenis darah aku sbb bla luka tgok x de huruf. yg ku tau cuma wane mera aje...

kekadang kita anggap tak penting tapi kalo jadi apa apa payah lak pulak  ni pengalaman minah, minah B- lepas tu masa bila dah beranak 2 dua baru doc tegur... u ada dapat injection rogem tak..   minah terpinga pinga..kenapa.. sebab dia kata org yng resus negatif kalau baby dia darah lain dia kena ambik rogem.. untuk protect baby dlm perut. kalo tak macam macam boleh jadi... antaranya mungkin meninggal dlm perut   mungkin cacat...   minah masa tu kecut perut, sejak tu barulah nak studi segala benda pasal org yg darah negatif... dan baik diterang pada anak-anak utk kemudian hari...

sy punye blood type A+

Reply #83 minahleter's post

ye ker..mcm mana plak kalo blum pregnant...kena ambik gak ker...say pun jenis B-

ayangnya darah o +

Follow Us
saya lak darah O..

1st time cek thn 2003, O-ve (klinik)
2nd time thn 2005, O+ve (hospital)

sape silap nih? :hmm:

ke jenis darah aku yg berubah2 :lol

mine O+ve...

Originally posted by ctsifir at 8-6-2007 03:51 PM
mine O+ve...

orens pun......leh ko derma darah kat aku nanti yek....

darah o........

Originally posted by bobbie80 at 6-6-2007 10:51 AM
ye ker..mcm mana plak kalo blum pregnant...kena ambik gak ker...say pun jenis B-

benda benda ni kena prihatin masa kehamilan... waktu single tak apa kot... mudah mudahan semua ok..minah doakan...jangan panik.. lebih baik google dlm internet cuba cuba baca.. tapi penting kalau ada kecemasan sebab susah jugak kat tabung darah hospital nak dpt darah yg negatif ni

Reply #88 pandikar's post

Blood type ada 4 jenis
A
B
AB-jarang orang yang berdarah AB-penderma x universal,penerima universal(kalau orang yang berdarah AB perlukan darah,doktor boleh masukkan darah A,B, AB dan O.tapi darah AB hanya boleh derma kepada org yang berdarah AB shj)

O-ramai org berdarah O-penderma universal,penerima x universal(kalau orang yang berdarah O perlukan darah,doktor boleh masukkan hanya darah O shj.tapi darah O boleh derma kepada org yang berdarah A,B, AB dan O)

Faktor rhesus ada 2 iaitu
positive(+ve) dan
negative(-ve)

bila nak kahwin, darah yang berlainan tidak jadi isu besar tetapi faktor rhesus yang berlainan yang perlu ditakuti.

bila nak kahwin yang susah.katakan isteri darah A+ manakal suami O-. hanya anak pertama yang akan selamat tapi anak seterusnya susah nak hidup or kalau hidup pun tak lama.(kalau silap tolong betulkan).

lagi satu masalah,bila perlukan darah.

jika si Z yang berdarah A- perlukan darah...si Z hanya boleh terima darah dari penderma yang berdarah A- dan O- sahaja. Jika si Z menerima darah dari penderma A+ atau O+(walaupun mempunyai jenis darah yang sama ttp faktor rhesus yg berlainan)......badan si Z tak leh terima...rejection----->>>consequence...si Z akan meninggal dunia(tolong betulkan kalau salah)

so jgn ingat jika kita mempunyai jenis darah yang sama dengan pesakit,terus boleh derma darah...faktor rhesus yang memainkan peranan yang penting.

jarang orang melayu yang mempunyai rhesus (-ve) cth A-,B-,O- . biasanya org eropoh/mat salleh,arab mempunyai rhesus negatif.

kebanyakan org Melayu mempunyai faktor rhesus positif.namun,ada juga yg mempunyai faktor rhesus negatif(relatifnya jauh lebih sedikit bilangannya).

sebab tu penting tahu darah sendiri.so kita boleh bagi tahu doktor saat2 kecemasan itupun kalau kita masih mampu  bercakap.

[ Last edited by  sixret at 9-6-2007 12:25 PM ]

Reply #93 sixret's post

betul ker...takut aku mendengarnyer...aku darah B-ve..pastu hubby O...sampai sekarng takder rezeki lg...dah check doktor, takder masalah ngan rahim...adakah sebab2 itu gak.. :cry:

Reply #94 bobbie80's post

sabarlah bobbie80--->simpati saya kat awak .bobbie saya tahu awak ngan suami awak selalu berdoa.tapi nasihat saya teruskan doa jgn putus harapan ya...dan teruskan berusaha dengan meminta pandangan pakar(doktor) dan minta keterangan lanjut.--->jika selepas semua usaha dijalankan tetapi masih tidak berhasil-redha.

off topic

sekarang kerajaan dah adakan kempen tentukan darah sebelum berkahwin.iklan selalu keluar kat tv.

ini juga bermakna org yg berkahwin atas dasar cinta,keluarga semua takde masalah tapi kena check darah dulu.

Originally posted by bobbie80 at 9-6-2007 12:26 PM
betul ker...takut aku mendengarnyer...aku darah B-ve..pastu hubby O...sampai sekarng takder rezeki lg...dah check doktor, takder masalah ngan rahim...adakah sebab2 itu gak.. :cry:

ingat kuasa ALLAH.. kita cuma boleh doa dan buat yg terbaik.. minah dulu dah kena..baby dlm perut dah ala-ala 2 bulan... itu anak ketiga..kta bertukar pakar bidan..first dan second tu beranak dgn pakar yg famouslah jugak... bayar usah citerlah lahkan.. tahun 1993, beranak normal tapi vacum bil cecah RM5,000 kira mahal lah tu...

bila anak ketiga tukar doktor.. saja nak beralih org.. doc yg ini lembut dan amat berhemah... dia terkejut tengok rekod kita rhesus negatif... dia tanya masa bersalin anak satu dan anak dua apa darah... sebab tak de dlm rekod... terkulat-kulatlah kita... macam macam test kena buat pasal darah lepas tu... dia tanya ada dapat jep rogem tak...lagile kita blur...

lepas tu this doc terangkan penuh berhemah segala perkara yg sewajarnya kita tahu...adus... rasa nak meraung... sebab dia kata sebagai muslim, ditakdirkan anak dulu rhesus beza dgn minah, dan minah tak der dapat rogem apa jua jadi baby dlm kandungan, dia mintak minah reda... maksud dia, kesan dan akibat anak mungkin meninggal dlm perut, tak sempurna  etc.... mahu tak tidur malam tak makan sepanjang 2 minggu nunggu keputusan...  dlm tempoh tu minah hanya mampu berdoa aje..

lepas tu periksa laki minah, dia rupanya B+, doc tu sempat juga terang pasal perkahwinan org yg rhesus negatif..kalau tak salah minah lah... darah yg tak serasi ni jugak boleh menimbulkan masalah kerap keguguran...minah dah lupa apa yg diterangkan... sebab ni semua masa bersalinkan anak ketiga tahun 1998...

betul tu, tak ramai yg ada rhesus negatif.. doc tu pun heran..  entah le, minah cuma tahu sebelah mak minah ada darah jawa dan bugis... sebelah bapa, ada darah india dan cina...

[ Last edited by  minahleter at 9-6-2007 06:14 PM ]

Reply #96 minahleter's post

betul tu, tak ramai yg ada rhesus negatif.. doc tu pun heran..  entah le, minah cuma tahu sebelah mak minah ada darah jawa dan bugis... sebelah bapa, ada darah india dan cina...

mat salleh,arab,india-bangsa yg berhidung mancung....kebanyakan(majoriti) rhesus -ve

Originally posted by sixret at 9-6-2007 07:16 PM

mat salleh,a ...

gitu ke.... tak terfikirlah pulak

Aku darah jenis O.
Sesiape pun boleh pakai darah aku tapi aku tak boleh pakai darah orang yang lain dari jenis O.

antara jenis yg paling baik hati ..darah "O"
tapi doc tak bg derma sbb aku nie ade low blood pressure ... kene marah lag iade lah..
sbb nurse taknak tanggung masalah ...