CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: my-alja

PhD -

Salam,
Pergi sekolah maksudnya pergi lab...buat phd selepas dapat cuti belajar..saya grad dr um....sebenarnya pokoknya kita kena sabar...kalau relate my circumstances to other people, the commonest they would say just to be " sabar dan berdoa".....
itu semua yang para isteri buat selagi suami tak naik kaki dan tangan..maksudnya penderaan mental dan fizikal kita masih boleh tahan dan sabar....Mungkin Tuhan nak jadikan kita lebih kuat.....forum ni sebagai medium untuk meluahkan perasaan....tapi masalah kita mungkin tak sebesar masalah org lain..cuma kena kuatkan mental dan fizikal...apa apa yang org cakap pasal kita , komen , kutuk...kita tepis......just hang on and be tough.....sehingga Tuhan memberi jalan yang lain.....
...tapi katalah sesuatu terjadi (dengan izin Tuhan), akak nak tingkatkan diri dan beri yang terbaik untuk anak-anak sahaja...Amin....

Reply  Siti_Ahmad

My personal opinion, better u see marriage counselor. You graduated from UKM ...
nuha Post at 8-10-2011 21:28

hah? kau suruh akak ni ke Unit Kaunseling UKM? tempat itu bersemanyam para andartu/andalusia yang turut nak buat masters/phd.

kalau ko masalah;
1. bf/gf - mereka akan suruh clash
2. tunang - suruh putus
3. suami/isteri - confirm suruh cerai

ni puak2 spesis SIS macam Zainah Anwar yang anti lelaki dan anti kekeluargaan! habislah marriage akak ni kalau gi sana!

*baik jumpa Tok Bomoh Guru Yahya dia akan mandikan air bunga sambil berkembam! (eerr...gurau yek!)

Reply 582# jalakpura

Bukan Unit Kaunseling UKM... itu for students. Go to Pusat Psikologi dan Pembangunan Manusia, Fakulti Sains Sosial dan Kemanusiaan, UKM... di Pusat Pengajian tuh ada UKPK kalau tak silap. Seek help for betterment... any advice, decision still depends on you. No harm to share your problem to professionals. Unit Kaunseling di PUSANIKA, I think just handle simple problem.  U tulis di forum pun just to relieve your anger, disappointment but again nothing solved.

To be honest, bila u buka cerita rumahtangga, sedikit sebanyak terpalit juga kelemahan diri sendiri. Lebih banyak you bercerita... lagi banyak kena jawab di akhirat nanti.

Just a piece of advice

kesian kat adik Siti. bila dapat suami yang tidak solat, jangankan nak buat benda mencabar seperti PhD jadi susah,malah benda biasa seperti buat susu anak, bayar bil dan kemas rumah pun jadi berat.

cara saya kalau nak buat phd under me, saya wajibkan syarat nak jumpa dulu suami/isteri calon tu. kadang2 saya dan isteri akan keluar makan2 dengan calon + suami/isterinya. kami akan cerita susah payah saya/isteri buat phd lebih 20 tahun lalu.

biasanya saya akan 'tarbiyah' at least satu jam kepada pasangan. kalau ada anak remaja, saya nak jumpa anak remaja tu sekali. saya akan terangkan yang suami/isteri/mak/ayah anda akan ambil PhD bawah saya, awak boleh janji jangan buat perangai pelik2 dalam tempoh itu sampai menganggu tumpuannya? Kalau NO, cari orang orang lain as cosupervisor. saya tak kemaruk nak student phd ni.

ada beberapa calon yang suami/isterinya gagal berjanji depan saya...maka ambil orang lain dan...saya betul! memang huru-hara sampaikan ada yang tertangguh terus phd/mastersnya.

itupun bagi yang berjaya, saya belum ada lagi my student masters/phd wanita yang tak menangis depan saya atau dalam telefon. aduhai!!! (pernah dapat call macam ni semasa saya sedang meeting dengan PM!) biasanya saya akan call the husband, dulu awak janji apa kat saya? saya orang sibuk tak ada masa utk drama cinetron macam ni. kalau awak tak sanggup isteri teruskan, baik dia stop terus!

masalah pokok adik Siti ni,pada pandangan peribadi saya ialah...solat suami. kalau settle 'tiang agama' ni maka settle semua masalah lain.

Reply 584# copacobana

caya lah, exactly apa yg akan saya buat sebelum accept student phd. and betol, kene nangis dulu baru dapat phd. at least once!. hahahaha

Reply 584# copacobana

Salam,
Terima kasih atas reply Prof (maaf saya assume) yang di atas. Nampaknya menangis nangis ni dah biasa bagi saya. Apa pun kena teruskan juga. Saya nak minta pandangan macam mana saya nak uruskan rumah dan study. Contoh pagi pagi saya siapkan anak hantar ke sekolah. 8.30 saya buat kerja. pukul 6 balik. ambik anak siapkan semua. basuh, jemur, menyapu, melipat...duduk dgn anak...kemudian tidur awal pukul 9.30. Pukul 1 saya bangun balik untuk buat apa yang patut. kemudian pukul 4 tidur sekejap hingga pukul 6. Lepastu rutin menyiapkan anak semula. kadang-kadang saya terasa sgt penat. Sabtu dan ahad saya cuba juga ke univeristy setengah hari. Kdg kdg bergaduh juga dgn suami untuk siapa menjaga anak...sebab suami suka keluar untuk fotografi (hobi dia) ...buat masa sekarang saya amik kelas, bila saya nak membaca di rumah, anak selalu menempel. Saya tak tahu macam mana nak uruskan anak..anak berumur 4 dan 5 tahun..bila saya nak membaca atau menaip di komputer anak anak mesti datang dan mengganggu..kdg kdg saya tak dapat cope dengan anak anak menjerit....saya sngat penat..dan saya selalu hilang sabar....suami selalu kata apa yang awak penatkan sebab saya dok dekat dan hanya belajar. Kdg kdg kepala kita berfikir dalam tidur pon masih berfikir, sebab phd ni saya amibil bidang baru sgt zero dan sangat terkial kial untuk memahamkan semua benda. kadang-kadang saya rasa it is a never ending process, tiada masa untuk bersantai santai...dan suami yang tidak faham sebab kita dianggap pelajar. Masalah anak juga yang clinging, dan saya terpaksa tidur bersama sama mereka sebab tu saya tidur awal. Mungkin ada siapa-siapa tahu supplemen apa yang perlu saya ambil. Saya masih lagi membuat proposal dan nampaknya supervisor is less helpful.

Walau apa pun dugaan, saya akan terus berusaha walau kdg kdg hanyut juga (tidak tahu arah).

Terima kasih

Follow Us
Reply  copacobana

Salam,
Terima kasih atas reply Prof (maaf saya assume) yang di atas. N ...
Siti_Ahmad Post at 13-1-2012 12:18

Fuh, berat masalah adik Siti ni. Menurut pengalaman saya, yang antara paling sikit hasilkan graduan PhD...sekitar 20 orang aje sebab saya tak duduk dalam KPT.Adjung di 4 buat IPTA/S.Kawan2 selalu call, aku dah jadi TNC/NC...kau tak nak apply tetap di sini ke? Saya masih belum bersedia jadi full time warga KPT.

Masalah Pokoknya ; husband yang kurang supportive.
Masalah Tambahan ; anak kecil

Antara yang students saya buat;
1. hantar anak ke kampung
2. hantar nursery
3. ambil maid
4. hantar nursery walaupun malam
5. cari baby-sitter datang ke rumah

jangan rasa guilty korban sikit untuk anak. Anak anda akan bangga bila si ibu bergelar Doktor, Profesor...keluar TV, keluar suratkhabar, talk show sana-sini. Percayalah anak anda akan turut mahu dihormati kerana ILMU. dia lihat di Taska pun guru pandang dia lain sebab TITLE pada si ibu. Awak bersyukur menjadi pensyarah sebab nanti anak-anak awak akan puas travel sana-sini sebab awak wajib pergi conference sana-sini untuk mendapatkan pangkat profesor madya dan Profesor. Lain kalau anak awak ke UK, Paris melancong...berbanding mereka ke sana melihat si ibu membentang research dalam Dewan yang dihadiri oleh para saintis atau cendiakawan mat-mat salleh. Biasalah orang melayu suka anggap mat-mat saleh ni pandai.Jadi bila setiap kali conference anak awak lihat ibu mereka berdebat dengan profesor-profesor mat saleh ni,kebanggaan mereka sukar diucapkan.

saya cakap macam ni sebab awak mungkin (saya ulangi...mungkin) akan 'dicucuk atau dikutuk' oleh suri-suri rumah yang setelah ada degree menjadi ibu sepenuh masa yang membuatkan anda rasa guilty tak dapat melayan anak sepenuh masa. Biarlah mereka dengan dunia sineteron mereka.

Insyaallah, nanti awak akan join satu Kumpulan Elit iaitu 'Majlis Profesor Negara' (MPN). Keahlian kelab elit ini tidak boleh dijual beli. Kini hanya 1,600 orang sahaja ahlinya termasuk Prof Pencen, Prof Emeritus,Prof IPTA, Prof IPTS. Kelab elit ini hanya untuk mereka yang 'berotak hebat' sahaja. Kelab2 yang kononnya eksklusif lain, seorang apek pemborong jual sayur,kalau pendapatan dia RM50K sehari,pun boleh join.

Saya dan isteri yang dah tua ni pun masih ada anak di nursery...masih produktif.
Kami tak pernah ada maid sebab masalah aurat. Isteri 100X lagi sibuk. waktu bersama anak kita seronoklah sama-sama. Lama-lama anak akan faham yang mak ayah perlu study.

Untuk kuatkan stamina, jaga exercise. Aliran darah kena efektif agar tidak mudah mengantuk. Semasa isteri saya start PhD dia mula masuk Taekwando dan kembali aktif menembak dalam Askar Wataniah. Katanya untuk melepaskan tekanan study.

Semoga dapat membantu adik Siti...

Thank you

Post Last Edit by Siti_Ahmad at 16-1-2012 08:28

Salam Prof,
Terima kasih atas cadangan. Saya akan berusaha.

tumpang bertanya..
sy ade dpt invitation utk sambg phD ni jdnye proposal mmg lom buat lg la..
kena buat proposal dulu b4 reg ke bleh setel semua tu after register ye..

hmm.. sy sblm ni master by coursework..
final projek sy x berapa memuaskan hati sbb buat bidang yg x minat ekoran x cukup supervisor bidang yg sy nak.. mmg rasa xleh nk masuk dah ngan projek tu..

utk phd ni boleh ke buat tajuk yg sama sekali x berkaitan dgn projek master ..
majoring yg berlainan (contoh: master telekomunikasi --> phd instrument) tp still bidang elektrik la..

Salam..nk mintak pendapat kawan2.. Sy ni baru nk risik2 nk buat phd...suami mmg bg full support( dia yg bg semangat tuk sy sambung phd) tp x tau nk stat dr mana..sy nk amik tec n voc education..mayb ingat nk wat kt upm..ade sapa2 x leh bantu sy..sy skarang cikgu kt sekolah teknik..ade master dalam bidang tec n voc edu ni..tolong yer kengkawan.. Tp kan bila sy baca komen2 kt sini takut gak nk wat phd ni...cm terlalu susah je

salam,

boleh tahu ada tak kawan2 di sini terlibat (sedang/sudah siap PHD) dalam bidang cyberlaw? harap dpt info berkaitan, jika dpt, sudi kiranya berkongsi pengalaman/ penyeliaan.

Reply  oatkrunch
what to do, beggars can't choose.
impactfactor Post at 1-6-2011 21:20

somehow, i hate to hear this statement.
    still don't understand why  KPT suka guna ayat ni bila refer to penerima biasiswa.
    sadis sgt..

kita bkn penerima skim bantuan, penganggur atau skim kurg upaya..

Reply 544# RedAlert

dr. red...u bkn doktor (med) kah?

Reply 549# nuha

hebatla nuha.
i baru separuh jalan ni. i've completed my 1st year assessment within 9 mths.
now, i am officially a phd student. but there's a long way to go..

harap dpt betul2 habiskan dlm 3 thn.
visa extention, mahal sgt skrg ni.

Reply 589# wanie84

boleh.
sbb sy juga mcm tu

ketiga2 bidang sy tak sama.

Post Last Edit by bezita60 at 21-3-2012 18:

Buku yg bagus utk permulaan phd:

"HOW TO GET A PhD"
Google je...Tajuk.pdf sure dapat.
Setelah berpuluh org request send ke email...sy dh tak larat nk forward sorg2. Sori ek.
Skrg dh busy sgt2.

lg satu, buku yg bagus
"Underwritten rules, for PhD student" lebih kurg mcm tu.
bagus sbg guideline utk yg baru bermula...dan spjg pengajian.

ingat, once u can manage urself...yg lain akan jadi mudah.
pilih SV yg betul2 supportive.
willing to learn...learn and learn (isu lain yg remeh, kene tolak tepi)

wish u all the best.
sy masih dlm rollercoaster journey ni juga. Last edited by bezita60 on 25-9-2012 05:30 PM

Akak baru 1st time masuk sini, dah bertahun SR sebab segan nak participate.

Biasanya mereka yang buat PhD ni berada dalam 'landasan' yang betul;
-ahli akademik
-student lepas Masters terus sambung
-mereka yang ada kerjaya, PhD boleh bantu mantapkan karier

ada tak anda kenal suri rumah, seorang ibu yang tak berkerja, membesarkan anak, dah
bertahun-tahun tinggalkan alam belajar tapi niat nak buat PhD? Bidang sains
pulak tu yang banyak perlukan lab work. maknanya tak ada keperluan langsung dia
sambung belajar. Bukan apa...akak nak cari kawan bekongsi pengalaman dan saling memotivasi.

Reply 597# kaknor

sy pernah jadi surirumah 2 thn slps master. segala skill lab sy lupa.
    pulak tu, phd sy, buat benda baru yg sy tak pernah buat sblm ni.
    it takes time to be expert...tp if u r willing to learn, have the passion, insyallah...within 6 mths...byk perkara akan boleh dikuasai.

di sini, ramai yg sy kenal juga buat part time phd. labwork cuma 2-3 kali seminggu. ambil masa 6 thn utk siap.

Reply 598# bezita60

semua berkumpul di sini pulak.

go, go bezita! semoga sukses ye!

daripada pengalaman sebenarnya perit ya amat buat PhD ni tapi hasilnya amat memuaskan jiwa

ok ke kalau sambung phd direct lepas degree dgn masters. maksudnye takde working experience langsung. risau pulak sebab tengok member2 masing2 dah stable, rase macam ketinggalan je