CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: dewiratna

'kelemahan drama Malaysia berbanding Soap Operas drama luar'

Originally posted by limau at 22-6-2007 11:13 AM
lagi satu hero + heroin semua yg dah berumur...

cubalah bagi yg muda muda sikit....  watak remaja cam drama Taiwan tu...

^ macam wu zhun eaa
mgkin xramai pelapis yg pnadai blakun@b'bakat kot...tu yg balik2 muka same je.

aaron aziz ok x [tp secara jujurnye aku xrase lakonan AA ni bagus..even aku mmg suka dia,tp he needs improvement lagi......nsb bek ensem ]

wah..xsangka dpt sambutan thread ni
ingt nanti org xlayan sbb ye lah..mcm off sikit
thanks guys sbb sudi bagi pendapat
saya setuju dengan sme yg korg ckap..mmg betul pun
kadang2 tu penerbit ni kena tahu target penonton dia..remaja ke, org tua ke, barulah menjadi
saya mmg teringin nak tengok drama kita betul2 unik dan ada identiti sendiri
gaya yag tersendiri dan semua org bolh tengok xkira agama dan bangsa apa

Reply #58 Ley's post

Faizal Yusof laaa.....
belakon sebagai Detektif Faryzal kat Manjalara...
ala husband Siti Nordiana tu..
belakon gak dalam Zarol Zarina

dan..dan aku pon nak mencelah gak....

kenapa drama mesia lemah banding ngan soap opera drama luar.....

aku setuju ngan pendapat kjk....

1. suka sgt bahasa kan diri ngan I ...You.....walopon sebenornya kalo cakap omputih tu suma nya tunggang langgang!

2. kita kat mesia ni, tak suma nya dato ....datin...ngan tan sri.....kenapa asyik keturunan ni je nak dijadikan jln cerita, hebat sgt ke????? sblm dapat title depa p0n owang biasa gak kan?????

3. jln cerita yg CUKUP MEMUALKAN.....tak yah ler aku bagi banyak cont0h....cita sembilu kaseh.....muak yg teramat aku nak nengok.... ...tak tau ler bila nak abis

aku kira sekarang cuma minat neng0k emil emilda je.....sweet....pastu...aku teringat ngan cita Orang Gaji...ellie suraity belakon jadi Pah Bedah.....

bagi aku cita yg paling aku ingat sampai sekarang is Flaming Brothers (cita HongKong).....errrrr....maen kat TV3...laaaammmmmmmmaaa dah...aku p0n dah tak ingat sapa hero....

bagi aku yg best aku nak nengok drama melayu....masa cerekarama je!....tabek spring kat producer cita Quran Buruk....n ada satu cita yg Nasir Bilal Khan ngan Ellie Suriati belakon....(cita yg dua2 mati terbakar kat dlm umah)....
cita nih betul2 menginsafkan......

Rate

1

aku rasa citer melayu ni...asyik2 citer cinta..pastu cinta2...
kadang jalan citer pun tak logik...cthnya citer natasha...membosankan...

Reply #63 nzhass79's post

hahahaha

be tambah2 la aku tk kenal..sbb aku tk nengok cite manjalara pon...aku pn tk tau sape suami siti nordiana..kalo siti nordiana aku kenal la...sbb malas nk amek tau...kalo aku amek tau pn bukan die amek tau pasai aku gk

haaaa..kalo faizal hussien den kenal

Follow Us
pendek kate..cume suke citer yg bertauladan gk la..cm keagamaan tu jer la...yg lain tu hampeeesss

Originally posted by nzhass79 at 22-6-2007 07:23 PM
Faizal Yusof laaa.....

limau suka gak tengok cerita ni, tp tang polis tu   dua org je?

[ Last edited by  limau at 23-6-2007 09:28 AM ]

Originally posted by nzhass79 at 22-6-2007 07:23 PM
Faizal Yusof laaa.....

ah...baru bel tau yg berlakon sbg Faryzal dlm Manjalara tu adalah laki Siti Nordiana..

apa pun biar citer Manjalara tu plg menyampah adalah watak si Iskandar gan Manja tu tapi ttp tgk gak...
sbb salah satunya mcm bel pernah ckp adalah soundtrack dia semua best2...sampai ada satu lagu tu rasanya penyanyi dia adalah Indon..tapi x pernah gi dgr main kat radio...dan kedua adalah watak si Faryzal gan ZaZa tu sendiri...suka tgk lakonan selamba diorg...

satu gi drama terkini yg bel suka adalah Emil Emilda tu...

actually dah lama rasanya klu tgk betul2....pemikiran org2 Malaysia selalunya negative bila ada sesuatu baru yg terjadik x kira dlm drama dan terutamanya dlm filem..terlalu terikat gan bermcm syarat...ini x boleh..mcm tu x boleh...sebagai contoh kita adalah Suhaimi Baba tu...semua yg dia buat utk filem masti dpt kritikan dan plg byk semuanya kritikan negetive yg x membina langsung....tapi org yg mengutuk tu terpaksa telan balik air ludah mereka bila ternyata kesemua filem2 dia dpt anugerah antarabangsa...

Originally posted by KJK_2006_256 at 22-6-2007 05:22 PM
Seronok tgk korg berforum kat sini....Ni saya nak bagi pendapat pulak...

1. Drama Malaysia ni bukannya saya nak kutuk..., tapi tak habis2 dgn Tan Sri, Datin, Dato....Hiee...nyampah lah. Pastu ...

yes.....setuju gan apa kjk ckp...well done kjk....

nyampah citer sembilu kasih----gaduh, baik, gaduh, jeles, baik....tah apa2 je....my maid siap bg nama lain dah kat citer nih -SEMBELIT KASIH--katanya citer saja2 je belit2 padahal sama gak.....

tul kjk....asyik2 citer org2 korporatkan.....kisah lain tak de ke....

Originally posted by isabel at 23-6-2007 10:11 AM
ah...baru bel tau yg berlakon sbg Faryzal dlm Manjalara tu adalah laki Siti Nordiana..
apa pun biar citer Manjalara tu plg menyampah adalah watak si Iskandar gan Manja tu tapi ttp tg ...

cos pemikiran native masih ada lagi.....
cth arrr cam aziz m osman nak buat citer fiksyen sains je,
dikatakan ubah sejarah laa, lain laaa, tak logik laaa...
padahal yg ckp tuh, gi gak tgk citer steven speilberg gak....

and citer2 yg agak slow laa (sorry tak tau word tul) cam mukhsin laa,
tak dpt sambutan sgt tp citer tuh mmg best jln citernya....

rienn selalu gak tengok drama melayu.. memang berbeza sangat dengan drama luar... dan antara sebabnya ialah:

1. lakonan yang nampak sangat dibuat-buat dan bukan dari jiwa... kita yang menonton ni pun tahu bezakan yang mana betul atau tak....
2. skrip yang tak natural.... tak payah la nak buat terlalu berkias-kias, sesikit ok la... bahasa seharian pun kalau pandai diolah, boleh jadi romantik gak...
3. kurang atau takder chemistry antara pelakon, macam kayu...... mungkin kepada sesetengah orang, benda ni nampak remeh tapi inilah faktor yang menghidupkan sesuatu drama tu... salah satu sebab kita tengok drama sebab kita rasa selesa tengok drama tu... kalau kita tengok watak kawan baik dengan kawan baik tapi tak nampak mesra, camner kita nak menjiwai drama tu? alih-alih kita balik yang tensen.....
4. jalan cerita ada yang ok, boleh nampak ada idea yang macam mana.. tapi olahan yang lemah jadi akhirnya citer tu jadi membosankan...
5. orang korporat je ker ada life? orang yang biasa ni takder life ker? kadang life orang biasa ni lebih berwarna warni tau....
7. pelakon yang susah nak membuang kebiasaan dirinya bila memegang sesuatu watak tu... so ada ler "makcik" yang berkuku panjang, "ibu" yang dah nak sampai ajal pun bulu mata still lentik, baru bangun tidur pun mekap still tebal macam pergi parti dalam tido lak yang lelaki lak control macho memanjang... come on la, jangan rendahkan mentaliti penonton... for me pelakon camni just nak cari makan @ glamor jer...
8. production ampeh... nampak sangat dibuat cincai...
9. skrip yang tiada jati diri, macam lalang.....
10. sekuel yang berlebih-lebihan.. ingat-ingat ler sikit... stesen tv pun satu, gila rating sampai mutu ditolak ketepi...
11. terlalu banyak campur tangan dari pihak stesen tv.. nak citer yang camner, pelakon yang tu jugak... bosannn.....
12. soundtrack dan promotion yang kurang diberi penekanan...
13. pemilihan casting yang lemah....
14. kadang cerita dah ok, cun... ada ciri-ciri untuk diingati sebagai drama yang bagus... tapi towards the end nampak tergesa-gesa... no proper ending... jadinya tak jadi la nak ingat drama tu sampai bila-bila
15. kurang atau takder langsung idea tapi still bermimpi nak buat drama sebab nak duit masuk jer... maka jadilah drama tu sebuah drama yang tangkap muat a.k.a drama yang ntah apa-apa...

itu jer yang teringat...

[ Last edited by  rienn at 23-6-2007 01:15 PM ]

Rate

1

betul2...
lagi satu nak tambah
...
-mementingkan saudara mcm kakak ke adik ke sampai kena cast utk blakon wlpun xcukp layak nak jadi heroin lagi

-menggunakan drama sbgai medium promosi album terbaru atau filem terbaru yg dibintangi penerbit drama..maka audience akan rasa ditipuuuu

-percubaan untk menjadi 'bangsa' lain GAGAL...kejap nak buat style drama korea lah, kejap jepun, kejap sinetron..entah mana satu ..(aku bukan komen pasal jalan cerita tapi penggayaan dari segi directing, lakonan, style...etc)

-xada identiti dan keunikan

-membodohkan penonton

Rate

1

Reply #56 moondance's post

..taw aje ko aku minat abe jijan miahaha... wei wei moon.. aku skang ikuti pertandingan STAR IDOL MALAYSIA kat ntv7 ari jumaat tu.. fuhh ramai gaks chinese guy baru yg hensem2 masuk show tu n pompuan pun ade yg cute lah jugak.. tp aku ske si MONDAY, JOSH n beberapa lagi..harap2 nye depa pandai berlakon, peh ni sure leh jual jadi pelakon ... sayang skit si MONDAY tu rendah.. oh yer, ade sowang peserta amoi tu cam ELLA skit style dia yg agak2 tomboy tp mix english blood ler rasanya n tall .. ... pastu tengahari td aku tgk show mende tah artis chinese mesia ler aku tgk skit aje, yg best tu kuar part tunjuk lelaki2 chinese mesia, kira mcm bertanding gaksler, mmg hau khe aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii wooooooooooo..... hensem gilakssssssss n cute laks ..isk..isk .. kalah hero2 taiwan .. cume kalo depa ni pandai nyanyi or berlakon sure senang naik coz mmg hensem...  

kalau lah org mesia ni fleksibel skit
aku tgk malaysia ni bukan xada yg hensem
melayu cina india sme ada..ramai plak tu yg aku jumpa
jadi apa maslh diaorg bila nak cast?
pelik betul lah
geram pun ada :@

Reply #72 rienn's post

rienn ..best points tu .... mmg betul ...:clap:

kebanyakannye macam buat kerja cincai2 ..tangkap muat je ....
research tak buat sbb tu tak leh nak buat crite yg berkenaan ngan profession ...
contoh nye macam jdorama 'good luck' yg crite pasal pilot ...'iryu' yg crite pasal surgeons ...
so we end up ngan crite pasal org2 koprat je yg corrupt n bermusuhan ....

yup.. x ade wat research.... mcm ne nak buat citer mcm house.. nip n tuck.. etc

Reply #72 rienn's post

aku paling suka ko punya point no 14 tuh!

jln cita dah ok...tapi towards ending sesaja nak cepatkan......

mcm semlm aku nengok cita "cahaya hati"..walopon ni bukan soap opera...still cita towards ending tu ...mcm aku tak pueh ati...

aku suke nengok eja belakon....cantik..tp cmlm masa muka dia kene asid....aisemen ....sowi to say la......tak real gitu!  

tetiba laks aku dgr ring tone lagu dewi - dewa19....apa ke he???

tak salah kan kalo dok pilih ring tone lagu.....melayu...artis mesia kita....

depa dok sibok kata kita ni mengagungkan sgt artis luar...tapi mereka (baek dlm filem, drama, nyanyi).....pon lebeh kureng jek!

walopon mende ni kecik....to me it does matter....bak kata ko....skrip tak de jati diri.....

skrip xada jati diri sbb org kita tak ada jati diri

kenkdg  den nie ade gk nengok drama melayu..bile drama melayu jer...
musti berebut pasal harta..pastu hasad dengki kt owang...tkleh nengok owang berjaye ckit dh hasad dengki...mmg cm tu jer ke drma melayu..tkde pembaharuan..
stereotaip..cilok lagu owang..cm2 la..ahhhhh buhsan la nk ckp..sendri mau hingat la:@

nk tau sape yg nengok kaber hero kaber zero
sabor jer la