CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 93763|Reply: 1095

Antara Ilmu Persilatan & Mistik

skadar nak tahu... benarkan semua ilmu persilatan melayu yg kita warisi dari sejak turun temurun ni ada unsur-unsur mistik yg boleh membawa kepada tahyul dan khurafat?

aku adalah salah seorang pengamal ilmu persilatan warisan melayu... nanti aku citer pengalaman aku sejak aku belajar ilmu persilatan nih... itu pun kalau trid ni ada sambutan la...

cuma yg aku musykilkan skarang....

adakah ilmu persilatan ni ada unsur-unsur mistik yg boleh merosakkan akidah...

Rate

1

Originally posted by Amiin_al_Kalam at 20-8-2007 02:53 PM
skadar nak tahu... benarkan semua ilmu persilatan melayu yg kita warisi dari sejak turun temurun ni ada unsur-unsur mistik yg boleh membawa kepada tahyul dan khurafat?

aku adalah salah seorang ...

assalamualaikum w.b.t,
sounds interesting... my bf belajar silat dulu. i will ask him and let you know what he says within this week.

Reply #2 herbivor's post

bf u belajar silat apa?

Originally posted by Amiin_al_Kalam at 20-8-2007 03:15 PM
bf u belajar silat apa?

not sure... gayung? pulut? forgot ler... saw him do a few moves... cantik... ... btw he's from perlis.

Reply #1 Amiin_al_Kalam's post

teringin nak tau jugak....
sila la citer

Originally posted by herbivor at 20-8-2007 03:20 PM

not sure... gayung? pulut? forgot ler... saw him do a few moves... cantik... ... btw he's from perlis.

ohh perlis ekk... kalau kat perlis tak tahu sangat silat apa yg famous kat sana...

dia punya bunga cantik ekk... lepas dia belajar silat tu u nampak ada apa-apa perubahan tak pada diri dia...

Follow Us

Reply #5 harumanisz's post

ok la aku citer...

Originally posted by Amiin_al_Kalam at 20-8-2007 03:24 PM

ohh perlis ekk... kalau kat perlis tak tahu sangat silat apa yg famous kat sana...

dia punya bunga cantik ekk... lepas dia belajar silat tu u nampak ada apa-apa perubahan tak pada diri dia...

hmmm nak kata perubahan tak jugak... yang best nyer, he said he will teach me. self defence katanya. n katanya juga, lepas nikah ler baru dia ajar... la nie dia ajar skit2 jer... hhehe

ok skarang ni aku ada belajar satu silat warisan melayu yg tak perlulah aku bagitahu nama silat ni sebab silat ni tak famous sangat sebab bukan semer negeri ada silat nih... sebelum ni aku dah byk belajar martial art antaranya tomoi... silat seni pusaki gayong malaysia...silat cekak dan yg terbaru silat yg sedang aku belajar ni la... dlm dlm byk2 yg dah aku belajar... silat yg sedang aku belajar ni lah paling seswai dgn aku di mana aku rasa silat ni sangat seswai dgn jiwa aku...

--- bersambung ---

seperti kebiasaan mana-mana silat... lepas habis yg asas tok guru akan buat satu majlis mandi limau utk masuk ke peringkat yg lebih tinggi skit... dan bila dah habis peringkat tertinggi akan dibuat majlis mandi minyak panas... dan aku baru masuk ke peringkat mandi limau...

tapi apa yg aku rasa skarang ni tak mcm seperti aku rasa ketika aku belajar silat-silat lain... skarang aku punya tenaga dalaman tak ubah mcm karen elektrik... pantang kena sentuh skit mesti berlaku tindakan refleks secara spontan sampaikan adakalanya aku malu dgn diri aku sendiri sebab di tempat awam pun adakalanya aku boleh melatah...

--- bersambung ---

itu bab melatah... belum masuk lagi bab lain... kalau bab lain plak.. pernah terjadi 2 kes di mana... ketika ni aku sedang tido...

tiba-tiba aku boleh bangun dari tido dan lari dari tempat tido sebab ada lipan merayap di atas tilam kat sebelah aku tido... siyess aku tak tahu pun ada lipan kat sebelah aku tapi entah kenapa aku boleh bangun secara tiba-tiba dari tido secara spontan seolah-olah ada org yg tolong angkatkan aku bangun dari tido...

kes kedua plak... ada sekali tu aku duduk kat atas gerai...dan gerai tu plak kat bawah pokok kelapa... masa  tu aku tengah main gitar...dengan tidak semena-mena bulu roma leher aku menegak dan aku lari dari tempat duduk aku...lebih kurang dalam tiga empat saat kemudian buah kepala jatuh betul-betul kat tempat aku duduk tadi... semer tu berlaku secara spontan...

kadang-kadang aku hairan kenapa boleh jadi mcm tuh...

aku dengar org cakap...kebiasaanya ilmu persilatan ni ada pedamping yg boleh membawa kepada kerosakan akidah... adakah apa yg sedang aku alami skarang ni di namakan 'pedamping'?

Originally posted by herbivor at 20-8-2007 03:27 PM

hmmm nak kata perubahan tak jugak... yang best nyer, he said he will teach me. self defence katanya. n katanya juga, lepas nikah ler baru dia ajar... la nie dia ajar skit2 jer... hhehe

oh yer ker... aku pun pikir mcm tu gakkk...
satu hari nanti bila aku ada wife... aku nak ajar wife aku cara-cara mempertahankan diri...

Reply #10 Amiin_al_Kalam's post

sabar menanti sambungan nie...

depend pd amalan yg ko amalkan dlm silat tue... just belajar pergerakan mungkin ok kot... kalo dh mula membaca kene cek gak bacaan.. silap bacaan... tue yg dtg khadam.... sekadar yg diberitahu mmber aku...la  

Reply #14 anonymous's post

yer ker... alahai....

Originally posted by Amiin_al_Kalam at 20-8-2007 03:37 PM
itu bab melatah... belum masuk lagi bab lain... kalau bab lain plak.. pernah terjadi 2 kes di mana... ketika ni aku sedang tido...

tiba-tiba aku boleh bangun dari tido dan lari dari tempat tid ...

hmm... aku rasakan...
kalau pendamping... mesti ko leh tau sebab tentu ada syaratnya...
wallahu alam

Reply #11 Amiin_al_Kalam's post

Setelah aku baca citer engkau ni, memang sah ler ada pendamping.. Ianya adalah sejenis bangsa jin yang tugasnya memang menjadi khadam manusia..

Bahayanya adalah, apabila kita dah terbiasa hidup berkhadam ni, dibimbangkan kita akan terlupa kekuasaan Allah SWT. Lagipun ada pula pantang larang yang terpaksa kita turuti yang adakalanya berlawanan dengan sunnah Rasulullah saaw..

Aku nak dengar citer selanjutnya....

dulu den selalu ikut my brother ngan kengkawan dia berlatih silat sebelah malam...per...dlm setahun camtu, ramai murid2 ilmu persilatan ni mampu bersilat yang luar biasa...lompatan tinggi,berdiri atas batang pinag dan banyak lagi yang den maleh nak citer....sebenarnya den tak berapa jelas dengan amalan atau pantang larang persilatan ni,tapi yang pasti ilmu persilatan ni diharamkan kerajaan sekitar 70an....den pon maso tu kocik laie...nasrul haq...

Reply #15 Amiin_al_Kalam's post

yerp.... walaupun bunyi mcm arab.. sekali lain daaa... opss... mcm dialog p.ramlee la plakkk   

tengok amalan diri.. kalo wali ka apa..kah.. jenis kuat beramal.. dgn zikir..smyng tahjud... solat sunat bnyk.... lehlah paham skit... yg kiter ni duk takat kuali ajer... so pepe baik ko cek balik amalan atau bacaan yg ko pernah amalkan...

Reply #18 DewaSeks's post

bnyk gak ura2 dgr pasal nasrul haq  nie.. adik beradik ngan bs,bss... tp lain garam lain rasa....