CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: me_xy82

kakak2 sekalian

entah la...

tapi yang pasti, baju seluar adik2 yang belum kahwin tu masih boleh dipakai..

tak gemuk dan tak kurus kot..

Originally posted by aryssaharris at 4-9-2007 09:07 PM
ade je ahkak2 kat sini yg beranak 3-4 yg body tetap menten gitu! sume kbykannya jenis makan jaga...

aryssa...kire dasat aa tuh......lets follow their footstep...hekhekhek....

Sekrg ni, tgk some anak dara pun alignment dah lari, tu belum beranak....(Isy..ni general stmt, bukan ngutuk seh)....

Balas #42 MrsJohn\ catat

itula fasal..mrsdsj dah buat pengakuan..anak 7 tapi body tetap menten cam anak dara..perghhhh, dasat!

rasenya body menten tak menten..bergantung pada persekitaran jugak..cume kalu genetically tak kurus tu..mmg kene usaha lebih sketla dr org yg kurus..me ade sorang kawan..sumbatla makan berapa byk..badan tetap keding juga..umur dah 30..tapi sbb dia dlm min ideal weight..so, nampakla muda..kulit muka plak cerah lg berseri2 dan takde masalah sgt..tp tang perut tu..me tataula plak..sbb lama tak jumpa..cume dapat tatap gamba dalam gamba..tp seyes, my fren tu cam budak Univ je gaya2nya..cara pakai tudung, just lipstick je...

takat ni me dah jumpa akak umur 35+ yg cam anak dara(yg sorang anak dua..dan yg lagi satu anak 3)..dr segi muka, kaki, punggung tak kembang mmg nampak marvellousla..awet abis..in addition dorang pon mmg pandai cara berpakaian..simple..yet elegant..just pakai jeans and kemeja jek..

cume tang perut rasenya tak bule nak tipu anak dara ke bukan atau dah beranak ke belum..sbb bule nampak perut memasing mengeleber mcm terkembung/ sagging sket(sbb mungkin perut dah isi makanan kot atau tak cukup sit up)..unless, kalu dorang pakai girdle..ataupon dorang exercise regularly..mungkin perut tu akan still nampak firm juga..ade lg yg me jumpa..sume perfect tak kembang..tapi part punggung tak bule nak tipu..sbb ade org bile beranak makin melebar..

kesimpulannya bukan mudah nak jaga badan..kene work hard..jaga makan dan senam cukup..cam celebrity kat hollywood sana cthnya..exercise bermati2an..cam Britney Spears...

[ Last edited by  aryssaharris at 4-9-2007 10:10 PM ]

Rate

1

teringat mak sedara saya, berpantang memang teruk, macam mrsdsj. bengkung pakai, on top of bengkung, pakai barut lagi. bertangas segala, complete lah. ye lah, orang zaman dulu, skrg pun umur dah 80+.

bukan setakat lepas beranak, lain2 masa pun sepanjang hidup dok berpantang. ais memang tak pernah sentuh seumur hidup. yang angin2 tak makan. burger lagi lah, tak pernah dia rasa. very2 jaga.

tapi, berat dia? 85kg now, dgn ketinggian dalam 4 kaki lebih je. perut memang out. anak tak ramai pun, 3 je.

i think, depends jugak on body. i agree with alja. kalau dah badan jenis kurus tu, tak berpantang pun badan akan go back to normal size. kalau dah ada genes gemuk (mcm mak sedara saya tu), pantang kuat pun, naik jugak lah.

me alhamdulillah, lepas beranak back to normal w/pun tak berpantang berbengkung etc. kurus pun tak, gemuk pun tak. tang perut tu, of cos dah tak flat mcm dulu , dah tu, tak pernah buat exercise pun.

Rate

1

Reply #44 mclaren's post

betulla tu faktor genetik..ke mak cik u hanya jaga makan depan u je..mesti ade bende lain yg dia makan yg buatkan dia membesar disamping metabolic rate dia yg rendah..

sstgh org tak bule simply makan itu dan ini..kot allergik atau bule jatuh sakit..kot minum air batu terus sakit tulang belakang tak pon sakit2 satu badan..sape tau?

Reply #45 aryssaharris's post

dulu saya memang duduk serumah dgn mak sedara for many, many years. so memang lah tau cara dia makan macam mana.

part berpantang lepas deliver tu, tak pernah la witness, sebab masa dia berpantang, saya pun belum ada kat dunia ni. tapi, dia la dok cerita, sambil2 tegur saya yang kurang ikut cara tradisional. also, sedara mara lain pun cerita gak, diorang (including my aunt) memang strict berpantang zaman2 dulu.

entah lah.

Follow Us

Balas #46 mclaren\ catat

org jaman dulu mmgla pantang ketat gile..sebenarnya org berpantang tu bukannya apa..nak turunkan berat badan di samping menjaga kesihatan..tapi, kalu nak pantang pon jgnla sampai menyiksa diri sokmo makan ikan bili 44 hari..itu pantang tak sihat namanya..mana portion fruit? mana portion vegenya lagi?

kesian gak ek..makan dah pantang tapi badan tetap naik juga..kalu gue mau pening pala...cara pantang dia kot yg tak betul..agaknya daging burger je tak makan..tapi kulit ayam, lemak ayam..kot2 dia sebat jugak..nasi sekali makan plak camne? selambak ke idak? makanan berlemak? i rase ur mak cik tu just hindarkan makanan yg bule buatkan dia sakit dan masuk angin je kot dalam badan..

Reply #33 my-alja's post

betul tu..mek nyer baju kebaya dah 5 tahun leh pakai lagi skrg..jeans saiz 29 pun longgar, ni nak tanya kawan yang dah kawin, korang nyer t*t*k masih cam dulu..atau dah lembik

mm mak mek selalu nasihatkan mek ikut pantang betul2, utk jangka masa panjang, nanti tak de lengguh sana, lengguh sini...bila duduk bawah tak de ler kejap2 kaki semut2, tumit sakit ler bila jalan lama..mm tu lah yg mak mek nasihatkan..
kakak mek 2 orang, kalu tgk memang mcm body anak dara lagi, bila jalan ngan anak pun org ingat kakak..
mek lak dulu masa pantang banyak ikut cara cina ( pantang umah mertua) lauk yang dimasak letak halia bnyk2, mandi pun air rempah, minum air mata kucing panas, makan ubat pukul angin...

tapi lepas sebulan tu mek balik kg, mak mek suruh bertanggas..pg2 subuh dah baring utk bertanggas, bertungku lagi, minum air akar kayu..
mm tu yang beza nyer

Naik sikit...zaman anak dara...51-52kg...anak sorang ..drop sebab masa tu kerja sibuk sikit...47 kg...loncong muka ku...sekarang anak 3..naik sikit 53-55kg....he he..  Minggu lepas jumpa kawan yang dah tak jumpa hampir 10 tahun...dia kata...ehhhh u ni tak berubah langsung...he he..  so kira ok lah....( kawan akak tu..hmmm..kira berubah le jugak..ada kembang sikit... )

pesal ek, lepas beranak pongongeh lebar????

masa sebelum kawin berat 56kg... bila dah beranak sorang turun sampai 52kg.... 50kg pun pernah jgk... skarang ni dok pregnant tak tau lah future nnt mcm mana... maintain ker tak...

tp mmg betullah kata org.. pantang tu penting... takleh nk ikut semua pun at least jagalah makan..... mmg ada kesannya....

bukan untuk jaga badan jer tp utk kesihatan sama.....

menten jek...kalao jln sesorg org ingt ank dara lg

dulu 45-47
pernah sekali je dpt 48...tu pun sampai naik muntah aku keje nak makan je.

skrg masih gak sama 45-57 ...langsung tak de berubah.

akan dtg...tak tau arrrr lagiii

Reply #51 me_xy82's post

ponggeng je ke lebau..yg dua kat atas tu ader kecut sikit tak??

Nenek_muda This user has been deleted
Sebelum kawin = 50 kg
Selepas anak pertama = 56kg , selepas 2 bln pantang, berjaya diturunkan ke 52 kg
Selepas anak kedua = 65kg, selepas 5 bln pantang, berjaya diturunkan ke 53 kg
Selepas anak ketiga = 67kg, selepas 6 bulan pantang, berjaya diturunkan ke 56 kg.

Nampaknya, makin tambah anak, makin teruk kena berusaha.

dulu lepas anak 3, menten lagi.  Sekarang lepas anak 5, umur pun dah 40,  sudah lari maa...

Reply #56 Nenek_muda's post

Sebelum kawin = 42 kg
Selepas anak pertama = 42kg , (Max masa pegnan 50)
Selepas anak kedua = 41kg, (Max masa pegnan 52)
Selepas anak ketiga = Tunggu 31/12 ni aku bgtau brape...

And aku takde pantang makan, sbb aku nak lagi berat..tapi macammanapun aku makan ianya akan turun as pre-pregnan weight

aku lalu jee laaa kat tanah ni...psal aku dalam kategori buatkan anak

pd akak2...bole tlg listkan sayur apa yg bole dimkn n tak bole d mkn masa dlm
pantang? mak mentua ku nyer cara pantang lain benor. semua pun bole. ms
pantang anak pertama dulu aku tgk lain no dgn cara mak aku tp aku diam jer
sbb dia yg jg. mak aku dah x. ms mak aku pantang dulu aku tecit lg so-so jer
aku ingat abah aku jaga mak aku dlm pantang. anak kedua ni aku nak buat cara
aku la. makan buah, sayur, ikan, ayam kukus or panggang jer. mandi herba,
bertangas n berbengkung.