CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 10421|Reply: 70

Aku tertekan sangat....smp da hilang keyakinan diri

Sbnrnye aku tak tau nk luahkn kt sape. Masalah....semer org ade mslh. Aku x nk susah kn org lg. Tp aku rase da tak tertanggung semer ni sorg2. Semernye asik berlegar di fikiran aku. I pretend 2 be happy in front of everyone. Tp org x tau sbnrnye...fikiran dan hati aku ni tgh kusut dan serabut. Kdg rase mcm nk give up je. Sbb aku usaha...bkn aku x usaha, dok goyang kaki je. Tp tah la nape susah sgt aku nk dpt keje ni. Ye...psl keje. Psl status aku yg jobless,tanam anggur ni. Da dkt 5 bulan aku menganggur. Ari2 aku x putus2 cari keje...tru papers la, internet la...  Semer aku anta resume. Dah g interview jgk bbrape kali. Tp lom rezeki aku lg. Org lain ramai da keje. Tp aku.... Aku x memilih keje. Aku apply jgk clerk walaupon aku ade degree. Aku xkesah nk stat dr bwh cari pengalaman. Tp xde yg panggil lg. Even clerk pon drg nk experience. Hmmm.... Aku da kusut! Smp bile aku nk dok menumpang umah mak ayah aku ni je. Everything mak ayah sponser. Tak kn ari2 keje nk makan tidojek. Aku rase diri aku ni useless la. Tak leh nk bantu family. Kdg tu bile tgk gamba convo....aku dah xde rase bangge lg dah. Rase tension, rase frust....tu je yg ade. Aku pon ade cita2. Ade impian yg aku nk capai. Aku nk bantu family, adik, atok dan makcik kt kg. Aku pon ade rase nk beli brg2 yg jd idaman aku selama ni. Tapiii....tanpa kerja, tanpa duit....ape pon aku x leh wat. Aku da besar, x kn masih nk bergantung hidup ngan family lg. Aku bkn bdk 13 thn....aku da 23! Aku nk idop berdikari sndri. Kekadang aku rase mcm nk berniaga kecik2. Nk wat kek ke. Sbb dlu mase ktu, aku pnh jual sandwich ngan kwn aku. Mmg untung la. Tp nk bisnes, kena ade modal gak. Tk kan modal pon aku nk mintak mak ayah. Isk...semer tu terpaksa aku lupakan. Selagi aku xde duit sendri, aku x leh nk wat ape yg aku impikan.Huh....aku da cukup tertekan dgn keadaan ni. Tak lama lg nk raye. Nk blk kg pulak. Aku rase mcm x nk je blk kg jmp sedara mara. Sbb soalan wajib mestilah....skrg keje kt mane? Kenapa x keje lg? Abeh dok wat ape kt umah? Soalan2 yg keluar dr mulut sedara mara aku yg kepoh dan kecoh....dan yg pk drg je yg bagus! Drg ingat mmg cite2 aku ke nk jd penganggur mcm ni? Ape anak2 drg yg kt u tu, dah confirm2 ke dpt keje bile kuar nnt?? Drg mmg x penah pk perasaan org lain! Tu la sedara mara yg watkn aku benci nk balik raya tiap2 thn.... HUh!

Tu psl keje...Tu pon da cukup wat kepala otak aku mcm da beku dok pk psl tu. Da cukup wat aku menangis tiap malam bile time rase nk give up sbb tertekan sgt2. Ni...ditambah plak satu isu lg. Aku dah age 23. Kwn2 dan sedara mara yg sebaya ngan aku dah ramai yg bertunang umo2 camni...yg dah kawen pon ade. Clasmate aku ade yg dah beranak pn. Atau sekurang2 nye adela teman istimewa. Ye...semuanye krn umo 23. Tp bile status aku tak de spt yg aku sebut kn td....skali lg aku akn jd isu hangat dan buah mulut org. Sindiran dan kutukan org da selalu terdgr kt telinga aku. Aku redha....jodoh aku x smp lg. Aku redha....mungkin ade hikmah disebaliknya. Aku redha....mungkin Allah tetapkn mcm ni spy aku ade mase utk diri sendri dan keluarga dlu sblm pk kn psl org lain. Itu aku...yg redha dgn ketentuan Ilahi. Aku sanggup tunggu jodoh yg dah ditentukan Allah utk aku.Tp....org lain? Org lain pk mcm2 psl aku. Tgk anak dara die tu dah tunang, nk kawen dah thn dpn. Tp aku....bf pon tak de. Org akn sindir aku. Masih solo lg ke? Adik2 sepupu aku yg junior dr aku....asal blk kg masing2 sebok bersms2 je. Bile tgk aku relax xde berkepit ngan hp...mula la makcik2 aku tu perli2. Samada drg perli atau name aku x kn disebut dlm usik2 sape yg bakal naik pelamin lepas ni. Saje je x sebut name aku sbb pd drg aku ni x laku pon. Drg wat aku mcm xde harga diri. Mcm aku xde perasaan...tak pk aku ni terguris ke tak dgn semer tu. Cukup la aku da tension psl keje. Jgn la nk tambah tekanan dlm diri aku ni. Leh psycho aku jd nye...!!

Tak cukup ngan status aku x bekerja....status aku yg masih single di usia 23.....keadaan fizikal aku pn ble jd isu! Badan aku berisi...mmg dah tentu jd bahan gosip org. Kena perli, kena sindir tu mmg selalu.... Makin menjadi2 tension aku ni. Org sebuk bercakap yg aku ni gemuk! Pastu compare kan aku ngan cousin2 aku yg cantek jelita, yg jadi idaman malaya tu.... Hebat sgt ke org yg kurus tu? Truk sgt ke klo aku berisi sket? Aku bkn nye gedebab sgt. Tp org pandang aku mcm aku lah manusia paling gemuk dlm dunia. Drg langsung x reti nk respek org. Drg yg kurus tu pon bkn sehat walafiat. Byk penyakit jgk. Selagi2 org klo jmp aku mesti nk tego psl badan aku. Drg ni wat aku mcm dah xde keyakinan diri. Bkn aku x usaha nk kurus.Tp sket2 la. Tk kan nk soh aku wat crush diet lak kot. Klo aku sakit, mati ke.....br drg suke ke? Tak kan ape aku diet, ape aku exercise semer aku nk bgtau org. Aku tak penah nk amik tau hal fizikal org. Sbb tiap org ade kelebihan dan kekurangan masing2. Tak de yg perfect. Tp nape sejak dlu asik aku je yg jd bahan umpat keji org?? Nape aku? Ape la salah aku kt drg??

Bertubi2 perkara yg wat aku sesak kepala otak. Kusut serabut! Tak de yg nk faham.....takde yg nk bg support....tlg cari kn jln penyelesaian ke. Sumer nye cume nk tlg tambah mslh aku je. Semer nye sebok nk serang aku ngan bermcm2 kata2 yg sbnrnye lagi menghilangkn keyakinan dlm diri aku. Semer ni jdkn aku rase diri aku ni mcm x berguna. Kata2 drg tu watkn aku pk.....yg aku ni langsung xde kelebihan ape2 ke yg ble dibanggakan? Org cuma nmpk kekurangan aku je....smp kn aku sendri dah xnmpk ape keistimewaan dlm diri aku. Org yg xde degree pon bledpt keje...leh kumpul duit sendri....nape aku yg ade degree susah sgt nk dpt keje?? Org yg umo 19 thn pon da ade bf, dah ade planning nk tunang,kawen.....nape aku da 23 masih xde ape2?? Ade jgk org yg lagi gemuk dr aku ygdah jmp kebahagiaan dlm hidup die dan diterima oleh masyarakat seadanya......knp org tak leh terima aku???

Knp semer ni jd pd aku?? Aku tau tak baik kite nk salah kn diri sendiri...seolah2 kite salahkn takdir. Tp semer ni wat aku tertekan sangat-sangat! Aku nk kn kebahagiaan dlm hidup aku....aku nk capai cita2 aku. Tp kenapa susah sgt aku nk dpt semer tu....?? Menjelang raye ni....fikiran aku jd lg kusut. Aku x penah serunsing ni. Smp bile aku kena hadapi semer ni? Aku cuba utk sabar dan tabah.Aku selalu berdoa spy Allah kuatkn semangat aku utk mengharungi cabaran dan dugaan yg dtg dlm hidup aku ni. Aku selalu berdoa...agar aku x goyah menghadapi semua ni. Aku tau dlm ape keadaan sekali pon.....Allah Maha Mendengar!

[ Last edited by  babyorange at 4-10-2007 02:24 PM ]

1st2 aku nak marah ko duluk ye

ape la yg ko risau sgt berbadan besar dan berumur 23 th tapi takde boypren
badan aku bukannya kecik.... pastu sempat  jadik andartu lagi
jgn lemah semangat
masalah 2 nie ko jgn pikir dulu
pikir masalah nak carik keje

aku bagi cadangan yek
1.buat sementara waktu... ko keje kfc/mcd dulu
pi restoran2 tuh terus apply... isi borang kt situh gak

2. ko pi opis2 kt bandar berdekatan umah ko
ketuk pejabat tuh satu-satu
bagitau org situh yg ko nak carik keje
cleaner... kerani..buat teh... photostat.... sume bole... ko tak mengira

100% org yg aku teman gunakan kaedah nomot 2 tuh berjaya dpt keje
even yg carik keje tuh gemok, tak lawa... anak dah 4... sume dapat keje
kalo kita berani ketuk pejabat diorg... diorg pasti igt kita bersungguh2

buat sementara waktu kalo ko tak dpt keje... apa kata buat keje volunteer (tapi pakai duit gak ye utk tambang etc)

try dulu cadangan2 aku tuh

kalo aku la kan...
masa muda2 dulu time gatal2 bersms bergayut tepon kat kampung... abis tinger aku kene piat ngan mak...
malu besar mak aku kat sedara sbb aku ni tak menolong kat dapur
cam anak dara yg gatal jerk

pastu mak2 sedara, sepupu sepapat, jeling jer .. berbulu tgk perangai aku

tak tau plak kat kg org lain...
yg mana tak bersms .. bergayut.... yg tu plak kene perli sbb takde boypren
heran tul
balik kg nak jumpa sedara.. tolong buat keje umah.. bukan nak gayut sakan - kata mak aku sambil piat tinger huhuhuh

dahla, cuba cari dulu kerja.. tak kesah keje ape pon cam penmerah kata... insya Allah ada..

kalau dah cuba, tapi tak dapat, cubakenal pasti kenapa tak dapat..

maybe ada kelemahan kita yang buat majikan kurang berkenan..

contoh pergi interview dengan muka yang masam, ataupon kurang skill komunikasi...

nih cuma contoh untuk kerja2 biasa jer..

bila dah dapat kerja, baru laa fikir yang lain.. sekurang2 nya ada bende nak buat hari2..

lepak laa, ramai jer kawan aku umor 28 baru kawen.. 23 tuh kira baru nak sambong belajar balek.

Reply #2 penmerah's post

mekaseh pen merah....

aku ade planning jgk nk wat cam tu lepas raye ni....aku tekad nk wat jgk!

Reply #1 babyorange's post

Usah ler terlalu bersedaih orange....masalah tak dapat keje tu rasanyer same jer dgn kisz....kekawan krisz dulu pon mcm tu jugak.....krisz grad dulu pon tak dapat keje....krisz keje kilang, pastu keje waitress....kerja jer aper2 dulu.....selain mencari pengalaman, dpt gak isi masa dr memikirkan nasib diri...

krisz pon mcm orange jugak....setiap kali pikir pasal kerje, krisz mesti bersedih dan menangis....semua org ader impian utk bahagiakan keluarga....krisz harap orange dapat kuatkn semangat dan jgn putus asa....

pasal kawin lak, krisz rasa orange tak patut sedih.....kahwin tu bukan segala2 nye.....rasanyer perlu utamakan karier, baru orange pikir pasal kawin....kalo orange dah ader kerja yg stabil, baru pikir psl kawin.....ramai lagi org lambat kawin......kawin pon lum tentu bahagia......kalo sedara tanyer, wat pekak telinga jerk......

Follow Us
hmmm... aku baca posting si penmerah jerk...
x larat aku nk baca panjang2...

aku sokong ckp pen 200%

23thn... masih ijoo bg aku lah...
aku ni haa... 35thn....dh andartua taww...
x de la nk bising2 psl jodoh....

ada...alhamdulillah...
x de.... dh nasib kot...

SATU KATA KUNCI : USAHA TANGGA KEJAYAAN!

(aku dh usaha tp x berjaya : mean ujian Tuhan pd aku. full stop!)

Reply #5 babyorange's post

bagus kalo ada tekad camtuh
kalo rasa takut.. ajak sorang kawan temankan masa ko nak carik keje tuh

aku mmg suka teman owang carik keje sbb aku paham kita takut nak jumpa org ramai
masa pi opis org tuh... tanyalah bisness ape yg diorg buat...
pastu puji2 sikit bisness org tuh.. ckp opis dia teratur ker lawa ker..
up up sikit org tuh.. musti diorg suka punya

1lg..klau rase nk wat,, wat lah skrg jgn nk tangguh2 tau...

ape saje rembat je...kurang2 msyuk gak skit pn...dlm mase wat keje bese2 tu..u cari ler keje y lbh baik lg...mule kn skrg...

soal u pnye bdan...jgn nk ambk pusing smue tu...tgok adibah noor...lgsg xhirau bdan die cmner...die fofular gak....u buktikn kt u pnye sedare mare tu...

buktikn tau...

baby oren, ko duk belah mana? dekat dengan cyberjaya tak?

baby, ko pandai bercakap tak?

Reply #11 lonely_surina's post

mariya rse die ni bnyk idea tuk bckp...rse die pndai ckp...y u ade job ke tuk baby nie?
hah elok gak..u tlkg lah die nie ye....

mariya rse die ni bnyk idea tuk bckp...rse die pndai ckp...y u ade job ke tuk baby nie?
hah elok gak..u tlkg lah die nie ye....

su...

cyberjaya? sy dok kt jb.
pandai cakap? bole jgk la.
nape? su ade job utk oren ke?

Reply #14 babyorange's post

ooo u ade kt jb?

emmmm nnti mariya kasi no cntct sorg ni...baby cube gi kt die ye...

mane tau kot2 die nk pkai org...u ckp ler u kenal die dari mariya...ok nnti mariya pm no tu kat baby...

Reply #15 mariya's post

mekaseh mariya....

ya Allah...ramainye yg baik ati

emm baby, u kasi detail diri u kt mariya bleh?

kasi resume trus je..kt pm eh....

mariya nk try tnye akak tu dulu....kasi skrg leh?

insyaalh ade rzeki baby nnnti...mane tau...

pm mariya ye..

Originally posted by babyorange at 4-10-2007 02:27 PM
su...

cyberjaya? sy dok kt jb.
pandai cakap? bole jgk la.
nape? su ade job utk oren ke?

bley datang selangor tak? job mmg sentiasa ade, cuma approve tak approve je.. speaking bley tak? tp kalo datang sini mmg banyak la belanja sebab baby dari jb.. pk dulu laa, tak memaksa...

ok....ape2pn baby tgu jelah..nnti mariya bgthu die pnye rslt ok?

insyallh, ade rezeki xkn kemane.......kite tunggu je....

baby, kalo u pk pasal fizikal mu abaikan saja... try diet... jgn makan nasi...