CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: anime

Hikayat Burung Cenderawasih

Assalamualaikum,

Tumpang mencelah sikit ya.. Out of topic sikit rasanya, tapi takpelah. Klu tak relevan, harap moderator tolong delete posting ini.

Berdasarkan apa yg saya faham, makhluk halus/jin yg jahat suka menyerupai haiwan2 yang biasa, haiwan yang tak wujud dan juga manusia. Contohnya harimau, pelbagai jenis ular, monyet untuk haiwan yg biasa; garuda, naga, ular cintamani, makhluk berbadan harimau berkepala inga, berbadan singa dan berkepala manusia (sphinx) dsb utk haiwan yg tak wujud. Masing2 ada kepakaran dan taraf tersendiri. Contoh kepakarannya, "memberikan" kekuatan, wibawa/gerun dan juga pengasih/pelaris. Objektifnya menyesatkan manusia. Makhluk2 yg jahat ini akan mengambil bentuk masing2 mengikut preference dan taraf masing2 dan juga haiwan2 yg ada disekitar kawasan itu apabila berhubung dengan manusia.

Dalam semua budaya, makhluk2 ni mmg wujud. Contohnya di Mesir, China dan negeri2 di nusantara. Raja dahulu2 (I mean, pre-islam) menyembah mereka untuk mendapat "faedah" yg dikehendaki disamping terpaksa memberi apa2 yg diminta oleh mereka. Raja "berkawan" dengan makhluk2 yg bertaraf pelik dan dijangka dapat membawa kemakmuran kepada negeri. Sebab itu Firaun mengaku dirinya tuhan.

Raja dianggap orang tengah bagi rakyat untuk menyampaikan permintaan mereka kepada makhluk2 ini yg dianggap tuhan dengan memberikan berbagai persembahan(sajian/ancak). Lihat saja persembahan yg terpaksa diberi oleh orang2 Aztec di Amerika Selatan kepada "tuhan" mereka bagi memastikan matahari terbit setiap hari.  Begitu dengan negeri2 melayu di zaman hindu. Raja adalah chief priest. Dari sini juga timbulnya hal2 berkaitan daulat. Raja adalah seolah wakil "tuhan". Setiap kerajaan ada "penaung" makhluk halusnya yg tersendiri, China dengan naganya dan negeri2 Melayu dengan pelbagai jenis yg berbeza; garuda dsb.

Berbalik ke topik kita, apa yg saya tahu, di alam ghaib, memang wujud makhluk halus yg suka menyerupai si burung cenderawasih. Tarafnya dibawah ular cintamani. Kedua2nya untuk pengasih. Oleh kerana rupanya yg mengasyikan, tugas jin ini adalah untuk pengasih dan pelaris. Orang yang berkawan dgn makhluk ini akan disukai org. Dari sini, bermulalah kegiatan mendapatkan bahagian2 badan haiwan ini untuk faedah yg sama dari dahulu sampailah sekarang. Begitu juga dengan bahagian2 badan haiwan yg lain.

Jadi, semua ini adalah permainan makhluk2 ini untuk menyesatkan manusia. Apa yg mereka beri seolah2 mendatangkan faedah, tetapi sebenarnya kita perlu menggadaikan iman kita untuk kesenangan yg sementara. Disamping itu, kita juga memusnahkan isi alam ini yg mana kita telah dilantik Allah menjadi khalifahnya.

Andai ada kesilapan saya harap ada yang memperbetulkan. Wallahualam..

Regards,
Arung

Originally posted by Acong at 7-12-2007 09:59 PM

yg bumi jadi gelap bila burung kembangkan sayap tu burung garuda (helang gergasi - mitos je)

Bukan helang gergasi daaa..Gelarannya "Garuda kasukma".
Tanyalah pada org2 lama yg arif dalam ilmu kebatinan dan perubatan.terutamanya yg mengetahui ttg kitab2 kuning. Cenderawasih mmg asalnya dari kayangan dan turun ke bumi apabila hayatnya hampir tiba...
Org skrg mmg kurang tahu dan kurang ambil tahu perkara2 mcm ni. Xramai...................

Nusantara mmg banyak rahsianya.......
Nak tahu lebih lanjut carilah di forum harmonizer...

Taman Burung KL ada bbrp ekor cenderawasih yg masih hidup

pernah nampak burung cenderawasih ni time pameran alam misteri tu yang buat kat um.

Reply #64 rajamelewar's post

kelakar ye..selama ni ramai orang anggap burung ni dari kayangan,syurga..rupa2nya palsu belaka..saya tak pernah tengok burung ni secara live,teringin juga nak tengok..maybe faktor  fizikal dan bulunya yg cantik menyebabkan pelbagai cerita yg direka2 manusia..
benar juga dgn pendapat saudara arung,hakikatnya burung itu juga hanya makhluk Allah jua,kejadian2 misteri tentangnya hanyalah sebagai ujian buat kita..apa yg perlu kita ingat bahawa tiada yg mampu memberi manfaat atau mudharat kecuali Allah jua..

[ Last edited by  miftahuljamilah at 1-3-2008 08:54 PM ]

Follow Us
ayah aku kata tanah kiterog ade 2..3 ekor burung cenderawasih ni.. aku tak tau la betul ker tak... sbb kiteorg tak jadi jutawan atau kaya pun.. tp rezeki alhamdulillah ada..
tp penyewa kat tapak tanah aku tu memula idup miskin gak.. tp skrg sewa tanah kat tanah aku n bukak tpt beli kelapa sawit.. erm.. dia dh bergelar jutawan la jugak..

erm lagi satu kalau nak diikutkan tanah aku memang jauh ngn org.. hulu org kata
tp makcik aku bkk kedai kat situ.. alhamdulillah kedainya laku.. untung tak kurang dr rm 100 setiap hari..

[ Last edited by  izza_dude at 8-3-2008 08:33 PM ]

satu lagi pasal tajul muluk.. ayah aku penah baca..
dia buku tu bagaikan satu kitab utk mencorak masa hadapan cuma jgn terpesong akidah.. ia bagaikan buku ramalan masa depan.. sbb tu buku tu dh tak ada pada zaman ni..

sapa ade ek buku tu?
nak jugak baca.. walaupun pakai tulisan jawi lama

Originally posted by miftahuljamilah at 1-3-2008 08:50 PM
kelakar ye..selama ni ramai orang anggap burung ni dari kayangan,syurga..rupa2nya palsu belaka..saya tak pernah tengok burung ni secara live,teringin juga nak tengok..maybe faktor  fizikal dan bu ...

Tu la... hari tu ada gak keluar dlm discovery channel.

Cuba google bird of paradise, mesti ada byk site yg ada gmbr dia msh hidup.

Dlm taman burung yg hidup pun ada, yg dah diawetkan pun ada.

Tp ada jgk org yg sanggup bayar sehingga jutaan RM utk burung ini kerana percaya ia adalah dari kayangan

Originally posted by alphawolf at 29-11-2007 12:20
OK fakta burung cenderawasih

1. berada dalam famili paradisaeidae dan order passerifomes
2. Boleh dijumpai di New guinea, timur australia, pulau2 di selat torres dan timur indonesia
3. Seper ...

kalau nak bawak keluar dari Irian Jaya kena mintak permit dari kerajaan Indonesia dan permit dari Perhilitan Malaysia kalau nak pelihara

Reply #70 LancerGT's post

Betul! p.s. Kalau kat Kedah ni kat Lye Huat Garden tu ada beberapa ekor...tapi spesis yang tak cantik....

aku pun ada burung ni...

pakcik aku punya la percaya kat burung ni, dia ada 2 ekor kat umah satu kat opis satu, tak ler kaya pon, makin sengkek ada laaa

pakcik aku punya la percaya kat burung ni, dia ada 2 ekor kat umah satu kat opis satu, tak ler kaya pon, makin sengkek ada laaa
enchezam Post at 4-9-2009 07:59

hehehe.. sabo jo laa.. tp kan zam.. kalau betul laa simpan burung ni leh wat kaya.. kenapa org2 yg ada burung ni sibuk nak jual.. naper dia tk simpan je.. penat dia cari... hehehe

aku tgok burung ni belambak kat zoo mini kat kedah nun...aku g gn bf aku...mmg lawa lah...aku tgok kakki die jejak tanah, tp xmati pon....xjd batu pon mcm org dulu2 selalu cite...

Bukan helang gergasi daaa..Gelarannya "Garuda kasukma".
Tanyalah pada org2 lama yg arif dalam ilmu kebatinan dan perubatan.terutamanya yg mengetahui ttg kitab2 kuning. Cenderawasih mmg asalnya da ...
disclaimer Post at 27-12-2007 04:51
byk laa ko dari kayangan konon.........

ayah aku kata tanah kiterog ade 2..3 ekor burung cenderawasih ni.. aku tak tau la betul ker tak... sbb kiteorg tak jadi jutawan atau kaya pun.. tp rezeki alhamdulillah ada..
tp penyewa kat tapak tana ...
izza_dude Post at 8-3-2008 20:31
alo........... rezeki dari-Nya, bukan berkat dari bangkai burung.......... jgn sampai jadik kurafat............

74# enchezam

Pakcik hang boleh kaya apa....cari orang2 yang percaya benda2 camni lepas tu pi jual kat depa dengan harga beribu2....hehehe. Tapi one shot aje la....

Mitos tentang burung ni sengaja di cipta oleh saudagar Melayu dahulukala bagi melariskan jualan bangkai burung tersebut.Burung tersebut telah dijual di Venice dan menjadi rebutan oleh kaum bangsawan di Eropah.Semua jasad burung yg dijual sebelum itu telah diasapkan dengan setanggi supaya berbau wangi dan kaki burung itu telah dipotong supaya bersesuaian dengan dogeng yg sengaja diada adakan itu.
                                             Taktik itu akhirnya terbongkar bila seorang Eropah telah melawat ke Pulau Irian.Malangnya cerita dogengan itu masih menjadi mitos bagi orang Nusantara sendiri yg tertipu oleh taktik niaga nenek moyang sendiri.