CariDotMy

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 4562|Reply: 26

xgeti nk bergaul ngan org2 pangkat besor

stat besok smpi ari kamis bos aku (lelaki) ajak aku pi join taklimat berkenaan kerje kat slh 1 otel kat kajang
tugas aku yelah join taklimat tu smbil wat keje sesket
bos aku ajak aku sbb bos kecik die xdpt join sbb ade konvo
so aku kene ikut bos aku tu..
yg pastinya kat taklimat/bengkel tu dipenuhi dgn org2 pankat besor..
aku tatau laa nk bwk diri cemane..
dh la aku ni kerani cabuk..xpnah aku join bende2 camni..
kalu pnah pon,mst ade sekor dua kerani cabuk cam aku..ni lgsg xde yg meneman aku
aku tkut sgt..aku xgeti nk bergaul ngan org2 besor ni..
cuaknye aku...cemane aku nk bwk diri ni..
aku dh stat risau sesangat ni..

[ Last edited by  JulietTheOrange at 3-12-2007 01:52 PM ]

Reply #1 JulietTheOrange's post

ape nak dirisaukan... act normal je.. derang pun kekadang lagi gegile dari kerani cabuk.. ahakssss... kite kena la ringan mulut kenalkan diri.. kalo boleh bawak namecard sama... and mintak namecard derang same.. who knows kot dapat bisnes contact yang baik...

haah. betul tuhs. kena tingkatkan skit keyakinan diri. salah satu cara is to wear something yg appropriate.kenen2 la bos ko mintak fund skit nak beli baju yang sesuai n kemas. sesuai dengan majlis tuhs. takkan bos ko nak bawak someone yg selekeh kan. die pon tahu malu. biasanya bila ko dah pakai smart skit, secara tak langsung keyakinan diri pon meningkat. so bole la ko start ringan2kan mulut untuk berkenalan ngan orang2 kat situ. ramai sebenarnyer orang2 besar nie yang tak sombong. diornag pon manusia gak. kalau yang jenis berlagak tu ko abaikan jer la.jgn amik port

jgn risau - depa bukan makan org pun.

Rilek jer - kalau gabra pun, buat selamba dek jer.

Yg penting control pembawaan diri - salu kalu dgn org pangkat besar & senior ni, kita start tanya khabar dulu, then tunggu la depa buka topik - ko layan je dgr & ketawa sikit2..

Ko kena buat muka konfiden (relax)
Kena murah senyuman, dan humble bila bercakap (sopan)
Bukan sbb derang pangkat besar ke apa, tp itu menunjukkan budi pekerti yg baik

Mmm... ko kena careful gak dgn gelaran... Dato', Tan Sri etc
Jgn adress org main redah je
Biasalah, semua org pon cam ni gak bila jumpa org besar

selamba jek...

Follow Us
aku pun dulu mcm tu jugak .. aku buat muka serius jer .. ada gak org pangkat besor ni kerek , kalau dia kerek, aku buat tak tau je la unless boss aku introduce, tapi ramai aku nengok org pangkat besor ni , diorg terlebih ramah .. lps tu suka buat lawak bangang .. haha .. aku pun jenis suka gelak .. kengkadang lawak tak best pun aku gelak jugak ..

biler time makan, aku ikut je apa bos aku buat, hehe .. masa tuh aku mana reti makan benda benda kat hotel ni, lagi lagi western, bukan apa .. takut termakan hiasan meja ! ... tu citer 10 tahun dulu lah ..

[ Last edited by  metalacademic at 3-12-2007 02:32 PM ]

owh ko stay kt otel tu ke?... sbilik ngan bos ko ke...

Reply #8 philipinoe2's post

hik hik hik   soalan~~~~

buat biasajelah...kita takleh nak pretend jadi orang lain
be urself ok..

ok ni ada skit tips berkenaan ketrampilan seseorang dlm sesuatu majlis formal atau bila bergaul dgn org yg berpangkat:

1. kesesuaian berpakaian
a) warna - pilih warna yg neutral atau pastel. yg paling elok, pilih warna2 korporat spt hitam, biru gelap, cokolat atau warna tanah. elakkan dari memakai warna yg menjolok perhatian spt merah lada, hijau neon dan sebagainya

b) style - pilih style atau fashion yg conservative, simple dan tak sarat dgn detail. esp utk wanita bertudung, tudung yg berkilau dan bermanik tu lebih sesuai utk kenduri kawin. pilih tudung yg sesuai warna dan corak dgn baju. kalau baju bercorak, lebih manis bertudung plain dan sebaliknya.
fesyen baju pula keep it simple...tak perlu kenakan baju yg berropol sana sini. a smart dress shirt will command more respect. dan make sure berpakaian sopan - jgn terdedah sana sini. kalau memakai skirt, lebih elok yg melepasi kepala lutut.

c) perhiasan atau accessories - pilih yg simple. jgn yg terlalu besar atau berkilauan mcm mak datin . boleh pakai accessories yg chunky skit tapi kena tau lah padankan. kalau memakai top plain, rantai yg chunky memang sesuai..tapi tak payahlah dari subang hingga ke cincin semuanya chunky. safe bet, pakai yg simple dan sedap mata memandang...tak lah kita tersipu sipu sendiri bila org perhatikan.

d) kasut - utk acara yg formal, lebih elok memakai kasut yg tertutup di depan. ia lebih menampakkan imej korporat dan lebih sopan. warna kasut seeloknya senada dgn warna baju atau paling senang, ikut warna kulit kita...yg ni boleh digayakan dgn baju warna apa sekalipun.

e) kebersihan diri - pastikan kuku dipotong elok. kalau nak pelihara panjang pun make sure terjaga kebersihan. yg tak bertudung, pastikan rambut tu terurus...tak serabai mcm org baru bangun tido - fesyen tu hanya sesuai utk clubbing jer
walaupun ada org tak suka bermake up, my personal opinion, ianya tetap perlu. tapi jgn lah tebal sangat sampai mcm opera cina memadai dgn bergincu, sedikit maskara dan menyikat kenang biar nampak terjaga.

f) keyakinan diri - yg ni penting sangat...yg 5 kat atas tu tak guna kalau takde yg 1 ni. sentiasa banyakkan senyuman & jgn malu bertanya kalau tak faham. yakinkan diri yg awak adalah yg terbaik, & selalu sedia memberikan yg terbaik...insyaallah...the rest will fall into place

hehehehhe rugi beb.. itu peluang tu....
tak kesah la kerani cabuk ke apa ke.. belasah ja..
janji mau dapat contact.. networking tu penting..
build up relationship... jangan anti kasual...
boss bercampur dengan semua orang.. orang bawah boss ja yang mengada ngada..

Hi. This is a big opportunity utk awak bergaul dgn high flyers. Nothing to be scared of, OK, melalui pengalaman saya, dlm 5 tahun bekerja & communicate dgn org2 besar ni, sebenarnye kita lebih pandai dr diaorang.

Jgn rasa rendah diri, just act natural, they like people who is down to earth. Upgrade a little bit of your knowledge. Dress well.

Ni gak peluang utk luaskan contact. Maybe in the future, there's a business opportunity together or awak akan keje dgn diaorang. This is the time for u to build your reputation as well.

Going to a meeting or seminar as starters is ok, nanti biler awak kena pegi cocktail ke, ape2 je occassion yg exclusive, xde le gabra sgt.

Yg lain2 tu rasa2 nye forumers lain dah bg guidelines.

Good luck & keep your head high!

relaxla...be urself tp jgn plak terover acting behave..maksudku control ayu lelebih

Make sure pakai baju yang nampak professional,  cantik dan nampak kelas.

Orang-orang besar ni biasanya banyak topik .. jadi biasanya just duduk dan layan jer diorang borak.
Biasanye diorang suka bukak topik yang tak berat. Dont worry.
Dengar betul2 ape diorang cakap jangan khayal lak.

Look good, smell good and sound good ok ?

[ Last edited by  thedude at 5-12-2007 10:57 AM ]

Ehh jangan susah ati lak, kerani cabuk pun kerani la, bos dah pilih ko daripada orang lain tu dah membuktikan something tu   rilek, pakai attire yang seswai, jangan kontrol ayu lebey2, go with the flow. Orang besau2 ni pun orang jugak, kekadang tu giler lebih lagi...   Pernah ikut p hi-tea, dok semeja dengan orang besau2 ni, sogan jugak memula. Skali diorang lek2 je, slambe, baru la aku kenal...

ahysa, thanks  lot for the info. Penting jugak amik tau tu...

senyum n dress nice

lelama nanti jadi biasala...blajarl la dari pengalaman

relax and listen

everything gona be fine.

12Next
Return to list New