CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: WakDaeng

Bugis ~ Makassar - Lokasi strategik di wilayah timur (Merged - speak)

Reply 199# misy

Oh misy, inilah ada masalah pulak photobucket ni, bila nak dikecikkan gambar tak keluar langsung. Kena ikut size yg keluar tu ,tak blh nak ejas pun.

Post Last Edit by adaraish at 14-2-2011 00:08

Pintu masuk TANA TORAJA

Reply 201# adaraish

x payah resize le adaraish.. biarkan jek! x sabo nak tunggu selanjutnyer...

Post Last Edit by amienze at 14-2-2011 11:29

salam semua...akhirnya dpt gak jumpa adaraish masa nak balik....dlm ramai2 tu, betul gak tekaan sy

kat sini adala sikit pics yg kami snap masa kat sana...tp masalahnya camna nak resize ni??

Reply 201# adaraish

ha ah...adraish tak payah resize pun takpe...syok skit tgk gambar besar2

Reply 204# amienze

wahhh... nice pix!! nmpk mcm baru lepas hujan kan kat situ, lembap jekk...

Follow Us
Reply 206# zamnie

salam zamnie...mmg hujan aje...dr 1st day kami kat sana , cuma hari nak balik baru keluar matahari....tp ok aje sbb guna servis pak dodo...transport x da masalah langsung...cakap aje mana nak pegi, pukul brapa, pak barabas sure bawak kami pi....
nnti sy upload lain kalau free...camna nak resize photobucket's pics?

Reply 207# amienze

amienze gambar kat bantimurung waterfall ek....deras betul air dia, memagn musim hujan ek

Reply 208# misy

a'ah...masa tu dah 2 hari hujan turun x berenti2...mmg deras...bunyi ayaq tu pun kuat sampai kena jerit bila nak cakap...xdak org brani mandi.....hahahahaha

Reply 209# amienze

memang bahaya kalau mandi ni

letak lagi gambar2 ...

Reply 204# amienze

Saya pun dah agak Amienze yg berbaju merah tu sbb nampak amin masuk agak awal kat dlm tu. Keluarga saya senang je nak kenal , di tambah dgn 3 org anak2 saya tu serta mak dan maid saya. Yg  bergambaq dekat kapal tu di pelabuhan ya.

Gambar Bantimurung amin cantik le. Masa saya pi sana hujan tengah lebat , susah nak ambik gambaq. Sewa payung pun satu dlm 20k. Air memang le deras , keruh ya amat pulak tu. Kalu terjatuh , tak tau le nak kata.

Zamnie & Misy,

Byk gambar lagi ni , kalu tak resize nanti  penuh gambar je
Nasib baik amienze dah tunjuk bantimurung. Saya gi sehari awal dr amin .

Post Last Edit by adaraish at 15-2-2011 14:24

Masa di Toraja inilah HOTEL LUTA RESORT yg kami duduk. Hotel ni memang Highly Recommended sbb depa tak serve babi. Dan paling dekat dgn tpt mkn halal disana kira2 10 min jln kaki ke jln Diponegro di tengah bandar. Masjid pun ada dlm 15 min jln kaki rasanya. Ada 3 kedai makan halal yg saya cuba disana iaitu Warung Nasi Padang , Warung Muslim Desa Sastria dan Warung Muslim Mitra Prima ( masakan surabaya).

Ini Pintu Masuk LUTA . Saya ambik bilik superior ( 2 buah ). Setiap satu 600k/mlm . Masa nak balik diberi diskaun 20% pulak. Seronok le sikit . Kalu tak utk 3 mlm dah  3 Juta 600K. Depa ada buat promo utk 2011 ni.

Sambungan LUTA RESORT ni.

Burung kakatua ni namanya YACOB . Pandai berkata-kata. Haiwan peliharaan hotel LUTA

Bermula lah hari pertama kami di Toraja. Tempat yg mula2 sekali di bawa adalah ke Market.
Market ni khas menjual binatang2 kerbau dan khinzir aje. Of course yg khinzir tu tak hendak I nak pi.
Bau pun tak lalu. Kerbau kat Toraja sgt istomewa krn melambangkan kemewahan dan kekuatan.
Ada kerbau yg harga mencecah 300 JUTA . Kerbau ni matanya putih , hanya ada kat toraja je.

Bawah ni kerbau yg berharga 70 JUTA . Bergambar bersama Tourist Guide kami kat Toraja iaitu Pak Yatim. Orgnya rendah aje. Lagi rendah dr anak saya yg darjah 5 tu. Dia ni kristian , namanya je mcm muslim.

Post Last Edit by adaraish at 15-2-2011 11:53

Selepas ke Market ni , bermula lah perjalanan kami yg sungguh mencabar iaitu ke upacara pengebumian org Toraja ni.
Tempat yg kami pergi ni atas gunung , nama tptnya KG MADADAN. Jalan amat teruk , berlopak-lopak dgn becaknya. Kami terpaksa mengharungi tpt ni dgn berjln kaki pergi dan balik sejauh 6 KM . Bayangkanlah betapa susahnya , dah le sepanjang jln penuh dgn Khinzir yg nak dikorbankan . Disebabkan jln atas gunung , ada le jugak view yg menarik.

Saya cuma kesian kat mak saya yg hampir 70 tahun tu terpaksa berjln kat tpt macam ni. Kalu tahu dr awal harus tak pi rasanya.

Semasa di upacara pengebumian . Memang tak tahan nak berlama coz tak tahan bau hanyir babi , dgn bau bakarnya lagi dan darah yg bergelimpangan kat atas tanah. Geli geliman nak pijak tanah , dah le becak pulak. Babi2 yg dikorban mencecah seratus ada . Upacara yg kami pi ni agak besar dan mewah coz depa ni golongan bangsawan katanya. Sebagai tetamu semasa dtg , kita kenalah bagi sedikit hadiah macam rokok ke or gula dll le. Untuk tetamu yg dtg memang ada disediakan juadah tapi tekak kami meloya je sampai nak minum air mineral saja pun tak tertelan. Anak saya yg 6 th tu pun asyik nak termuntah je. Maklum je lah kami tak biasa dgn keadaan macam ni.

Tetamu yg dtg dr pelosok kpg dan tpt ke tpt kaum keluarga si mati menerima kunjungan tetamu. Setiap tetamu ada le buah tgn yg di bawa.

Kaum keluarga depa membawa mkn utk para tetamu. Tetamu yg hadir semua berpakaian serna Hitam. kalu yg keluarga si mati akan memakai pakaian tradisi mereka lah.

Seterusnya depa jugak ada acara macam menari sambil berpusing-pusing mengelilingi bulatan ni. Mereka ada ajak saya utk join sama tapi tak minat lah , mat2 saleh ada le join sama.

Inilah simati yg dlm keranda merah tu. Dah 2 tahun dia kat situ. skrg baru family dia plan nak tanam tapi tak tahu le kat mana samada kat dlm batu , gua atau tongkonan yg depa bina khas utk dia. Perayaan ni katanya 7 hari. Masa kami pi baru hari ke 3. Di sisi keranda tu ada le isteri yg menemankan.

Depa sedang angkut babi2 yg nak dikorbankan. Sebenarnya kerbau pun ada jugak tapi tak sebanyak babi ni. Kalu mengikut cerita tourist guide kami , dulu2 manusia pun ada dijadikan korban jugak. Daging 2 yg dikorbankan tu akan diberi pd tetamu yg dtg utk bawak balik . Mengikut cerita mereka ni pun spt org india , ada 3 kasta. Sesiapa kasta plg bawah , bawak balik le tulang , isi perut dan sedikit daging. Kalu yg tinggi tu dpt le byk daging.

Sibuk sekali melapah. Nampak tak yg bersongkok pun turut sama

Bergelimpangan kepala2 binatang tu.

Cara depa ni bunuh binatang tak sanggup tengok. Ditikamnya dulu leher dan perut kemudian di pijak.

Post Last Edit by adaraish at 15-2-2011 14:09

Selepas pulang dr Funneral tu , kami lunch then ke LEMO. Tempat adalah lubang2 yg dipahat pd batu lalu diletakkan mayat kat dlm tu. Guide bagi tahu, nak siapkan lubang ni paling awal 6 bulan. Macam mana depa angkut ke atas ? Katanya pakai tangga buluh tapi ada yg kata pakai black magic. Tak tahu le yg mana satu.

Ini lah Pak yatim , rendah bkn sebarang rendah tapi byk ilmunya . Saya selalu dok kenen kan dia dgn my maid yg tudung merah tu.

Dekat Toraja ni pantang ada batu2 besar , tak kra le di tengah sawah , blkg rumah atau mana saja , mesti di buatkan lubang kuburnya.