CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: klakakers

SEMBANG: Mandarin - Masuk sini

也是寫很多 (ye sher shie hen duo) - pun tulih banyak jugak
我從來沒寫超過一張的 (wo tsong lai mei shie chao guo yee zhang de) - aku tadi tulis tak lebih satu helai je
一題只能寫一張 (yee tee zhir neng shie yi zhang) - satu soalan mampu tulis satu helai je
都寫甚麼 (dou shie shen me) - nak tulis amende?
笑我干嘛 (shiao wo gan mo) - gelak kat aku nape?
難到不是嗎 (nandao bu shir ma) - takkan tak btol kot?
十面就是一整本了啊 (shi mian jiu shi yi zheng ben liao a) - spuloh muka sulat bukan sebijik buku ke?
你太神奇 (ni tai shenji) - hang ni gila n plek

ni pasal jawab soalan exam bertulis karangan... membantu semua membuat ayat

ahhh, aku x larat pakai sistem rumi wade-giles. x reti, bek pakai pinying. sorry experiment aku kat tangan sniri xjadi

屁啦 (pi la) - kentut lah, ngarutlah
寫中文老師能接受嗎 (xie zhong laoshi neng jieshou ma?) - tulis bhs cina cikgu boleh terima ke?
你說寫十面, 那就是說整本書你用完了啊 (ni xie shi mian, na jiu shi shuo zheng ben shu ni yong wan le a) - hang kata tulis spuloh muka, itu maciam kata sebijik buku guna habis dah lah wooo!)
兩張四面, 你咧 (liang zhang si mian, ni leh) - dua helai kirtas, empat muka sulat, hang pulak?
我看你寫很多 (wo kan ni xie hen duo) - haku nampak hang tulih banyak

vokab hari inni

天主教堂 (tianzhu jiaotang) - gereja katolik
讀書 (du shu) - literally means baca buku, makna lain boleh jadi belajar, bahasa kentonis sebut tokk shui, ejaan tulisan cina sama

ayat hari inni

我是說不是好像回教徒不被允許進其他種族的教堂跟廟宇嗎?
wo shi shuo bu shi hao xiang huijiao tu bu bei yunxu jin qita zhongzu de jiaotang gen miaoyu ma?
aku nak kata bukan ka macam penganut islam x dibenarkan masuk lain2 bangsa punya gereja dengan compound tokong?

ok, boleh?

nah sembangan tengah hari yinni untuk bahasa tongsan, thread politaik bOdO banyak dok sembang pasai tongsan la jinjang la ada haku kesahhhh tongsan tak tongsan, barang tiruan tak tiruan, China ada kuasa veto badan donia. China negara banyak etnik termasuk etnik Austronesia

他也是每次考試完就回家啊!
ta ye shi mei ci kaoshi wan jiu hui jia a!

之前是我不想跟我同房呆一塊兒啊
zhiqian shi wo bu xiang gen tongfang dai yikuair a
sebelum ini aku tak hingin duduk bersama sangat2 punya roomate

哪裡知道我同房今天也回家
nali zhidao wo tongfang jintian ye hui jia
mana tau roomate aku tu harini juga balik umah

早知道就不回了!
zao zhidao jiu bu hui le!
tahu awal tak hingin aku balik!

kat ayat ke-2 tu ada satu karakter 呆 aku pun pening dengan makna dia ini. dia ada dua sebutan. aku sudah periksa kamus tulisan cina. maknanya satunya seperti berikut...

呆板 (ai ban) 死板, 不靈活 (si ban, bu ling huo) - maksud dia x fleksible, xdak pilihan (lit: papan mampuih, tak bagi menyawa langsung)*
呆 (dai) yang ini ejaan tradisional dia sebenarnya bawa maksud tinggal jangka masa sekejap, makna kedua adalah bangang (愚蠢, yiu chun).

* mahaf bukan sengaja. aku terpaksa pakai loghat utara nak bagi makna literal sebab loghat utara nak dekat sama struktur dan terjemahan dengan bahasa tongsan n bahasa2 utara lain atas sebab pengaruh Thai. bahasa Thai dapat pengaruh bahasa Cina zaman pertengahan. semua saling pengaruh mempengaruhi.

nanti aku ingat frasa dan ayat lagi aku tempek mari nohhh! jurnal aku pon haram x dan nak start lagi. heyyyyyy! minggu depan dah cuti kena dok berkalot dengan tesis laharnat, meluat aku.

他也是每次考試完就回家啊!
ta ye shi mei ci kaoshi wan jiu hui jia a!

lupa nak boh makna
makna dia "dia pon tiap2 kali habes exam maciam balik rumah!"

ni hao... ni hao... hahaha, bulan2 lepaih ada sekuq budak melayu mangkuk aku x tau orang mana tapi dengaq cakap melayu cakap loghat utara sama macam aku dok ni hao2 kat aku sambil dok renyeh2 (sengeh2). rasa macam nak bubuh sebijik tang idong kepek dia!

itu bukan point utama aku. point utama aku hari ini, kita belajar pasal nama2 orang yang ditranslasi ke bahasa cina ok? nanti2 kita tambah lagi. tahu kan translasi ni apa? maksud dia nama orang bukan cina yang ditukar bunyi ke bunyi tulisan cina. contoh:

穆罕默德 (mu-hae-mo-de) - muhammad (nama nabi islam)
耶穌 (ye-su) - isa, jesus (nama nabi islam, tuhan kristian, nama yahudui)
雅各 (ya-ge) - ya'akob, jacob (nama nabi islam, yahudui, kristian)
猷大 (you-da) - yahuza, judas (nama disciple jesus, ada dua orang disciples pakai nama ni, also means a jew)

popular muslim dok pakai nama selalu muhammad la. orang melayu biasa letak nama ni kat depan nama anak jantan dia. pastu nanti ada lagi 2,3 nama lagi panjang berjela2 kat belakang mewakili citarasa mak bapak dia nak anak nama macam ong puteh ka, macam artis ka, macam bekas gf ka bf dia ka, gabungan nama ibu bapak ka lambang cinta...hahaha puak arab biasa ja pakai nama muhammad walaupun belakang nama dia ada satu lagi nama macam orang melayu dengan nama keluarga.

nama ya'akob macam nama orang tua jah. melayu lani jarang dengaq nama ya'akob bagi kat budak2. tapi israelite ada lagi kot bagi nama anak macam ni.

jesus aku x pernah dengar orang kristian letak nama anak dia kat negara ni. kat amerika latin ka sepanyol ada ja orang sana letak nama anak dia jesus. ada ka orang cina yang non-kristian tapi nak nama english boh nama jesus? kalu orang melayu ka orang islam ka, nama ni biasa dipakai jugak. tapi bukan sebutan inggeris la, sebutan ikut sebutan dalam kitab suci merujuk kepada nama tokoh tu jugak. macam pacit gunting rambut kat jitra tepi sungai, aku x ingat nama apa tempat tu. pacit tu nama dia mohamad isa (mohamad jesus)... lol, cerita lama ntah idop ka dak orang tua tu. anak dia nama mat dib skolah dlu dok klas pandai gak derjah 4, lani jd doktor dah kot ngaji rossia haritu. aku dok kelas bodo

well, kat china pon ada yahudui cina tapi tak ramai. depa asal dari central asia masuk sejak abad ke-9 M ke pemerintahan orang cina. abad2 ke-13 M, sama macam orang Islam gak depa pon berasimilasi dengan orang tempatan cina. agama kristian mazhab nestorian pun wujud di china jugak di jepun. ada batu bersurat lagi tentang ajaran kristian nestorian di china zaman purba lagi. yang baru2 masuk ke china ni adalah ajaran kristian dari mubaligh kristian barat. yang zaman purba dolu, orang Farsi dan Assyrian yang sebarkan di China melalui laluan sutera sama macam penyebaran Buddhism gak. ok?

Follow Us
translasi pulak dah, pembetulan transliterasi (transliteration).

begitu rupanya.

大家好!
dajia hao!

apa habaq semua, hari ini aku nak letak frasa pasal minat terhadap negara China. bleh lah menggunakan ini semasa bersembang dengan kawan2 dari negara China hangpa bila nak berbual. jadi tak adalah dok senyum2 sahaja tapi dah boleh membentuk komunikasi perbualan sambil buat2 minat negara dia dan ajaq pula depa cakap bm. Ok? benci btoi lah dengan talian internet, aku x leh nak loading online chinese keyboard betoi2.

我中國朋友明天回家啦
wo zhongguo pengyou mingtian hui jia la.
kawan aku dari negara china isok balik negara dia lah.

我也要去看他家啊!
wo ye yao qu kan ta jia a!
aku pon nak pergi tengok rumah dia ar!

我也要去看他家啊
keshi xianzai hai meiyou qian mai jipiao.
akan tetapi sekarang ni masih tak ada duit beli tiket kapal.

我朋友也是一直叫我去中國看他呢
wo pengyou ye shi yizhi jiao wo qu zhongguo kan ta ne.
kawan aku juga sekali suruh aku pi china tengok dia.

我打算去看他畢業曲禮如果那個時候有錢的話
wo dasuan qu kan ta biye quli ruguo nei ge shihou you qian de hua.
aku bercadang pergi tengok dia punya upacara konvokesyen kalau kata lah masa itu ada duit.

我朋友是甘肅人,他們的拉麵很有名
wo pengyou shi gansu ren, tamen de lamian hen youming.
kawan aku ialah orang gansu, mereka punya ramen sangat terkenal.

我朋友也是北方人, 遼寧那裡的
wo pengyou ye shi beifang ren, liaoning nali de.
kawan aku juga orang utara, liaoning sana punya.

之前大學認試的, 不過他現在在澳門大學讀碩士, 跟我們一樣
zhiqian daxue renshi de, buguo ta xianzai zai aomen daxue du shuoshi, gen women yi yang.
sebelum ni kenalan di universiti punya, tetapi sekarang ada di macao university belajar master, sama macam kita.

哇!!我也喜歡澳門的,遼寧不是長白山的近處嗎?
waa! wo ye xihuan aomen de! Liaoning bu shi changbai shan de jinchu ma?
wah! aku juga suka macao! Liaoning tu bukan berdekatan dengan gunung Changbai ka?

真的啊?我覺的你還真的是很喜歡中國啊!
zhen de a? wo juede ni hai zhen de shi hen xihuan zhongguo a!
betul punya ar? aku ingat hang ni begitu suka kepada negara china ah!

你真應該就去中國念書的
ni zhen yinggai jiu qu zhongguo nianshu de.
hang ni betui2 patut kena p china mengaji punya.

我也要的,但是我沒有去華校
wo ye yao de dan shi wo mei you qu huaxiao.
aku pun nak punya tetapi aku tak ada pergi sekolah cina.

他們應該不接授我,華語也不是太好
tamen yinggai bu jieshou wo, hua yu ye bu shi tai hao.
mereka petutnya tak terima aku, bahasa cina pun tak begitu baik.

而且沒有錢啊
erqie meiyou qian a.
lagipon tak ada duit ar.

如果我可以在中國念書呢,我要學中國猷太教歷史
ruguo wo keyi zai zhongguo nianshu ne, wo yao xue zhongguo youtai jiao lishi.
kalau aku boleh belajar di negara china, aku ingin belajar sejarah agama yahudi di negara china.

中國也猷太人嗎?我完全不知道咯
zhongguo ye you youtai ren ma? wo wanquan bu zhidao loh.
negara china pon ada yahudi ka? aku memang tak tahu apa2 lor.

猷太是那個最聰明的種族是嗎?
youtai shi nage zui zhongming de zhongzu shi ma?
yahudi tu sejenis bangsa paling pandai kan?

pembaca sekelian dah buleh wat novel dak skarang? silalah karang novel menggunakan frasa2 dan perkataan diberi tak paham boleh amik tulisan cina dan google translate p kemudian buatlah novel anda pulak. motip yahudui pandai sampai kawan2 cina kita pun kata lagutu? stigma apa ni kepandaian bergantung pada bangsa ka?

bukit changbai bawak maksud kawasan tu dekat manchuria pan-face

Rate

1

kembali semula,

hari ni kita tak mo park phrases. kita park mengenai movie dari negara china. tajuk dia "under the hawthorn tree." tajuk bahasa cina dia 山楂樹之戀 (shanzha shu zhi lian).

sinopsisnya:

Jingqiu merupakan seorang gadis pekan yang lawa, sebab bapak juga seorang tuan tanah, pembentukan keluarga tak baik, sangat melawan terkenal melawan revolusi kebudayaan, Jingqiu gadis yang terlalu merendah diri. Jingqiu dan sekumpulan pelajar pergi ke kampung Barat merasai pengalaman hidop, disamping bersama bahan pengajaran). Tempat lakonan dia di Gansu aku rasa. Kat kampung Jingqiu dok kat umah satu keluarga berkenalan dengan Lao San. Lao San minat ke Jingqiu, sanggup tunggu Jingqiu sampai tamat sekolah dia. Kisah ni ada penghabisan tak berapa baguih sb Lao San nanti mati kena Leukimia. Ala2 gambaq Korea pulak

pengarah dia Zhang Yimou... pelakon dia xiao dou, gan xinbo, lee xuejian, zhou yutian.
.

Rate

1

Nie chuk chai naa li?

mendap lak ka thrid ni? so weird...

wo bu xi huan ni, wo xi huan bie ren..

jin tian tian qi hen re....

wo yao he bing kele...........

Rate

1

wo shui bu zhao.............

Rate