CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 6232|Reply: 18

Punca TIBI

saya ada satu masalah yang ingin ditanya pendapat anda semua.

Adik saya kerja sebagai MLT di private hospital baru 5 bulan dan kemudian dia didiagnosed ada TIBI. sebelum dia dijangkiti TIBI dia kerja dalam lebih kurang dua bulan di lab bacteriology yang mana antara duties dia everyday ialah perform sputum test untuk check TB. Dia ada bagi tau apa istilah dia, tapi saya dah lupa.

Yang menjadi masalahnyer sekarang ni, pihak hospital menafikan adik saya dijangkiti TIBI kerana berkerja di Lab. manakala bagi saya mana lagi punca adik saya kena because family mmg tak pernah ada sejarah TIBI. Neighbour yg terdekat pun tak der. Housemate pun clear. Tak kan kena bcoz naik Lrt tiap2hari.

Blh tak sesiapa yang kat sini bagi tau sama ada betul atau tidak adik saya dijangkiti from Lab atau ada punca lain.

MOD tlg jangan merge ngan thread TB yer.

dia handle sputum samples yg berlambak2 tu tak pakai apa2 precaution ke?

cuba tanya dia,
handle sample under laminar hood atau open
pakai mask ke tak dan lain2 langkah2 keselamatan. bacteriology lab utk kes tibi bukan macam lab biasa yg lain. sensitif skit.

hmm mmg sejak2 pendatang haram berlungguk2 di msia, tibi cases makin meningkat. kalau pun betul dia dapat tibi dari spital tu, aku rasa susah utk claim apa2 dari spital. ko tau lah... sedangkan org silap dapat hiv melalui blood transfusion pun apa sangat yg diorang ganti kat mangsa tu.. apatah lagi kes budak2 yg tersilap dicucuk ubat, abis tangan gangrene dan tak buleh dipakai akhirnya dipotong camtu saja, brapa saja ganti rugi?

at least lets hope the hospital gonna pay for her treatment

korang sefamili harus hati2 juga dgn dia, tibi mudah berjangkit. semoga adik awak cepat sembuh.

Reply #1 jueana's post

Penyakit TB agak lama telah hilang di Malaysia ekoran tindakan drastik Kem. Kesihatan untuk menghapuskan penyakit ini. Namun begitu ekoran kemasukkan besar-besaran warga asing ke Malaysia yang rata-rata negera mutu perkhidmatan kesihatan yang jauh lebih rendah dari Malaysia penyakit TB kembali merebak yang di bawa bersama mereka.

penyakit tibi tu batuk kering kan??

so.. symptom penyakit ni memang batuk saja ke?

napa kebanjiran pendatang asing meningkatkan lagi risiko penyakit ni?

I dah tanya dia, mask pun dorg tak provide. kalau gov hospital tu mmg byk precautions dia. tapi kat private hospital ni mmg kedekut.

Actually adik dah resign coz after long MC dia report kerja balik, tapi disuruh kerja kat tempat yg sama. Reason dia susah nak train org baru. past tu  adik mintak mask, dia blh cakap baru nak order. so apalagi, adik geram, berhenti la.

yang bengang nyer, diorg blh cakap adiknyer TB bukan dapat dari lab. that y still letak adik kat sana

Follow Us
so sekarang ni, dengar this hospital nak mintak claims ngan adik all the treatment cost yang adik dah jalankan selama 2 bulan. bcoz adik dah berhenti. and nak mintak medical report pun dorg tak bagi. kalau blh saya nak suruh adik continue treatment kat hometown. Coz saya takut kalau dia cont treatment kat hsptl ni dia charge yg bukan2.

that y nak tahu possibility adik kena from lab higher or from outside. kalau lab, blh la ambik legal action, or atleast dapatkan medical report and tak nak bayar claim diorang tu.

[ Last edited by  jueana at 3-3-2008 02:40 PM ]

my sista last year pon kene TB..sib baik sedar awal..since TB can cause death..

my sista keje hosp..keje kat OT lagik..suspected jangkit ngan pekerja2 bangla yg dtg cuci aircond kat OT die tu..since ade lagik 2 org yg also kene TB..bahaya ekceli TB ni..
die MC dekat 2 month la jugak..masa tu anak second tgh menyusu..kecik lagi..so kitorg la kene jaga..alhamdulillah dah recover..tapi still kene wat check up..
ubat die mahal rasenya..satu tablet rm80 ke ape..macam tu la lebey kurang..
just nak share citer

so kalo korg kuar ke tgk warga2 asing ni..depa duk bersin2 ke..batuk2 ke..harap2 korg lari jauh2 le..kes macam kakak aku tu..kesian gak..depressed die weih.s.ebab x larat..berat turun dkt 20 kg

setahu aku arr ... rakyat Malaysia sepatutnya .. tak de lagi yg kene tb .. sebab sebahagian daripada usaha kem kesihatan .. diorang implement .. mana2 bayi lahir ..
kene inject ngan  BCG ... jangan tanya aku ape bcg stands for .. tetapi ia adalah proses vaksinasi terhadap batuk kering ..

bebudak yg kene tb ni selalu ... adalah bebudak yg lari dari pelalian ini ...
sama ada lari ... atau tak ambik regime yg complete ... conth .. xde buat booster ..

so korang2 yg pegi makan ngan pendatang asing tu .. kalau dah ambik suntikan bcg .. jangan ragu bimbang .. makan aje .. kalau depa bersin .. bagi tau ... kelajuan bersin adela 340 km sejam .. lari camana pun kene gak tehehehe

bila handle sampel .. precaution tu .. kene ade ... dan menjadi tanggungjawab majikan menyediakan ape2 peralatan keselamatan ...
majikan boleh didakwa di bawah akta pekerjaan dan keselamatan pekerjaan sekiranya gagal menyediakan kemudahan asas penjagaan keselamatan .. (occupational safety )
bukan soal kedekut atau tak
tetapi keje ambik sampel .. kene pakai gloves, kene pakai face mask ..
before and after .. kene bersih tangan ngan sabun basmi kuman
lepas tu ... yg penting .. pakaian keje .. tak bawak gi umah .. tinggal kat tempat keje ...
ape2 hal pun .. kalau hak tu violated .. leh contact ngan NIOSH ... see how they can help your ...

Reply #10 sibel's post

Thanks..

nanti saya try tanya NIOSH

Tapi mmg hak kita kan utk dapatkan medical report and bila2 masa blh cont kat hosptl lain treatment kan. This hsptl x blh halang kan. Coz dah tak confident betul ngan hsptl ni

Reply #10 sibel's post

itu la pasal, mmg jadi tanggungjawab diorang kan sediakan mask tu semua. adik kata mmg dia pakai gloves, tapi mask tak der. org lain pun tak der mask. may be imunisasi adik saya rendah kot, that y dia terkena. Kitaorg satu family dah aad suntikan BCG dari kecik lagi. tapi still kena. but buat masa ni dah dua bulan dia kena, alhamdulillah satu family n hsemate tak berjangkit.

apa yg sya dpt agak....adik awk mesti terkena dr lab sbb awk ckp family awk takde keturunan TB...maybe kurang precaution atau mmg virus tu semua tu terlalu terdedah sgt utk adik awk.

setau saya...klu org tu bukan keturunan TB...n klu dia berada dkt dgn org yg ada TB...org tu batuk ke bersin...awk takde effect...melainkan klu ada hubungan kelamin..kongsi minuman or mknan...itu pun dlm tempoh yg lama..

tapi, klu org tu mmg dlm keturunan TB...dia x boleh berada dkt dgn org yg merokok, batuk2 berterusan....nanti virus dia akan mula membiak semula...sbb tu pengidap TB selalu kena rujuk kesihatan dgn hospital klu rasa ada rasa semacam...utk mengelak kes berulang.

pesakit TB ni plak dinasihatkan utk berubat di hospital kerajaan...n segala kos rawatan adalah percuma...klu x mampu nk ke hospital pun...dia akn dtg amik kt umah...pihak hospital akan selalu buat pemantaun n berkunjung ke rumah dlm proses pemulihan tu...

penyakit TB mmg bahaya....byk kena pantang larang..ubat tak leh miss..cara tdo kena betul..byk mknan tak leh mkn...

arap adik awk cpt sembuh....

Reply #13 ilham_ryana's post

itu la, saya pun rasa dia kena dari lab, tapi hsptl tu ckp tak mungkin.

Saya nak adik saya continue treatment kat kampung saya. tapi susah plak nak dapatkan medical report dari hsptl ni. agak2 blh tak kita terus gi hsptl kat kg tanpa dapat surat dr doctor kat hospital sini.

Apa pantang larang dia, doctor ckp jgn missed ubat jer.

sbnarnya adik awk dh baper lama kena...selama ni amik ubat kt mana?TB dia tahap berapa peratus?...

boleh klu adik awk nk ke hosp. di kg...citer hal sbnar...n pihak hosp. akan buat checking lagi sekali utk tentukan betul ke positif TB...sbb takde medical rekod utk rujukkan?....klu ada medical report pun...dia akn still buat checking semula n buka file baru....

so, pas tu...adik awk akan berada dibawah jagaan hospital tu lah smpi last x-ray mengatakan semua dh clear...

antara pantang2...ubat mmg tak leh miss...pusingan ubat tu kena betul2 24jam..klu ari ni mkn pagi..jgn esok plak mkn mlm...virus sempat bertindak masa tu...

time tdo...tinggikan kepala...mcm tdo menyandar...sbb dada akn sakit klu terlentang...

pantang2 ni bergantung pada badan seseorg...sesetgh tu lgsg xleh mkn benda sejuk, pedas..
jgn mkn buah yg bergetah mcm nangka...buah mata kucing n rambutan..

minum air kopi paling perlu kena elak...

itu yg saya ingatlah....

Reply #15 ilham_ryana's post

dah 2 bulan, selama ni dia ambik ubat kat hospital yang dia kerja tu. kata doctor dia nyer tibi moderate stage.

maknanya ada lagi 4 bulan utk pemulihan....pastu takde apalah...
asalkan dia amik ubat ikut turutan yg betul...xde masalah..

Reply #17 ilham_ryana's post

ok thanks.

boleh call Kementerian KEsihatan, Unit Kesihatan Pekerjaan utk maklumat lanjut..

ataupon talipon JKKP Bhg. Kesihatan Pekerjaan Putrajaya ... maybe they have the expertise utk work related diseases cases...............