CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 10189|Reply: 62

JALAN PULANG

Salam sejahtera kpd semua forumer, saya ada satu hal yg nak dibuka;tetapi saya juga berharap semoga tiada pertikaian atau perkelahian cuma lebih baik sebagai satu perbincangan di mana org org dewasa yg berkelakuan matang dan akal yg sehat;

biarlah saya mulakan; begini

Isu ini berkaitan dgn kalimah syahadah kita yg mulia;

• Teks bahasa Arab:
    • لا إله إلا الله محمد      رسول الله
  • Transliterasi:
    • Lā ilāha illaLlāhu Muḥammadun rasūluLlāh.
Biasanya frasa أشهد أن 'a歨adu 'an = "Saya bersaksi bahawa"ditambahkan di awal kedua-dua Syahadah.
Sekiranya kita merujuk pula dalam bacaan solat kita, Ashadu 慳n La ilahaillaLlah

hurm....yang penting....kita percaya rukun iman...

Reply #2 mira83's post

betul..bende2 mcmni, jgn ragu2..asalkan kite percaya kat Tuhan yg Satu, Allah swt..

saya rasa bacaan tu maybe lah ade salah or org dh tuka2 ke ape, but keyakinan kite terhadap Dia adalah sgt2 penting..jgn buat hati kite berasa ragu2 or was2....

my 2cent..

TETAPI BENARKAH BEGITU?

Qul - katakan; Hu-dia; wa-dan;

Katakanlah dia dan Allah itu Esa;

ahakssssss

tu la kau.. laen kali belajar lah bahasa arab dulu

Qul - katakanlah

Hu - dia    &    Wa - dan   ( SALAH )

Huwa - dia                  ( BETUL )

Huwa tu adalah satu perkataan.. bkn Hu suku.. Wa suku... kihkihkih

قل هو الله

u pernah tgk Quran tidak nih

Kes selesai.......

Sekian.

Follow Us
salam...waa bagus la ada banyak pakar pakar nahu...
tapi dalam satu buku yg saya beli, basic utk belajar nahu...
lebih kurang begitulah ceritanya...

jadi kiranya ikut pendapat en.316-huwa itu dia, jadi ;

katakanlah dia itu Allah?

kan bagus boleh jelaskan begini?
jadi apa2 pon maju bersama Islam....
dan berjaga jagalah dgn ilmu...tak membawa kenal tuhan...
kerana itu iblis jadi iblis......

teringat satu sabda nabi;

ARASY ALLAH DI ATAS AIR, SINGGAHSANA IBLIS DI ATAS LAUTAN;

nak banding antara air dan lautan?itulah pentingnya rasa rendah diri dan kehambaan;
semakin kita tau; bagai resmi padi, makin tunduk makin berisi
wassalammmmm...

tapi benarkah sudah selesai?
bagi saya masih belum, kerana saya masih mencari

tunggu akan bukti bukti mendatang, jeng jeng jeng-saspen sket...

Reply #10 aizverus's post

jangan lupa post ye...pendapat2 diatas benar tapi tuan rumah mungkin mempunyai pendapat  lain yg kita patut tahu... .

maafkan saya kerana lambat masuk
sebenarnya persoalan saya begini...

saya teringat kata kata nabi dlm hadis bukhari apabila beliau menggambarkan pengertian ikhlas;

"ikhlas itu bagaikan seekor semut hitam di atas batu hitam di waktu malam yg gelap gelita"

secara biasa jawapan disini pastilah kita tidak nampak dan tidak tahu; contohnya, selagi kita masih rasa khusyuk, bukanlah khusyuk namanya; kerana kesedaran dan kewujudan diri masih ada (masih ada rasa kewujudan diri)

ataupun juga seperti sabda nabi; sedekah tangan kanan dan tangan kiri tidak tahu; apakah kita sambil sedekah tetapi buat buat tidak sedar?bolekah begitu?;andaikan seorg penjual ikan menjual sekila ikan=rm2.00; katalah ada pembeli membeli 2 kila=rm4.00; penjual dlm tidak sedar dan tahu telah terlebih timbang kilo jadi pembeli pada asal membeli 2 kilo yg sepatut membayar rm4.00; tetapi kerana penjual tidak sedar, pembeli membayar rm4.00 dan mendapat 3 kilo; jadi yg sedar di sini adalah pembeli kerana mendapat ikan lebih;katalah pembeli itu jujur dan cuba memulangkan pada penjual tetapi penjual tidak mahu kerana baginya itu sudah ketentuan rezki pembeli; jadi penjual ikan tadi sudah reda dan ikhlas; tetapi sekiranya penjual tadi benar benar langsung tidak sedar langsung pembeli ikan sudah mendapat ikan lebih adalah lebih baik kerana beliau benar benar sudah seperti bersedekah tangan kanan dan tangan kiri tidak tahu; beliau benar2 tidak tahu...tanpa wujud kesedaran

berbalik kepada kalimah hauqalah;

tidak ada tuhan yg disembah selain Allah; selagi masih wujud sebutan 'tuhan selain Allah'; tuhan dan Allah ada bezanya; jadi org yg mengucapkan tiada tuhan yg disembah selain Allah; ada kemungkinan beliau masih sembah tuhan yg selain Allah; sila rujuk pada posting pertama saya contoh tuhan atau yg dirujuk sebutan oleh saidina Ali-"Aku kenal tuhanku dengan tuhanku"
-siapa tuhan yg pertama di sebut saidina Ali dan siapa pula tuhan yg diakhir sebutannya?

berbanding org yg faham dan menghayati; tiada yang selain Allah; tiada rasa wujud, ketiadaaan sesuatu; melainkan yg tinggal hanyalah yg mutlak tunggal satu Esa; (kisah al-Halaj; Hamzah Fansuri dll)

saya tidak pandai menyusun kata; tetapi sekiranya diteliti dan direnungi; sama sama kita dapat merasai kelainan dan perbezaan pada pemahaman dan bergantung pd tahap penghayatan rasa (perjalanan rohaniah)

saya cuma berharap semoga kita semua beroleh hidayah dan petunjuk, salam kepada semua forumers....

Terima kasih mast3rshad0w kerana sudi berkongsi ilmu.

Kita sama2 mencari 'jalan yg lurus'.

Sy percaya jika kita semua bermuzakarah dgn matang, kita akan dpt menyelami dan bekongsi lbh banyak lagi.

Sedikit nak tambah....

[112.1]        Katakanlah: "Dia-lah Allah, Yang Maha Esa,

Tidak menyebut Wahid (satu)

benar, terima kasih banyak2 raja melewar....semoga anda semua dapat memberi info di sini..salam

selamat bertemu kembali....saya sibuk juga 2,3 harini, masa pon kurang
tapi apa2 hal, saya dpt merasakan saudara raja melewar, aizverus, semuanya telah diberi tuhan petunjuk dan hidayah;atau dari istilah sufinya-ilmu ladunni;kerana itu corak pemikiran dan penghayatan ilmu dapat difahami dgn mendalam oleh sedara2 forumer

saya juga masih cuba mencari maklumat2 terperinci;semoga bejumpa kembali...wassalam

Reply #16 mast3rshad0w's post

bertuahnya kalian memperolehi ilmu laduni,ilmu yg dapat tanpa belajar,semua dtg dr ilham Allah jua..jgn lupa kongsikan dgn saya ...sambunglah nanti ye.

Kita sama2 mencari dan berkongsi

sdri miftah;saya hanya menyebut 2 nama; tak semestinya sdri juga tak meraih perkara tersebut; saya teringat satu sabda nabi "jgnlah kamu memuji sahabatmu kerana perbuatan tersebut umpama kamu telah memotong leher saudara kamu sendiri"

lebih kurang mcm ni la; apabila 2 org sahabat sedang berbincang; tiba tiba menyebut kebaikna org itu dihadapan terang terangan; takut takut perasaan riak takbur sombong itu naik pada diri seseorg; kata kata nabi itu lebih kepada peringatan; semoga kita memelihara diri kita dan sahabat kita; adalah lebih baik kita pulangkan segala pujina hanya bagi Allah; apabila baik perlakuan seseorg;sesunguhnya tuhanlah yg menghiasa diri seseorg itu...

Reply #19 mast3rshad0w's post

tiba2 diri ini jadi malu,dengan sabda Rasulullah itu,sepatutnya saya bersyukur dgn apa yg ada pada saya,tak perlulah mengharapkan apa2 sedangkan semua milik Allah jua..dan segala puji hanya bagi Allah..memang benar,bila sekelumit riak dan takbur dihati..maka hapuslah segala amalannya..Astaghfirulahal azim..

terima kasih mast3rshad0w s(susahnya nak eja nickname awak ni!):

Sy plk suka copy paste je sbb kena tgk byk kali check spelling dia betul ke tak  

[6.50]         Katakanlah: "Aku tidak mengatakan kepadamu, bahwa perbendaharaan Allah ada padaku, dan tidak (pula) aku mengetahui yang gaib dan tidak (pula) aku mengatakan kepadamu bahwa aku seorang malaikat. Aku tidak mengikuti kecuali apa yang diwahyukan kepadaku. Katakanlah: "Apakah sama orang yang buta dengan orang yang melihat?" Maka apakah kamu tidak memikirkan (nya)?

salam, saya ada tengok cerita the mist baru baru ni, ceritanya di mana kesilapan pihak kerajaan dlm mengkaji satu dimensi dan berlaku sesuatu yg tak dpt dielakkan, habis keluar makhluk2 besar besar mcm nyamuk gergasi, kelawar, binatang2 biasa kita tengok tapi saiz depa semua besar2...

cerita the mist ni tak jauh beza ngan cerita the cloverfield 3 bulan yg lalu...
saya tertanya tanya juga, amerika dan israel ni..buat filem bermusim musim;contohnya
satu ketika dulu depa buat filem2 mcm star wars;padahal mereka sedang memajukan teknologi angkasa lepas dengan satelit dan roket
kemudian filem matrix, kisah perjuangan mereka
then kisah lord of the ring-last sekali yg tajuk dia battle 4 middle earth-alih alih iraq kena serang

skang ni cerita pasal alam, cth mcm; day after tomorrow, the core; cerita2 yg mana nampak mcm negara depa diancam kuasa alam tetapi depa berjaya selamatkan diri;bagi saya depa ni konon nak kata yg sebenar mereka sudah ada teknologi menguasai alam, contoh teknologi membuat hujan dgn pemnebihan awan, teknologi letupan yg bagaikan gempa bumi; maknanya di sini dari segi cuaca alam mereka sudah meraih cara dan senjata tersebut

kini yg saya tertanya tanya , apa pula selepas mereka sudah ada teknologi dan senjata canggih?
pada siapa mereka nak lepaskan atau nak tunjukkan?
dan negara mana pulakah yg akan menjadi mangsa?
bilakah tarikhnya mereka nak nyatakan perang dunia 3?

Reply #22 mast3rshad0w's post

ada yang berpendapat tak lama lagi ada satu objek yg bercaj tinggi menghampiri bumi,segala sumber elektrik tidak berfungsi lagi..tika itulah datangnya dajjal dan keluarnya Mahdi Al Kubra..manusia yg mempunyai kesedaran dan makrifat yg tnggi akan berada bersama al mahdi atau tentera panji hitam sedangkan kebnyakan yg lain mengikut dajjal atau mati disebabkan kebuluran..tika itu lah berlaku perang Armageddon yg disebut2 Yahudi atau perang sabil.Filem2 yg ditunjuk hanya cerminan mereka mampu atasi "kuasa" itu..tetapi takdir Allah pasti akan tiba..yg mana impian mereka mungkinlah satu angan2 saja..

melihat suasana ekonomi sosiol dan politik kini,kita rasa perkara itu mungkin mustahil,tapi berdasarkan tanda2 yg dinyatakan dalam hadis Nabi saw perkara ini amat hampir dgn kita..bersediakah kita nak menghadapinya? adakah kita tergolong dari 2/3 penduduk bumi yg mati itu atau bersama Al Mahdi?wallahualam..