CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: True-X

POMPUAN: PENDAPAT MENGENAI LELAKI KELANTAN

ade sorang mamat kelantan nih hutang aku SEPULUH RIBU ringgit tapi tak pernah bayar!

hahahaaaa...lelaki kelantan mmg mcm tu kot...even pakwe aku sndiri mmg nak aku jadi isteri yg jaga semua bnda...n dia kerja jer..

jangan la wat generalisation camtu....

sikap masing2 kan....mebi ramai laki kelantan camtu, tp tak semua...laki negeri lain pon ade kelebihan dan kekurangan masing2....it depends on you, not your origins. just my 2cents.....

Prejudis...

Adakah patot memperkatakan tentang orang lain yang berlainan budaya dan cara hidupnya dengan kita kemudian mendakwa itu ini (berburuk sangka) kepada mereka mengikut persepsi kita sundrik seakan-akan mereka semua lebih hina daripada kita dan kita adalah lebih baik/mulia dari mereka sedangkan kita dan mereka jauh berbeza cara hidup dan budayanya?   

Sudah-sudahlah bersikap buruk sangka itu. Kita sangka kita lebih baik tetapi sikap tersebut sundrik mencerminkan siapa kita sebenarnya.

mcm2 komen ade...
nie srh nak komen lak, hubby srh org klantan kami bf 9 thn and kawin baru 4 thn anak dah 2..he..he.. cam life story lak

ok pengalaman saya, diorang nie memang muka je nampak grg tapi hati sangat le baik. hb srh ok jer tang buat keje rumah ngan jaga anak, tak de plak nak ngelat2, keng kadang kami gilir2 jaga baby and masak. cuma masa blk kampung je hubby suh cover sikit tak mo famely dia cop srh nie quin ctrl n hb cakap memang org kelantan anggap keje2 tu org pempuan je buat kalu lelaki yg buat cam dayus mmm . tapi kat sblh famely(perak) ok jer dia tak dek la nak cover2 kengkadang sampai mak srh marah asyik my hb je yg kena layan baby.

so rasanya tak semua lah macam tu.. masih ade yg understanding , yg paling best diorang memang ade banyak lawak yg boleh wat kita tak jemu gituwww...

Balas #625 ct_srh\ catat

berkahwin itu manis..

Follow Us
bila sebut je org kelate apa yg terlintas kat kepala ialah semangat kenegerian melampau...ckp ni pun dari pengalaman....selalunya puak ni kalau tak de org yg sewaktu dgnnya...depa akn cari kita dan buat baik....tp bila jumpa geng yg sewaktu dengannya....depa buat derk je kat kita....kita ckp pun mcm ckp dgn dinding....

Balas #627 kucing_gebu\ catat

tuh pandangan tipikal utk orang kelantan tapi taktau la sbb pengalaman aku pon mcm tuh gak..

ada lagi manusia yg berfikiran jumud mcm nih dlm mesia nih.
mana2 negeri sama jer....ada yag jahat dan ada yag baik, bukan kelantan saja.
nasib baik aku x termasuk dlm kategori jumud ni.......ohh...mungkin sbb aku org kelantan kot.
kelantan pon kelantan laa...bukan gaji aku kurang pon kalo ngaku org kelantan n gaji aku x naik pon kalo ngaku dari johor..
lantak korang laa...

Originally posted by lilyflower at 24-3-2009 14:50
eiii aku benci org kelantan.. miang... nasib baik laki aku bkn org kelantan... bukan itu jer org kelantan ni x kira laki or pompuan ni memang teramat bangga ngan negeri diorg... mknanan diorg lah ...

sorry aku nak nasihatkan ko sikit...jangan sampai dok sebut benci orang kelantan sampai camtu sekali....
tak smeua orang kelantan camtu....

aku akui ada orang kelantan yg pangainya teruk cam setan...tapi tak semua...
coz setiap negeri ada buruk dan baikkan manusia ni...

laki aku pun orang kelantan gak, alhamdulillah aku pulak yang respek kat keluarga dorang sebab sentiasa salin bantu-membantu dlm keluarga serta bersusah payah dikala kita susah dan senang.Banyak benda yg aku pelajari bila aku kawin ngan laki aku . Keluarga aku pun dah mula buka mata tentang kebaikan orang kelantan.

p/s:tapi tak dinafikan ada gak org kelantan yg jenis kawan makan kawan, aku akui tu coz laki aku pun pernah kena fitnah dan kena aniya ngan member kelantan dia juga. Tapi dia tak balas pun, setakat berdoa jer dan biar ALLAH yang balas. Itu salah satu yg aku respek cara keluarga mertua aku didik laki aku tu.ALHAMDULILLAH.

Reply #630 matakucing's post

nak share gak satu cerite...
my fren, org gombak.....makcik die (belah ayah), satu mata die rosak....sebab masa kecik die main gasing ngan abg die (ayah pd kawan kinki ni), terkena....and so, she has only one eye...husband die org kelantan, keje besar....siap keje kat obersi nun bawak famili.....ada rupa, tp die sanggup terima makcik kawan ni sbb die paham, die pown ade adik yg OKU......kalo korang, nak ke pompuan mcm ni??
yang tak buta pown lum tentu korang nak kan....

kawan kinki ni suke sgt la cite psl pakcik die yg baekhati niiii.......  tak semua lelaki kelantan bersikap buruk....sometimes they are very thoughtful tau...dan bertimbang-rasa....

bukan nak bias ke apa ke,....cume it really depends on who you are.....

Balas #629 tak kisah\ catat

bakpo nyo tak kisah? anti org johor ka? huhu..
riz dari skolah sampai keje ni dikelilingi org kelantan...riz org johor..pak cik n mak cik riz pun ada yg kawen ngan org kelantan... takde hal lah... ok jer.. masakan kelantan..mmg memula rasa pelik..tapi lelama ok jer...sedap jer.. kawan2 lelaki yg dari kelantan... mmg ada yg nmpk cam selekeh time kat u dulu.. tapi bila dah keje skang ni..eh, ensem lak..hehe... appearance luaran jer la...time derang kat umah riz tak tau lak.. alang asyraf sinclair tu pun kat luar ensem tapi bilik tido dia bersepah2 ...baju kotor main sepak2 sorok bawah katil jer bila jimmy shanley trek celebriti tu gi umah dia.. suasana keje dept riz sekarang, 13 rakan sejawatan, riz sorang jer yg tak berasal dari pantai timur...apa boleh buat? derang dah senegeri mmg la ckp kelantan/terengganu...org kata masuk kandang kambing mengembek...so, riz pun belajar2 speaking kelate...biar bunyi cam siam pun..heee...kekadang dalam satu baris ayat, riz tercampur sumer ..kelantan ada...ganu ada..huhu... koya..

my point is.....manusia ni, tak kira la asal usul kita dari negeri mana...memang ada yang baik dan ada yang x baik.. even diri kita sendiri pun ada kekurangan dan kelebihan... perbaiki jer kelemahan masing2... kan? ker...

buat kinki n rizuani...

betul tu..tak smeua lelaki kelantan tu pangainya teruk...
bagi yang masih dok ada sifat benci kat semua org lelaki kelantan tu, cuba korang g siasat kat negeri Korang sendri lak..baik sangatkah lelaki di negeri kita tu??

sorry buat yg terasa,aku sebagai bini pada org kelantan yg penah kena pitnah dan aniyai ngan org kelantan gak pun tak ler prejudis sampai keterrlaluan kat lelaki kelantan...

p/s: aku anak jati langkawi...

Originally posted by rizuani at 27-3-2009 11:56
bakpo nyo tak kisah? anti org johor ka? huhu..
riz dari skolah sampai keje ni dikelilingi org kelantan...riz org johor..pak cik n mak cik riz pun ada yg kawen ngan org kelantan... takde hal lah ...

sekadar perumpamaan jer johor tuh....xder makner pon ....peace ritz..

aku dulu ms skolah kat kuantan memang anti dengan org pahang tp lama2 sifat benci tu hilang tanpa sebab.
sbb aku rasa xder makner aku benci satu group nih....abih satu makluk dlm planet tuh aku nk kutuk n benci sama.

bagi aku senang jer....mana2 negari sama jer dlm mesia nih. bukan kalo ko dtg dari kelantan ko jenis org yg mcm setan n kalo ko datang dari tempat lain ko laa lelaki/perempuan melayu terakhir paling terbaik, insan teristimewa, terayu, termacho n segala ter lagi yang manis2 diabad ini sampai pijak semut x mati n sepak anjing pon anjing x menyalak.

semua jenis manusia ada di semua negeri....aku x percaya kalo kat kelantan nih hanya generasi plg hancur jer hidup kat situ. bab org kelantan suka buat group tuh bukan semua, aku xder msalah nk campur ngan org lain. kat pejabat aku nih pon memang aku campur dgn semua org, kat pejabat aku ada juga org kelantan n kami xder masalah nk bercampur....member aku org perak n negeri 9 pon xder masalah sampai diorang pon pandai n paham ckp kelantan....citer budak kelantan pon diorang yg tengok dulu compare dari aku org kelantan sendiri nih. member serumah aku 3 orang kelantan termasuk aku n 1 johor xder masalah pon...xder plak member aku org johor nih jadi sangap n sengau aku tgk.

blajar2 laa korang bercampur dgn org kelantan nih....mereka nih semuanya baik2 kalo korang dh kenal rapat. percaya laa.
jd meh campur2 ngan aku..aku nih baik nih..suka dgn binatang sampai pukul nyamuk x kena, siap bagi ubat nyamuk lg.

[ Last edited by  tak kisah at 28-3-2009 14:09 ]

yg pompuan ade gak member...
ade sorang sedara kite yg kawen ngan wanita kelantan..
kalo jumpe sedara mara alahaiiii.....malas nye nak bukak mulut...
membantu kat dapur jauh sekali...nak beramah tamah ngan sedara pun x pernah...
tp sekali tue ade org kelantan dtg umah dgn meriah nye dia leh borak2..padahal br kenal..huhu...

kalu faham psikologi org kelantan, ko tak de lah rasa geram sangat
malah mungkin ko akan simpati
pada pandangan saya yang suka observe, kalau kes macam ni bukannya sebab sombong
tapi antara kekangan paling besar ialah - faktor bahasa
bukan tak nak cakap macam orang lain, tapi tak reti
lidah keras
kebanyakan org kelantan macam ni
bukan sengaja asabiyah tak nak guna bm baku
most of them lidah keras
saya pernah dengar berbalas pantun kat radio
punyalah best org ni berpantun, semua bm baku
tapi sekali kat ujung dah spoil

'........(pembayang dan maksud keratan ketiga dah tak ingat)
kenapa marahkan NYAMAK kelambu dibakar '

baris akhir ni paling saya ingat. Kemain lagi nak speaking baku, sekali tergeliat lidah, nyamuk disebut NYAMAK.

Bila macam ni, timbul rasa inferior - segan nak bercakap, takut kena gelak, takut kena perli. Yang tak pemalu, muka tebal, taram aje..faham ke tak faham, yang penting aku bercakap.

Ko tengok ajelah kalau temuramah kat tv ngan budak2 sekolah kelantan- macam malu2 nak cakap. tanya sepatah jawab sepatah. Cuba tanya dalamloghat kelate, dan suh depa jawab dalam loghat depa, gerenti berabuk depa citer itu ini.. Sebab bila nak bercakap bm baku ni, otak depa terpaksa translate dulu daripada loghat kelantan ke bm baku. Lambat. Susah.

Utk lebih faham, masalahnya sama seperti korang yg tak fluent english bila nak kena speaking. Bukan ko tak de vocabs, tapi otak ko kena proses dulu, translate from bm to english, fikir grammar betul ke tidak, then baru boleh keluarkan suara.. Alih2 utk lagi senang, baik tak bukak mulut..ko sneyap bila berada dlm geng yang speaking london. tapi riuh gempita bila sama geng yang cakap bm..org tak kenal ko, akan kata ko sombong.

Ni le masalah yang sellau dihadapi kebanyakan oghe kelantan, yang orang negeri lain jarang mengahadapinya.. Tak dinafikan dah semakin ramai yang berlidah lentur-sampaikan kita tak leh nak cam depa kelantan ke tidak. Tapi kalau korang teliti betul2, akan perasan juga dari segi penggunaan gaya bahasa dan perkataan apabila tanpa sedar depa buat direct translation daripada loghta kelantan ke bm. Bunyi macam baku abis, tapi penggunaan salah..

eg: masa tu saya duduk atas kereta. (masa tu aku dok atah kheto), yang dimaksudkan ialah masa tu saya duduk dalam kereta

ada ustaz memang asal dari kelantan, dah ada bini tp gatal nk kawin lain sbb bini dier selalu busy keje shift............

lelaki kelantan romantik

Kenapa begitu perjudis skali org negeri lain kat org kelantan?

Saya lelaki kelantan

1) saya x hisap rokok
2) tak merempit
3)tak hisap dadah
4)boleh cakap melayu standard
5) hormat ppuan
6) boleh converse dlm english
7) blaja stakat degree and maybe nk wat master depends pada research proposal
8) suke kawan sume org dr negeri2 lain
9) tak terfikir lak ade org larang anak die kawen ngan lelaki kelantan
10) klu gitu saya ni pon kena kawin ppuan kelantan jugk ke?
11) saya sedih ngan kehadiran thread ini. saya lelaki kelantan. jahatkah saya kerana tempat saya lahir dan asal parent saya?

[ Last edited by  dax_wdw at 2-4-2009 13:45 ]

Balas #638 dax_wdw\ catat

Sy stuju ngan tuan hamba..

Saya lelaki kelantan gak..

1)xhisap rokok
2) roomate ngan trengganu,sabah..ok jekk
3)blaja degree,now engineer...nak amik ir plak pasni (jurutera profesional)
4)xpenah timbulkan masalah ngan budak negeri lain..w're malaysian k..

Teramat sedih ngan Thread ni...
jgn nila setitik..rosak susu sebelanga..
pikir la sendri,negeri korang baik sgt ke...

aku btol2 mintak maap pada yg terase dengan kehadiran thread ni...

neeway intention aku just for open diskassion... sbb mmg secarae terang terangan ramai yg anti klate ni...

maybe wit this thread.. we can share view pro & cons,, then clear up all skektikal pasal klatanese..

thanks u..

pssst....pless read my first few posting in dis threads.. then u know wut im trying to say...