CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: chebot81

★AKPK (AGENSI KAUNSELING & PENGURUSAN KREDIT BANK NEGARA ★

mencelah sikit..kalau hutang dalam 10k leh join tak akpk?
arishan24 Post at 9-4-2010 23:32

boleh, jgn lebih 2 juta jerk sudah.

aku pegi taklimat AKPK, utk masalah utang rumah terbengkalai. aku ade jugak ckp pasal nak beli rumah baru, kot bank tak luluskan ler. Sbb aku pinjam kat bank rakyat utk projek rumah terbengkalai tu, aku ade mintak la 0% interest (nie yg speaker tu ckp, try settle dulu dgn bank)... malangnya beng rakyat nie ikut sistem syariah, apa yg diakad itu la yg kena bayar.

speaker tu kata, kalo aku dah masuk akpk, payment dlm setahun ok, dan aku nak buat loan rumah baru, akpk akan support, sbb beli rumah is a good purposes. janji ape jumlah yg kena bayar kat akpk tiap2 bulan ko tak fail bayar sudah.. kalo dgn akpk pun ko dah fail.. mmg blacklisted la.

ha ah stuju...jadi apa tujuan bank negara buat priogram AKPK ni?objektif nyer kan nak bantu orng ram ...
chebot81 Post at 13-3-2008 11:10

baik lagi jatuh bankrap,kalau abis bayar boleh jer keluar dr blacklist

Mana ader AKPK Blacklist seumur hidup...
Maximum AKPK tolong kita up to 10 years only.
Dan sepanjang itu, kita tak boleh buat loan dgn mana2 bank. Setiap no account loan kita yg terlibat dgn AKPK ada K di hujungnyer sbg identification kita ahli AKPK.

Habis jer kita bayo hutang dgn Bank via AKPK, kita dah boleh buat loan balik....Mana ader black list seumur hidup....Sape cakap? org AKPK? Sape nama dia?
Cubalah settle hutang cepat2 ....baya extra ke..so boleh kurangkan payment to AKPK...

Once kita involve dgn AKPK Bayaran kena prompt before 30th every month. Kalo fail to do so..agreement kita dgn AKPK terbatal dan lagi cepat mahkamah cari kita..

Reply 33# eiman

leh settle punyer....kalo sekrg total loan to pay  = RM1500.00
Dgn AKPK , you bayar dlm RM750.00
Separuh dari tu, you leh kumpul settlekan mana hutang yg sikit....nanti Payment RM750.00 tu turun lagi monthly jadi RM600.00 lebih jer ke...
Ader cara...pikir kan...Tuhan bagi Jalan tu...

BYK org kat Malaysia ni kalo sebut je surrender to AKPK ....rasa malu...
Why?
Fikir satu jer lah.... niat kita nak settle hutang....restructure budget keluarga....tak lah deficit jer memanjang...
Larat ker nk bayo 18% interest to the bank for nothing....Yes...memang kita hutang but some people hutang sebab terdesak....Bank ni dah mcm Along...Lewat bayo start calling ...bukan nyer sedap sgt suara org yg call tu...diorg call dpt komisyen lagi tau...

Org Melayu ni kadang2..malu tak bertempat....tak cukup ilmu tapi nak berkata-kata...ish...buat malu jer

Think positive...Jgn lah laki bini join AKPK gak. Buatlah salah seorg jer yg join..At least yg sorang lagi tu boleh buat loan kalo terdesak...

Reply 53# tapaimanis

Sorry
nak myampuk sikit:

Ambil report CCRIS....bukan di kaunter tapi di kiosk BNM, Ground Floor...tak sape nak tengok muka kita...
Don't worry....niat kita nak settle hutang...
Lantak apa org nak ckp...bukan diaorg yg nak tolong bayar hutang kita...
Kalo kita susah lagi org ketawa kan kita adalahhhhhhh

Follow Us
haaaaa.. skrg dah lega. dah join akpk. peace of mind. ape ja call leh angkat.. pada yang byk hutang tu, leh la join akpk. yes mmg blacklist spjg bayar tapi kite leh structure bebetul hutang yg ada. tapai just masuk cc je.. kena bayar 1100  berbanding kalo ikut bank2 utk 3000 lebih permonth. ape nak segan kan SAF, kalo rumah kena lelong keta kena lelong diorg tetap gelakkan kita. kalo kita hidup senang diorg jaki. patut malu kalo asyik berhutang tapi takmo byr hutang.

calculation diaorg senang je,

dah dapat jumlah hutang, darab 10% darab 120 bulan. jumlah tu akan kita dapat bila kita jumpa kaunselor.banyak gak kurang...each interest yg lebih dari penggunaan akn diwaivekan sumer interestnyer.ada bank akan ikut full proposal dari akpk. ada yg tak. tapi still ada waive.org akpk kata, biasanya bank akan ikut je proposal akpk untuk bayaran balik CC tapi bagi kereta dan rumah payah ckit sebab pinjaman bercagar. alhamdulillah tapai takde masalah hutang lain... sian hubby tapai.. sebab pakcik tapai dia takleh tukar kereta, and habis CC dia, nama dia, tapi dia tak marah ckit pun walaupun hubby tapai adalah seorg yang sangat berjimat dan pandai uruskan duit. dugaan tuhan katanya...
rasa bersyukur sangat. sebabnya ramai yg tapai interview kat akpk tu kata rumahtangga diorg berkocak sbb hutang. ada sesapa nak tanya pasal akpk tapi malu, leh PM tapai.. insya Allah. kalo leh jawab tapai jawab

Rate

1

alhamdulillah saya dah masuk tahun ke 2 join AKPK dan so far ok jer
abg_f Post at 10-12-2009 02:05

assalamualikum..

saya nak tanya pasal akpk ni.. jika isteri nak apply akpk ni, dalam form tu perlu ke masukkan detail suami (pendapatan/pekerjaan/etc)?

wuiii...ramai jugak yg hutang cc ni ye...berbelas-belas ribu tu...fuh !!!
sebab tu aku guna amex, nak tak nak kena bayor full amount...so time setan bisik suruh sopping sakan...kena pikior 100 kali..., la ni kad tu setakat hiasan dlm wallet aku yg nipis tu je..

anyway, bagus la ada akpk, ada avenue nak mintak nasihat, yg akai pendek je pi jumpa along....bukan senang kita nak restructure balik hutang2 ni..kalau tak committed, boleh tebabas gila...lg kesian yg jadi penjamin...tak pasal2 kena heret sekali....

hubby pun dah joint akpk. sebelum nih setiap bulan byr cc 700, tp cam x surut hutangnya. last2 g akpk, 10 taun abis byr. kalau x wt cam nih, tak tau ler bila nak settle dr utang

actually i sudah menyertaai program akpk ni aku sebeb aku masuk coz aku nak settle hutang cc and per ...
abg_f Post at 8-8-2008 00:21

erkk.. mak aih.. ko utang 75K.. tp kene bayar 93.6K?? uikkk byk tu... dorg include interest ke? da macam along lak aku tgk...

nak tanya ....kalau kita nak cancel program kita dengan AKPK...boleh ker
ada masalah lain ker......coz saya nak bawak satu case ke mahkamah ( saya  jadi grantor)

aku up balik topik ni sbb ada kemusykilan dr segi kelulusan AKPK ni...

Ada sorang poremer.bertanya ( dlm Topik ALL ABOUT KAD KREDIT ) mbr dia hadapai masalah kewangan dan permohonan AKPK dia diluluskan disebabkan jumlah utang agak tinggi....

DAN ada yg musykil kenapa ditolak sedangkan fungsi AKPK ni adalah untuk membantu pd sesiapa yg bermasalah...

Dan pendapat aku pulak..mebe jumlah kesemua hutang dengan jumlah pembayaran bulanan melalui AKPK tu tak lulus disebabkan gajio dia tak mencukupi...( bulanan RM100 tp gaji RM900 sbg contoh ) ...
ADAKAH INI PENYEBABNYA???...any idea those yg pernah ambik AKPK dan attend sessi counseling AKPK ni???

Reply 73# medangmru

maybe balance gaji dia slps ditolak semua perbelanjaan tak cukup nak cover utang ngan bank.....lps kita senaraikan hutang ngan bank, akpk akan calculate berapa yg perlu kita bayar dkt akpk every month, so kalu jumlah tu lebih dr balance gaji kita every month camne nak bayar kalau tak cukup.....

salam...
nak tumpang tanya....
ada kawan saya nak menyertai program ne...
ialah masalah kewangan ne nak harapkan orang lain tolong memang payahlah kan..

setelah pergi kaunseling, jumlah hutang dia di AKPK ialah RM44K.
agensi tu menetapkan bayaran bulanan sebanyak RM580 sebulan
selama 10tahun.
tapi apabila dia kira RM580X120bulan = RM69,600
RM69,600 - RM44,000 = RM25,600.
Persoalannya dia kata macam banyakkkk sangatlah pulak interest tu...

boleh tak kawan2 disini yg pernah join beri pendapat
sama ada releven tak jumlah yg kena bayar tu
dan macamnana pengikiraan dia yek.

thank pd yg tolong jawab.

salam...
nak tumpang tanya....
ada kawan saya nak menyertai program ne...
ialah masalah kewangan  ...
anieszack Post at 10-11-2010 02:54 PM

betyul ke 10 tahun anies???tak pun 7 tahun je ni???

kalau camtu....setahun dia kene bayar dalam RM25600/10 =RM2560 ( interest ) atau RM213 sebulan....wahh....byk gak tu...

Post Last Edit by anieszack at 11-11-2010 15:08
betyul ke 10 tahun anies???tak pun 7 tahun je ni???

kalau camtu....setahun dia kene bayar dal ...
medangmru Post at 11-11-2010 11:24

memang 10tahun med... coz dia ada tanya kalau nak buat 8 tahun beraper..
    AKPK beri angaran dlm RM 650.00....
    apa yg diberitahu, akpk kira setiap hutang RM10K bersamaan RM130-140 sebulan selama 10 tahun.
    macamna perkiraan dia ek?

Hummmmmm....ni kene tanya dgn poremer yg sedang amik Program ni...

Hummmmmm....ni kene tanya dgn poremer yg sedang amik Program ni...
medangmru Post at 11-11-2010 12:47

10 tahun tu maksimium bayaran balik hutang.....tapi kalau kita tetiba kaya dan banyak wang kita boleh buat full payment kat bank yang kita berhutang tu ..lepas tu dapatkan surat pengesahan dari bank then bagi surat tu kat AKPK

memang 10tahun med... coz dia ada tanya kalau nak buat 8 tahun beraper..
    AKPK beri an ...
anieszack Post at 11-11-2010 12:02

monthly payment sebenarnya bergantung pada jenis hutang kita kalau credit card perkiraan interestnya lain kalau persenol loan perkiraannya pun lain....
kebiasaanya interest untuk credit card 10% kebawah...