CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mamaSarah

Merged:Baja kompos

ch09...........
buat macammana tu............
letak cacing idup lam sisa sayuran tu ker.............
cdini Post at 9-9-2009 11:04

Cacing tu saya dapat dari sorang petani yang buat baja compost kat cameron nie. Dia bagi dalam 100 ekor jer....

saya ternak dalam kotak polistren putih tu. Mula-mula buat satu lubang kat bawak kotak untuk air keluar. Alas dengan guni jut (yang buat bungkus cili kat kedai runcit tu), masukkan sisa tanaman spt sayur, kulit buah. Bila dah mula reput sikit lepaskan cacing tu. Biar dia dok situ diam-diam dan tutup biar gelap. Hari demi hari kalau ada sisa makanan, campak je dalam tu. lama-lama jadi compost.

Mula dulu satu kotak, sekarang dah jadi 4 kotak.

http://indahnyacameronhighlands.blogspot.com

kat umah ada satu tenpat khas bakar daun2 kering... pastuh kalo cangkul kaw tuh memang banyak cacing... time rajin selalu gak kutip cacing tuh then letak dalam pasu pokok.... lepas nih nak try buat baja kompos campur ngan cacing lak...

Masalahnya ku penakut dengan cacing....
Langsung terus larik...

samalah ngan miss cik shida oii.. ku bkn takut tapi ku geli ler :kant:

104# MMISS

penakut=geli=gelemen dan semua yg sewaktu dengannya. saya respek betul perempuan yg tak geli dgn cacing cthnya kakak saya.

dulu memang geli ngan cacing.. tapi sejak gila memancing nih.. dah tak berapa geli dah...

Follow Us
kat umah ada satu tenpat khas bakar daun2 kering... pastuh kalo cangkul kaw tuh memang banyak cacing... time rajin selalu gak kutip cacing tuh then letak dalam pasu pokok.... lepas nih nak try buat ba ...
seroja1 Post at 9-9-2009 15:08

Itu cacing tanah, tak sama dengan cacing compost. Cacing tanah tak aktif menghuraikan sisa buangan, jadi kalau guna cacing tanah untuk buat vermicompost spt aku citer tadi, tak menjadi. Takut ulat je yang bertambah kat kat situ.

Antara cacing compost yang glamer ialah african night crawler, tigerworm, cacing merah dan cacing biru.

cacing tu yg jenis keras tu kan............
bukan yg lembik tu.............
badan dia lak bersinar2.............
warna merah gelap.......bukan pink............

yg org dok buat projek piara cacing tu............
sama ke ngan cacing yg awak sebutkan tu..........

african night crawler, red worm, tiger worn tak berasal dari sini, cuma ramai dah ternak dia. Harga pun dah jatuh sekitar RM50 je sekilo. Kalau sekilo boleh ade dalam seribu ekor.

Jabatan pertanian di tambun tulang, perlis dan titi gantung perak ade menjualnya. harga dalam sekitar 15 sen seekor.

109# ch09

Kalau ada gambar cacing tu tunjuklah cnie.

setakat sekor dua sy masih berani lagi...tp kalau dah byk, eeeee.....:

hari tu saya dh try wat baja compos .. tapi Xde cacing nk uraikan, saya tanam lebihan makanan tu dlm sebulan.. bila gali semula mcm tgk makanan basi yg busuk.. rasa takut utk wat baja.. Xjumpa sekor cacing pun..mane pergi cacing????

ha..ah...tempeklah gambar..............
kasi posing cantik2...........
ramai yg geli kat cni.............

ingatkan sumer cacing sama.. rupanyer lain lain ek... nak gak tengok cacing kompos nih.. tepek lah gambarnyer..

errr....cam ner nak tepek gambar erkk?

115# ch09

okey.. mula2 suh cacing tuh posing cantik2.. then amik gambar dia.. pastuh gi kat photobucket.. register dulu.. pastuh upload gambar... bila dah upload amik dia nyer url then tepek kat sini.... tak pun gi jer imageshack.. upload gambar pastuh amik url tepek...

Shida,mmis

alhamdulilah akak tak takut pulak cacing, belut n ular yang tak bisa lah.......agaknya species tue yang  takut ngan akak....hehhehhhe cabut lari.....

kak sofie buat lawak lah pulak..... teringat masa anak oja sakit ecxema dulu.. ada orang suh bagi makan belut.. pegi beli kat giant.. suh siang terus.. masa nak masak tuh memang geli yang amat.. tapi utk anak gagahkan jugak diri masak belut buat sup... sib baik gak dia makan elok.... ngan cacing lak.. dulu2 memang geli geleman.. tapi sejak ikut hubby gi mancing.. tak terasa lak geli nyer... tapi kalo saja2 nak pegang.. geli gak.........

Laman web baik untuk kaki compost. Kat website ialah cacing merah.

Gambar cacing african night clawler aku, nantilah baru ambil. nak bagi pakai baju raya baru boleh bergambar.

http://www.redwormcomposting.com/

117# sofiera

Kak, saya makan gak belut tu, abang ipar masak bila wife dia sendri geli geleman nak masak. Ermm..sedap jugak, rasa mcm ikan keli. Sebab akak tak makan ikan keli apatah lagi belut tu.