CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: senseha_z

koleksi Hitam dan Putih

Reply #54 matdue77's post

suka gambor titisan hujan tu ... dramatik ... boleh tafsirkan dari segi macam2...

ok pe gambor orang kawin .. ia salah satu cabang events. dari perkahwinan lah bermulanya kehidupan. so those yang berjaya amik gambar2 orang kahwin yang tell a story dan dramatic memang aku respek ...

Balas #60 mo-mo\ catat

gambar - gambar itu ke  ..? emm ..saya budak baru berlajar .. gambar pun tak pandai .. sila beri tunjuk ajar

Balas #62 stormyrain\ catat

setuju stormyrain ... cerita kehidupan disebalik gambar bukan saja boleh diterjemah didalam wedding saja  ... maaf saya budak baru berlajar kalu salah sila betulkan ..

memang bnyk org ambik gambar kawen, sebab ia boleh jadi satu sumber pendapatan atau bayar balik hobby tu sendiri. orang kita kan suka kawen? boleh kawen sampai 4 pulak tu...  kalau kau dilanggan oleh seorang pengantin lelaki, kebarangkalian untuk dia akan panggil ko ambik gambar dia sebanyak 3 kali lagi dimasa akan datang tu mmg tinggi. (jagan marah, gurau jer! )

walaupun begitu aku sendiri tak ada minat nak ambik gambar kawen, sebab aku suka ikut jiwa aku sendiri. aku shoot apa yang aku ingin shoot...  aku tak ada matlamat, arah atau target ... aku ikut 'feel' jer sebab bagi aku fotografi adalah translasi seni. (apabenda aku merepek nih??). kalau gambar aku jadi cantik, cantiklah... kalau buruk, buruklah...  kalau org suka, alhamdulillah...  kalau org tak suka tengok... aku tak kisah.

mungkin aku tak sama dgn jurufoto lain bab nih, mungkin sebab dulunya aku seorang pelukis maka aku lebih ikut gerak hatiku daripada memenuhi kehendak pelanggan.

gambar tempat kerja yang aku ambik pun sekadar memenuhi kehendak tempat kerja, aku bukannya pandai sangat bab-bab gambar formal mcm tuh..

sekian.

Reply #65 mo-mo's post

luahan perasaan nampak
pelukis rupanya momo nih

Follow Us

Balas #66 loona\ catat

1st time momo mengungkapkn kata2 yg serius..caya la mo..

actually aku dulu x terpikir pon nk involve in wedding photography ni..
tp bile org soh aku amek gambo tunang la, kawin la aku layan kn..
skang ni org dok cari utk job kawin je..
bile dh jd cmni aku bersyukur sbb jd la sumber rezeki wpun xtetap..
kite xleh expect ape yg akan jd in future..
just go with the flow..
kalo tetibe org nk beli gambo2 landscape kite pon kite xtau kan..
so buat la ape yg kite suke janji x langgar hukum syarak..

ni hitam x bape putih dr aku..hehehe

tapi saya rasa .... sudah jadi trend sekarang ..hari - hari orang masuk dalam  photography nak jadi wedding photog .... cerita yg sama akan didengar .. profit driven atau senang kata duit....  mereka lebih gemar berbicara mengenai gear berbanding gambar yg diambil  ..apakah in akan menjadi satu kesalahan ..  tidak sama sekali? cuma disatu sudut kita akan terus ketinggalan jauh berbanding dengan negara jiran  kita yg terdekat ... ayuh bangkit...kita boleh buat lebih dari wedding sahaja ... saya sering tertanya - tanya kenapa kita masih tidak mempunya nama besar seperti Indonesia dan Philippine dan jawabannya telah pun saya temui ...

Balas #69 hammohd\ catat

kino n hubby mula main kamera sebagai hobi...kino main kamera sebab tak suka jadi model utk hubby...tak minat dok depan kamera...hubby lak dia memula main kamera sebab dia suka amik portraiture shot...gambar anak2...then dia develop ngan macro...after that kino join dia....kitorang banyak amik gambar events kat clubs....amik model shots....tak pernah amik wedding...somehow ada pulak kekawan yang suka ngan hasil keje kitorang n suruh kami amik gambar dia kawin...ada yg upah kitorang utk jadi 2nd photog wedding yg dia amik...

actually kitorang tak berani nak amik gambar kawin sebab masih baru dlm bidang ni...ye la, org kawin bukan selalu...kalo gambo tak jadi seperti yg diharapkan cemana?so, kalo org tu nak kami amik gambo dia kawin...kami make sure org tu memang tau cemana hasil keje kitorang...n kalo dia tau n dia suka...dia tak akan kecewa kemudian hari...dia amik kami sebab dia memang tau n suka hasil n cara kerja kitorang...gitu la kira2nya....

pape pun...kino lebih suka amik gambo event...fast moving...tak payah layan kerenah pengantin...tak payah layan kerenah keluarga pengantin...huhuhuhu tu belum masuk terpaksa bersaing dengan kamera fon sedara mara pengantin...maleh betul la...

kino jugak suka amik street photog...tapi skang ni dah maleh skit nak tembak sana sini...sejak2 ada tujuan menangkap gambo ni...maleh dah nak bawak kamera jenjalan...ada job or ada event baru kamera tu kuar dari dry box....kalo takde hal...kamera simpan...sayang shutter beb....ehehehehehe

Reply #70 kinokuniya's post

Kak Kino, ambe beli DSLR dulu mmg dengan intention untuk belajar lebih mendalam DSLR dan akhirnya mmg berniat untuk jadikan bidang yang diminati ini menjurus ke sesuatu yang boleh bawak hasil sampingan (atau mungkin jugak hasil sepenuh masa, cth time gawat2 camni).... Takde niat nak jadikan wedding photog ni target awal...

Tapi bila dah main kamera dan org yang menengok pun ramai, bukan nak bangga diri atau apa-apa, tapi bila kita bawak DSLR ni, org akan tengok kita lain macam, zaman tu tak ramai lagi org ada kamera bagak macam tahun 2009 nie... So bila dah pegang kamera besar, org mula tanya, sedara-sedara actually mintak tlg ambik gambo kawin (tapi FOC !! ), ambe awal2 lagi dah warning diorang, nak suruh ambik boleh, tapi kalau tak jadik jgn marah, sebab ilmu tak byk dan tak pernah ada pengalaman...

Dari situ, portfolio dah ada, mutu shot pun makin meningkat, possing pun dah start belajar sikit2, akhirnya ada jemputan untuk ambik gambo wedding BERBAYAR sepenuhnya.... Dari sini bermula ambik job berbayar sehinggalah sekarang...

MAcam brother Hammohd kata, setuju dengan dia, ramai yang terjun ke wedding photog sebab senang dapat duit, tapi tak ramai yang jadi wedding photog DAN pada masa yang sama BERIKAN YANG TERBAIK untuk couple yang upah mereka... Ada yang sampai ambik 3 job dalam sehari , bukan salah, cuma kengkadang kite tak boleh nak berikan hasil terbaik sebab time constrain... Pernah tengok pengantin tertunggu-tunggu photog datang sedangkan majlis dah start... Last-last sampai waktu dah petang, mood pengantin pun dah out, mekap pun dah cair, majlis pun dah senyap... Sapa nak jawab?

Balas #71 matdue77\ catat

bagus la kalo gitu...
cam kat KK ni setakat ni tak ramai photog pompuan melayu yg kino jumpa...maybe ada tapi kino tak pernah terserempak kat memana event...maybe dorang memang ada DSLR tapi hanya tangkap gambo kawin sedara mara or utk suka2 je...yg bebetul serius ngikut event sana sini tak pernah nampak la setakat ni...kalo chinese or kadazan lady memang ramai gak la jumpa...

oleh kerana tak ramai..n oleh kerana kebanyakan event buat kat clubs...n oleh kerana kino sorang je pompuan melayu...pakai tudung lak tu...memang org senang nampak...senang nak cam...dan dorang senang ingat...secara tak langsung kino senang dpt contact...sebab ada antara yg join events tu adalah make up artist...dorang amik wedding, sometimes pengantin nak photog pompuan...hehehe kat sana la senang kino nak cari contact...

buat masa ni kino n hubby tak leh nak bagi full commitment nak buat full time...sebab kitorang memasing ada day job...anak2 lak sape nak jaga kalo asyik amik gambo je...kitorang takde maid pulak tu...

sebab tu kalo sampai ari ni...kalo ada org tegur kino bila nampak kino bawak kamera beso, dorang akan tanya "free lance ke?full time photographer ka?"

selalunya kino akan jawab "tak...sy ni free time photographer...ada free time saya amik gambo le"

masa tengah tension ngan keje skang ni...ada gak cita2 nak benti keje n jadi full time photog...hahahahah tu pun kalo national geographic nak amik aku keje jadi photog dorang

aku rasa tak bolehlah kita sum up orang kita suka ambik gambar orang kawen je ...

firstly majlis2 kawen adalah sumber rezeki photographers and we should leave that as it is.

kalau tak de majlis kawen, orang kita ni mana ada majlis lain lagi pun utk cari rejeki nak sbb majlis2 besar tu

cuma dibuka pada offiial photographers atau yg dah ada nama sahaja

kalau kita rajin google, kita akan jumpa banyak website photographers melayu yg ambik

foto landscape building, binatang dll.

cuba hammohd tengok website bazuki.com misalnya .. he is malay and he is internationally known for human interest punya gambor

lagi satu aku rasa orang yg ambik wedding foto hari ni skill mrk tinggi dan creative juga dan bukan takat tembak kosong je mcm wedding fotographer dolu-dolu. maklumlah skrg ni bukan saja kamera dah canggih tapi nak belajar pun senang ... dari internet boleh dapat ilmu.

so dalam gambar org kawen pun ada creativitiy nya ... tak yah gi jauh tengok saja gambor kino dan abe mat dan otai-otai lain kat sini.

please share with me siapa nama besar potographer indon dan philippine tu ... i really don't know...

Balas #74 stormyrain\ catat

please share with me siapa nama besar potographer indon dan philippine tu ... i really don't know...

terima kasih kerana bertanya... maaf saya tidak dapat membantu disini ...  sila cari sendiri atau bertanya pada teman -teman photography saudara..

cuba hammohd tengok website bazuki.com misalnya .. he is malay and he is internationally known for human interest punya gambor

Baizuku Reuters ... oh ya selain dari meminati gambar photojournalist  beliau... kami juga pernah duduk bersama berbicara tentang photography diMalaysia .. munkin saudara patut ade sekali ketika itu sungguh menarik perbicangan pada petang itu ,  beliau sungguh rendah diri orangnya..

Originally posted by hammohd at 18-3-2009 11:26
gambar - gambar itu ke  ..? emm ..saya budak baru berlajar .. gambar pun tak pandai .. sila beri tunjuk ajar

ye...gambar2 itu.....siapa yg punya?u punya ke org lain punya...since u kata u budak baru belajar...i dont think gambar tu taraf gambar budak baru belajar...n kalau nak kata gambar tu bukan u yang punya...kenapa ada watermark nama u di sana?

sorry...just asking..bukan nak provoke...

terima kasih .. saya budak baru berlajar kalau salah tolong tunjukkan

Originally posted by stormyrain at 19-3-2009 20:55
lagi satu aku rasa orang yg ambik wedding foto hari ni skill mrk tinggidan creative juga dan bukan takat tembak kosong je mcm weddingfotographer dolu-dolu. maklumlah skrg ni bukan saja kamera dah canggihtapi nak belajar pun senang ... dari internet boleh dapat ilmu.

so dalam gambar org kawen pun ada creativitiy nya ... tak yah gi jauhtengok saja gambor kino dan abe mat dan otai-otai lain kat sini.

kino memang baru pegang kamera seniri...walaupun kino hidup dalam dunia kino seniri (tak kenal photog luar) kino tetap berpuas hati dengan hasil tembakan kino seniri...org suka atau tak suka tu terpulang pada individu tu seniri utk menilainya...yang penting kita dah buat yg terbaik yang kita mampu buat...so, tak kisah la sama ada gambar2 tu gambar wedding atau apa sahaja...janji customer kita puas hati...

Originally posted by hammohd at 19-3-2009 21:29

terima kasih kerana bertanya... maaf saya tidak dapat membantu disini ...  sila cari sendir ...

kenapa pulak tak dapat membantu...kita bertanya sebab kita memang tak tau n tak kenal...since u ada mention earlier pasal photog indon n phillipines, y not u bagi satu nama for each country...just one name...kan kita semua pun sama2 nak belajar...

to me, kalau setakat nak bandingkan diri kita ngan photog luar yg banyak buat editing utk art photography cam rarindra prakarsa tu...malaysia pun ada...cuba tengok hasil tok janggut...hasil acai...untuk standard kino, rasanya dorang tu pun hebat gak...

just my 2 cents

ni pun kira black n white gak kan?

larik!!!!!