CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: norrie

Apa masalah sebenar enjin Campro Proton ?

Originally posted by dune1989 at 21-9-2008 11:35 PM

aku rasa better kita report je ke Proton..
suh depa postmortem Campro ni..
baru depa tau ape masalah enjin depa buat nih..
kita kena beri sokongan pd buatan Malaysia...
Proton nikan bgi b ...

dah ader CPS skang...........

gunerlah CPS........

masalahnya tak de bolt on CPS untuk CAMPRO lama...kalau ada memang aku nak pasang...

sabtu hari tu aku tukar minyak hitam dari semi sintetik ke fully sintetik (Castrol Edge) enjin mengaum macam harimau lagi kuat..tapi kat highway memang syok..enjin macam tak struggle je...terbang RM175 sebotol..

Reply #20 takumi86's post

aku ske statement ko nih.....

masalahnya pada nama...

proton letak cam pro... bermaksud CAM profiling... adek bradik vtec... tapi habuk pun tak dak...

kesalahan proton adalah dengan mereka  detuned ( merendahkan kose kuda enjin) semula enjin ini... pssttt... org plotong kata, ini barang onwheel 140hp.... tapi disebabkan gas guzzle is bad for market... maka terhasillah keta campro skang ni....sebab tu, korang perasan atau tidak... rpm 3900 kebawah, keta ni lembab... ni sebab restriction tadi... dan kalu ko ni jenis bawak keta macam pakcik lepas sunat nak kesurau... enjin gen2 adalah sesuai..... bila ko bawak melebihi 90kmj... ini enjin sudah start kasi teguk ko punya minyak....kalu bawak slow slow kan... meeeeeemaaaaanggggggg jimat... cubalah...

bila kita bercerita pasal enjin... mula mula kita kena paham lay out atau sifat atau karekteristik enjin tersebut....
enjin campro ada berbagai versi.... kena paham tu... 2005 kebawah adalah enjin paling malang... masalah pinging berlaku dan diselesaikan pada 2005 dengan ECU baru dari seimens vdo ( ini barang racing tau... tapi ramai tatau...) sama baris dan sama mahal (atau lebih mahal) ngan haltech dan hks piggyback yg korang pernah jumpa. Lu selam air ini keta kalu... buleh nangis nak carik ecu dia... dan yg tak best, ini ecu telah  di SEAL dia punya coding dari piggyback atau secondary ECU ataupun hacking... tapi dengar crita... org kl sana dah jumpa coding dia.... ko carik lah sendiri ye....

meh nak crita pasal enjin biasa campro... tahun 2005 sampai lah kuar enjin baru tuuuu..

ini enjin adalah bersifat LONG STROKE . apa menatang tu? hi hi... ianya bermaksud, ketinggian dasar enjin sampai head adalah luarbiasa panjangnya dari enjin biasa. dan utk melengkapkan kitaran pembakaran... menda dah panjang, udah tentu makan masa yg lama ( point seken seken... bukan 2-3 hari) sebab tu ko rasa lembab kan? sebab tu ko kena maintain 4000rpm keatas utk mendapatkan prestasi sebenar.

kenapa punya bahlul org proton buat macam tu?

sebab, ini adalah teknologi perlumbaan punya enjin... aku pun tatau apsal derang pasang gak model ini pada keta proton... mungkin faktor terdesak? who knows? ha ha..

so bila dah enjin racing N/A ( non aspirated) a ka tak dak turbo... maka kena paham, ini enjin bersifat macam takumi ( bukan MOD kita, fujiwara takumi anak bunta) punya enjin, HI REV !!!! sebab tu, the ejin kick in at 4000rpm... ada prasan? syok tak? tu baru enjin detuned... kalu fully tuned? aku dah bawak.... dan, ada org, tatau sapa, sanggup jual vtec fully loaded tuuuu....hi hi hi...

meh nak cerita apsal hi rev....

ko tahu apa itu cam profiling? sudah crita sana atas tadi...
sebenarnya, ini enjin dicipta dengan cam yg mempunyai sedikit kesamaan dengan cam vtec, vti vvti, dvvt mivec etc....tetapi... hi hihi... tetapi, enjin ini kerekternya lebih tinggi... sebab tu 4000rpm... vtec hanya 3000+++ dan mivec 3500++ maknanya, enjin campro adalah enjin hirev yg paling tinggi utk stok standard!!!!!!
kenapa cam kena berfungsi dengan rpm tinggi?
sebab, makin laju cam berpusing, maka, jarak tempoh masa valve terbuka adalah lebih lama . jadik, racing teori... the longer the better... the bigger the better.... hi hi hi...

apa sudah jadik?

plotong sudah detuned atas faktor kos dan ekonomi....tu sahaja.. proton buat enjin macam org puteh buat enjin... buat enjin utk race WTCC.. lepas tu baru detuned enjin tu kepada enjin ahli keluarga penyayang yg ingin ke pasar malam... keta yg tak menang race, tak dak org nak beli wooo... tu UK... kat mesia? MME pun ramai yg tatau.... hi hi hi

sekarang ini, enjin tu, jadik lah enjin lembab di bawah paras beku 4000rpm... tapi, kalu ko neh seorang yg bijak sana.... cuba korang maintain 4krpm ... jgn bagi jatuh below 4k... korang dapat rasakan nikmat enjin hirev... cuba tengok crita takumi 2nd stage... ko akan paham... tu baru enjin standet... kalu enjin fully loaded?
altezza pun buleh cucuk.... hi hi hi...

ada berberapa nama di belakang tabir projek tuttttttttttttttt.... mat mat salleh dan mat mat aussie yg prep ini enjin... derang terkedu dengan potensi sebenar sp4h neh....

sebab tu, adik dan abang sekalian..... enjin kosong campro amat syok di qiqah utk menjadik enjin racing yg digandingkan dengan chasis gen2 yg tegar .... wa cakap lu...
tu belum tengok yg menyuper cas kan enjin campro.... jangan tatau ye... kat penang ada satu... kat sabah ada satu...

but yet.... apa yg best? semuanya tak mendatangkan hasil pada rakyat biasa yg memandu utk ke pasar malam... bagi yg suka drift turun bukit tinggi, melayan lopak lopak air didalam ladang sawit... sp4h neh adalah enjin "wet dream" ngan jessica alba....

psssttt.... jangan kutuk gearbox gen2... tu gear box mitshubishi.. invecs ke hapa nama ntah.... hi hi hi...

meh nak crita design body gen2.... tu pun design racing.... design yg memudah dan mengoptimumkan roll cage... cuba lah pasang 6 point punya.... roll over , ko tak takut.... hi hi hi... baru 4 ribu gitu...

Reply #44 geng_tx's post

Yang penting kehendak pengguna dan kepuasan...proton dok keluar keta kena tau juga kehendak pelanggan br blh maju...enjin racing tapi hampeh buat per...tak praktikal nak guna utk semua situasi...

rekabentuk pong mcm savvy fail..mcm mana nak fight myvi dan viva...proton dok syok sendiri....apa kata korang?

jadik..kesipulan lagi sekali..tarak masalah bila dipandu over 4krpm..??kira vromm lah ni...phewitt

Follow Us
vtec bukak!! nyaman woo bunyi dia.. haaahhahahaha!!!

vvvvvvrrrrrrraaaaaaaapppppppp!!!!

Originally posted by t0m at 22-9-2008 10:15 PM
jadik..kesipulan lagi sekali..tarak masalah bila dipandu over 4krpm..??kira vromm lah ni...phewitt

dgn perkataan lain, utk dpt prestasi sebenar enjin campro, kita kena sentiasa rev over 4k rpm ...tapi ngan tiadanya airbag dan abs,  aku lebih rela menikmati ngauman rimaunya meskipun dengan kelajuan siput babi semasa menaiki bukit mahupun turun bukit

Tu dia korang punya penerangan,baru aku tau napa korang kutuk gila2 campro ni.

Reply #48 zzcbr's post

....bab mengaum tu serah kat aku..

Originally posted by mycos79 at 22-9-2008 06:05 PM
Yang penting kehendak pengguna dan kepuasan...proton dok keluar keta kena tau juga kehendak pelanggan br blh maju...enjin racing tapi hampeh buat per...tak praktikal nak guna utk semua situasi... ...

banyak yg aku stuju ngan ko....

dalam pada itu, kita kena ingat, setelah proton keluar/menamatkan usahasama dengan MMC/mitsubishi, proton mula berjinak jinak dengan teknologi dan idea dari europe.

suka atau tidak, setuju atau tidak, proton mula adapt teknologi europe ini. dari semua aspek kecuali berberapa menda kecil yg proton telah dapat hak seperti gear box mitsu.

kita lompat pada savvy sebab telah diceritakan sebelumnya, bentuk yg huduh? cantik atau huduh itu subjektif.... aku rasa, dari sisi, keta ni huduh, dari belakang pun huduh tapi dari depan mengancam... begitu juga bibah, dari belakang memang huduh semacam... maksudnya, cantik dan huduh adalah subjektif...

lagi.... kalau kita study design savvy, nampak cam keta europe kan? pelik dan janggal dari setiap sudut... cth cth keta yg pelik pelik adalah seperti fiat multipla, clio sport dsb.... dan enjin pun enjin europe renult punya enjin....
proton lebih suka design dari europe kut? tu pasal, lotus dan mv agusta dan VW adalah satu perencah dlm proton.....

berbalik kepada kisah proton....errrr gen2 .... campro?

sebenarnya, proton ingin lari dari jolokkan copy and paste... tu yg derang RnD sendiri... pujian harus dibagi... kenapa tidak?

yup.... memang enjin campro adalah engine high Rev.... faktor cepat rosak dan sebagainya, adalah berkaitan dengan tuan punya keta.... kalu rajin tukar minyak, maka enjin akan tip top.

i drive sooooo many cars.. yg dah modified atau standard... dan aku bukan nak menjilat proton.... tetapi gen2 adalah kereta yg mempunyai setup handling yg paling baik di dalam kelasnya utk keta standard...tak perlulah aku sebut keta mana, nanti korang kata aku ngutuk....wa ka ka.... kalu korang perasan, keta gen2 ni, sedang sedang elok saja ketinggiannya, tak perlu lowered dah.... dan, pada kelajuan tinggi, masuk korner tanpa wobble tu perkara biasa... memang best ... memang fun... tak macam keta sedan proton yg lain, cukup masalah... biarlah derang kata lotus ke hapa... sedan got problems....

aku sebenar nya dah letih cerita pasal gen2 ni.... tapi belum rasa bosan to drive one... menjadik kan keta tu sebagai sesumpah, kejap on road kejap off road... hi hi hi.. but, good things, we share...

masalah ketara pada enjin cumpro neh selain dari yg pernah aku sebut, adalah kedudukan oil sump yg rendah dan sedikit terkeluar dari garisan titik tengah tayar hadapan.... apo bondo tu jang?

well, oil sump(OS) ni adalah tempat minyak itam duk bertakung sebelah bawah, ada skru yg dibuka utk kuarkan minyak itam...
kebanyakan keta, menda ni duk agak tinggi dari bumi, dan selari dengan tayar kiri dan kanan.
ini bertujuan utk mengelakkan dari OS tu terhantuk apa apa seperti ketika tayar duk dlm lobang, naik bonggol dsb...

lain pulak halnya dengan cumpro... OS tu duk rendah dengan bumi disebabkan oleh karekter enjin yg meninggi... tak caya, kuarkan enjin campro, letak sebelah enjin biasa 1.6.... enjin campro lebih tinggi....

diburukkan pula dengan kedudukan nya yg tidak tepat pada jajaran tayar... cam ne nak crita? well, kalu naik bonggol, di puncak bonggol tu tayar akan berada dikedudukan yg tertinggi, tetapi OS lagi tinggi, tapi, masa turun bonggol, tayar duk kedudukan yg rendah, dan OS ini masih berada dipuncak bonggol, so, kalu laju, keta akan melantun2 dlm miliseken, ini menyebabkan, OS ni akan bersentuhan dgn bonggol... dan crack atau pecah.... paham? aku pun tak reti nak eleborate cam ne lagi dah... ha ha ha...

tetapi, pada 2007, proton telah membuat ubahsuai... dan kini OS bukan lah problem.... so enjin CPS adalah the latest for campro... sapa nak beli... sila angkat CPS..

aku bercadang nak trade in angkat CPS, tapi bini tak kasi... buhsan dong... dia nak menda 7 seaters supaya aku tak abuse masuk ladang sawit lagi... wa ka ka, so skang ni, tengah duk ngusar ngusar mana mana 7seaters yg mempunyai ciri ciri istemewa.... ha ha ha... kalu aku gaji 40k sebulan kan best... akan aku susun 3bijik gen2 dlm garaj... satu utk rally, satu utk drift bukit tinggi ngan zorro the ibu jari kaki  dan satu utk autokhana.... lazat seh...

so jangan la korang kutuk aku dengan ke obses san aku terhadap model ini... pure love, pure driving spirit.... dan terbaru, baru semalam aku terbaca, honda jazz terbaru ni, lagi tinggi dia punya revving, 6000rpm.... huh? cut off dia kat ne agaknya?

mcm cumpro... ko leh rev sampai 7....
4 sampai 7... shift... rpm akan stay between 5-6...... dalam power range lagi tu,....... enjin hirev.... best seh...

ni rupa enjin 2nd stage... kos dlm 12k... 170hp on wheel..

opsss lupa mau crita, gen2 ni drive by wire.... dan paddle minyak tu, derang tipu korang... sebenarnya, bila ko press sampai lantai, dia tak 100%..... tu derang nak restrict power... ejas kasi naik sikit dalam 1/2 cm.... u can feel the diffrent...

yg kat atas tu, drive by wire sudah di cabut buang dlm lombong.... sensor dia utk detect lambat sangat... pakai kabel proton saga lagi bagus... responsive dan cepat...

dan kalu korang bawak keta conti yg terhegeh hegeh bila tekan minyak tu...adalah disebabkan oleh drive by wire ni lah... ha ha ha

huh..aku seronok baca komen kau geng_tx...aku rasa memang gen2 the best car untuk sedan terutama bila nak masuk selekoh panjang (tu yang aku terbabas hari tu hehehe)..part naik 1/2cm kat paddle minyak...aku dah obses dengan gen2 walauoun enjin campro lama...tak ada pengubahsuaian tak ada sport rim besar tapi still healthy untuk capai 170-200km/j...
sekarang yang penting aku jaga minyak hitam, dan regular servis setiap 5,000km - 7,000km..dan milage kereta sudah mencecah 150,000 km (baru pakai 3 tahun)

Aku dah 3-4 tahun pakai GEN 2..kate dulu cepat rosak ler..hape lah....aku pakai elok je...xde meragam pon..kalo x bwk gi service mane2 kete pon leh tesadai kat tepi jalan...cume aku rase body GEN 2 ni fragile sikit lah..cepat kemek..

aku pon x tau ape masalah campro sbb sepanjang aku pakai ... bwk pusing satu peninsular ni xde ape2 pon...

Reply #51 geng_tx's post

kata ok..."drive by wire sudah di cabut buang dlm lombong.... sensor dia utk detect lambat sangat... pakai kabel proton saga lagi bagus... responsive dan cepat"

...tapi kena modified....fulus beb

Originally posted by norrie at 20-9-2008 12:36 PM

Aku bukannya pikirkan sangat,just nak tau apa sebab orang kita selalu memperlekehkan keluaran Malaysia sendiri. Kat forum ni sendiri pun,kalau nama Proton tu memang sah jadi budak belasahan a ...

kebanyakkan orang perlekehkan proton ni bukannya apa..tapi pasal beli mahal sangat.... nama je kereta malaysia..tapi reganya cam kereta import yg biasa...cuba kasi murah..sure depa tak kutuk sangat..

lagi satu...enjin campro nie...bukan hari2 nak lenjan 170-200kmh...minyak dah ler mahal...

betul tu..kalau ada keperluan atau kecemasan kuasa enjin Campro ni boleh dibawa hingga maksimum

Originally posted by Z77 at 23-9-2008 12:24 PM

kebanyakkan orang perlekehkan proton ni bukannya apa..tapi pasal beli mahal sangat.... nama je kereta malaysia..tapi reganya cam kereta import yg biasa...cuba kasi murah..sure depa tak kutuk sa ...

Aku rasa ni la alasan sebenar org kutuk proton,bab2 enjin ke,power window ke,tu cuma kambing hitam je.

mmg akui.. campro enjin die nyaman bile  dah rpm 4k above.. takat vtec kat EG or EK even EP ... top speed mmg bleh cucuk senang2... tapi masalahnye... low end tuh agak lembab laa.. bile dah above 4k rpm.. baru mantap...

tak penah lenjan gen2... tapi neo takat 200km/h tuh on auto.. takde hal laaa...

bile drive below 90km/h .. minyak die relatively save laaa.. tapi kalo layan speeding jer.. myk mmg kuat... yg ni aku sungguh prasan.. especially bulan posa nih... mood driving takmo speeding sgt...

tapi aku dah setat menyampah kat enjin campro neo aku... pasal masuk nih dlm mase 2 thn dah 4-5 kali speed trap kene... hampeh!!

pikap kurang skit la....

tp top mmg superb