CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: tuahayam

DIARI KEHIDUPAN (kredit + untuk yang posting)

kelas tambahan

SAYUP-SAYUP...Kedengaran laungan Azan subuh..
0hh...sudah subuh rupanya...
ahh sedapnya tidor...mimpi apa tadi yea...? hemm mandi...tunaikan yg wajib..solat...alhamdulillah

Hari ini hari sabtu..tak kerja..bleh rehat...emm cuti?? yahooo cuti...
opsss!!!...lupa..semalam ada pengumuman sebelum balik...

'PERHATIAN...KEPADA SEMUA PELAJAR DAN GURU TINGKATAN 3 DAN 5...
ESOK HARI SABTU ADA KELAS TAMBAHAN MENGIKUT JADUAL YANG TELAH DITETAPKAN..HARAP MAKLUM,TERIMA KASIH."

Aku bersiap...Jam menunjukkan 7.00pg
Tatkala keluar pintu...hujan?...hemmm mana payung nih..kelas mula jam 8pg nnti lambat...susah!.
sebaik sampai sekolah..ohh sunyi je nie...mana pelajar2 ku?? tiada sebarang kelibat pun...?
Jam menunjukkan 7.30pg..emm masih awal lagi ni..biasalah tu..lepak dulu bilik guru dgn kekawan lain.
Selalunya lebih 8pg barulah berbondong bondong baru nak masuk kelas!...apalah pelajar sekarang!. :@

Dulu murid yg menanti guru dalam kelas...sekarang sudar tukar!...
guru pula ternanti nanti dalam kelas...kekadang bagi marah dulu..kejar! kena pujuk-pujuk baik-baik..kasi nasihat...kesedaran...yang sedar...barulah penuh kelas tambahan mcm sesi persekolahan biasa.

Kalu tidak jangan harap...
Nak rotan?..mcm dulu-dulu tu?...oh tidak!..jgn main2..JANGAN AMBIL MUDAH!
Mak bapak sekarang sayang amat anak mereka..."kalau kau sentuh anak aku!..HUH..! AKU SAMAN CIKGU! SAMAN SEKOLAH!!..padan muka!"
Akibatnya, baru minggu lepas satu kes drp beberapa kes...2 pelajar perempuan lari dari rumah ikut lelaki ke bandar..bandar negeri lain!...pelik? tp itu benar. Habis kain baju diangkut sama.

Mak bapak baru nak sedar kesilapan diri...sedih nangis..tak tahu nak buat apa...
Manakah tidak, itulah anak kesayangan weh..anak itu yang ditatang penuh kasih sayang..segala kemahuan yg dipinta ditunaikan...hanset?...motor?...cakap sahaja jenis apa.  kan anak harapan!.

akhirnya...datang sekolah minta tolong sama cikgu...ya!cikgu yang sama dulu pernah diherdik dimaki depan pelajar...mengajak mencari...melapor polis...
dalam siasatan..sempat lagi mengatakan ingat anak hanya pergi bjalan2...esok lusa balik lah!...kan gila tu!

Ish...terlebih melalut pula...itu kan kisah minggu lepas...

Hemm.. jam sudah menunjukkan 7.58am patutnya aku nak mula dah kelas math..nak ulang kaji beberapa topik ni yg pelajar ku memang agak lemah...
maklumlah topik tingkatan 3 dulu...dah 2 tahun ditinggalkan..dah lupa. Kalu cikgu tak ungkit..ulangkaji...tak terungkitlah jawabnya...tapi dlm SPM soalan dikeluarkan semula.

tapi...baru 12 org pelajar dari 35 orang!.."mana yang lain2?"...tanya ku..."Hujan, cikgu".
Hujan...?...yea hujan...itu juga salah satu alasan kenapa tidak datang sekolah utk kelas tambahan...tapi, tak silap kalu hari biasa kalau hujan kekadang...pasti penuh berderet kereta mak ayah diluar pagar menghantar dan ambil anak2..emm agaknya kereta hari sabtu pun nak rehat.

tapi kelas tetap berjalan...12 pelajar?..biarlah..dari tiada langsung... objektif yg dirancang utk 2jam hari ini mesti dilaksanakan....

Lepas dua jam utk dua jam berikutnya...
em berapa ramai pula kelas yg satu lagi agaknya...
ahh...apa pun objektif mesti dilaksanakan juga sebelum jam 12.30 tgh hari nnti.

[ Last edited by  cashguy at 23-5-2009 14:50 ]

Rate

1

11.50pm 25/5...
skrg ni kan musim exam kat semua sekolah..
sedih rasanya tgk kertas jwpn pelajar.. yg kelas hujung2 tu.. bukannya ndak menjawab pun.
camne nak bg markah.. dah jwpn pun takde.
penatlah aku buat TOV.. buat ETR.. habuk jek dpt.. dah la kena menjawab kat panitia. kalau buat soalan senang sgt, kena marah jugek.
aku rasa laa sukatan pelajaran skrg. semakin senang. tp kenapa pelajar semakin malas?
menulis nota tak ndak.. bg soalan & jwpn pun dia org tak nak copy.
mmg la tak semua pelajar mcm tu.. tp yg medium & lemah ni.. mcm takde arah.
sedih bila pelajar guna duit biasiswa utk beli hp. PS.. masa nk ambil buku bank ckp nak beli buku. tp bila mintak resit, guna utk benda yg tak perlu.
jgn la aku jd burnout.. aku nak masuk DG44 dulu.. boley?
hari ni jugek kt sekolah sebelah.. pelajar perempuan baling kerusi kat pelajar lelaki. wah... garangnya perempuan zaman skrg... berjahit la kening mamat tu. org PPD dtg, esok sure org jbtn pun dtg..
hari ni jugek, aku bengang.. sbb kenaikan gaji aku mula bulan januari masih tak masuk lg.. ni dah 6 bulan sangkut ni cik kak oii.. cuti sekolah ni nk cuti-cuti malaysia.. nampaknya bercuti kat library je la. baca buku.. buat buku log..
dan.. aku maha bosan dgn madam pengetua..  ada course kat penang pun sempat sms pesan  buat itu buat ini.. apa nak buat.. dah nasib badan..

Rate

1

selasa

hari ini diadakan jamuan meraikan guru-guru yg mendapat anjakan gaji pada bulan ni.. lulus PTK 4-4 pada tahun lepas.. semua cikgu sek lain terkejut sbb sekolah aku antara sek teramai guru leh lulus.. thn lepas lulus 11 org dari 40 org guru..

thn ni lak lagi 6 org lulus.. hampir separuh dah lulus tu.. hehe..

tadi ppd ada wak lawatan mengejut ke sekolah. check bilik-bilik khas untuk diberi gred.. thn lepas sekolah aku menang gak makmal komp terbaik..
tp thn ni tak tahu la.. sbb aku mmg tak semapt langsung nak wak konsentrate ke makmal tu sbb byk beban tugas lain..

tp bile tahu ppd mari. aku panggil pengerusi pengawas makmal komp.. suruh diorg kumpul pengawas makmal yg lain.. bersih serta merta makmal..   

smpat la dlm masa 10 minit kemas makmal tu.. lepas tu ppd tanya mana fail n minit mesyuarat.. aku jawab direct.. sy tak buat pun.. haha.. penyelaras sibuk..

tp tgk markah tu leh kosong. tp bahagian lain byk markah penuh... thn ni tak target mana..biarlah dpt ke tak ..

hari ni lak ari terkahir exam pertengahan tahun. .bestnya.. kertas semua dah tanda.. tp yg dpt sedih bile tgk kertas math kelas thn 4.. kelas dpn. ramai yg tak lulus.. cam aku tak mengajar je.. . dpt B lak hanya 3 org je.. pergh. keje berat.. bayangkan soalan yang melibatkan operasi asas seperti tambah n tolak pun leh salah. nak kata apa..

tp mujur aku ngajar kelas dpn thn 6 gak.. terkejut aku 14 org dari 34 org dpt A.. leh la wak pengubat duka skit..

td masa jaga kertas PJK .. aku mari pening. bagi budak2 wak open book test.. aku bagitau sapa yg bawak buku teks leh tgk. haha.. budak2 lain yg tak bawa tensen je.. aku wak camtu pun sbb tahu markah pjk tak dimasukkan pun dlm komp atau dikira dalam urusan kedudukan dlm kelas. ..

[ Last edited by  tuahayam at 26-5-2009 18:30 ]

24 mei..

mc harini.... rase bengang kat semua org...:@ :@ :@ :@
kat sini ade group vip... mrk ni mmg tak pandang la anak bilis ni...
pasal PTK baru ni... kita buat la taklimat...

taklimat PTK ni ... .yg grup VIP ni tak join...tak pegi pun...
dan
not even bother to look at/ ask for the form.... depa letak aje salinan slip peksa kat atas meja kita...
mmg sombong.... mana la kita tau depa nak ambk kertas apa...

pastu... PPD pun satu hal...kononnya tarikh tutup 20 mei...
kita pun hntr je laah form yg complete...
tak layan la 3-4 org vip sombong tu...

pastu... depa ni tnya... dah daftar PTK derang..?
kita tnya... isi borang tak....? hntr borang tak...?

depa jwb.. dah letak atas meja...
letak ape atas meja...sya register ikut form...
dan
sori...kita tak naik pun kat tmpt kita tu...
kita collect borang masa taklimat...
dan dah complete hntr ke PPD...:@:@:@nak marah ni...sbb mrk ni mmg snobbish

depa pun marah... dan contac PPD...
PPD pun satu hal... bila vip yg contact... mrk masih terima..
dgn kita ikan bilis ni...depa ckp dah tarikh tutup...

masing2...(the vip ni) sibuk la call kita...nak register...
dah sombong sgt... aku pun mc... dan tak jwb tepon...

tido lagi aman...

[ Last edited by  gorgonz at 27-5-2009 16:18 ]

Rate

1

28 mei 2009

hari ni hari kedua aku berkursus.
kursus kejurulatihan pertolongan cemas asas tuk guru2 Bulan sabit
1st time aku pi kursus gini...
sonok gak la...nak2 time wat amali CPR...
dengan patong berani la buat kan...
tapi bila berhadapan situasi sebenar....adakah aku mampu dan sanggup wat CPR nih
tapi sekurang2nya pengetahuan tu kena la ade gak...
join kursus yg ade amali cam gini sronok la.. xde la rase nak tido je dengao org bercakap.

Rate

1

29 mei 2009...

arinie, last day sekolah....
seronok???entah...mungkin...
ada la jugak rase seronok bila pikir,dapat spend time ngan anak bujang ku itu..
tapi....kertas tak abih marking lagi..buku adab tak siap lagi...kad 001 pn tak buat lagi..
sebenarnye byk lagi benda yg aku tak buat...
sebab???bukan malas...tapi,sejak januari aku dah cuti....asyik kuar masuk spital je since peknen...
so..bl masuk kije balik..bulan 4...huhuhuh..byk la kije2 tertangguh...
so,nak tak nak...sume tue aku kene siapkan dalam mase cuti nie jugak...

biasanya,cuti bulan 6 nie ialah cuti2 di pulau..tapi,nak wat camne,tahun nie,terkecuali la sebab anak aku pun kecik lagi...kene tunggu dia besar sket,baru senang nak jalan...semua aktiviti cuti2 mesia ditangguhkan buat sementara waktu....
kampung????tak balik jugak sebab alasan yg sama...anak aku kecik lagi...
kalu balik,bila dia letih,dia ngamuk,aku la jugak yg makin letih...
so,it's better kalu aku dok sini je,siapkan kije2 yg tertangguh tue....

kurang2..bl cuti sekolah,aku leh la spend time lebih sket ngan anak bujang tue...
kalu arie sekolah,balik pon dah kol 4....takde la byk mane sgt mase aku ngan dia...

kat sekolah,one of my close fren dapat tukar...
dari satu side,syukur...dah 3 tahun dia dok jauh ngan husband...anak pun dan nak masuk 2 tahun...gembiranya dia tak terkata...tgk berseri2 je muka dia 2-3 ari nie...
tapi dari side lain..sedih pun ada gak sebenarnyer....tapi,takper...org cakap,jauh di mata,dekat di hati kan....

Rate

1

Follow Us
31 mei...

org lain dah start pegi jln2... meronda2...
tp aku.... sedis nya...
ppd nak data smm... data smm form6 shj...
data eMls.... khmis ni taklimat daftar ptk utk staf pulak...
nak daftar utk staf pun...aku jg yg kena..:@

thn lepas... abis seluruh smnjung aku round... sessi ukur lebuh raya kat smnjung...
thn ni....   aku tukang tunggu rumah jer...

esok 4/6 aku kena g itw SPP..wes takutnya..preparation gitu2 aje nih...sib baik jg time cuti skolah..kalo ari skolah mau aku kelam kabut...tgh nebes lg nih..uhuk..

[ Last edited by  fidadida at 3-6-2009 12:57 ]

3 jun 2009

adik aku ajak gi tmpt dia. australia.. siap beli tiket dah.. n tadi baru tahu sebagai guru kena wak permohonan keluar negara dulu dalam masa 4 minggu.. aku lak nak wak permohonan dlm masa 2 ari..

tak kira la dia lulus ke tak. aku nak gi je..

Originally posted by tuahayam at 3-6-2009 14:12
3 jun 2009

adik aku ajak gi tmpt dia. australia.. siap beli tiket dah.. n tadi baru tahu sebagai guru kena wak permohonan keluar negara dulu dalam masa 4 minggu.. aku lak nak wak permohonan dl ...

tak bole ke gi as pelancong gitu...bukan urusan resmi pong!!!macam kita nak gi indonesia tu...kena buat application 4 weeks before ke???

Originally posted by lampualam at 4-6-2009 07:51

tak bole ke gi as pelancong gitu...bukan urusan resmi pong!!!macam kita nak gi indonesia tu...kena buat application 4 weeks before ke???

ikut peraturan sebagai kakitangan kerajaan mmg takleh gi gitu je ke luar negara..

tp tadi aku antar ke JPN sendiri by hand.. dia kata patut 2 minggu sblm gi wak surat.. tp ni 2 ari.. tp dia kata takpelah..

aku rasa dia nak just record je.. kalu kita gi gamble camtu je tp tak terjadi apa2 kat sana takde masalah.. ni takut ada kemalangan ke apa ke.. tu jadi susah tu.. sbb tu kena wak permohonan..

tp biasa mmg lulus je.. kerani aku gi lawatan ke bandung pun wak surat..

Reply #291 tuahayam's post

bila kan ke Ausstrlia tu...?

bestnya...

Originally posted by gorgonz at 4-6-2009 11:21
bila kan ke Ausstrlia tu...?

bestnya...

insyallah malam esok aku akan berangkat ke sana.. duduk sana selama seminggu... ari sabtu baru balik semula ke KT pasal ahad dah sekolah..

kelmarin dah bagitau penyelaras thn 6.. mintak dia cari org lain utk ganti kelas tambahan sekolah aku yang akan bermula minggu dpn .. aku kena ngajar ari ahad, isnin n khamis.. 3 ari tu..

doakan aku selamat pergi n balik ye.. berdebar jugak nak sampai kat sana sebab aku skrg ni duk batuk n selsema je. takut kan tak pasal2 kena kuarantin H1N1 kan tgh heboh diperkatakan..

Originally posted by tuahayam at 4-6-2009 11:33

insyallah malam esok aku akan berangkat ke sana.. duduk sana selama seminggu... ari sabtu baru balik semula ke KT pasal ahad dah sekolah..

kelmarin dah bagitau penyelaras thn 6.. mintak di ...

take cara ek...
selamat jalan dan selamat kembali...

Reply #291 tuahayam's post

kalo buat umrah?? kena buat  surat jugek ke??

Originally posted by zehra2 at 4-6-2009 23:55
kalo buat umrah?? kena buat  surat jugek ke??

ye la kot!!!kekdahnya nak ke over c...

6 jun 2009

aku selamat tiba di perth australia.. dari pemerhatian aku dari airport ke umah sewa adik aku ni.. nampak bandar perth bukan bandar yang happening.. tp ada juga bangunan yg besar.. kira leh tenangkan diri di sini.. aku akan berada seminggu di sini..

pagi tadi suhu mencecah 8C sahaja.. sejuk gile.. cuma beruntung bandar perth ni takde 4 musim cam bandar lain kat australia.. cam bandar lain maybe nak masuk musim sejuk dah..

waktu di sini dan malaysia adalah sama.. so takyah ubah apa-apa di jam aku.. ok la. mengantuk gile lagi rasa...

ingat nak suruh adik aku bawa pergi ke gold coast.. tp dia kata jauh sgt.. dlm 5 jam naik flight.. pergh.. lebih kurag dari kl ke perth je jarak.. takpela. lepak je sini.. haha..

masuk je sini terus selsema aku.. nak bernafas pun tak sedap.. maybe sbb sejuk sgt kot.. ni dlm umah pun kena pakai baju sejuk dan berstokin.. kalu tak mau menggeletar. tp aku tgk mat salleh sini selamba je pakai suar pendek..

nantila.. catatan perjalanan aku lagi kalu ada masa.. ni pun main dari laptob adik aku..

doakan aku selamat pulang semula ke malaysia

Reply #297 tuahayam's post

tunjuk laaa gambor sekeping dua...

Reply #297 tuahayam's post

hahaha..sampai juga sahabat aku ni ke Ostolia dengan selamatnya...anyway kena buat laporan juga sebab kang ada yang claim hang pergi ke sana guna duit PIBG apa pun jaga  kesihatan sebab  kang tak pepasal sangkut pula kat pintu masuk negara...

aku pun baru je balik dari percutian keluarga. Esok dah bermula kembali tugas walaupun masih ada cuti seminggu sekolah (tu pun orang dok melompat-lompat lagi kata cikgu cuti banyak la, rehat panjang la, cuti guna duit PIBG la...) utk kelas tambahan tahun 6.

sebenarnya banyak nak dicatat..tapi mostly back dated la..nanti la esok lusa kalau free catat kembali di sini....

apa pun kepada yang masih becuti, selamat bercuti dan gunakanlah masa cuti ini dengan luangkan masa utk keluarga dan bagi yang sudah mula bertugas, selamat bertugas.

syok gak baca citer u all...tuah...jangan lupa tepek gambo...baru best!!!