CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: acura

PTPTN...oh PTPTN!!!!

bogart dah setel dah kes blacklist..
antar surat ke PM pun tarak guna jugaa....bogart p jumpe tokki...PPIM persatuan pengguna Islam malaysia...dioragn yang tolong negotiate ngan big boss ptptn....tapi bogart kena bayar 50% of the pinjaman n balance kena setel dlam 2 tahun......nama kata nak bayar sikit2 memang ptptn tak layan kalau nak lepaskan dari blacklist

status ptptn aku LOD. apakah maksudnya? adakah dah kena blacklisted?

Post Last Edit by atake at 20-7-2010 14:26

Saya pun bengang...Saya siap dah buat entry PTPTN oh PTPTN | Mana Janji Manismu?. Saya plan nak forwardkan entry saya ini kepada Biro Pengaduan Awam Sekali Lagi, Mazidul Akmal Sidek dan juga mungkin berita. Jadi,jika ada komen,sila2la komen.Setakat ni dah ada 20+ komen.Lagi byk komen, lagi berkesan rasanya sebelum saya adukan sekali lagi.

aku dah kena blacklisted pun..hmm...kena cari duit bayar penuhla ni..

aku nyer surat pelepasan hutang entah bile nak smpai...

da dkt 2 bulan tunggu neh... bile check ngn PTPTN, kate name da masuk sistem utk kluarkan surat. tgu 21 hr bekerja utk surat smpai umah...

tgk emel yg operator hantar kpd person in charge cm xde reply-reply lagik...
nk suh baya bkn men lagik... skang aku nk mintak lepas utang, sikit punye lmbt...

nak kongsi sket kesah si peminjam PTPTN yg g ke mahkamah.. kesah ni dh lama.. tp just for sharing..  kelakau aku membacenye... hehehe

credit to : http://www.silverian.org/forum2/index.php?topic=3806.0

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Masa teman pegi tu ada lebih korang 80 puluh nama yang kena sebut kes kat mahkamah kuale tu, tapi yang datang dalam 10 - 12 oghang jer.

masuk je mahkamah majesterit tu, lawyer PTPTN yg ampeh tu akan buat2 sebok berbincang le kononnyer dgn jurubahasa mahkamah. patu mengkeme jgn le sebok2 nak pegi menyambang juge dengan deme melainkan mengkeme ada pasang lawyer juge ler. Lepaih jer masjeterit masuk kome tunggu le nama mengkeme dipanggei. patu jurubahasa mahkamah akan cakapkan untuk pehak mengkeme semua benda yang ptptm tuntut.Jawap jer 'mengaku semua tuntutan tu'.

* kalo mengkeme tak mengaku jawapnyer mengkeme kena cari lawyer lawan dgn PTPTN tu patu di tarikh yang lain tapi mahkamah yang sama.

dah mengaku tu, masjeterit akan bagi penghakiman persetujuan yang berbunyi ' sila bincang dgn PTPTN'. Patu mengkeme keluar le. Aper di cokin tunggu lagi. Tak der nyer kena tangkap di polis.patu tunggu ler lawyer tu kat luor mahkamah tu. jgn le gatei merenyam nak duduk dalam court tu lagi. bila lawyer keluar tanya ler lawyer tu aper nak buat lepas sebut kes tu. Biasanyer :-

1) lawyer akan suruh tepun PTPTN balik untuk maklumkan udoh dapat penghakiman persetujuan patu bincang jadual pembayaran baru.
2) lawyer cuma handel sebutan kes di mahkamah untuk pehak PTPTN ajer. kalo mengkeme tanya lelebih pun dia akan jawap 'tepun PTPTN'. memang akan menyakitkan hati dengan pembuluh darah mengkeme semue.

INI ADALAH KOS LAWYER YANG TERLIBAT JIKA KES MENGKEME DIBAWA KE MAHKAMAH ROPE TEMAN NIE :-

1) Setiap surat dr lawyer bernilai RM 500. macam teman dapat 3 kali surat yang cap kepala surat lawyer jd jomlahnyer RM 1500. Ini akan di masukkan di dalam jumlah pinjaman PTPTN mengekeme.

contoh : kalau baki pinjaman mengkeme RM 19,000 sehingga 1 dec 2008, jadi baki 1 jan 2009 akan jadi rm20,500 ler.

haa.. memang cilakak kan???!! tapi itu le hakikatnyer... so nasehat teman jgn le di abaikan surat lawyer tu. kalau 5 kali dapat udoh jadi 2,500. banyak tu yop...

INI PULAK ADALAH TUNTUTAN PTPTN YANG AKAN DISEBUT SEMASA PENGKAHIMAN :-

1) mengkema akan diminta menjelaskan semua jumlah pinjaman (termasuk interest) termasuk kos guaman sehingga tarikh sebutan kes. (Bayar Lump sum)

ATAU

2) bayar jumlah tunggakan (termasuk interest ) sehingga tarikh sebutan kes dan bayar ansuran semasa

contoh : mengkema pinjam rm 19,000. tak penah bayar sampai dec 2008 ada tunggakan rm 8,000 dengan jumlah ansuran yang patut mengkeme bayor bulan2 rm 196.40. jadi maknanyer PTPTN akan mintak kome bayor tunggakan RM 8,000 + interest + insuran bulanan.

DENGAN

1) KADAR INTEREST 8% ATAS BAKI BULANAN. (bukan tahunan yer)

nota : kadar interest 1999 - 2002 = 4%
         kadar interest 2003 - 2008 = 3%
         kadar interest jan 2009 = 1 %
         (hanya untuk mereke yang membayar secara konsisten mengikut ansuran bulanan di dalam kontrak perjanjian dari tempoh bayaran balik  
          yang pertama sehingga dec 2008.)

------- kalau ada masa tengok le balik kontrak perjanjian mengkeme patu kadar interest tu mengikut tahun yang teman kabo kat atas---------

jadi kalau masa penghakiman tu mengkeme 'MENGAKUI SEMUA TUNTUTAN' mengkeme kena la tepun PTPTN patu bagitau la tak mampu nak wat benda yang dalam tuntutan (1) dan (2). Yang interest tu dah tak buleh buat aper dah, sebab kes mengkeme dah naik mahkamah.

INI PULOK ADALAH MAKLUMAN & CADANGAN PIHAK PTPTN KALAU KITA BGTAU DEMA KITA TAK MAMPU NAK BAYAR IKUT TUNTUTAN YANG TELAH DIPERSETUJUI OLEH MAHKAMAH :-

1) PTPTN tidak akan mengeluarkan sebarang surat untuk makluman aper-aper yang dipersetujui oleh mahkamah ( tak der balck n white ) sebab alasan dier kita dah tau.

2) buleh bayar berapa ringgit pun nak bayar tiap2 bulan  TAPI :-

a) Kalau tak bayar bulan2 selepas dapat perintah mahkamah, PTPTN buleh mintak perintah baru dari mahkamah seperti mintak
        menjelaskan jumlah pinjaman dalam tempoh 14 hari / waran tangkap / instihar muflis / tahan passport

b) Dalam kes teman ansuran bulanan pinjaman sebelum naik court dgn interest 3% RM 196.40 tapi sebab dh naik court interest jadi 8%,
        kalau teman mainten bayor RM 196.40 tu, RM 100 interest jer, RM 46 kos pentadbiran yang lebih tu baru bayar pokok dier. so lambat la
        nak abih dgn x tau biler nak abihnyer..   teman ada baki 23,000 dgn PTPTN. jadi orang PTPTN tu cakap kalo ada rezeki lebih bayor le
        lebih dr jumlah ansuran yang dulu ( teman cakap dalam ati : mengkorok aboh kamu ler... kalau aku nie tido atas duit lebih dari ansuran
        aku buleh bayor... masalahnyer aku tido atas tilam jer )

c) Patu kalau menten bayor pun tapi baki pinjaman sampai rm 30,000.00 peminjam akan dikenakan tindakan mahkamah yang lagi series.
        ( contoh : baki teman sekarang 23.000, pulun bayor rm 300 bulan2, tapi interest naik dan naik maka kalau baki pinjaman tu naik sampai
          rm 30,000.00 teman sure akan kena lagi satu tindakan mahkamah.)

SOALAN-SOALAN YANG TEMAN RASA SOALAN GLEMER TEMAN TNYA KAT ORG PTPTN TU :-

S: ada kawan2 saya bayar rm 50 je bulan2 tak kena panggil court pun ?

J: memang buleh bayor berape pun encik nak bayor tapi dalam kontrak encik kena bayor sume amaun tu dalam tempoh 10 tahun. kalau dah sampai 10 tahun baki encik masih ada, PTPTN akan kenakan jugak tindakan mahkamah selepas tamat tempoh 10 tahun tu dengan interest atas baki 8 %.

S:Kalau mcm tu x guna la bayor sikit-sikit rope itu?

J:Kami terima berape je peminjam nak bayor. Tapi cukup time kami akan amek tindakan jugak.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

begitu le adernyer chegite sedih teman.... moga-moga membantu kengkawan semua.

Follow Us
aku ada kawan yg dah 3 thn tak bayar ptptn...tp nama die tak termasuk dalam senarai yg kene blacklist pun. pelik tak?

Reply 127# annehuda
kawan ko tu ade passport antarabangsa tak? bior la dia tak bayar brape tahun pun, nanti dia kena blacklist tak leh pi keluar negara, mase tu baru tau.... aku ade 2 orang kenalan yang ada passport antarabangsa, tapi diorang tak bole langsung keluar mesia....

blacklist ni untuk orang yang tak pernah langsung bayar sesen pun. cam aku pun bukan la konsisten bayar loan ptptn, tapi pernah la bayar...so far takde dikenakan ape2 tindakan, even saman dari mahkamah pun.

tapi PTPTN ni memang agak lembab jugak la prosesnya. aku ada mintak surat pengesahan baki, sebab aku bercadang nak withdraw kwsp, nak bayar ptptn. aku deal tru forum dia jek. orang tu reply, kata, proses 7 hari bekerja. mase tu aku apply on 30 ogos, sampai laaa 22 sept pun takde dapat2... bile aku "kejar" sikit, dia reply "Semakan sedang dibuat dengan pegawai berkenaan. jawapan segera akan dimaklum." lepas tu 24 sept tu baru laa diorang pos.

Reply 128# PrintChez

erm...aku plak, baya tak gtau derang... maksud nyer xmintak surat pengesahan baki dlu dr derang... tgk amount acc aku kt web die, aku baya trus... bleh plak marah aku nape baya tanpa dpt pengesahan dr derang...

pastu skang patut kene dpt surat pelepasan utang....berbulan da tunggu...tadek apdet pom... tiap kali kol derang, kene cite a-z blk...

klu cm kes ko, sementara nk tgu surat tuh, kompem caj pentadbiran die still jln kn... sbb lom bleh abes baya lg kn...

Reply 129# reewanie
a'a... aku anggap je tu interest.... caj perkhidmatan kunun... bole jalan dah!

aku xlaratnak selak page lepas
tp ada x sesapa tau psl skim ujrah 1% yg ptptn offer
masa undang2 psl interest 1% dipinda, derang kata hanya utk peminjam slps undang2 tu dipinda
tp aku tgk soratkabar last week ada pulak offer utk peminjam2 sblm undang2 tu dipinda
disbbkan aku peminjam start thn 2002, derang cuba bole updet application aku bulan 12 jer.
ada sesapa tau?

yahoo..nama dh black list..sila la black list wahai ptptipoo..
aku bayar pelan2 ja..

sampai last pembayar baru la buat surat pengesahan baki..wakaka

Salam 1Malaysia utk smua yg join forum ni

Vee pun baru join cni & ape yg menariknye bile baca pasal PTPTN ni coz vee salah sowang p'minjam yg dh kne blacklist..Agak2 ade pluang ke nama vee nk d kluarkn dr "list hitam" tu..PTPTN suruh wat surat rayuan tp cane eh nk buat ayat2 yg power bg diaorang lembut hati supaya bole kuarkan nama kite tu dr "List hitam"..Mekaseh

time haku blajar dulu takde pun ptptn nih....

eiiiiiiii gerammmmmmmmmmm :@
bikin panas di pagi jumaat y mulia ini
mcm buntal la ptptn niiii!!!!
dh bayar pon nak kena cas lagi ke..cam harem!!!!!

korang tau x mana nak bayar xpayah charge???

kt bawah ni option nak bayar ptptn:

1) cek/bank draf/kiriman wang: cek@bank draf xsure tp kiriman wang for sure kena bayar bape sen tah!

2) BAYARAN SECARA ON-LINE MELALUI WEBSITE
e-FES : cas rm0.50
online banking: RM??
online POS: RM??
Debit Payment (DPE): RM1

3) BAYARAN MELALUI KAUNTER
one stop centre, bank islam,bank bsn : RM???
PEJABAT POS: RM2 (budus!!!)

sape tahu bape kos kat bertanda RM?? tu?
n yang FREE kat mana eh??

lil ngat kn cas perkhidmatan xkne if kte byr at least min...
rupanya selagi dok hutang slagi tu la ada cas....

skrg cas perkhidmatan lil ade rm263.89
bln2 lil byr rm100 je
huwaaaa....bulan ni kne byr lebih la

kte dpt ujrah 1% IF xde tunggakan kn???

Reply 135# masyit

yg aku leh jawab, bsn charge RM 1.00 sahaje....
aku rasa oklah murah dari pejabat pos RM 2.00....

Post Last Edit by masyit at 23-11-2010 10:49
Reply  masyit

...
anieszack Post at 23-11-2010 09:24

hmm...tu r...ptptn ni pon..bg la komisen sket kt agen2@kaunter kutip wet. interest dh amik bekepuk xkan la nk bg komisen pon xleh..
nk tny pandangan korang..
kalau bayo contoh 3bulan advance..kita untung atau rugi?
cth bayar ntuk 3 bulan seksiap bulan january..pastu bulan april bru bayo plak..korg rasa cm ne?? ok x?

sy nk buat cm ni sbb pk charge tu..kalau bayo untuk advance skali charge xde la bnyk sgt.huhu

Reply 138# masyit

pada aku untungnya ko dah skip komisyen yg kt bank tu....

tang kira interest pulak, entahlah susah nak jawab...
  aku pernah byr lebey dan pernah tak bayau 3-4 bln...
  sama jek debit interst dia tiap bulan....

alhamdulillah... maybe bulan 1 next year abes kot...
aku dedeh bayar tetiap bulan rm500... sengasara ni
tertunggu gak bila nak abes