CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 13020|Reply: 26

berminat bekerja sendiri sebagai pembida???

pernah dgr apa itu pembida? omputeh kata bidder. bidder ni kejenya pergi mana2 tempat yg buat lelong (dlm kes ini lelong hartanah) dan dia bid le hartanah yg bermula dgn reserve price...kdg2 menang kdg2 kalah. kalo menang dpt la harta yg dia bida tu..kalo kalah dia balik la..tnggu apa lagi...aparaaa...hehe..

tp aku bukan nak citer ttg pembida ni...yg aku nk citer ni ttg pembida yg membida utk org lain...atau sebagai wakil kpd org yg berminat utk membida tanah. nk bida tanah ni tuan2...bukan boleh bida gitu shj...ada adab sopan santunnya atau dlm bhs moden ...rules n regulation. justeru, xsemua yg berminat nak beli tanah lelong akn dtg sendiri utk bida...tp d lantiknya wakil untuk membida bg pihaknya .

dr sini lah bermula wang masuk ke kantong wakil org yg berminat membida ini. mereka akn dpt duit brdasarkan service yg mereka beri..eg RM250 utk satu job bida. samada berjaya atau tak dlm bidaan dia tetap akn dpt fees dia. alaaaa...mcm keje loyar,doktor la...korg terlepas atau tak dr hukuman gantong...loyar tetap dpt duit. selepas pembedahan korg koma atau hidup semula...doktor tetap dpt duit. paham? bagus..hehe...

itu baru satu bida..bgaimana kalo satu hari dia ada 3-4 job bida? xke sng2 dah rm1000!! itu baru sehari tuan/puan...dan dlm masa 2-3 jam je tu!!! KJ pon jeles...hehe selingan je tu. dan itu baru 1 tempat tuan2...mcm mana kalo 2 lokasi dlm satu hari? atau 14 lokasi satu hari..dlm masa yg sama??? anda darab campur tolak bahagi lah sendiri. tp mcm mana pulak dlm 1 hari berada d 14 lokasi???  dalam masa yg sama lak tu???thinking out of box saudara...thinking out of box..hehe...

jika anda bukan jumper...maka anda sendiri carilah org bekerja bawah anda utk d jadikan sbg wakil kpd org berminat membida. anda boleh bukak enterprise..boleh bukak syarikat...bukak la apa sahaja...so yg pd mulanya anda jd wakil kpd org nak membida...skrg anda cuma manage wakil2 bawah anda....anda hntr lah 'ejen'2 anda ke mana2 shj tempat yg ada buat lelongan awam ini.

saya dh berkecimpung dlm hal2 lelongan awam ni bertahun2...dan biasanya org cina lah yg selalu jd wakil ni. org melayu mcm biasa x ramai. org india jauh sekali. dgn kata lain...market utk jd wakil pembida ni amatlah besar esp d kalangan non-chinese. so rebutlah ...anda tidak perlu ada kelayakan apa2...xperlu lesen...cuma perlu dapat surat lantikan dr org yg nak engage anda sahaja. itupon x perlu surat bertaip...cukup sekadar tulisan tgn shj.

justeru kpd yg sdg bekerja makan gaji swasta atau kjaan rebutlah peluang ini. kpd pekerja kjaan...menjadi wakil pembida bukanlah kesalahan sebab ia tidak d anggap sebagai kerjaya. kpd yg x paham dan jelas boleh bertanya. jgn jd mcm peluang2 buat duit sebelum ini...bila market dah saturated baru lah kita nak join.....kita join sesuatu peluang itu bila peringkatnya masih suam2 kuku. apatah lagi jd wakil pembida ni hampir tiada kos pd anda( jika bergerak solo).lelaki,perempuan dan khunsa pon boleh menyertainya.

Rate

1

Reply #1 nanas_tanjong's post

bagaimana nak cari pembida yg memerlukan wakil?

ramai ke golongan bumiputra join auction property?

naif ni...........

berminat ni..part time pon ok..
tunjukajarku sifuu..

Reply #2 blue_blur's post

nk cari pembida yg perlukan wakil ( selepas ini kita namakan shj sebagai 'wakil pembida' ) itu kena ada ilmu marketing,network etc. tp itu bnda kecik. yg utama skrg kena ada ilmu mcm mana nak jd wakil pembida...itu kena belajar la. bole saja bljr informal...tnya2 org ..bole juga formal..attend kursus.

Reply #3 ronnishi4369's post

bijak ko ni...mmg otak bisnes...part time pon ok no hal...

sbnrnya sesiapa pon boleh jd wakil pembida. keje sendiri/makan gaji..yg menariknya bnda ni xperlu lesen atau pejabat. kalo kita dh establish diri kita sbg wakil pembida...words of mouth akn mnjalankan tugasnya.org yg akn contact kita. tp kita pon kena cari customer. x semestinya melayu. kita boleh jd wakil pembida utk cina juga.yg penting kita dpt service fees.

roughly keja wakil gini. trbahagi kpd sebelum,semasa dan selepas lelongan awam. lelongan awam ini yg berkait dgn mahkamah. sbb ini lebih teratur dan lebih profesional perlaksanaannya. sbb kita nak jadikan ini periuk nasi kita,jd kita x mo ada hanky panky dan masalah kpd kita kemudian hari. lelongan awam mahkamah mmg terbukti telus.

1-sebelum

a) go thru n/paper- kenalpasti iklan peristiharan lelongan awam. so we have to know how to kenalpasti iklan dan how to read the details in there. ini sikit teknikal

b) dah ada stok tanah2 nak lelong...kita cari prospek customer. biasanya org yg berduit, hartawan(yg suka kumpol tanah),broker tanah( dorg ni pintu kpd pembeli2 tanah),org2 kg( org2 kg cukup suka beli jual tanah) dan sesiapa shj yg nak beli tanah bawah market value. inilah cara cina kumpul hartanah...beli bawah market value .kita org melayu 'cerdik' skit...beli pd market value...theheh..

c)dipendekkan,kita jumpa 4-5 org customer.so kita dah prepare surat lantikan...kita suruh dorg sign je. dlm islam ini d namakan surat 'wakalah'  atau representative letter. see..walaupon kita bergerak solo...tp kita profesional..setiap apa kita buat shud be confined to that.

e) sebelum hari lelongan awam,kita sediakan fixed deposit. ini sikit teknikal,tp routine technical. bnda kecik.

semasa

f) so tiba lah hari lelongan. kita submit fixed deposit ini sebelum jam 10

g) jam 11am, kita d panggil masuk bilik lelong. kalau ada pembida2 lain...kita bersaing la. kalo x de ,kita je pembida..maka mudah2 le property tu dpt ke kita. dan sahla pembida yg kita wakil tu jd 'pembeli'.pelelong akn istiharkan.

selepas

h) kena ttgn memorandum of transfer. so kita isikanlah butiran2 dlm tu.skit teknikal.kena stamping dan segalanya.

i)maka abisla tugas kita sbg wakil

tambahan

j) ada sesetengah wakil nak kita terus proceed utk cari loan kpdnya utk biayai pembelian tanah yg dia mennag ini. ha...ini dah extended service...so ada extended fees la. sbb bila dh menang...customer kita atau skrg ini dikenali sebagai 'pembeli' kena bayar jumlah selebihnya dalam tempoh 120 hari. kdg2 mereka ini x cari lagipon bank atau financial co yg akn finance pembelian mereka. kita extend le service pd mereka. extra service equivalent to extra money guys....

itulah secara kasar. byk lagi. aku dpt ilmu ni setelah sedekad berkecimpung dlm benda2 gini. aku ada formal dan informal knowledge about this.

bro..
bunyi mcm sng kan..
hhe..tp kalau cube memula mesti ponen kepala..

Follow Us

Reply #5 nanas_tanjong's post

bro location kat ner? leh tak kalau belajar secara hands on dari you? lebih mudah kot? at least lebih detail lah..maybe you leh menrekrut newbie dalam bidang ni lebih2 dari org melayu sindri? bro sendiri ada bukak syarikat ke?

Reply #7 kambeng_masam's post

boleh rekrut no hal. ada yg mintak aku buat kursus. aku on aje. PM je aku. aku x arrange nak buat kursus,korg kena arrange...cari org dsbnya. aku freelance...and im happy with that. tp misi aku ialah korg buat bnda ni secara sistematik i.e paling kokak bukak enterprise. dan sebab apa aku freelancer?? ada sebab2 tertentu yg aku akn citer face to face...xde yg sensasi pon..hehe...

kalo moderator ambil berat ttg hal ni...forumer kat sini shud sense some signal here.

Reply #8 nanas_tanjong's post

yeah...ni one of peluang nak wat duit samada secara part time or full time especially for those fresh graduates

Originally posted by kambeng_masam at 23-2-2009 01:05 AM
yeah...ni one of peluang nak wat duit samada secara part time or full time especially for those fresh graduates

ekceli x yah tunggu jd graduate samada fresh atau season..hehe..

tengah belajar pon boleh jd bidder..kalo umur dah cukup 18thn..
sesiapa yg masih belajar tapi minat gila ttg property....u shud try this.
and generally to those yg nak belajar selok belok tanah dr A..u shud try this...
become a bidder rep is just like an intensive course about property be it..landed prop or vacant land...

keje mcm estate agent jer...selain dr bole jd wakil bole gak jd agent hartanah...keje freelance,commisyen pun ok. kiranyer kejenyer buat bizness sendiri gak. klu rajin byk la dpt habuan. dpt listing, customer suh cari rumah la, nk lelong la...nk jual umah la, nk sewa umah la...mcm2 la pendek citer berkaitan hartanah...

wahh menariknya....tapi aku rasa..part yg susah tu..nak cari costumer la kan ??

Originally posted by interferens at 25-2-2009 05:26 PM
wahh menariknya....tapi aku rasa..part yg susah tu..nak cari costumer la kan ??

lebih kurang kejernyer buat sales ar...huhuhu...

menarik... i berminat untuk mendalami nye.. sbb i dlm bidang IT Sales..

Originally posted by dellashrill at 25-2-2009 08:05 PM
menarik... i berminat untuk mendalami nye.. sbb i dlm bidang IT Sales..

ermm u bt sales mostly dgn gomen ker? my friends bt sales dgn gomen. ok la gaji dier...

yup.. most my client is government..

Bagaimana pula dgn waktu membida??? Terikat dgn kerja lagik

kepada tuan/puan yang bertanya.. ini secara umum kandungan kursus intensif separuh hari.
------------------
Kursus Intensif Proksi Pembida

1- Pengenalan Kepada Lelongan Awam
2- Apa Itu Pembida dan Proksi Pembida: Persamaan dan Perbezaan
3- Rahsia Buat Duit Sebagai Proksi Pembida
4- Syarat-Syarat Proksi Pembida
5- Tanggungjawab Proksi Pembida: Sebelum,Semasa &Selepas Lelongan Awam
6- Tugasan & 慚ock Auction抂/i]
7- SELESAI

info alert!

kursus 'pembida lelongan awam' akn dadakan spt d bawah:-

venue: sg petani
tarikh: 6.6.09
masa: 10am-12pm

kpd yg berdekatan dgn venue dialu2kan turun.sila PM utk confirmation on/before 4.6.09

Balas #19 nanas_tanjong\ catat

kene yuran ke.

12Next
Return to list New