CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 11927|Reply: 65

Hangat Tebakaq

Post Last Edit by belanga at 12-5-2010 07:55

Salam sejahtera adik-adik dan kawan-kawan sekelian

Kak...diam ajer.....mulut org mmg payah nak tutup...lagi dilayan lagi bisa mulut org tu...

kalau dah mmg jenis mulut becok dan selalu jaga tepi kain org...rasanya sampai ke mati akan buat perangai mcm tu...lantak depa la kak...

ckp jer.. kami ni mangsa perang vietnam.. pastu kami nie under pelindungan negara.. kalo i tell u more.. they gotta kill u.. hahahaha

hehehehehe.. sure aku dgn laki hg blh geng nie.. hahahahahaha...

ala.. before hg cerita pasai laki hg, aku dh dpt agak... sure laki hg sesuatu... biasa la org2 kita nie, x leh tgk org len sket dari org len.. nie hg baru hot time depa2 tu duk taya hg mcm2.. kalo hg dgr apa nnt depa cerita kt blkg hg laks.. lagik haru..

Post Last Edit by alahai at 28-7-2009 10:15

lol:

rilekk mak belll....camtu la kalau kawin ngan mat saleh ni...

dulu ingat dak achik nadiamurad pun pernah kena....

ni kisah kawan aku...

dia pak mat saleh of course la muka sebijik orang putih macam BOO hang tu...
tapi dah mak pak dia berpisah, dan dibela pulak oleh mami dan mamak penang, tersangat la kontrasssnya muka dia ngan keluarga angkat ni...satu ari dia ikut aku balik kg...alahhaaaiiii jiran aku pakat rumun dok interview dia....macammana yang hang kena tu la...adoiiiii...

biasa la masyarakt kita kalau  lain dari yang lain..yang tu la nak tau sesangat...tambah2 hat agak kampung dan agak berumur ni...(mungkin hang kena inreview ngan golongan makcik2 ni...).
tara aku masa mula2 balik dulu...anak2 aku tak reti cakap melayu dah tu pulak everytime N everywhere depa dok speaking jaaa pun ..orang dok kata kat aku..."awat tak pernah cakap melayu ka ngan depa??.tu pu rimass yang amat...sooo aku paham persaan hang.

ala,akak karate je mulut org yang ngader2 tu..

Follow Us
ha!!! x pun bila depa tanya kn.. buat2 x paham bahsa melayu.. buat2 bodo ja..

tapi kalau dah dok nyibuk bab gaji laki kita tu...kira boleh karate macam depa kat la?

ayat2 cenggitu mmg takleh lari kak dari mulut depa tu semua esp yg tua2..maybe intention depa tanya tu for them bukan bzbody..just tanya2 jer..takat gaji semua tu mmg la saya setuju tak patut even among my best friend pon saya tak cerita and they know soalan tu sensitif..tapi kak..kita kena terima la dah mentaliti depa mcm tue..layan kan aja la soalan2 bodoh camtue.. the best way bagi saya bgi tau la direct kak in a nice way..mintak2 depa paham la..kalau cam tu gak harus la disilet2 mulot depa tu

sokong2. mmg tertekan kan bila ditanya mcm tu. my partner ni mat saleh. so bila berjalan dgn dia, ramailah tanya mcm mne kenal? dia dr mana? dia keje apa dekat sini? aiyoh!!! please lah. tak sesuai langsung nak tanya benda2 mcm tu. klu soklan dr mne n keje mne tu mmg takpe lah lagi. blh diterima lagi. tapi bila ditanya mcm mne kenal tu yg trasa nak penampar je. mcm lah aku tak boleh knal mat saleh.

cheq rasa la...
apa kata kak belanga tanyo soklan yang sama kat depa balik....
kalau 10 soklan depa tanya, kak belanga tanya balik 20 soklan...

dakpun jawab loqlaq sikit...biaq depa malu
contoh:

soklan :- Tu husband you ka?
jawab :- Ya la, I bukannya lesbian.  ( jawab kuat sikit bagi orang len dengaq. kalu yang tanya tu tak kawen lagi, sah2 dia malu. )

soklan :- Kerja apa
jawab :- Boleh la tahan. Mampu la kalau nak menikah sorang lagi.

soklan :- macam mana kenal
jawab :- sampai esok pagi pun cerita tak abih...

soklan :- awat tak ikut husband dok US
jawab :- laki kak orang mana? Johor? awat tak ikut laki dok johor?

soklan :- " Ni anak ka? Tak serupa mak dia ..
jawab :-  semua anak kena ikut muka mak ka? Saya beranak la bukannya buat klon macam biri-biri tu...

tu la sian mak belanga nie.. actually cara bersopan utk jawab soklan2 sensitip nie.. madc pun heran.. ada ka stranger mai tanya weh gaji laki hg berapa.. dgn adik beradik, kwn2 pun we dont discuss bout gaji, keja segala nie..

curiosity nk tgk anak mat saleh tu might be la.. ho la.. bukan sll org kita leh kawen dgn mat saleh.. sll duk dgr artist2 ja duk kawen dgn mat saleh nie.. nak2 laks org2 tua.. nasib baik depa x sound "huh.. ramai lg org melayu, nk kawen dgn bangsa penjajah gk" kalo gitu lagik haru.. huhuhuhu

nk jawab style abg Hang tu terasa mcm kureng laks kn?? madc pun terasa nk pikir gk la ayat2 bagus utk jwb soklan2 gini

gaji aku berapa pun ex aku dulu tak penah tanya...

tapi heran la, kadang2 orang dok tanya pasal gaji...
kalau kawan2 yang lama tak jumpa pun tak penah tanya pasal gaji...
kalau tanya pun ' anak dah berapa orang'

abg Hang... gaji berapa ek???

>> terasa best laks tanya gaji org

abg Hang... gaji berapa ek???

>> terasa best laks tanya gaji org

boleh la kalau nak menikah lagi....

Salam bel,

Rasanya relevan jugak kot masuk thread ni pasai kisah oghang satu kampung  

Pasai anak tak serupa mak tu, saya pernah went through jugak dulu.  Husband mixed chinese and indian.  Muka cindian gitu.  Anak putih merah.  Banyak la oghang teguq putihnyaa, pak dia putih ka?  Pak dia mat saleh ka? Hmmm....  Bila orang tengok anak saya orang teruih kata ikut muka pak dia pasai anak tu putih.  Sedangkan anak tu hidung penyet cam mak dia jugak, banyak my features...  So gitu lah bel.

After so many years, sampai la ni macam tu jugak, tapi saya dah mangli dalam hati pikiaq, biaq pi la hangpa nak kata tak serupa aku pun, aku yang mengandung, aku yang beranak, itu Allah dan aku sendiri tau.  Orang nak kata putih ka, hensem ka, lawa ka kat anak-anak, alhamdulillah.

Bel and family tentu jadi tumpuan kat kampung tu pasai lain dari ogang lain kan.  Biaq pi la kat depa, mulut orang susah nak tutup tapi paham sangat la kadang-kadang naik angin satu badan jugak bila orang asyik nak "selak kain" tanya itu ini.  Orang Melayu ni sungguh beradap, ramah tamah , semangat kejiranan dan kekampungan tinggi tapi sesetengah tu da melangkah sempadan jadi busy body.

Kalau yang tanya innocently, betoi-betoi curious nak tahu, jawab sajalah Bel, walaupun letih nak melayan.  Tak layan nanti oghang pikir bukan-bukan pulak.    Manusia ni suka nak cari salah  dan buruk orang.  Kalau betul dia curious nak tau gaji , jawab sajalah " Alahh...cukuplah makan pakai anak-anak alhamdulillah"  .  Jawapan standed dan selamat. Lepaih tu tukaq topik la,
Betoi tu, tak selesa oghang tanya pasai gaji tapi bagi setengah orang depa dah biasa macam tu.  Tambah tengok orang rupa lain sikit, lifestyle lain sikit, dalam dunia Malaysia yang sangat materialistik sekarang ni, itulah soalan pertama yang orang tertanya-tanya.

Kalau soalan yang bel tak clear apa maksudnya macam " Pak dia bagi duit ka?", bel tanyalah dia sampai bel clear apa maksud dia tanya.  " Bagi duit? Duit apa? "Kalau silap jawab pasai tak faham maksud soalan , nanti lain pulak jadi ceritanya.  Kena pulak orang yang tanya tu pikiran tak panjang sangat, dia ambik literally saja, susah jugak tu.  Kalau brush off teruih soalan tu, mamat/minah tu ingat kita nak cover apa-apa pulak.

Kesimpulannya bel, sediakan jawapan yang berlainan brgantung orang yang tanya tu akai panjang ka pendek. heh..heh..  Kalau yang tanya obviously pasai busy body kena jawab kaw kaw sikit sampai ternganga.   Contohnya orang teqoq " uuuiii cantiknya begg...berapa harga aa?"  Jawablah " Tak mahai...dalam 4 ribu setengah saja"  heh..heh..

Ha ha... KakFie. Brilliant idea! Toksah dok gaduh sgt la pasal ni mak bel. Tp kan aku dok imajin jugak la mcm mana "bibik" nya mak bel. ahakkkzzz!!! Gurau je belanga. Jgn ambik hati no!

Mak mertua me keturunan campuq pakistan n arab. Adik beradik pompuan sumer putih melepak. Tp dia ni sorg yg mcm bulan gerhana. Dia citer, anak 3 jek sebab x suka tiap2 kali bawak anak jenjln, org dok tanya anak sapa tu? Anak2 plak, kecik2 putih melepak mcm mat dan minah saleh, kecuali anak no 2 tu berkilat. Jadi hat tu, org tak tanya.
So, mil ni kata, aku malaih nak beranak lagi dah! Malu org dok tanya.

Dan  me ni plak ada jawa jawa skit. Neway x la mcm "bibik" ha ha..
Hidung aku x la kemek cuma separuh dari hidung keluarga laki aku tuh. Aku menang pat kulit la sebab laki aku n kakak dia yg ala2 mat n minah saleh tu dah berkilat la ni. hu..hu..

Dua anak me masa kecik2 sebijik org belah2 pakistan sana. Cuma kulit tu ikut kulit aku lah. Selalu geng2 mamak ni dok tegur.. pak dia org apa? La ni depa dah besaq2 skit, baru nampak melayu+jawanya. Tp setakat tu jek lah soalan2 depa. idak la sampai tanya gaji. Itu memang sudah lebihhh! Aku rasa hang ikut idea KFie.

Oh, mungkin kita boleh narrow down sikit. Orang yg nampak cam educated sikit pun bertanya tapi tak menyakit hati. Dia tanya cam ni," Your daghter?" I answered with a smile, " Yes" " She's pretty, is s ...
belanga Post at 28-7-2009 11:51

aku baru nak kata mungkin orang hat dok interview hang tu tahap pemikiran atau pndidikan depa ni rendah sikit...dah hang pun pikiaq gutu...kira betoi la kot...

setuju juga macam pendapat KAK FIE tu....jawab dalam menyindir....

29# KakFie

Terima kasih Kak Fie luangkan masa untuk hamba. Yg duk sibuk ni bukan orang kampong saya....tu yg peliknya. Tapi nak kata pelik pun nak leh gak. Depa tak tanya soalan2 gitu mungkin seb ...
belanga Post at 28-7-2009 20:01

Orang kat luaq neghara tak pernah nak tanya pasai background kita, apa kita buat.  Kalau dia nak teguq pun, dia akan tanya/teguq keadaan kita pada masa dia nampak kita.  Yang dia tak nampak dia tak tanya.  Pasai gaji lagilah orang tak ambik tau, pasai tak menjana minda pun.  

Bebaru ni sembang dengan husband, "seronok"nya dok oversea ni especially kota Metropolitan London yang ada berbagai bangsa, orang tak ambik tahu langsung pasai kita.  Kita nak buat apa pun tak payah dok pikiaq apa orang kata.  Buat saja.  Unlike kat Malaysia.  Kita kena jaga jugak cakap-cakap orang.  Kita break the convention sikit, orang dah mula cakap.  Lumrah manusia ni kot, curious and afraid of the unknown.  Bukan apa...cakap-cakap orang kalau lebih sangat boleh membinasakan kita jugak kalau kita terlampau tak ambil peduli.  Betul tak?

Konsep jaga tepi kain orang dalam budaya kita tu baguih sebenaqnya.  Saling ambik berat dan menjaga keharmonian sesama sendiri tapi seeloknya budaya tu gunakan untuk curb masalah sosial yang terok kat negeri/negara kita sekarang ni.  Kalau bab gaji orang, pasai laki bini tak payah la nak jaga tepi kain kan?  Tak paham konsep la tu..heh..heh.

Macam cakap tadila, orang Melayu penuh dengan adat.  Walaupun dia nampak kita tengah dok sidai kain contohnya, bila dia lalu dia tetap akan tanya "Dok buat apa tuuu?" heh..heh..To make a point yang dia nak berbaik dengan kita.  Gitu lah bel.

Alahai...kesian la Boo ek.  Dia jenih yang bijak, pasai tu dia kisah.  

Ada sorang kawan kat Malaysia kahwin dengan egypt, anak lelaki dia muka sebijik Arab.  Hensem, hidung mancung. Bila belek memanglah nampak muka my friend ni..dah mak dia kan.  Tapi feature Arab selalunya lebih dominant.  Bila orang teguq anak dia muka tak macam mak, mesti anak dia semangat jawab yang muka dia macam mak dia, semangat jawab yang dia anak umi dia.  So proud of his mother.
Ada sekali tu, ada stranger teguq my friend, ni anak ka?  muka tak serupa pun.  My friend dah fed up sangat dia jawab " Awat ingat aku tak lawa ka?"  hah..hah..Ambik ngkau.  Itu la, sabaq manusia ni ada hadnya kan bel?  Jangan meletup no...

i think bukan sebab busybody. they are interested to get to know you tapi lack interpersonal skill to start a conversation.  usually I layan saja setakat yang mampu.  tengok categori orang yang tanya tu.  kalau yang tanya tu orang yang ada ilmu sikit, i tailor my answer to his/her level.  Or I try not to give them opp tu raise any question.  Kalau nak check-in kat hotel,  before orang tu tanya "yang tu suami ke or blablabla" I offer the info siap-siap.."saya dan suami nak duduk sini 3 malam".  

kalau orang kat kedai kopi tanya suami kerja apa, i bagi tau kerja lukis peta.  tapi kalau yang tanya tu kerja engineer, I bagi tau, suami kerja GIS analyst.  kalau orang tanya gaji i just cakap, gaji cukup makan saja...which is true. i balik msiapun selalu pakai selekeh, keluar pekan pakai selipar jepun saja (my mom selalu geleng kepala tengok mak budak anak dua heret selipar keliling pekan!)

pasal anak2 tak ikut muka mak bukan di msia saja, di USpun ada terkena.  Silap haribulan budak-budal tersesat dalam kedai masa shopping, pak guard tu bukan nanti tanya I whether the kid is mine.  More often than not, dia tanya my kid, "is she your mom?" sebab anak hidung mancung mak dia hidung kemek, kulit gelap!