CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 10339|Reply: 11

Berapa Caj Kelas Al-Quran

Salam,

1) Saya nak tanya brp biasanya caj untuk kelas pengajian Al-Quran untuk orang dewasa dan untuk pelajar umur 15 tahun ke atas?

2) Kalau kelas dewasa, untuk asas bermula dari iqra' dan kelas untuk yang dah mahir brp caj biasanya orang ambik?

Mohon pendapat rakan-rakan krn saya nak buat kelas Al-Quran, tapi tak tahu nak kenakan bayaran. Kalau ikhlas hati nanti tak termampu pulak saya nak bayar sewa tempat.

Saya bercadang nak buat dua kelas sahaja dulu, lelaki dan perempuan dewasa, dalam sebulan dua jikalau ada permintaan baru nak tambah dan ajak rakan2 tolong ajar sama. Pelajar dewasa dah ada cuma saya belum tetapkan yuran, krn survey biasa orang buat kelas utk pelajar sekolah. Jadi tiada maklumat utk kelas dewasa. Biasa kelas dewasa orang buat di masjid-masjid. Masjid takperlah krn mrk ada dana yang membantu.

Kalau daerah Kuala Terengganu mcm mana?

kalau di KL ada pusat Al quran tak perlu bayar..percuma ajer...berdekatan di jalan heritage..bangunan depan kurnia insuran...kat situ ada pembelajaran dewasa sampai ke tua pun ada...biasanya ramai lalu lalang masuk bangunan situ termasuk hari minggu...kelas dari pagi sampai malam...ada banyak sesi...terpulang pada kita nak pilih time mana...kelas macam sekolah biasa tapi berhawa dingin dan selesa...

4# abgboroi

kalau di KL ada pusat Al quran tak perlu bayar..percuma ajer...berdekatan di jalan heritage..bangunan depan kurnia insuran...

tk dgn infor yg berguna

tapi kat mana Jalan Heritage tu
yg dekat nak masuk ke Ampang Highway ke? yg dari Kg Batu tu
dekat dg Jln Dang Wangi ke?

1# te_peng

tempat aku ngaji di masjid, pelajar (dewasa yg berumur antara 30-99 tahun) bayar
antara RM30-50 sebulan (mungkin ada yg bayar lebih).

Ustaz tu boleh guna fasiliti masjid tapi dia kena tanggung bayar aircond, kipas
dan lampoo (utk sebulan). Wallahua'lam, brapa dia bayor kat mesjid.

Ada juga hamba Allah yg bayar RM50 utk tempoh 3-6 bulan. Ustaz senyap je. 
Kasihan ustaz aku...

Pelajar kdg2 ramai, kadang2 nampak sikit maju......

maju ke depan.....kehkeh

~~

Terima kasih atas respon forumer.

1. Biasa di masjid, mereka yang dah kenal dgn ustaz pengajar, jadi bayaran cukup utk sewa letrik dan sbgnya. Kalau di masjid ajk suluh dulu biru ke hijau.

2. Kalau di surau, kebanyakkan warga sekitar yang pergi ke masjid, orang tua2, kebanyakkan tak mau nyer kelas berbayar. Saguhati itu mungkin kot.

3. Kebiasaan kelas yang free buat di rumah sewa di sponsor oleh dermawan atau orang ada duit. Mrk sponsor ustaz spt dibayar rm450 sebulan. Jadi secara tak langsung mrk spt majikan kita.

4. Kebanyakkan kelas maju atas faktor duit. Kalau free semua mau. Dan ada juga atas faktor guru dan masyarakat sekitar.

5. Kadang masalah juga bila ada guru yang buat free, masyarakat akan membandingkan dgn yang berbayar tanpa melihat situasi sebenar. Maksud saya, contoh pengajar dah bergaji ribu2 sebulan, jadi mrk takde masalah utk buat free, sdgkan yg berbayar pengajar tiada pendapatan tetap dan kelas dibuat utk menambahkan income sampingan tanpa mengambil keuntungan yang berlebihan sekadar berpada-pada.

6. Situasi di bandar besar spt KL berlainan dgn situasi di bandar kecil dan kampung-kampung.

Itulah adalah antara masalah yang sering saya jumpa. Bagaimana pula pendapat forumer sekalian?

Follow Us
kalau di terengganu mak aku buat untuk orang orang tua je....
die ajar mengaji kat balai raya.. try r buat kat balai raya...
cakap dengan lu ajk kampung... tapi besenye memang tiada halangan sebab kebeseannye dorang bagi gune free je..
dorang menggalakkan lagi r bende ni.. try balai raye.. betul.. peluang nak dapat gune balai raya tu tinggi... orang kampung memang suke..

saya belajar ngaji dari iqra sampai al-quran.. RM100 sebulan..kelas seminggu sekali..sejam sehari...saya buleh ngaji..tp saya saja nk belajar dr mulaaa semula.. saya duduk di kl..  agaknyer kat kl mmg mcm gitu kot bayarannyer kalau nk belajar ngaji..

4# abgboroi  

tapi kat mana Jalan Heritage tu
yg dekat nak masuk ke Ampang Highway ke? yg dari Kg Batu tu
dekat dg Jln Dang Wangi ke?
PerKasa Post at 11-12-2009 20:02

Yayasan Sekolah Al-Quran Kuala Lumpur
Unit 7.8 & 7.9, Tingkat 7
Wisma Warisan (Heritage House)
Jln Yap Ah Shak (blkg Sheraton Imperial Hotel, dpn Kurnia Insurans)
Kuala Lumpur
Tel : 03-26913286

(yayasan ini dibiaya sepenuhnya seorang hamba Jutawan yg low profile...)

Selamat Mengaji...

7# pandaniw

Kat mana tempat ko ngaji tuh? aku nak join la..

Selalunya hari minggu ada kelas mengaji al-quran di masjid-masjid secara percuma.
Saya ada jugak mengaji n sambil tu tghvtry belajar ikut kaedah jibril.
http://www.kaedahjibril.com/index.php?ref=hengban

Senang dan mudah.... try la..sekadar berkongsi shj

Saya ada buka kelas mengaji...

Kanak-kanak umur antara 4tahun - 15 tahun... Bayaran RM30 untuk 16 kali kelas sebulan. sekali kelas 1 jam.

Mengajar tusyen Pendidikan Islam di rumah persendirian (2 orang pelajar sahaja), saya tak tentukan bayaran, tetapi ibu bapa mereka beri RM50 untuk mengajar selama 1jam setengah..  

Ini sahaja info yg dapat saya bantu..
TQ

http://shoutussunnah.wordpress.com