CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: cygNemo

Mana lebih baik.. ASD, SSPN @ Bank Rakyat

Pengiraan dividen ASD pada pertengahan tahun, bulan 6 nanti.
sarahmirza Post at 29-3-2010 10:15

Alhamdulillah. Tapi ni untuk 19 tahun akan datang semasa dia masuk University nanti baru nak guna. Kalau cukup x perlulah anak buat hutang PTPTN utk study.. X de la sengsara utk bayar hutang.

rasa2nya ASD dan SSPN sama baik..
cuma kalau kita pilih ASD, kita bayar ikut kemampuan ke atau bayaran dah ditetapkan seperti SSPN tu?

142# amoilawa

ASD sebijik konsep mcm ASB..
ada duit masuk. takde duit...keluar.
tiap bln 6...kira dividen. bln 1...dividen masuk akaun.

sspn...jumlah yg nk dikeluarkan...ada syarat..

143# bezita60

oo..yeke..
thanks 4 d info..

Alhamdulillah. Tapi ni untuk 19 tahun akan datang semasa dia masuk University nanti baru nak guna. Kalau cukup x perlulah anak buat hutang PTPTN utk study.. X de la sengsara utk bayar hutang.
cygNemo Post at 29-3-2010 13:18

Yup, I pun menyimpan untuk pelajaran masa depan nanti. Selain ASD I masuk juga kat Prudential Insurance, yang ini more to nak dapatkan benefit (medical) selain dr menyimpan...Kat Yippie pun I ada masuk, saving more than RM500 ada insurance and benefit pelajaran tapi sejak ada buka ASD thn lepas, sikit2 I transfer duit dr Maybank ke ASD. Sebab tak nampak sangat benefit dlm Yippie tu, baik I laburkan dalam ASD.

139# koko2

insyallah saya berusaha menjaga semua tu dgn baik...baca majalah solusi bulan ni issue yg diulang cetak atas permintaan ramai...mencari rezeki yang halal...kerana rezeki yang halal dan toyiban itu ada effectnya pada kehidupan kita...mencari yg halal itu adalah wajib..mrk yg berurusan dgn riba akan menjadi bahan api neraka kelak...terlalu byk impactnya makan hasil yg tak halal ni..semoga allah menyelamatkan kita semua...

saya tak pernah guna barang2 pejabat sbb kami memang tak dibenarkan pun guna barang pejabat like phone, fax machine baru ni nak guna pun kena bayar satu page rm1.
saya tak pernah bersembang dgn kawan time kerja..sbb saya masa keja saya masuk kelas ..masa free aja baru bersembang..tp saya masa free pun jarang bersembang saya suka dok library baca buku...

Follow Us
146# sunsuria3

errr...satu lagi soklan...
u beli umah/kereta baya CASH ke LOAN..?

koz 2 benda tu berkait rapat dgn soal kehidupan kita...
umah..kita duk dlm tu...solat & beramal sekali..
kereta..kita gunakan secara langsung utk cari rezeki..pi kerja..

dah u kata mencari yg halal toyyiba kan...
penggunaan yg ada kaitan dgn urusan rezeki juga perlu diambil kira..
TQ...

kenapalah mencari yg halal jd isu sedangkn itu perkara yg wajib.
sy tanya asd ni halal or tidak je, kalau x halal eloklah jauhkn.
Cuba uols bc majalah solusi bln ni tajuk mencari rezeki yg halal tp ke neraka. semoga insaf Dan berusaha utk hidup lbh bermakna.
rmh dan kereta Dan insurance insyallah semua Kami amb Islamic financing . dua ank sy yg ats ni dpt biasiswa so Kami x apply ptptn pun dh memng ptptn blm 100% halal lg. blh rujuk webs Ust zaharudin tntg ptptn ni. yg sulung jpa no 2 biasiswa jakim. alhamdulillah
kita mesti berusaha mencari yg halal dulu dh hbs usaha br pilih the next yg terbaik Dari segi hukum. ni utk masa dpn ank2 Dan bakal cucu kita juga nanti. sebolehnya jgn Ada unsur2 haram dlm mencorak masa dpn mrk. tlg lah bc solusi bln ni utk lbh faham

Cuba uols bc majalah solusi bln ni tajuk mencari rezeki yg halal t ...
sunsuria3 Post at 30-3-2010 11:13

Sun.. skrg ni perbincangan tntg menyimpan duit untuk anak belajar di masa hadapan. Kalau you ada cara lain bagilah pendapat dan bukannya menyatakan halal dan haram sahaja. Apa cara yang you buat saving untuk anak skrg untuk kegunaan belajar di Universiti nanti? Kalau kata biasiswa belum tentu semua orang akan dapat.

149# cygNemo

simpan bawah bantal....

byk pendapat pasal isu nie....selagi mampu, carik yg halal
i rasa kak sun punya reply masih dlm konteks esp ada org yg tanya...

kalo nak detail sgt, (semalam tnya hubby pasal SSPN)...sama saja dgn KWSP
naik lagi detail, kita tak masuk old town....kopitiam, makan KFC...jamah mcD
mampu ke, kalo mampu buat....takde yg larang...

nie dah btol2 lari topik...

I dh tls dh bef this. then I asked asd yg dia org hebohkn tu. then br timbul issu halal ni which is very important jugak mesti diambil Kira.
I dh tls so far bli insurance pend Takaful n simpn dlm tbg Hj. Ada gak labur skt kat koperasi HPa ni 15% div last yr.
everyday saya kosongkn purse semua duit coins n note rm1 sy masuk tabung. dh penuh I fikirkn masuk acc ank di tbg Hj.
tu kalau Ada yg lbh baik Dan halal nak tau juga.

Cuba uols bc majalah solusi bln ni tajuk mencari rezeki yg halal...
dua ank sy yg ats ni dpt biasiswa so Kami x apply ptptn pun dh memng ptptn blm 100% halal lg.
blh rujuk webs Ust zaharudin tntg ptptn ni. yg sulung jpa no 2 biasiswa jakim.
sunsuria3 Post at 30-3-2010 11:13

err...ada soklan lagi..
since u details sgt bab halal haram dana pendidikan anak2 ni khennnn....

i nak tanya la...
fund biasiswa KERAJAAN duit tu dtg dari mana...?
Maklum la khennn...umum mengetahui 50% drp punca pendapatan negara
adalah dari sumber CUKAI ROKOK...ARAK...& juga dari hasel bunga/interest di bank2 milik kerajaan..

Err...source dana biasiswa JPA & JAKIM tu u ada semak tak dari manaaaa...?
kan ker JPA & JAKIM tu agensi milikan penuh kerajaan...tak gitu..?

err...ada soklan lagi..
since u details sgt bab halal haram dana pendidikan anak2 ni khennnn....

i nak tanya la...
fund biasiswa KERAJAAN duit tu dtg dari mana...?
Maklum la khennn...um ...
koko2 Post at 31-3-2010 14:50

hahahaha..nice reply..
aku nak jawap tapi tak reti..

153# amoilawa
u refer kat webs Ust zaharudin lbh detail penerangannya bab pengagihan pendapatan negara kpd kakitgn awam. Ada tentang biasiswa juga. jgnlah mempertikaikn sy, as I said bef sy sentiasa berusaha mencari yg halal or ateast the next best thing from halal. kalau sentiasa mencari kelemahan itulah yg akn anda jumpa. sebaliknya berusaha mencari yg terbaik insyaallah tuhan akn tunjukkn jln
again pls bc solusi bln ni tntg rezeki halal tp ke neraka. apa impactnya pd ank2.
insurance Takaful tu pun, itu Lah yg terbaik sy jumpa di pasaran walaupun bukn terbaik ikut hukum Islam kerana modal utk memulakn perniagaan tu pinjaman Dari syarikat insurance conventional. tp sbb Ada Surat fatwa dr mufti perak memberi fatwa dibolehkn buat pinjaman begitu br sy bli. sy buat homework dulu bab ni sbb it's very essential utk menjalani kehidupan yg lbh bermakna. hopefully  no more question like this.

154# sunsuria3

bagus cikgu sun....bertuah anak2 dpt mak camni

kekadang anak2 jadi pelik2 pun sebab rezeki kita tercemar...
plg tidak berusaha utk carik yg terbaik....

Sun.. skrg ni perbincangan tntg menyimpan duit untuk anak belajar di masa hadapan. Kalau you ada cara lain bagilah pendapat dan bukannya menyatakan halal dan haram sahaja. Apa cara yang you buat s ...
cygNemo Post at 31-3-2010 10:18

ha...part ne memang setuju sgt....
coz mcm dah takde bincang yg kat pasal tajuk uma ne....:re:

153# amoilawa
u refer kat webs Ust zaharudin lbh detail penerangannya bab pengagihan pendapatan negara kpd kakitgn awam. Ada tentang biasiswa juga. jgnlah mempertikaikn sy, as I said bef sy sentias ...
sunsuria3 Post at 31-3-2010 19:36

kenapa rakyat Malaysia tak terperasan tentan hal ni..
ASD tu halal atau tak?
kenapa takda pun yg mempersoalkan tentang hal ni?

sorilah akak..
bukan bermaksud nak mencari kelemahan u or apa..
dan bukan juga utk memperkotak katikkan ttg halal dan haram..

tuah akak la dapat bezakan itu semua..
mungkin akak org yg berduit, ada income, n suami selalu support..
as me, hanya makan gaji je, suami pun jarang2 support...
jd ada banyak mana option yg ada kak, untuk saya?

ASD  non bumi bole join tak...?
Mcm ASB..hanya utk bumi shj...dan dah diwartakan halal oleh Majlis Fatwa Kebangsaan...
Majlis Fatwa Kebangsaan ni ahli/anggota mesyuaratnya ramai..
dan terdiri drp pelbagai tahap pemikir..dari ahli agama hingga ke ahli ekonomi..
then telah pun dibahaskan secara detail oleh ahli mesyuarat Majlis tersebut..
dan telah diputuskan HALAL...

bagi aku..elok la aku follow apa yg diputuskan oleh suara ramai...
yg terdiri dari golongan yg lebih mengetahui drp folow blog ust tu..yg tak der pun
membahaskan secara langsung dgn ahli2 ekonomi yg lain...

Msia ni agama rasminya Islam...
Once Majlis Fatwa Kebangsaan yg dianggotai majority oleh org Islam..
dari ahli agama hinggalah ahli ekonomi putuskan halal...then why ask more..?

Yg ramai dok menyalak pertikai ASB halal ke tak...terpulang pada keyakinan memasing la..
Once u yakin..then folow..tak yah la dok bising pertikai keyakinan org...

keyakinan pelabur berdasarkan apa yg diputuskan oleh Majlis Fatwa Kebangsaan ..
semua org nak mencari yg halal....tapi keupayaan utk selidik halal haram sampai
ke akar umbi tu bukan kemampuan kita...

melainkan dgn terang & jelas..benda/proses haram tu ada di depan mata....
takat nak argue Dana saving kita  tu halal ke tak...bukan kemampuan kita..
kita buat setakat yg termampu berdasarkan pengesahan drp Badan yg bertauliah...
ok..

90# bezita60

besita..don't worry berbaloi dah tu dgn rm150 sebulan untuk insurans..pada aku medical card utk anak ni penting..aku xperience anak2 slalu sakit masa kecik...masuk wad tak berenti..keje dh tak tentu arah..memula tu gagah gk laa kuarkan duit asb..lelama duit pun semakin kering last2 wt decision amek ins..aku amek ins...alhamdulillah mmg berguna sesangat...tp aku byr sebulan tak byk sgt ye laa ikut kemampuan kan!! inv so far sket je..tp aku mmg plan untuk upgrade ins anak2 aku utk tambah pada portion investment...memula dulu aku rs cm rugi gk msk ins ni..ye laa tiap bulan kene bayar certain amount kan...tp bezita u hv to remember...ye laa kita mmg laa tanak kan tapi mana laa tau Allah nk uji n anak kene penyakit yg agak kritikal...kalu g spital gomen alamat kene queue laa jawabnya coz ramai org lain lg yg lagi kritikal...tp kalu ada med card nih jamin cepat laa sket rawatannya...yg penting KESEGERAAN tuh!!

lgpun pada aku kalu tak bayr ke ins duit rm 150 tu aku rs kalau aku beli mende merapu je..so baik laaa di baya ke ins...

ada byk aku nk citer pasal ins nih coz hubby aku agen prudential...ianya tak laa merugikan seperti yang di sangka cuma yg penting kita sebagai pembeli insurans wajib tau apa yg diinsuranskan...setengah2 agen takkan cerita semua perkara..hanya citer yang best2 saja...pada aku & hubby..perlu ada ketelusan kerana ini melibatkan duit orang...apa2 pun kita sebagai pembeli ins wajib baca polisi & paham apa yg terkandung dalamnya..kalu tak paham tanya agen..mmg tugas dia utk xplain sbb tu agen dpt komisen...

you're wrong pasal MRTA, peminjam mati, insurance cover semua. kaedah coverage akan berkurangan dari tahun ke tahun.
aku ada baca somewhere yg mengeluh jadik guanrantor umah makcik die yg dah meni ...
meow_tompok Post at 24-3-2010 17:24

kalu pasal mrta nih..insurance akan bayar bila ada kematian kepada pembeli rumah..tapi insurance akan bayar only the balance cth kalu rumah rage RM 200k dan berlaku kematian kepada pembeli dan masih ada sejumlah RM100K yang perlu di bayar so disini laaa berjalan fungsi mrta...tetapi hanya bayar RM100k saja...

aku nk cadangkan pada korang yg beli rumah..apa kata korang amek insurance just amek ins untuk cover kematian/kemalangan n korang insured sejumlah rega umah contoh RM200K so bila berlakunya kematian waris akan dapat RM200K instead of mrta tlg bayarkan balance dr rege umah..so waris boleh bayar rege umah RM100 dan balance tu boleh laa waris gunakan untuk teruskan kehidupan..ini amat laa penting kepada kaum perempuan kerana jika terjadi apa kepada suami...secara serta merta t/jwb keluarga akan jatuh ke bahu isteri...so dengan ada sedikit duit lebihan tuh boleh laa diteruskan hidup sementara menunggu keputusan pembahagian harta or what so ever...