CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 7581|Reply: 16

Pandangan: Tamron AF 17-50mm f/2.8 - Nikon

Salam kengkawan,

Saya dengan merendah diri ingin meminta pandangan kengkawan sekiranya ingin membeli Tamron AF 17-50mm f/2.8 - Nikon mount. Buat seketika ini dengan standard price +/- RM1.5K utk Tamron AF 17-50mm f/2.8 ini adakah kengkawan ada pandangan lain utk disyorkan? Buat seketika ini hanya lens ini yang saya nampak terbaik dari segi kos bagi kelas f/2.8 , tapi dari segi lens range itu 17-50mm macam berfikir sejenak di mana ketika ini saya dah memiliki 18 - 70mm f3.5 but apa apa hal sebelum saya membeli nya baik saya bertanya pendapat /pro & con kengkawan di sini dahulu. Beberapa review dari internet telah dibaca dan lagi best n menarik kalu ada yang penah pakai kasik pandangan tersendiri.

Terima kasih.

kalau aku
option pertama aku tak beli lens tu tapi aku akan dptkan 28-70 2.8
option kedua aku jual lens 18-70 dan beli 17-50

tapi tgk sejauh mana keperluan len yg diperlukan, kalau setakat nak dptkan 2.8 baik amik 50mm 1.8 /1.4 berbaloi baloiiii

dulu aku pernah guna tamron 28-75 memang best tapi qulity lens hampeh, getah dia longgar dan market value utk seken hen hancussss

salam,

Tamron 17-50 f2.8 mmg ok, aku pun ada pakai.
betul cakap along, nak beli sebab apa sebenarnya?
Utk $1.5k why not ko beli sebijik sb600 + 50 f1.8, x sampai $1300 pun.
so dapat faster lens dan flash untuk compensate 18-70 ko...

Betul, tengok sebab apa ko nak beli 17-50 2.8 tammy tu...

Macam aku, sebab aku wat wedding dan range 17-50 tu kire sesuai dengan range shooting aku, plus ianya boleh guna constant aperture jadi takyah risau aperture berubah ikut jarak zoom...

Dari segi sharpness, dah cukup kepada aku, mmg ah takleh lawan sharpness Nikkor, tapi untuk rege tu takde lens lain yang sekelas dengan dia boleh lawan...

Pilihan lain selain 17-50 2.8 Tamron ni jika aku ada duit?
--> DX - Nikkor 17-55 f/2.8
--> FX - Nikkor 24-70 f/2.8

..tapi rege Nikkor ko sundrik mau ingat lah....

woooo menarik ulasan....nih yg buat haku nak sambar satup nih.....

sembagai maklumat tambahan:

EUROPEAN CONSUMER LENS
Tamron SP AF 17 - 50mm F/2.8 XR Di II LD
Tamron SP AF17-50mm F/2.8 XR Di II Wins EISA Photo Award - European Consumer Lens of the Year 2006-2007

August 17, 2006, Omiya, Japan—The SP AF17-50mm F/2.8 XR Di II LD Aspherical (IF) (Model A16), a lightweight, compact and fast zoom lens designed for exclusive use with digital SLR cameras equipped with APS-C sized image sensors, which was launched by Tamron on May 15, 2006, has been selected as the winner of the EISA Photo Award – European Consumer Lens of the Year 2006-2007.

Follow Us
dulu masa getah aku rosak aku hantar ke leos camera ngan kos RM20 dan tamron betulkan dengan cara potong itu getah dan sambung balik... memang tak ketara sgt tapi kawan aku kena dia buat cam celaka ja jadi longkang besar hehehehe

klau ko dah ada speedlite rasanya klau guna 18-70 tu dah cukup elok utk dapatkan gambar yg sharp sbb setahu aku 18-70 adalah antara the sharpest kitlens...klau nk 1.8 beli je 50mm..hehe

kalau aku
option pertama aku tak beli lens tu tapi aku akan dptkan 28-70 2.8
option kedua aku jual lens 18-70 dan beli 17-50

tapi tgk sejauh mana keperluan len yg diperlukan, kalau setakat nak dptkan 2.8 baik amik 50mm 1.8 /1.4 berbaloi baloiiii

dulu aku pernah guna tamron 28-75 memang best tapi qulity lens hampeh, getah dia longgar dan market value utk seken hen hancussss

dulu masa getah aku rosak aku hantar ke leos camera ngan kos RM20 dan tamron betulkan dengan cara potong itu getah dan sambung balik... memang tak ketara sgt tapi kawan aku kena dia buat cam celaka ja jadi longkang besar hehehehe
alongarts Post at 24-3-2010 11:44

Thanxs alongarts kerana sudi memberi pandangan, leh tau 28-70 2.8 itu cap Nikon ke Tamron? huhuhu berapa harganya? Buat seketika ini max price guideline saya check dari http://shashinki.com. Memang ada kengkawan cakap http://shashinki.com tu jual mahal but saya jadikan price depa tu as maximum so at least saya leh dapat price +/- huhuhu...sendirik punya sifir:p HUhuhu nak jual 18-70 kit lens D70s nie sayang lah pulak huhuhu maybe later kot bila dah rasa xutilise baru jual:p HUhuhu 50mm 1.4 memang dah ada but saya konsider dia cam prime lens huhuhu..50mm jah xde +/- huhuu.. actually keperluan tu kalu leh nak cari 'all rounder' lens cam 18-70 but kalu leh mau go f lagi besar huhuhu a.k.a kira low light sedap sket sambil hisap rokok dgn selamber nya huhuhu... dgn 18-70 f3.5 tue huhuhu kena kerja keras sket huhuhu.. selain itu adakah Tamron nie memang sinonim masalah getah dia tersebut? huhuhu kalu jenis hardcore user hujan/panas/hujan panas:p hehehe atau selalu dok bawak matahari kira getah tu leh out lah ek? ke camana?

salam,

salam,

Tamron 17-50 f2.8 mmg ok, aku pun ada pakai.
betul cakap along, nak beli sebab apa sebenarnya?
Utk $1.5k why not ko beli sebijik sb600 + 50 f1.8, x sampai $1300 pun.
so dapat faster lens dan flash untuk compensate 18-70 ko...
chayuk Post at 24-3-2010 12:11

Thanxs chayuk coz sudi reply, wah! akhirnya ada gak reply dari user Tamron 17-50 f2.8 huhuhu.. tujuan utk beli seperti kiasnya yg direply di atas. Actually yup memang kalu +speedlight pepehal lens pom tiada masalah as bantuan speedlight memang dah teramat membantu but kekadang dalam beberapa situasi yang tak boleh pakai speedlight/malas pakai speedlight/mau blend dgn natural lighting so rasanya lagi besar f lagi eloklah/senang amik gambor huhuhu... so saya simpulkan harga Tamron 17-50 f2.8 adalah yang terbaik yang saya mampu bagi kategori f2.8 uhuhu atau adakah kengkawan fikirkan ada lagi pilihan yang bagus dgn harga +/- dr Tamron 17-50 f2.8 ini

Betul, tengok sebab apa ko nak beli 17-50 2.8 tammy tu...

Macam aku, sebab aku wat wedding dan range 17-50 tu kire sesuai dengan range shooting aku, plus ianya boleh guna constant aperture jadi takyah risau aperture berubah ikut jarak zoom...

Dari segi sharpness, dah cukup kepada aku, mmg ah takleh lawan sharpness Nikkor, tapi untuk rege tu takde lens lain yang sekelas dengan dia boleh lawan...

Pilihan lain selain 17-50 2.8 Tamron ni jika aku ada duit?
--> DX - Nikkor 17-55 f/2.8
--> FX - Nikkor 24-70 f/2.8

..tapi rege Nikkor ko sundrik mau ingat lah....
matdue77 Post at 24-3-2010 12:46

Thanxs matdue77 for reply, yup tujuannya seperti diulas di atas. Yup! seperti kegunaan/keperluan matdue77 gunakan lens dalam keje keje wedding/indoor memang lagi bagus f lagi banyak membantu disamping pelbagai range/jarak diperlukan sebab tue saya perlukan lens sebegitu huhuhu just kekadang terperangkap dalam situasi tak leh pakai speedlight dan xnak boost ISO sampai noise melampau so saya rasa betterlah mencari lens f yang besar sket dari currently 3.5 huhuhu sekiranya $$$$ bukan penghalang of courselah saya pun terjebak utk sambar lens lens idaman matdue77 tersebut huhuhu

woooo menarik ulasan....nih yg buat haku nak sambar satup nih.....
dewamafia Post at 24-3-2010 14:06

Yup! thanxs pada kengkawan yang reply. Memang menarik ulasan kena pulak dari mereka yang memang as user ini barang or mengetahui lebih lanjut dan menyampaikan dalam bentuk 'kedai kopi' huhuhu walaupun terdapat sebarang pro & con but kita boleh pertimbangkan dengan input input dari kengkawan:p

sembagai maklumat tambahan:

EUROPEAN CONSUMER LENS
Tamron SP AF 17 - 50mm F/2.8 XR Di II LD
Tamron SP AF17-50mm F/2.8 XR Di II Wins EISA Photo Award - European Consumer Lens of the Year 2006-2007

August 17, 2006, Omiya, Japan—The SP AF17-50mm F/2.8 XR Di II LD Aspherical (IF) (Model A16), a lightweight, compact and fast zoom lens designed for exclusive use with digital SLR cameras equipped with APS-C sized image sensors, which was launched by Tamron on May 15, 2006, has been selected as the winner of the EISA Photo Award – European Consumer Lens of the Year 2006-2007.
bulat Post at 24-3-2010 14:13

Wah! Thanxs bulat, sejak akhir akhir nie dok google cari info tentang lens nie xjumpa lak details di atas huhuhu... lens of the year ek..huhuhu..racun lagik kuat nie

klau ko dah ada speedlite rasanya klau guna 18-70 tu dah cukup elok utk dapatkan gambar yg sharp sbb setahu aku 18-70 adalah antara the sharpest kitlens...klau nk 1.8 beli je 50mm..hehe
ahpek Post at 24-3-2010 14:55

Thanxs for reply ahpek, seperti diulas di atas. Sometimes ada ketika aku xleh pakai speedlight utk amik gambor huhuhu

thanks webx atas soklan tu....
leh jadi panduan utk star gak....

no worries bro,
sebelum ko beli Tamron 17-50 f2.8 ni, meh aku share sket kekurangan dia yg aku dh rasa:
* focusing selalu hunting klu cahaya kurang, kdg2 geram jugak.
* senang masuk habuk, aku punya dah ada habuk dan ada yg kata senang tumbuh kulat wpun aku tak kena lagi.
* auto fokus ada bunyik cam robot sket 'zreeettt' 'zreeet' gitu...
tp takde hal la, bukan kuat sangat pon. Cuma klu dia tgh hunting tu yg timbul geram tu, dh mcm robot transformer lak  heheee...
* byk juga org komen psl front focusing, just get a very good and well tested copy.
* kdg2 kuar error kat kamera and takble snap, small problem just bukak lens and attached balik...biasanya ok. Aku penah kena sekali dua je....

being a third party lens, aku rasa semua kekurangan tu biasa la.
still highly recommended...

no worries bro,
no worries bro,
sebelum ko beli Tamron 17-50 f2.8 ni, meh aku share sket kekurangan dia yg aku dh rasa:
* focusing selalu hunting klu cahaya kurang, kdg2 geram jugak.
* senang masuk habuk, aku punya dah ada habuk dan ada yg kata senang tumbuh kulat wpun aku tak kena lagi.
* auto fokus ada bunyik cam robot sket 'zreeettt' 'zreeet' gitu...
tp takde hal la, bukan kuat sangat pon. Cuma klu dia tgh hunting tu yg timbul geram tu, dh mcm robot transformer lak  heheee...
* byk juga org komen psl front focusing, just get a very good and well tested copy.
* kdg2 kuar error kat kamera and takble snap, small problem just bukak lens and attached balik...biasanya ok. Aku penah kena sekali dua je....

being a third party lens, aku rasa semua kekurangan tu biasa la.
still highly recommended...
chayuk Post at 27-3-2010 17:10

Thanxs, info yang begini amat berguna leh jadik panduan membeli yang bagus huhuhu kalu saya mod dah lama kasik credit bebanyak huhuhu thanxs

kalau ko jadi mod berapa ko nak kasi?

kasi yg belen pas ko kasi kt aku 3/4 yg ko ade..hehehe

kalau ko jadi mod berapa ko nak kasi?
alongarts Post at 30-3-2010 11:58

Selagi masih ada kota hehehee:p

member aku kena tamron nie yg ade vc...kena back focus.....2 orang dah kena..tp so far aku pakai takdek masalah plak.....

ni dari pengalaman aku laa..
aku pnh gne 1st model tamron yg non-motor lens untuk nikon...gmbar ada soft ckit n focusing die kdg2 hunting..mmg biasa la tu cuma lens da 2 tahun aku pkai..die pnyer motor slalu jam...aku xtau ape punca die...bile antar g futuromic..kena charge rm400 sbb bkan dalam warranty..
td br pas try tamron vc..try shoot..gmbar lg sharp n focusing lagi laju dari 1st n 2st model..
so far tamron berbaloi untuk yg budget kecik..
nk kejar nikkor lens....uisshhh....
tp ada forumer len kata...beza tamron dgn nikkor len dlm 30% je..xtau betul ke x?
klu 3rd party lens untuk range 17-50 f2.8...tamron stil da best compare ngan sigma n tokina...