CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: cre8tive

Merentas masa , Taming Time Travel pg#3

Theoretical, suma ni tak mustahil. Even saintis da berjaya cipta teleportation machine. Tp hanya pada peringkat particle level.

18# lin0me

LHC (Large Hadron Collider) ataupun particle accelerator ni da pun mencapai 99.999999% kelajuan cahaya. Walaubagaimanapun masih juga pada peringkat particle. So, secara teori, klu particle ni bole dimanipulasi sebegitu rupa, tak mustahil manusia pun bole. Tp manusia takkan mampu untuk mengawal kelajuan yg tinggi mcm ni. Suma benda disekeliling akan jadi distorted. Kita takkan mampu mengawal diri sendiri, kecuali a programmed machine/ spacecraft yg diletakkan koordinatnya sebelum bergerak secara lightspeed. Untuk mengawal spacecraft ni semasa bergerak secara lightspeed adalah hampir mustahil.

Satu persoalan, angkasa ni bukan sesuatu yg kosong, untuk bergerak secara lightspeed, mcm mana kita nak mengelak dari segala obstacles yg ada di angkasa ni? So setakat ni, semua cite science fiction diambil serious oleh para saintis. Sciece fiction will not be a fiction anymore later on.

Tamadun sekarang ni masih belum mampu mencapai tahap I. Bila da capai tahap I, bnyk benda yg kita rasakan mustahil sekarang, akan jadik tak mustahil masa tu. Ini kerana kita da ada jumlah tenaga yg mencukupi. da utk benda yg lebih grand mcm time travel ni suma, rasanya kena smp tahap II dlu.

suatu ketika dahulu aku rasa mustahil kalau telefon boleh nampak muka orang yang kita call...ingat dalam movie ajer boleh..

sekarang terbukti boleh..

tak ada yang mustahil kat dunia ni..

nak ikutkan aku masih terfikir..mcm mana la guna handphone yang takde wayar boleh cakap dengan orang yang jauh secara real time..

sungguh tak logik

23# budingyun

Saintis sekarang kena fikir mcm mana nak dapatkan energy source yg massive. Da dapat massive energy source, baru la teknologi kita bole berkembang. Sekarang ni, yg menjadi dilema kepada saintis ni, mcm mana nak dapatkan energy source yg bnyk, tp dlm masa yg sama reliable dan compact.

btw, mobile phones guna radio waves. Ko biasa dengan komputer kan? mesti ko pernah dengar pasal wireless transmission media. how it works.

23# budingyun

Saintis sekarang kena fikir mcm mana nak dapatkan energy source yg massive. Da dapat massive energy source, baru la teknologi kita bole berkembang. Sekarang ni, yg menjadi dilema ke ...
cmf_cluesan Post at 7-4-2010 22:39

secara saintifik memang aku tau..

tapi bila fikir secara logik, kan macam tak logik..

tapi itulah kebesaran tuhan..

25# budingyun

Allah Maha Mengetahui, tp dlm konteks ni, ilmu ni da diketahui oleh para saintis dan digunakan untuk kebaikan.

Follow Us
18# lin0me

LHC (Large Hadron Collider) ataupun particle accelerator ni da pun mencapai 99.999999% kelajuan cahaya. Walaubagaimanapun masih juga pada peringkat particle. So, secara teori, klu pa ...
cmf_cluesan Post at 7-4-2010 22:21
yup..dgn kata lain,kita boleh tp tak mampu gi,siapa tahu,di masa kan datang,selepas teknologi makin canggih, akhirnya boleh sbb teori dah ada,tp yg masalahnya adalah menjadikan teori tersebut betul2 sempurna..dlm konteks sains,semua boleh terjadi tetapi benda yg memerlukan perfection of 100% mcm ni agak mustahil buat masa sekarang sbb setiap kali buat design apa2 pun kita kan perlu mengambil kira percentage of error dan cara2 utk eliminate this error perlukan kajian dan experiment yg sudah pastinya mengambil masa yg cukup lama..for me,science and religion cant be separated from each other. dan dlm konteks agama, kita percaya yg semuanya terjadi dgn izin tuhan, so tak mustahil sekiranya Allah nak tunjukkan,kita suatu hari nanti dpt merentas masa...contohnya peristiwa israk mikraj,seperti yg kita umat Islam semua tahu..

27# lin0me

Yes, itu la yg aku cuba ckp. Its a matter of time. Suma ni bole dilakukan. Yang tinggal adalah masa, dan "Kun Fayakun".

bahaya beb ckp psl time travel ni..

lecturer aku ckp Allah x akan lepaskan ilmu masa ni kat manusia smpi kiamat, maksudnye mustahil la berlaku dlm kehidupan manusia ni..

29# raxief

Boleh tak kemukakan bukti dari ayat al-Quran ataupun Hadith Sahih mengenai perkara ni? Sbb benda2 mcm aku dengar dari tukang kebun pakcik aku ke, mak tiri sepupu isteri aku ke, suma ni sesapa je bole cakap. Aku bukan berniat untuk bersikap 'rude', tapi ilmu ni terlalu luas. Tuhan pun suruh kita timba ilmu sehingga ke liang lahad.

Post Last Edit by aku_EnSeM at 10-4-2010 20:57
bahaya beb ckp psl time travel ni..

lecturer aku ckp Allah x akan lepaskan ilmu masa ni kat manusia smpi kiamat, maksudnye mustahil la berlaku dlm kehidupan manusia ni..
raxief Post at 10-4-2010 08:39 PM

any proofs for that?

klu Allah x lepaskan ilmu masa, kte xkn ade jam dinding skrg ni.. teknologi GPS pun wujud psl kebolehan kte utk memahami yg masa boleh diubah.

ilmu ni jd bhye klu salah gune je... even mendidik org pun leh jd bhye.

mungkin statement raxief tu kne betulkan sikit psl statement tu adelah ape kte panggil 'blanket claim'..

jgn la ckp camtu, ade proofs yg die bagi, tp aku x ingat, ni aku tgh recall balik. tp yg aku ingat die ade kaitkan dgn ilmu zat Allah (manusia x akan tahu mengenai zat Allah & dilarang berfikir terlalu mendalam mengenai zat Allah), ilmu mengenai syurga & neraka (manusia xkan tahu di mana letaknya syurga/neraka), ilmu roh (manusia xboleh menghidupkan org mati dgn ape cara sekalipun) & beberapa ilmu lain lagi la..

kuliah masa tu topik die kewajipan muslim menuntut ilmu, bila ade classmates aku tanye mcm2 tu yg berlarutan smpi masuk bab ni..

ko jgn salah faham, ilmu/teori tentang masa@merentas masa ni mmg ade (bukan aku ckp xde langsung), cuma x akan dilepaskan kepada manusia sepenuhnya.. ilmu ni cuma milik ekslusif Allah mcm ilmu2 lain yg kat atas td yg aku ckp tu.

maksudnye manusia biasa mcm kita ni xkan dpt meng'complete'kan / mem'finalize'kan ilmu masa ni smpi kiamat. jd x akan berlaku time travelling ke masa lampau atau ke masa hadapan.

sorry, mungkin aku yg x pndi nak explain & aku kurang evidences/proofs.. nnt bila aku ingat, aku tmbh lg..

jgn la ckp camtu, ade proofs yg die bagi, tp aku x ingat, ni aku tgh recall balik. tp yg aku ingat die ade kaitkan dgn ilmu zat Allah (manusia x akan tahu mengenai zat Allah & dilarang berfikir terlal ...
raxief Post at 10-4-2010 09:05 PM

as far as i know, mmg ilmu sume bidang kte xleh nk completekan..

in engineering for example. heat transfer in a turbulent fluid mmg xleh nk detect langsung, n itu xde kaitan lgsg psl syurga dan neraka.

in math, sape yg leh evaluate 1/0. kte ade limit je, and whenever kte jumpe x=1/0, kte terus ckp that is not allowed.

sme jugak, in math. i^2 = -1. But, i^2 = sqrt(-1) * sqrt(-1) = sqrt(-1 * -1) = sqrt(1) = 1. Guess what, again, kte ckp operation tu not allowed.

in thermodynamics. knpe entropy leh based on statistics alone, apesal xde strong theory (based on Newton) yg boleh buat bnde tu.

and now, relativity. same thing happens. klu kte leh buat time travel, kte xleh tgk syurga neraka, psl itu bukan dlm universe skrg, and that is not allowed.

maksud aku ilmu merentas masa la.. bukan ilmu masa-jam-sekarang ni pukul bape.

tp aku xheran la kalo korang refute, sbb tu la yg terjadi dlm kelas aku masa tu, ramai classmates aku (especially yg foreigners) la yg berdebat dgn lecturer tu.. tp last sekali lecturer tu dgn tenangnye berjaya mempertahankan statement die..

tu yg aku kagum dgn lecturer tu (die pun foreigner gak).. dan masa tu aku sgt bsyukur belaja kat uia.

maksud aku ilmu merentas masa la.. bukan ilmu masa-jam-sekarang ni pukul bape.

tp aku xheran la kalo korang refute, sbb tu la yg terjadi dlm kelas aku masa tu, ramai classmates aku (especially yg f ...
raxief Post at 10-4-2010 09:13 PM

ok2.. skrg ni, ape maksud Allah xkn lepaskan ilmu masa. Based on ape yg raxief ckp, Allah xkn biarkan kte fully understand masa. Itu yg sy ckp td, sume bidang pun kte xleh fully understand, so statement 'Allah xkn lepaskan ilmu masa' bukanlah 1 statement yg special.

nthen, my next point. nothing can stop human from learning. klu Einstein berpegang pde prinsip Allah xkn lepaskan ilmu masa, relativity xakan wujud. implication; kte xde GPS. kte xleh faham cmne matahari boleh wujud. X-ray xkn wujud. and yg plg besar, teori Big Bang xkn wujud. Relativity is a pretty big discovery, i suppose, n i helps us to bring us closer to Allah.

my third point. jgn fikir yg sume ahli fizik n saintis 'tergile2' nk tau zat Allah. As far as I'm concerned, ahli fizik sebenar tend utk avoid perbincangan psl zat Allah, psl Allah merangkumi bnde yg lebih byk dr universe, so xmasuk bidang saintifik.

mcm mane nak ckp ni eh.. hehehe, aku pun dah start pening ni.. tp cuba ko baca psl Allah's prerogative ke, unseen knowledge/ilm-e-ghayb ke.. gitu aa. tu few keywords yg aku ingat la.

'ilmu masa' tu mungkin sbb aku translate 'the knowledge of time' kot. hehehe.

dah dekat 5 tahun beb aku abis degree uia dulu, x ingat sgt.

ok, satu lagi yg lecturer tu ckp 'time travelling' ni kepercayaan atheists je, even most christians pun x percaya.. proofs? jgn tanye, AKU X INGAT. sorry.

dan satu lagi dia ada kaitkan tentang dosa/pahala. KALAU la kita bole time travel, nnt bole la kita amend balik kesilapan kita yg dulu, contoh : pagi td x semayang subuh, pakai time machine pegi balik subuh td,  sembahyang.. kat sini dah xde ertila dosa/pahala & taubat semua..

-sekian, aku yg x pandai explain (nmpk sangat aku x layak jd pensyarah)

Post Last Edit by aku_EnSeM at 10-4-2010 22:11
mcm mane nak ckp ni eh.. hehehe, aku pun dah start pening ni.. tp cuba ko baca psl Allah's prerogative ke, unseen knowledge/ilm-e-ghayb ke.. gitu aa. tu few keywords yg aku ingat la.

'ilmu masa' tu ...
raxief Post at 10-4-2010 09:42 PM

any comment from u is very much appreciated

1st and foremost, time travel is not as easy as space travel. Idea kembali ke masa lampau dan betulkan keadaan so that ape yg jd sekarang berubah melanggar Principle of Causality, so that thing never exists! Sape yg ckp bnde cmtu leh jd?

Stephen Hawking pulak lay out 1 theory yg a new set of natural laws akan ditemui nnt yg menghalang manusia dr 'betulkan kesilapan'

In this sense, time travel yg kte dah invent skrg adelah 'modify speed of time', so skrg manusia mmg boleh travel to the future lebih pantas dr org lain, klu nk. apparently, Allah mmg dh bg ilmu masa utk lompat ke masa hadapan.

Utk kembali ke masa lampau, still under research. Itu yg thread ni bincangkan, the possibilities of wormhole and all of those stuffs. Ikut teori, wormhole boleh bring us anytime, anywhere. Tp byk lg physical laws yg take place kt wormhole, bukan setakat space time je, n sume kne amik kire gak.

ye kot, aku pun dah x faham ape ko tulis ni. hehehe. yg aku tulis sendiri pun aku dah pening. hahaha.

37# aku_EnSeM

Malah lebih dari tu. teleportation pun da berjaya dilakukan. tinggal ianya masih di tahap partikel.

Yup, walaupun kita able ke masa silam, apa yg kita ubah, hanya akan menyebabkan penghasilan timeline yang lain. Perkara yang telah berlaku, tidak akan berubah sama sekali. So maksudnya akan ada lebih dari satu masa depan jika kita bertindak mengubah masa silam. mcm yg aku_ensem bgtau, ianya akan violate principle of causality.