CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 15539|Reply: 31

Jemputan Perkahwinan-Cadangan Cara Nak Bagi Duit

aku dah dok perhatikan dan dah jadi satu tradisi selepas je majlis perkahwinan
para jemputan akan beratur utk bersalam cangkok ( sambil salam sambil beri duit)
sama ada kepada pengantin atau pun pada bapak pengantin.

cara ni mcm memberi secara sembunyi dan penerima pulak malu2 tapi tersengeh2
sambil masuk dalam pocket yg kadang2 mengelembung dan mengelebih kerana berat.
bila dah kembung mulalah mencari pelastic beg untuk mengisi duit yg diterimanya.

Jadi aku cadangkan di kad jemputan di beri no akaun Pengantin/Pengajur
agar duit terus dimasukkan ke akaunnya dan tetamu cuma bawa slip payment
dan tulis nama dibelakang slip (jika perlu) dan terus masukan kedalam box
( sebelah meja hadiah) yg telah disediakan ketika hadir pada majlis itu.

Dgn cara ini pengantin tak perlu risau kehilangan duit.
tetamu pula akan merasa selesa.

walaupun belum ada komen
aku rasa cadangan ini amat bagus
dan boleh dipraktikan mulai bulan depan.

Reply 1# PerKasa

disini pula as the guests datang dan pergi anytime, diorang salam duit bila datang dan pergi tak kisah bila..takda line nak beratur..

salam cangkok ni x ada masalah.perkara remeh.

bubuh tabung siap2..

salam kokot

aku rasa cara paling elok... jemputan yg darang, pegi ke kaunter bayaran dulu cam masuk fun fair...

Follow Us
Reply 1# PerKasa

Duit tu bkn nya wajib..tambah2 kalo ko bwh hadiah.....err..cumel tul gambar kat bwh tu ye....

satu idea yang baik sebenarnya....bagi aku pulak....selain letak nombor akaun dalam kad jemputan.... kena juga ada tulis peringatan....."Sekiranya anda berhajat untuk Salam Kokot, anda dinasihatkan agar "salam kokot" dengan nombor akaun ini dahulu".....

aku rs cdgn ni bagus tp optional la, sape nk salam cangkuk leh teruskn.

tp kn, aku rs bila letak no.acc kt kad jmputan tu mcm terang2 la plak suh bg duit. ekeke.

bila dah kembung mulalah mencari pelastic beg untuk mengisi duit yg diterimanya.
PerKasa Post at 19-6-2010 17:02

tp skrg kalo org y advance dorg dah siapkan handbag siap2 weh. ada pmbantu y pegangkan, duk tepi tn.rmh. xpakai dah plastic bag

kalo xyah amik duit pon xpe kan?
parents aku wat camtu utk kenduri akak aku dedulu
bleh jiran plak bising2 sbb mak aku x amik duit....

yg penting nak jamu org makan.....apa kata niatkan sedekah....lagi afdal!!!

kalo xyah amik duit pon xpe kan?
parents aku wat camtu utk kenduri akak aku dedulu
bleh jiran plak bising2 sbb mak aku x amik duit....
iza_yuss Post at 19-6-2010 18:11

mmg x wajib bagi duit.
tp aku rs mmg patut pn jiran ko bising2 psl mak ko xnak amik duit. yela kot2 org bg duit niat sedekah, tp mak ko x terima. so xdptla pahala sdekah haritu. hehe

mmg x wajib bagi duit.
tp aku rs mmg patut pn jiran ko bising2 psl mak ko xnak amik duit. yela  ...
kazaraf Post at 19-6-2010 18:43

sama konsep macam org nak g aji kan
org pakat kasi duit sbb nak sedekah. x kira la org tu kaya ke x...

tapi kesian plak kat org yg x mampu.....kalo x kasi duit, nanti segan plak g makan saja2....
susah betul la....

Kalu Cina kawin, sebelum masuk ruang tempat makan tu biasa ada mcm meja resepsi. Kat situ ada beberapa orang sedara mara dan kawan pengantin yang melayan orang sambil kasik info tempat duduk (kalau kat restoran). Biasanya para jemputan akan 'deposit' duit utk pengantin kat situ.

Zaman skrg biasa ada cam tabung cantik dan jemputan leh masukkan sama ada angpau berisi duit atau sampul kad jemputan yang dia dapat (sebab dah ada nama jemputan so tak pyh nak tulis dah) yg berisi duit gak. Kalu dlm 10-20 thn lepas jemputan biasa kasik dlm sampul tp skrg ramai yg beli paket angpau cantik dan berhias khas utk perkahwinan. Kasik duit masa melawat org mati pun ada sampul cam ang pau tp kaler dia putih (pek pau la jdnya).

Kalau omputeh plak, lain pulak cite. Zaman skrg dah ada budaya kasik list barangan yg diaorg nak for wedding present. Dalam kad jemputan tu nanti ada list brg yg dia nak dan boleh beli dari mana (biasa dalam satu kedai supaya senang, contohnya Harvey Norman so ada byk brg boleh pilih dan letak kat senarai). Awal2 lg sblm print list tu dlm kad jemputan, pengantin dah siap2 gi kasik list tu kat kedai yg ada brg yg dia nak. So bila jemputan gi kedai tu, boleh la dia check brg apa yg dah ada org beli (sebab kedai tu akan cancel dlm list brg yg dah beli) so dia beli apa yg belum dibeli org. Kesannya, jemputan berebut nak pergi awal beli brg sbb kalau tinggal sampai last, dah tinggal brg2 yg paling mahal hehe. Tp kalau jemputan tu kaya no problem la.

Kaedah letak no akaun pastu bawak payment slip tu aku lom penah tgk lg. Pada pendapat aku, tak berapa manis kot terutama utk org Asia apatah lg org Melayu. Sedara mara dan kawan2 Cina yg ngaku mata duitan pun tak buat camtu (or belum la kot, nanti aku cadangkan, mana tau depa berkenan). Sebabnya, kalau taruk no akaun maksudnya kita expect jemputan tu kasik duit, jadik cam tak ikhlas menjemput. Lgpun konsepnya kita nak jamu sedara dan kawan2 kan, jadi patutnya tak mengharap apa2 (pada teorinya la hehe, walaupun nak sebenarnya ).

Setakat ni, berpuluh Cina yg aku kenal yg buat majlis kawin, tak pernah lg rugi duit melainkan untung belaka. Byk pulak profit tu. Biasa Cina yg buat majlis kawin ni akaun dia rapi dan terperinci so dia dpt keep track betul berapa masuk berapa keluar. Biasa masuk akan melebihi keluar dalam kadar yg byk jugak, kurang2 pun ribu raban la.

Ada jugak yg letak tisyu jer dalam sampul.....agaknya nak salam duit x der jadi ganti dgn tisyu...kes nih aku jumpa semasa jiran aku wat majlis kawin anak dia....

salam

hulor je la... tengok budget n bahagi pd berapa majlis yg akan dihadiri

aku rasa cara paling elok... jemputan yg darang, pegi ke kaunter bayaran dulu cam masuk fun fair...: ...
DATUK_K Post at 19-6-2010 17:26

satu cadangan yg baik
so siapa yg bayar lebih boleh duduk kerusi depan

yg beri cipot  dok kat meja nasik campur je

mak pak aku xpernah lak buat mende ni masa kami kawen... kami jemput tuk jamuan makan... bukan nak kena bagi duit... tapi ada gak yg bagi duit... selalu tolak la... x tau la kalo2 jiran2 terasa...

12Next
Return to list New