CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 20275|Reply: 156

Isteri Takmau Bercerai.. dan Kemusykilan Perundangan yg ada..

Post Last Edit by ParinAmat at 17-8-2010 13:49

Salam semua,

Sebelum Nilam start cerita bab-bab cerai ni, rasanya ramai forumer yang kenal Nilam dah tahu kehidupan Nilam bersama suami sebelum ini.

Baru-baru ni, hari kedua puasa tepat jam 6:30 pagi, suami Nilam ada lafazkan cerai pada Nilam.  Sebab keciknya Nilam tak kejut dia bangun sahur, sebab besar merupakan masalah r.tangga kami sebelum ini.  Nilam sebenarnya terkejut juga dia lafazkan macam tu... betul2 tak sangka.  Actually Nilam tak nak bercerai, Nilam sayang hasben lagi. Kesian anak2.  Nilam dah failkan kes di mahkamah syariah semalam dan pada 26 Ogos nanti ada sebutan kes.  Nilam nak tanya:

1)macamana nak buat kalau kita tak setuju untuk bercerai...ada ke hakim tu tanya pendapat si perempuan nanti
2)Kalau sah bercerai, Nilam nak rujuk balik... sesuai ke perempuan yang minta rujuk... mcm muka tak malu pun ada
3)Salahkah kalau suami still datang rumah Nilam time Nilam takde hari sabtu ahad(pergi kelas...belajar lagi) jumpa anak2, tido2, tlg sterika baju, ajar anak2 ngaji etc... lepas settle semua or sblm nilam balik dia pun keluar la dr rumah tu.

4)Kalau sebutan kes pertama tu kita ckp dgn hakim nak berdamai, boleh ke kes ni selesai di situ saja.  Sebab apa Nilam haram tak bagitahu famili sorang pun tak tahu kes nilam ni. lagipun dah nak raya ni... takkan nak balik tanpa suami.  Nilam malu pada masyarakat, keluarga dan ofismate.

harap Nilam dapat ketenangan dan pertolongan dari Allah... hanya anak2 kekuatan nilam sekarang ini.

1)talak dahpun jatuh, skang neh tunggu jawapan hubby.. masihkah dia ingin bersama dgn you dan rujuk smola.. bila masuk court ofkos hakim akan tanya ttg perasaan you sume2 tu.. but would that change your hubby's decision?

2)you pernah hidup bersama ngan dia.. dan ada anak2 ngan dia.. kalo dia tak sudi utk hidup ngan you, nape you pulak yg masih lagi nakkan kasih sayang dia?

3)Selagi you masih dalam eddah, you masih lagi isteri dia.. takde hal kalo dia masih teruskan urusan rutinnya di rumah.. cuma kena ingat, bila dia make love to you, tu dah dikira rujuk.. so kena rekodkan kat mahkamah gak kalo dah rujuk..

4)nape nak malu ngan semua orang bila berstatus ibu tunggal? nak terus2an makan hati? you memang nak berdamai, yang hubby you lak adakah sama?

insyaAllah, mudah2an hatinya masih pada you dan anak2.. dah jangan fikirkan sangat.. tambahkan amalan dan bykkan berdoa di bulan mulia penuh berkat neh.. nanti stress kalo dipikirkan selalu.. biarlah dia decide apa yg dia rasa terbaik..

kuasa talak dan rujuk di tangan suami ... Nilam nak cerai ke taknak ke, once suami lafaz  maka talak itu sah ... hakim pun tak dapat reverse talak yg sudah dilafaz dgn niat yg jelas ...

begitu juga rujuk ... kuasa rujuk semasa dalam eddah terletak di tangan suami ...

mana2 pasangan especially si isteri
mmg xmo bercerai melainkan ader sbb yg betul2 kronik..
but kena ingat talak kat tangan suami..
apertah lagi dah lafaz pun..
maka mmg dah jatuh..
pergi mahkamah cuma utk sahkan ajer ikut perundangan..
n kalau u nak rujuk..
kuasa pun kat tangan suami..
isteri cuma diminta persetujuan je
but kenapa org dah xnak u masih lagi nak kat dia..
simpan skit diri sendiri la..........

1)talak dahpun jatuh, skang neh tunggu jawapan hubby.. masihkah dia ingin bersama dgn you dan rujuk  ...
ParinAmat Post at 17-8-2010 13:56

Nilam confius dgn jawapan Parin ,

1)macam mana kita boleh tahu talak dah jatuh sedangkan hakim belum putuskan apa2 lg...perjumpaan pertama pada 26 Ogos nanti baru tahu keputusannya

2)Macam tu ke dikira rujuk... just make love je. Yang mahkamah ckp dgn saya kena confirm cerai dulu then diorg akan kasi surat cerai. So kalau nak rujuk kena bw surat cerai ke JAWI then boleh rujuk.  Saya ada terbaca kes jamal Abdillah, lepas lafaz cerai, esoknya make love dengan isteri...masuk paper.  Buat masa ni kami tinggal berasingan.

3)Ibu tunggal.... saya bukan fikir pasal status saya...saya fikirkan pasal anak2.  Dan saya tak tau mcm mana nak bagitahu family.

heran jugak ... kenapa Nilam takmau diceraikan ... pompuan2 lain berlumba-lumba nak rebut title 'J' ... sanggup naik turun mahkamah dan habis beribu2 RM upah loyer untuk jadi J ... ini org dah kasi free of charge, taknak la plak ...

Follow Us
mana2 pasangan especially si isteri
mmg xmo bercerai melainkan ader sbb yg betul2 kronik..
but ken ...
bakawali_04 Post at 17-8-2010 14:45

bakawali,

Saya rasa ini bukan isu dia taknak dan saya masih terhegeh-hegeh. Saya dan suami ada berjumpa hari sabtu lepas. Dia ckp masih sayangkan saya dan ada tanya saya procedure rujuk. Dia juga ada kata akan fikirkan pasal rujuk ni.  Saya masih boleh terima dia asalkan dia tak ada perempuan lain dalam hidupnya.  

Actually saya nak ajak dia rujuk tapi bak kata u all kat sini biar suami yang tentukan. So sekarang ni saya berdoalah pada Allah agar dibukakan hati nya menerima saya kembali.  Saya tahu dia terlepas cakap akibat hilang sabar lebih2 lagi di bulan puasa ini.

Reply 7# Nilamsari

maaf kalau me salah..
but kenapa hubby lafazkan cerai kat u..
xkan pasal x kejut bangun sahur..
u must have big issue before.. rite??
cuma maaf me x ingat kalau u dah pernah bagitau dlm thread sblum2......
one more thing lafaz tetap dah jatuh..
n i said from my own experience...........

Reply 5# Nilamsari

1st suami u dah lafaz..
so maknanya kalau u pergi ke mahkamah..
hanya mengesahkan perceraian itu secara perundangan.......
kalau hakim mmg sure n yakin lafaz tu jelas oleh hubby u..
maka u mmg dah bercerai tau.........
n betul.. selagi dlm eddah.. u make love..
means u rujuk.........
but yg bagusnya kalau nak ader black wahite..
buat pengesahan rujuk kat pejabat agamaaa..
yg ini pun based my own experience di pejabat agama JB..

Rate

1

cerai dan rujuk boleh berlaku di luar mahkamah ... dan pegi mahkamah untuk tujuan pengesahan dan dapat surat sahaja ...

aku rase Nilam nih dok ingat cerai dan rujuk cuma boleh dibuat di mahkamah aje ... kalo cerai di luar mahkamah dia masih anggap cerai tu belum sah ...

Reply 10# kudajantan77

itulah.......
cerai tu tetap berlaku..
n kalau kat jb ur hubby kena denda jer.
sbb lafaz luar mahkamah...

Reply  Nilamsari

maaf kalau me salah..
but kenapa hubby lafazkan cerai kat u..
xkan pasal x ke ...
bakawali_04 Post at 17-8-2010 15:02

bakawali,

betul u cakap... bukan sebab tak kejut sahur sebenarnya ada isu lapuk yang dia masih simpan dalam hati.  Mcm2 isu yang libatkan keluarga dan kami.  Isu yang mana saya sendiri dah lupakan sebab apa bukan saya saja yang pernah buat salah dengan dia malah dia sendiri pun pernah sakitkan hati saya.  masa jumpa hari tu dia luahkan isi hati dia, sayapun luahkan isi hati saya.  Pasal keluarga dua2 pihak rupanya:
1)Keluarga dia tak puas hati dgn saya (kata saya bomohkan dia)
2)dia tak puas hati dgn keluarga saya  (dia ada gaduh dgn my auntie)
3)keluarga saya pun terasa hati dengan dia   (dia ada tinggikan suara dgn my mum)
4)Lain2 masalah kami sendiri (saya pernah halau dia keluar rumah & dia pernah aibkan saya)

see.... sebab tu la aku tak percaya pada perkahwinan. Too complicated lah!!!

Reply 12# Nilamsari

kisah nie mengingatkan me dgn my case la..
but xperlaaaaaaaa.. jgn dikenang2..
anyway kalau betullah u hubby nak rujuk dgn u..
biarlah dia sendiri ikhlas n bertindak..
dia lelaki patutnya lebih tahu aper nak buat..
jgn rujuk then masalah x settle.....
x berbaloi dik........
case mcm nie bukan sahaja kena duduk berckp n berbincang..
but kena do something..
plussssss bila melibatkan family..
mmg payahh..........

cerai dan rujuk boleh berlaku di luar mahkamah ... dan pegi mahkamah untuk tujuan pengesahan dan dap ...
kudajantan77 Post at 17-8-2010 15:10

Yelah en kuda. Nilam tak tahu sgt pasal undang2 syariah ni.  Nilam pegi mahkamah sbb yg nilam tahu cara itulah mengikut saluran yg betul. Kalau cerai diluar mahkamah mcm mana pulak procedure nyer?  Kalau buat di mahkamah kena bayar ke tidak kos peguam segala.. aku buntu la fikir masalah ni

Reply 15# Nilamsari

procedurnya simple je nilam...
cuma take time..
kalau dah lafaz luar mahkamah..
mean u pergi mahkamah..
bagitau yg u nak buat pengesahan penceraian..
time nie mesti masuk court..
hubby u n u akan di tanya..
u kena siapkan afidavit awal2..
but since hubby u yg lafaz..
dia jer lah yg buat afidavit....
bila hakim sahkan u dah gugur talak 1..
u akan dpt surat cerai..
but kalau masa dlm eddah..
u just bawak surat cerai tu.. pergi pejabat agama plak..
buat permohonan nak rujuk..
itu jer.....

Yelah en kuda. Nilam tak tahu sgt pasal undang2 syariah ni.  Nilam pegi mahkamah sbb yg ni ...
Nilamsari Post at 17-8-2010 15:19

kalo kat selangor ade borang khas iaitu "PERMOHONAN PENGESAHAN LAFAZ CERAI LUAR MAHKAMAH" ... kalo baru nak cerai plak ade borang khas mengikut jenis perceraian yang diminta ...

better pegi clarify benda nih dengan kerani mahkamah kat kaunter ...

takyah amik loyer ... org amik loyer cuma utk kes yg complicated contohnya kes tuntutan hadhanah atau harta sepencarian ... kalo kes straight forward camni takyah la ...

Rate

1

pening gak baca problem ni.. anyway, i hope both of u kembali bersama.. at least for the kids..

bakawali,

betul u cakap... bukan sebab tak kejut sahur sebenarnya ada isu lapuk yang di ...
Nilamsari Post at 17-8-2010 15:15

mainly problem dari orang luar? sedihnya...

Reply  Nilamsari

procedurnya simple je nilam...
cuma take time..
kalau dah lafaz luar mahkam ...
bakawali_04 Post at 17-8-2010 15:22

bakawali,

I think i'm in a right way. Nilam dah buat semua cuma tunggu 26 Ogos nanti nak sahkan perceraian. Mula2 org kat kaunter pendaftaran tu kata ambil masa 30 hari untuk sebutan pertama(maknanya lps rayalah). Then Nilam ckp takmo lama2 kes ni nak cepat(ada ke aku ngajar mahkamah pulak). Nilam tanya dia mcm mana procedure nak cepat, nak settle sblm raya. Org tu kata kalau nak cepat kena bawa hasben sekali supaya surat saman boleh sampai ke tangan dia dgn cepat sbb kes kami berlainan negeri. hasben di Selangor, me di wilayah. So nilam batalkan permohonan pertama dan next day bawa hasben then buat report baru.  lastly dpt tarikh 26 Ogos nanti.

Afidavit tu nak buat mcm mana pulak...w.pun hasben yg lafaz tp nilam pun nak tau juga.  Afidavit ni mcm tuntutan nafkah anak,eddah,nafkah zahir etct tu ke?

baka... thanks for sharing your experienced with me..appreciate it