CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: zila_hakimie

Tolong Saya: Software Pemodelan Matematik

Post Last Edit by sixfor at 26-10-2010 21:01

c++ senang nak paham akak, matlab programming dia lagi senang dari c++, lagipun banyak tutorial dia kat internet, akak google saja apa akak nak, contoh saya nak model dynamic system utk keta, saya taip keyword dyanamic system matlab tutorial, pastu berlambak2 ada, nak sedap lagi akak cari buku matlab yg ajaq basic, once akak dah ada basic yg kukuh matlab bukan satu masalah besaq, akak akan nampak apa yg akak nak buat tp make sure akak proficient dengan coding dia

satu lagi, maple ni lebih kepada calculator, beza ngan matlab, matlab utk programming, saya kalau nak cari derivative dari function yang panjang saya akan pakai maple, integration yang pelik2 ka, tapi solve yg guna iteration ni pakai matlab lagi sedap, tp kalau akak nak install matlab yg release baru sikit maksud saya 2007 sampai sekarang, make sure komputer akak power sikit, kalau tak utk complex programming, letih jugak nak menunggu, laptop saya ni beli tahun 2007, pakai matlab latest, paham2 saja la

Post Last Edit by zila_hakimie at 26-10-2010 21:09
c++ senang nak paham akak, matlab programming dia lagi senang dari c++, lagipun banyak tutorial dia  ...
sixfor Post at 26-10-2010 20:58

bt ms skrg, akk kna guna C++..
tp akk akan cuba menginvolvekan diri dgn mathlab dll..
tengs tau bg komen

saya rekomen buku mastering matlab 7 author dia Duane C. Hanselman ngan Bruce L. Littlefield, harga dia tak sampai seratus pun tp mmg dia ajaq detail jgk la basic

i punya final year thesis pakai MATLAB programming utk CFD numerical analysis , lagi senang ..programming bug tetap ada la, tapi cepat je boleh detect, kalau pakai basic atau fortran ... boleh nangisss... , pakai MATLAB programming, dia punya graph plotting pun cun je ... senang nak plot numerical and analytical solution dalam satu graph .. , dari MATLAB programming tu diaorang design pula Minitab , subprogram MATLAB.. , pakai MAPLE dgn MATHEMATICA pun senang juga ... rasanya paling senang

yup..agreed..better guna matlab..tapi tak tau la akak nya pojek apa kan..tak tau la sesuai ke idak..

dh jumpa Lecturer.. akak nk guna matlab..
pirate installer kat mana nk cari?
sapa2 tahu, PM akk ya..

Follow Us
akak...kita dah pm

hi zila! saya buat numerical modelling guna fortran je for my phd
BASIC languange zaman tok nakdak nye language..

by the way, zila buat phd math ke? saya org fizik tak berapa suka pakai object-oriented dan structured language  mcm C, C++ sebab language ni byk pakai pointer leceh nak debug. fortran jugak flexible sebab boleh handle parallel programming sebab saya byk solve matrix inversion.

kalau rajin boleh je rewrite semula code dlm BASIC to dlm fortran or C. skrg dah banyak guna matlab, matematica utk modelling tapi bagi saya tak original sebab semua tu dah pre-process.

hi zila! saya buat numerical modelling guna fortran je for my phd
BASIC languange zaman tok nakd ...
cepheid Post at 21-12-2010 05:43

hi dear. thanks 4 d concern
zla guna matlab skrg nih..
zla xda basic langsung dlm computerization nih..
huu.. skrg buat numerical modeling jugak.
guna matlab. a ah. zla org math..

Reply 69# zila_hakimie

i think you should learn other language too zila.. for comparison purpose later

hai sedihnya aku tengok budak PHD ....
Basic code macam ni
10 print " selamat datang"
20 goto  10

** Yang zaman dulu gelar dia qbasic or basic.La Digelar Visual Basic .

Macam budak Phd ni ada dak target kenapa guna matlab dan apa objective untuk calculation ?

** wa budak sijil jer.

bagi aku .budak phd patut ada  banyak data dan guna database cluster untuk analyzed data dan buat analysis based on the data.

** budak sijil pun leh buat analysis inikan phd.

Basic code macam ni
20 goto  10 ...
alien3d Post at 23-12-2010 22:10

visual basic tak berapa sesuai buat numerical analysis especially kalau involve calculation melibatkan integral, differentiation. kalau nak buat simple statement or display yg cantik oklah.

selambe je ko kutuk bdk PhD

Reply 73# cepheid

.Sycastic untuk membina semangat..... tak leh nak puji sangat. kita harus maju dari  orang us/europe  yang  berpuluh2 ganda lagi hebat  dan tanpa PHD.

** Apa language pun tak kisah kalau nak buat analysis tetapi in then end just number calculation
** hari hari kerja aku tengok nombor ngan formula..dan fikir how to improve.

Reply 73# cepheid

yang penting dalam programming ialah data bukanlah oop .Apa yang aku nampak  how math or can consider graph can make decission making faster and preciess..

** newcomer akan cakap pasal oop.old comer mesti cakap pasal data /array/database/struct.

Reply 74# alien3d

tapi bukan apa kalau nak buat numerical calculation better guna language yg boleh handle large floating number (maybe dlm case aku je kot). bagi aku, language ni depend on personal preference jugak. tapi kalau terpaksa solve hundres of formula dengan thousand of time step lebih practical guna language mcm fortran or c. mmglah yg keluar hanyalah number tapi kena tengok juga objective research tu, some language tak boleh handle high precision.

bagi aku yg mmg buat programming hari-hari, guna simple program mcm matlab or matematica ni agak turn off sikit sebab semua tu black box saja dan hanya perlukan user input.

aku pun tgh debug code skrg sambil melayan forum.

Reply  cepheid

yang penting dalam programming ialah data bukanlah oop .Apa yang aku nampak ...
alien3d Post at 23-12-2010 23:15

aku oldies bukan newcomer. opp tak de dlm dictionary aku. kalau ko belajar numerical method, mmg ada technique how to handle either precise, accurate and optimising the computing time. infact aku pakai open os je for my work takde nye nak pakai software mahal-mahal. membazir je baik beli high end computer.  dulu org pakai paper and pen (analytical) to solve mathematics equation tapi sekarang banyak pakai programming (numerical).

but one must remember no all solution can be solve using numerical technique. and juga limitation buat programming ni. bila buat research the numbers yg keluar tak semestinya betul

Basic code macam ni
20 goto  10 ...
alien3d Post at 23-12-2010 22:10

degree saya pendidikan matematik,
master saya applied mathematics,
saya byk proving equation maths dan byk sangat improve math equation,
manually. guna tgn dan fikiran.
saya tak ada basic dalam computer programming.
amik phd nih, semua kna bljr sendiri.
sbb tu saya tanya di sini..

saya sedang bermula tentang programming nih.
bermula dari bawah semula.
sedih ke tgk saya..
tak apalah. saya tak kisah org nak kata apa..

Reply 72# alien3d
bagi aku .budak phd patut ada  banyak data dan guna database cluster untuk analyzed data dan buat analysis based on the data.

** budak sijil pun leh buat analysis inikan phd.

saya mintak maaf ya.. saya ni kan baru dalam programming.
banyak term yg awak ckp, saya tak paham.
phd patut ada banyak data, ya saya ada data.
database cluster tu apa?
dan dah ada data, memanglah analisis dibuat base on data kan..

P/S: saya minta maaf k. kalau nak guna word english, analyzed & based tu kenapa di 'past tense'?
hurm. guna BM pon ok. orang tak nampak kelemahan kita..

Reply 74# alien3d
.Sycastic untuk membina semangat..... tak leh nak puji sangat. kita harus maju dari  orang us/europe  yang  berpuluh2 ganda lagi hebat  dan tanpa PHD.

** Apa language pun tak kisah kalau nak buat analysis tetapi in then end just number calculation
** hari hari kerja aku tengok nombor ngan formula..dan fikir how to improve.

dalam maths, ada pecahan bidang.
contoh: statistic, applied maths, management maths, etc.
saya ni tak ada basic programming. apatah lagi nak tau pasal language ni..
sebab itu saya tanya di sini.
kata lecturer tempat saya study ni, tak semua software boleh guna utk smua bidang math.
saya di bidang applied. saya tak tahu apa2 tentang software yang sesuai.
sebab itu saya bertanya di sini.

P/S: sycastic tu maksudnya apa? in then end ke in the end..?