CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 6925|Reply: 30

Sejauh mana kita mendidik anak2 ttg Seks,Organ Seks,Rogol..etc..

salam,

tak sure dah ada tred mcm ni ke belum..kalu dah ada tlg merge ye..
sy nak bkongsi pgalaman dgn kaum ibu bapa di sini..
sejauh mana anda semua 'keterbukaan' dgn anak2 bkenaan spt segmen2 tajuk di atas...

sy lebih fokus bkaitan jenayah seks..spt rogol,liwat,cabul..
anak sy, girl - 7 thn, boy- 6 thn..
agak sukar sy nak menerangkn kenapa mereka tak boleh kuar sesuka hati,tak boleh jalan pegi kedai sorang2, tak boleh itu,tak boleh ini..
spt kita maklum..keadaan di mesia sgt mgerikan..jenayah kejam yg tak berperikemanusiaan,
kuar rumah beli jajan pung..buat kita sbg ibu bapa sgt risau..

masalahnya, mcm mana kita nak terangkn kat anak2..betapa bahayanya keadaan di luar sana..?
alasan spt takut ada org jahat..sgt general..anak2 skrg bijak..pandai menjawab..pd anak2..org jahat,muka mesti jahat,pakaian cam org jahat..org asing yg tak dikenali..
tp hakikatnya perogol mgkin dikalangan ahli kuarga sendiri..mgkin juga driver van sekolah yg bgelar ustaz..mgkin juga cikgu tuisyen..mgkin juga anak pgasuh yg mnjaga berak kencing mereka dan sesapa lagi..org yg tidak disangka2...

so, apa pandangan kaum ibu bapa di sini..jika selama ni,sy menerangkan dgn agak detail, dan kurang berkias dgn anak2 sy..
cthnya,sy terangkan dgn agak detail..apa itu rogol..? liwat?..cabul?
sy terangkan kt negara kita nih, ada org giler yg suka buat tak baik dgn bebudak pompuan dan lelaki..
entahlah sy rasa mcm tak betul,apa yg sy buat..tp sy nak anak2 tahu..supaya mjadi 'pelindung' utk diri mereka sendiri..

along 8 tahun mlm tadi tgk tv3 ngan angah...citer "bagaikan sumaiyah", me tgk iron baju skolah ....ada area situ gak la.....sampai satu adegan rahim razali nak rogol fasha sandha tu si along tetiba ckp " ha dia nak rogol pompuan tuh!"...me terberenti kejap pandang derang tapi derang konsentret tgk tv...masa tu tak tau nak ckp apa....terpikir mana la si along tau nak rogol tu camtuh!!! huh! nak kene bincang dengan abah derang ni....huhuhuhuu

Good topic. Ai sendirik pun x tahu nak xplain mcm mana. Nak xplain pasal haid, baligh anak lelaki pun tercungap2.

Setakat ni cerita2 yg ada babak2 rogol yg melampau2 i x bg derang tengok mcm cerita chinta. Kalau ada babak2 romantika di amor kat dlm bilik tidur, i akan forward scence tersebut. Anak2 setakat ni dah terbiasa. Kalau derang tengok citer yg ai sendiri x tahu ada scene bilik tidur atau romance like peluk2, derang akan forward kan slider tu ke depan. Oh, my anak x tengok live tv. Semua yg recorded. Mostly yg i dah tapis tp ada kes yg i x sempat tapis, kalau ada babak2 yg agak daring, derang forward.

However, akan beritahu juga suatu hr nanti esp to my doter bila dah besar skit.

good topic just want share some...

anak sulung gril 7 tahun. kedua boy 3 tahun.... saya dan hubby bukan kaki TV sangat so anak2 biasa tgk channel kartun. kalau tgk drama or movie mesti dgn saya so bila ada part2 tak senonoh sikit saya pun cepat2 le tukar channel.  anak2 pun tak complaint sbb mmg jarang saya tgk TV sebenarnya.  

kalau ada rancangan yg pelakon dia or pengacaranya pakai macam over sikit...saya akan ckp kat anak perempuan saya..."tgk tu pakai baju sampai nak terlondeh..tak malu. kak yong tak leh pakai mcm tu..mama pun tak pakai mcm tu"  lama2 dia dah terbiasa.

part paling seinsitif...... saya sentiasa pesan kat anak sulung... TAK ADA SIAPA PUN YG BOLEH PEGANG DIA PUNYA YG BAWAH DAN ATAS KECUALI MAMA & OPAH. ABAH PUN TAK BOLEH. TOK PUN TAK BOLEH. ADIK PUN TAK BOLEH APATAH LAGI KAWAN2. KALAU ABAH ADA PEGANG CAKAP KAT MAMA yg ni mmg saya latih dr kecik so mmg dr kecik dia tak mahu abah dia mandikan.....

dunia hari ni memang dah terbalik. kadang2 org yg kita sgt percayai tu boleh melakukan perkara2 yg tak disangka.  sbb tu saya kadang2 heran tgk ada bapak boleh mandikan anak perempuan yg dah sekolah. ada mak yg suruh abang umo 10 tahun mandikan adik perempuan umo 4 tahun.   bagi saya dari kecil lagi kita kena terapkan betapa harta yg SATU tu tak leh tunjuk kat orang lain.

bab period tu...kalau sampai masanya cerita lah.  bukan apa...byk sgt iklan tuala wanita kat TV menyebabkan kanak2 ni tertanya apa benda le tuala wanita ni.

Reply 3# HOTlips

tulah..sy selalu ckp dgn doter, takde sapa2 boleh pegang ,sentuh,nengok kakak punya *tut*, mama aje yg boleh..
kalau ada sapa2 buat,bgtau  mama cepat2...
kebetulan suami mmg tak masuk campur urusan istinja' anak2...kecuali ms phase tukar diapers aje..
bila anak2 dah tak pakai diapers..suami lgsung tak buat cuci2 lagi..lgpun kalu sy tak de, bibik yg buat..kecuali darurat sgt,br hubi wat...so, tak delah dia menanya..kalau babah?...

Reply 4# norzyy

eeh..he..he..
samalah plak kita punya post...

saya pulak ms kecik2 nih...ada jugak doter & son tanya..
kenapa 'onel' dia tak sama...?
so, bgtau ler, kakak girl, abg boy..sbb tu tak sama..
my youngest..girl,umur 2 thn..so, kakak & tisya..sama2 girl..same...
selain kakak, i ada suruh selalu gak abg nengok2kn adik..mcm, tlg cepat2 tutupkan badan adik kalu bogel..lepas mandi..
i bgtau plak si abg ttg pentingnya 'jaga' adik..dan tahu,apa pbezaan onel diaorg..
so,harap bila dah besar sikit,tak yah lah dia 'curious' sgt ttg 'perbezaan2' itu...

advice me..if i am wrong..please...

Follow Us
zaman dah berubah...so cara mendidik pun sedikit sebanyak berubah. dulu zaman kita mana ada internet, handphone semua.... skang ni budak sekolah rendah pun pakai handphone.  kadang2 saya ni terima SMS yg tah hapa2....bayangkan kalau anak remaja pun terima SMS macam tu.

sebab tu bab2 private part tu kita kena explain kat anak2. so dia akan dpt info yg betul. kalau kita tak explain kat dia...dia akan dptkan info dr orang yg salah....kalau kawannya tu baik ...oklah...kalau yg kawan yg KO...habislah...

InsyaAllah kalau dari kecik kita sbg ibu biasa berbincang perkara2 begini dgn anak2...bila dia dah besar dia akan anggap kita sebagai kawan yg boleh berbincang apa saja.  ini cara yg kakak saya lakukan.  anak kakak saya dah remaja....pegi tgk wayang pun pegi dgn mak nya.

Post Last Edit by HOTlips at 2-11-2010 11:16

Ha ah! Sama la pulak idea u both. Beza seminit jek masa post. And i like the idea. Org2 yg sgt rapat or family members pun kita x bleh ambil lewa.

Ana, anak me yg umur 4 thn pun selalu cakap mcm tu pasal private part. Dia kata kakak dah sunat ke umi sebab tu kakak x de yg pjg. Dia punya ada sebab belum sunat. Pernah jugak dia nak pegang ai punya sebab nak rasa umi dah bersunat ke belum. Adehhh... terperanjat beruk ku dibuatnya.

Ai selalu marah gegirl ni jgn berbogel in public walau pun dlm rmh depan adik beradik dan ayah. Tp tu lah bebudak... kdg2 x ikut apa yg kita ajar. Mula lah mak bertukar... merah, biru, taring segala.

As to anak2 lelaki, selalu remind derang tentang tjwb mereka menjaga adik perempuan yg sorang ni. Me jugak pesan derang kena tlg jaga aurat umi juga. Meaning jgn sampai kelalaian derang, aurat umi ternampak dek org lain. Misalnya derang asik bukak tutup pintu sedangkan umi kat dlm rumah x bertudung. Mlm2 misalnya, bila on lampu pastikan langsir ditarik dulu sebab sliding door tu tinted. Org luar bleh nampak isi dalam rmh. Kalau ada org dtg pun, pastikan umi dah ready bertudung br bukak pintu.

sama la cam korang............aku lagik siap cerita...apa kesan kena rogol..@ making love...anak2 umo 5 n 9 girl...kalu tesilap kain dpn ayah dia pon aku marah..bagai nk apa..aku da ckp jgn cayer sapa2..even ayah skalipon...yg umo 5 thn tu degil kit...mmg kena keja je ngan aku...lepas mandi selamber jer terbogel geram aku

aah kan susah nak explain kan pada anak2 kite....aku ada 2 orang anak lelaki.....tak tau laaaaa bila dan meningkat besar nanti sebab sorang baru 5 tahun dan sorang baru 8 bulan...risau jugak....zaman sekarang ni macam2 kite dengar....

selingan...

Alkisah seorg anak pompuan yang baru masuk tadika bertanya kepada mummynya.. 'Mummy, mummy? sex tu apa Mi?'..

Terkedulah si ibu.. Terasalah akan kemodenan zaman skrg yg berjaya membuatkan manusia berfikiran lebih terbuka. Sesuai dgn konsep pendidikan seks yg sedang hangat diperkatakan, mulalah si ibu mencari jawapan yg sesuai utk anaknya dengan harapan anaknya takkan tertinggal dlm arus pendidikan sejagat. Maka si ibu pun mula memberikan jawapan mengenai apa itu sex dengan perumpamaan antara kumbang dan bunga, diikuti dengan pembentukkan bayi dalam kandungan? dan diselitkan juga dengan kisah percintaan antara mummy dan daddynya dr zaman universiti lagi sehinggalah dgn kehadiran si comel iaitu anak gadisnya yg bertanya itu.................

Tiba-tiba si anak menangis teresak2.. Si ibu kehairanan dan bertanya. Si anak menjawab dlm tangisan.. Jawapan mummy tu panjang, ruangan jawabannya pendek saja ni......seraya meyerahkan buku latihan yang tertulis kat depannya (cover)..

NAME:...........
SEX:............
Class:..........
Subject:..........

dulu2 aku ingat masa kat 7-11 adik pompuan aku tanya apa benda ni kak (sambil tunjuk condom). Masa tu aku umur 20 an camtu. Lepas tu selamba je aku jawab untuk sarung k*te. Adik aku masa tu umur dalam 8 tahun kot, terus ternganga. Lepas tu masuk dalam kereta masa tgh drive dia tanya lagi, sarung anu lelaki untuk apa. Aku pun terus jawab "so that the sperms stay in the sarung and don't hit the jackpot that is our ovum"

Tapi bila tiba masa anak2 tanya, aku tak tau boleh jawab dengan confident macam tu.

maya tak kawen lg tp just nak share psl anak2 sepupu yg kecik2 lg ni..

kes 1:
myb coz membesar kat europe, budak ni sgt la open..baru 5 tahun,
dia anak sulong, lelaki, mak die plak br je bersalin adik baru..lelaki gak,
family dorang  ni harap dpt la baby girl so sepasang la anak mereka..tp, bile yg lahir tu
baby boy, nak taw ape yg abg sulong die yg 5 taun tu ckp?? die ckp camni:
'its ok mum, dad...u guys can try again'
baru 5 tahun, da taw how the baby comes from..open sgt dorang ni kann

kes 2:
budak ni membesar kat area bandar di msia, dlm lingkungan 7-8 tahun, lelaki...
kat open house raye aritu, die tanye mane adik maya..maya ckp laa adik maya p toilet
then nak taw tak die ckp pe??
'ooo, die p beromen dlm toilet la tu'
rase sgt2 malu n marah...mmg merah gak la muke time tuh, slambe je die ckp camtu
7-8 tahun berani ckp camtu kat maya yg jauh lg tua dr die...nak repot kat parents die,
tp sumer org taw parents die garang...

ntah laa...dunia nak akhir zaman, mcm2 yg unexpected, nak salahkan parents pun mcm
dah tak relevan... budak2 tu jd camtu coz of surrounding, baik dr kwn skola, tv, even surat khabar arini
pun dah tak berani nak biar budak2 ni bace..maya percaya, camne baik skali pun parents didik anak tu,
selagi ade bende2 negative dr surrounding, anak tu tak semestinya baik gak...contoh da bnyk dpn mata
nak salahkan sape??

good topic......

tapi hanya mampu "read and digest" jer ....x brani nak bagi pendapat   anayway thanks to TT.....good job

Reply 12# Core

so far, ada tak bebudak menanya...

Reply 9# makadek

mcm mana u citer..? copy kat sini sat..

Reply 13# maya_27

ntah laa...dunia nak akhir zaman, mcm2 yg unexpected, nak salahkan parents pun mcm
dah tak relevan... budak2 tu jd camtu coz of surrounding, baik dr kwn skola, tv, even surat khabar arini
pun dah tak berani nak biar budak2 ni bace..maya percaya, camne baik skali pun parents didik anak tu,
selagi ade bende2 negative dr surrounding, anak tu tak semestinya baik gak...contoh da bnyk dpn mata
nak salahkan sape??

mmg pun..sebenarnya bende2 ni sentiasa ada di keliling..pasan dgn tidak ajer..
kalu tak, tk kan ada watak minnie & mickey..kissing,hugging..
seawal 2,3 thn..dah kenal watak tuh..he..he..

pastu, bila remaja sikit...ada demam musical high school plak..
dgn drama2 di tv mesia, kekdg lebih hollywood dr hollywood sendiri..

ank2 akan taw sendiri apabila ia besar nti

Reply 18# AHMADVW

masalahnya, kanak2 dirogol seawal usia 2,3 thn.....sadisssssssssssssssss....
yg palling ramai sekitar usia 5,6,7 thn....
sbb mereka tak tahu apa yg diperlakukan ke atas mereka..
adalah merupakan kekejaman...
yg mereka tahu,sakit....dan diam...kerana diugut....

sometimes, perogol tdk terus merogol,
mgkin cabul dulu..so harap2 peringkat cabul..kita dah didik anak2 supaya 'alert' bende2 tuh..
harap bila anak2 kecik tau, bende tu 'TAK BOLEH'..dpt mgekang pbuatan manusia2 durjana itu..

Reply 16# hereana

malu........

12Next
Return to list New