CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 9377|Reply: 18

Pembaca Meter TNB tipu bacaan meter

Hi semua!

So  Sorry klu dah ada thread macam ni. klu ade tolong merge erk...

Clock nak meluahkan rasa tak puas hati dengan pembaca meter TNB. Clock baru pindah rumah sewa. Org yg duduk sebelum clock ni memang banyak pakai letrik sampai cecah 200++ per month. Tapi kat kawasan nie, memang ada pembaca meter. Dia tak la hantar pakai pos yg menggunakan bacaan anggaran.

So, bil yg bru datang hari ni adalah bil pertama clock kat sini. Tp clock sgt terkejut tguk bil cecah RM50++ sedangkan sebelum ni (masa kat rumah sewa lama) clock punya bil tak pernah cecah Rm20 pun. So belek punya belek clock tguk kat kegunaan bulan lepas. Mak aiii sampai 270kwh. Clock check kat bacaan semasa yg diambil 79014 dan bacaan terdahulu 78744.

Tak leh jadik ni, so click tguk sendiri meter elektrik kat luar rumah clock (rumah clock tak berpagar pun - so tak de alasan pembaca meter nak main anggar-anggar je). terkejut clock bila bacaan meter hanya menunjukkan 78807. Ini bermakna clock hanya guna dalam 63kwh aje untuk bulan lepas dan perbezaan meter semasa dengan bacaan meter pembaca yang tak kenal nombor itu adalah sebanyak 270kwh... Ha, camno tu??? Sape tak hangin. Kat dalam bil baik punya tulis kod bacaan adalah N iaitu bacaan sebenar... Arrggh!! geramnyerrrr...

ada sesape tak pernah alami camni? camner nak complain? klu g complain deme kuarkan bil baru ke??

Rate

1

x pernah cek pun brape ai punyer bacaan meter..main bayo jerr....

buat aduan kt TNB la

patutnyer clock time masuk rumah, catat bacaan meter semasa air dan letrik...pastu ckp kat tn rumah, bayar cas semasa jer...lagikpun tu rumah sewa...kita tak tau samada penyewa terdahulu bayar or tak dan kita tak tau brapa lama rumah tu kosong....

dalam kes ko nie, pembaca meter tak salah...sebab kdg2 diorang nie amik bacaan anggaran berdasarkan cas purata bulanan and akan pegi baca meter utk buat accurate reading...dalam kes ko, reading semasa meter masih tinggi berbanding anggaran...lagipun pihak TNB pun tak cas ko dgn current reading kan?

so aku rasa, ko tak leh nak salahkan pihak TNB...ko kene salahkan tuan rumah ko dan ko sendirik sebab tak cek bacaan semasa penyewa terdahulu keluar dan sebelum ko masuk menyewa..

cuba ko tnya tuan rumah, leh tak kalo ko share bil tu sebab ko rasa tak adil?aku rasa tu jer yg ko blh buat dalam kes nie..

kalo ko tanak bayar jugak, aku sarankan ko kluar dr rumah tu, n carik umah sewa baru..tp jgn lupa catat bacaan meter semasa disaksikan oleh tuan rumah dan saksi2 lain yg blh dipercayai...

Rate

1

yup. tukang baca meter biasanya guna anggaran berdasarkan purata. kalau penyewa dulu biasa guna dalam 200 unit, diorang akan kira bulan2 akan datang dengan lebih atau kurang 200 unit.

rumah kami pernah jadi macam ni. pergi je ke pusat pembayaran tnb, kat sana diorang ada counter aduan. bayar dan buat aduan tentang bacaan salah ni. nanti bulan depan, pembaca meter akan buat bacaan yang betul. jika ada access kena bayar, tapi kalau bacaan kurang, diorang akan tolak je dari jumlah yang ko dah terlebih bayar.

Rate

1

jangan panik... aku pun dah kena dah benda ni..
selalu rumah bil dlm RM150.. pastu tetiba dpt RM430..

Bil TNB sebenarnya ada 2 jenis..
1. bil anggaran.. yg diorang hantar pakai pos.. diorang xtgk pun meter.. diorang just agak je.. pastu hantar pakai pos.. bil ni mmg xbetul.. ni sebab gomen suruh TNB tolong Pos Malaysia yg dah nazak tu.. pos msia diberi kontrak utk print dan pos bil ke rumah walaupun diorang xtgk pun meter.. anggaran tu diorang diorang amik dari TNB.. so mmg bil ni dikira xpraktikal membazir dan entah baghal mana punya idea pun kita xtau..

2. bil accurate... bil yg biasa kita terima sebelum2 ni.. yg ni pembaca meter TNB pg setiap rumah.. dia teropong @ tgk meter tu dan print kat situ juga.. yg ni mmg xde masalah sejak azali lagi..

Kesimpulannya... hujung bulan anda akan dapat 2 bil... bil anggaran tu mmg menyusahkan org.. siapa yg mencadangkan tu mmg kecik2 xnak mampus, dah tua menyusahkan org..

Rate

1

Follow Us
sukanya ayat tampinus nih.
lagik lagik ayat yang kecik2 taknak mampus, dah tua menyusahkan orang.
mmg kena setepek kat dahi org tnb.

ooo bil anggaran ni kes ...TNB nak tlg POS Malaysia la ye...ermm dh semua skrg main2 online
je..pos malaysia apa la sgt fungsinya...

aku tak sure la samada ada yg confuse dgn apa yg TT tulis

ni yg aku faham
bill is realtime, from mamat meter

pastu dalam bil bacaan dulu 78744
bacaan terkini 79014
sedangkan dia tengok meter, current reading is only 78807, belum sampai 79014

yg ni TT kena confirm mmg betul ke mamat meter datang atau bil thru mail
tengok bil jenis O atau jenis N

kalau bil realtime mmg patut bacaan terkini 78807, bukan 79014
kalau bil anggaran yg tu as explained by earlier posters

Rate

1

Hi semua!

So  Sorry klu dah ada thread macam ni. klu ade tolong merge erk...

Clock nak meluahk ...
Clockwise Post at 9-2-2011 21:20

Ada...memang pernah mengalaminya..dulu share meter dengan tenant sebelah sbb kitaorang bukak kedai kan,  biasa bill rm300-350.
bila tenant tu dah pindah, bill masih lagi rm250-rm300.  Turun sikit je...padahal sblm tenant tu masuk bill saya rm100 je & tiada peralatan baru pun...bila complaint diorng datang check & kata memang mcm tu bacaannya....hampeh!!!

Rate

1

thanks atas pendapat semua. Clock dah call TNB. Alhamdulillah mendapat layanan yang baik. Diorg dah cek bil tu. Katanye itu bil anggaran. Dan bil jadi gtu kerana pintu berkunci so tak leh baca meter (hehe dalam hati clock gelak je sebab rumah clock mana ada gate - anytime sesape pun leh tguk meter tu). Apa pun dia ckp penyelarasan sebenar akan dibuat nanti. Clock camner pun kena bayar bil tu. Bil akan datang akan negatif la katanye. Sib baik le tak sampai ratus-ratus bilnye... klu tak mau kopak diriku ini.

Clock dah malas pk pasal ni. harap2 settle ler... Apa pun tq sebab bagi pendapat. Especially pasal strategy nak selamatkan pos malaysia tu huhu...sian dorg erk. Tp kita juga perlu selamatkan bumi dgn mengurangkan penggunaan kertas...

Reply 1# Clockwise
aku penah repot kat TNB.
aku dpt bil yg pelik n tak sama ngn bacaan meter..

pastu..
dorang anto bil baru
n next time dornag ambik reading sebijik cam kat meter.

ko call nombor yg kat bill tu
nombo bebas tol tu n bgtau masalah ko.
dorang akan come out with new bil

Ada...memang pernah mengalaminya..dulu share meter dengan tenant sebelah sbb kitaorang bukak ked ...

jazaa Post at 10-2-2011 15:15

bukak kedai RM300~RM350...??Jimat tu..Tu kira normal bil letrik kat rumah aku nie....

bukak kedai RM300~RM350...??Jimat tu..Tu kira normal bil letrik kat rumah aku nie....:shakehead3 ...
danedzya Post at 11-2-2011 14:58

Tak guna air-con.....kipas je!!

jangan panik... aku pun dah kena dah benda ni..
selalu rumah bil dlm RM150.. pastu tetiba dpt RM43 ...
tampinus Post at 10-2-2011 09:27

kalau aku la.. aku bayo je RM50++ tu , next time bill datang sure kurang..kekdang tunjuk -ve lagi bill tu...

ada juga kalau aku x puas ati, aku call TNB then derang suruh baca actual reading..the next day terus dapat bill yg betul punya.

Tapi kalau tiap2 bulan pembaca meter main anggaran je... harus kena tepon TNB complain..

ana pun pernah kena gak camni
biasanya bill dalam rm 190 ke rm220 tapi tetiba satu hari tue bill dtg tgk2 amaunnya rm450, ingat ada tunggakan tapi xde dan itu adalah bill semasa
dok ingat2 apa yg terlebihnya, yg biasa2 aje
then peliknya next monthnya bill br rm180 aje
tapi takat ni cuma rasa pelik tapi ttp bayar gak tanpa nak argue

dan baru ku tahu yg pasal nak tolon Pos M'sia tue

biasa la macam ni..kdg2 bila air pun jadi camni gak..

kadang tuh memang die main anggaran jer... ikut sedap je nak letak brapa... sbb tuh selagi takde bacaan N jangan harap aku nak bayar..