CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: tapibukanaku

Hutang RM 4K tapi sampai nak sita rumah,freeze account dan gantung kerja

baru dapat mesej..
semalam aku bayar le RM200.00
tapi diorang mintak RM1600..
so aku bayar RM200. ...
asudau Post at 2-3-2011 11:53

yg tak boleh blah ialah bila diorang menyampaikan kat staf2 ofis yg lain psl kes kita...adui..sekali diorang dgr, sampai mati diorg akan ingat dan cerita w/pun hutang dah berbayo..

saya dah baca semua.. tapi seriau gakla.. kalau kes saya macam mana ye... awal thn lepas asben ada bagi kwn dia kereta utk disambung bayar. (keter tu lagi 3 thn nak abis bayar, balance lebih kurang ada rm17k.  kereta tu atas nama saya. Masa kereta tu dlm jagaan kawan, dia dah tukar enjin. last month ada org call saya, tak pasti dari pihak bank atau DC.rupanya dah 5 bulan ansuran keter tu tertunggak. Mereka suh saya bayar utk 2 bulan. Try call2 kawan esben tapi dia taknak bagi kerjasama.Dia ckp kalau nak balik keter tu bayar kat dia 3k.  Keter tu pulak dia sorok. Baru-baru ni pihak bank /DC sms pada saya &  bgtau nama saya akan di blacklist & akaun simpanan akan dibekukan. Boleh ke pihak bank bekukan akaun simpanan? Saya tak bayar lagi tunggakan tersebut.

mmg mula2 cuak sgt sbb tak penah dpt col utk sita bagai dan gantung kerja..lepas tuh ada ke patu ...
tapibukanaku Post at 28-2-2011 17:37

Ni cukup bukti buat laporan under BAFIA.  Bank Negara benarkan bank bagi agency untuk kutip hutang, dengan syarat maklumat pelanggan tidak didedahkan kepada umum.  Ni dah kes maklumat anda didedahkan kepada umum ni.

saya dah baca semua.. tapi seriau gakla.. kalau kes saya macam mana ye... awal thn lepas asben ada b ...
losyen Post at 4-3-2011 12:44

that was agency yg col...skrg bank tersgt lah bijak..baru due 3-4 bln dah proceed to DC..itu yg si debt collector ni pulun abes2 suruh  pemiutang bayo cepat2, so that diorg dpt komisen..kalau dah lama tertunggak lagi lah debt collector ni kaw2 punya kejar kita..

Ni cukup bukti buat laporan under BAFIA.  Bank Negara benarkan bank bagi agency untuk kuti ...
dan509 Post at 5-3-2011 01:47

mmg dah terang lg bersuluh diorang mendedahkan maklumat saya termasuk details hutang kepada orang lain..sampaikan staf kat ofis dah pandang lain mcm dgn sy..mcm sy hutang dgn along..

sy ada baca dlm forum lain, ada sesetengah agency siap col office pemiutang semata-mata utk cerita keburukan pemiutang yg berhutang tapi tak membayo..lepas tuh siap suruh staf2 kat office jgn berkawan dgn orang yg suka berhutang ni...lg teruk, diorang datang rumah dan bercerita dgn jiran2 psl pemiutang yg tak bayo hutang...gila kan??

takdak etika langsung..

mmg dah terang lg bersuluh diorang mendedahkan maklumat saya termasuk details hutang kepada oran ...
tapibukanaku Post at 5-3-2011 22:23

jadi ape tindakan awk?repot je kat bank negara.

Follow Us
maaf lah aku nak cakap ni
ni yang buatkan aku kecewa

bila tengok orang, apatah lagi bangsa sendiri, biarkan diri dipijak-pijak
pasal tuanpunya tak tau hak diri sendiri
atau tak mau ambik tau hak diri sendiri
sebab tu officer tu boleh gelak-gelak bila terima aduan
mesti dalam hati dia kata "ni mangsa mudah..."

sebabnya
apa saja yang debt collector tu kata
sebenarnya dia tak boleh buat pun
dia cuma agent
dia bukan pihak bank, jadi bagaimana dia nak bekukan akaun atau sita barang/rumah
dia bukan majikan anda, jadi bagaimana dia nak gantungkan tugas
dia bukan tuanpunya syarikat, jadi bagaimana dia nak kuatkuasakan notis yang konon akan dihantar kepada majikan anda
dia cuma agent
sebab tu dia mintak jumlah tertunggak saja, bukannya jumlah keseluruhan pinjaman yang diberikan bank

kenapa la susah sangat nak ambik tau hak diri sendiri
kalau malas mencari ilmu
ambil lah jalan pintas dengan bertanya di sini

ini
bila dah terhantuk
baru nak mengadah

Rate

1

maaf lah aku nak cakap ni
ni yang buatkan aku kecewa

bila tengok orang, apatah lagi bangsa sendi ...
Gemukkkkkkk Post at 6-3-2011 21:27

thanks for ur info..

btw, di saat tuh mmg sgt lah panik...so tak tau nak buat apa..dlm kepala dok fikir nak settle cepat walhal ada 4 tahun lg tempoh loan tuh..

ye lah..tak pernah tau pun ada kes mcm ni..maybe it was my fault tak penah amik tau...btw, mmg semua ni menghuru-harakan hidup sy..

takpe la, dah jadi pun, tak perlu dibebankan sangat perkara yang lepas.
jadikan pengajaran je.
apa-apa pun, lepas ni, kalau jadi camni lagi sekali, dah tau apa nak buat.  masuk sini dan cepat-cepat tanya.  ramai je kat sini yang kerja bank dan sanggup bagi pendapat.
semoga kita sama-sama dapat manfaat.

takpe la, dah jadi pun, tak perlu dibebankan sangat perkara yang lepas.
jadikan pengajaran je.
apa ...
Gemukkkkkkk Post at 7-3-2011 17:36

thanks a lot k..mmg forum cari ni byk beri manfaat dan juga boleh release tension..

btw, lepas sy settle kes hari tuh, sy masuk program AKPK utk hutang yg lain..sebelum ni ok je, cuma thn lepas ada problem itu yg byk pending..so sy masuk program akpk..dan sedang dlm proses approval..

agak2 apa yg nak dijawab kalau ada agency col nanti? sbb sy ada buat 1st payment kat akpk.

Post Last Edit by nakkenalesing? at 8-3-2011 10:30
thanks a lot k..mmg forum cari ni byk beri manfaat dan juga boleh release tension..

btw, lepas sy settle kes hari tuh, sy masuk program AKPK utk hutang yglain..sebelum ni ok je, cuma thn lepas ada problem itu yg bykpending..so sy masuk program akpk..dan sedang dlm proses approval..

agak2 apa yg nak dijawab kalau ada agency col nanti? sbb sy ada buat 1st payment kat akpk.
tapibukanaku Post at 8-3-2011 09:53

ermm..saya dah hampir 4 tahun join AKPK, sejak baru2 tubuh dulu...
masalah saya ialah hutang kad kredit yg terlalu banyak...yerlah masa apply kad dulu kat opis cukup mudah..
dpt kad pun mudah....apa lagi..balun lah. Sedar tak sedar hutang bertimbun, dekat 15K.....hahahahaha!
nak bayar balik dah tak mampu....padan muka haku....

Masa tu usah ckp lerrr....bank kejor ler yeop...mana aku nak cekau duit..nak2 aku kerja sundriii lepas VSS kat
satu GLC....akhirnya aku serahkan diri kat AKPK...kena lah solex lah akuuu....

Alhamdulillah, bila aku dah terikat ngan AKPK (agensi bwh bank negara), bayaran hutang aku teratur...aku cuma bayar minimum
(mereka kira ikut kemampuan kita) kat semua bank....dan bank dah tak cari lagi....kalau pegawai mereka cari bertanya itu ini,
aku fax kan aje surat AKPK, suruh mereka rujuk kat pegawai bank yg handle account kita....

begitu gak kalau mana2 DC call you, ckp, "I dah bwh AKPK sekarang, pi rujuk AKPK dan bank (majikan) anda...
bila mereka dah tau, insya-Allah, mereka tak cari lagii...

cuma satulah, bila dah tied ngan AKPK ni, takleh nak buat utang tempat lain dulu, smpi clear....takpe sabar....
simpan duit, pasang niat pegi haji & umrah...insya-Allah berkat lah rezeki mu...

lagi satu lupa nak bagitau...bila dah duduk bawah AKPK ni, tolong jangan missed bayar selama 2 bulan berturut-turut,
kalau tidak sistem diaorang akan otomatik tendang kita keluar drpd program mereka..dan tiada harapan utk join balik...

tkasih...

Rate

1

ermm..saya dah hampir 4 tahun join AKPK, sejak baru2 tubuh dulu...
masalah saya ialah hutang ka ...
nakkenalesing? Post at 8-3-2011 10:29

ok. thanks for the info k

harap2 semuanya baik-baik saja lah lepas ni.

1 lagi nak tanya, boleh ke DC inform kat Bank Negara untuk freeze account , blacklist nama & sita barang?

1 lagi nak tanya, boleh ke DC inform kat Bank Negara untuk freeze account , blacklist nama & sita ba ...
losyen Post at 8-3-2011 13:26

blacklist >>> rasanya bila account dah tertunggak lama,mesti akan blacklist
freeze acc>>> byk procedures
sita barang>>>byk procedures

so kesimpulannya, bukan senang2 nak freeze account dan sita brg...

betul ke? ke sy silap...sory ye

Reply 54# tapibukanaku

TT, Mizz sajes kalo dah ok AKPK or kalo payment dah jalan, maybe TT shd consider saman bank and DC tu sebab malukan TT and jatuhkan reputasi TT esp dgn apa yg diorang buat kat opis tuh. Diorng ni kita pun kena ngajor jugeks kalo depa melampau-lampau buat keja.

At least kalo kess kalah atau dismiss pun, bank esp. akan jadik lebih berhati-hati dlm engage service DC nih. Ni Mizz punye opinion je laa...

DC tak boleh buat semua tu.

senarai hitam - cuma bank negara je boleh senaraikan kita.  CTOS bukan blacklist.  contoh blacklist ialah senarai BMC.
beku akaun - bank boleh buat untuk akaun dalam bank itu saja.  untuk akaun dalam bank lain, bank tu tak boleh sentuh.
sita barang - bank hanya boleh buat ni selepas dapat kebenaran dari mahkamah (tu pun banyak habis masa pasal kena submit/buat banyak mende untuk rujukan mahkamah).

bayangkan, kalaulah anda tahu semua ni dari awal dulu, perlukah anda bersusah-payah dan tanggung malu semasa mula-mula diugut DC dulu?  sedangkan pada masa tu, anda boleh ketawakan dia kuat-kuat dan malukan dia...

Reply 56# Gemukkkkkkk

Thanks for the info. Sebab saya ada receive sms dari mereka. They said akaun bank akan dibekukan. Terkejutlah saya cause langkah yang diambil terlalu drastik.

Post Last Edit by tapibukanaku at 9-3-2011 23:15
DC tak boleh buat semua tu.

senarai hitam - cuma bank negara je boleh senaraikan kita.  CTOS buka ...
Gemukkkkkkk Post at 9-3-2011 14:56

waaaaa... andai ku tahu.........

tp nak buat mcm mana..bergolok bergadai dok cari rm7300 dlm masa 4 hari saja....savings suda habes dikorek...padahal, andai ku tahu semua ni, baik byr yg tertunggak je dlm 1K..selebihnya byr mcm biasa monthly sampai abes tempoh loan tersebut...aduyaiiii...

tp nak buat mcm mana..time tuh gelabah sungguh..sbb kejap dia kata lawyer, kejap kata ejen..dan yg bertambah parah bila melibatkan dato pengarah dan staf2 yg lain..

Reply  tapibukanaku

TT, Mizz sajes kalo dah ok AKPK or kalo payment dah jalan, maybe TT sh ...
Mizzsued Post at 9-3-2011 14:38

itu lah..mcm2 nak buat ni..tapi semua nya lepas akpk ni approve...

btw, thanks for ur suggestion k

Post Last Edit by tapibukanaku at 9-3-2011 23:26
Reply  Gemukkkkkkk

Thanks for the info. Sebab saya ada receive sms dari mereka. They said a ...
losyen Post at 9-3-2011 16:54

sama lah kita..siap msg ugut2 lagi...dah sampai depan rumah utk sita padahal ku hanya menyewa