CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: produkherba

Mengapa Berahsia Sangat?

Post Last Edit by haneco at 27-9-2011 09:48

Reply 79# airwickss

cube lah....tapi ingat, api perlahan sahaja, sampai cili menjadi kehitaman, baru kaw....
sesetengah masak merah yang cili nyer kurang masak terasa pahit cili tuh.....
jgn lak biarkan x berkacau, leh rentung ;), dan biasanye kalo dah naik minyak tuh mesti satu dapur terkene minyak2 yang merecik recik tuh, tuh pasal api kene perlahan....

Reply 81# haneco

Okay, noted. Tumis sampai rentung .

dah Tuhan bagi kita otak dan idea,apa salahnya share dgn org lain...siapa la kita nk berkira.

baru2 ni aku terbaca blog yg letak resepi ciptaan orang lain..dia dpt dr kwn dia tp tak secara details..bunga2 kekdahnya..pastu aku tengok dia kena hentam dgn si pencipta resepi tu sb bg resepi salah cuma cara2 buat aje betul...
aku sebelum ambik ape2 resepi free ni aku wat research dlu dari blog org melayu,omputih sampai ke youtube..dan byk aku jumpa resepi2 yang VERSI lain2 tp atas nama yang sama...so tak salah la blogger tu buat macam tu sb dia pun tak paksa org amik resepi dia..
org yg nak amik pun kena la kaji selidik dlu jgn main amik nanti tak jadi dituduh blogger bg resepi salah...
aku wat kek pun kalo ikut 100% resepi kalo aku rs lain mcm adunan dia aku akan tambah itu ini supaya menjadik dan tak membazir..so yang nak mencuba2 resepi tu ikut level by level lah..kalo beginner cuma le yg mudah2 dlu..lama2 mst tau nak tambah kalo ada kurang..jgnle beginner nak jadi pro terus..
pada yg kedekut ilmu/resepi jangan pulak jeles bila org lain bagi resepi...sampai nak claim itu ini salah..

teringat dengan cite psl mee rebus hj wahid yg femes kt Johor..ade org tv3 interview hj wahid ni..die sendiri x reveal resipi mee rebus die even dkt anak2 sendiri..anak2 die xsilap sume bukak branch mee rebus hj wahid gak..macam yg kt plaza angsana n plaza kotaraya tu.. anak2 die kene figure out sendiri apakah resipi mee rebus bapak diorang..maybe hj wahid xnak anak2 die terlalu 'manja' psl resipi dah ade dpn mata..

baru2 ni aku terbaca blog yg letak resepi ciptaan orang lain..dia dpt dr kwn dia tp tak secara detai ...
johndoe17 Post at 20-10-2011 01:47

rasanya tau blog apa nih....bagi saya pun tak salah blogger tu buat, dia siap tukar nama kek tu pun....so tak blh la nak kata cara buat kek tu salah ke apa ke...sbb nama pun tak sama. kek A, cara nak buat= b+C+d....kek B, cara nak buat = g+h+i. kat dlm internet ni berjuta2 resepi org modify & letak nama lain kan...

macam2 perangai cikgu2 masak ni kan...smlm kat fb ada sorg cikgu baking ni update kata kat kelas dia nnt dah tak dibenarkan amik gambo masa kelas berlangsung...nak amik gambo lps kek semua dah siap je...dia kata student tak hiraukan perasan instructor la etc...b4 ni ada kawan saya gi kelas dia...dia siap pesan kat student dia jgn bagi resepi tu kat sapa2...nak resepi kena gi kelas dia je...tapi kawan saya ni kata, aku gi kelas dia tu aku bayar, bkn free, sukati la aku nak bagi kat org pun ahaksss...apa2 je la kan...

Follow Us
hm...ayu ada sorg makcik yg pandai buat kukis.time raya mmg kencang la bisnes dia.ayu tak prnh beli kukis buatannya but my cousin prnh la beli.dia kata sedap sesgt kukis tu.so masa raya aritu ayu try la rasa....pd tekak ayu so-so jela.takde la meletup sgt pun.bila tnya harga sebalang brp....dia kata rm40 klu xsilap.seketul jatuh dlm 50-60sen gitu.

abis ayu tnya la lagi...x try usha dgn maklong ke resepinya? nnti leh la buat s'diri bebila kita rasa nak buat.then my cousin jawab.....maklong ckp resepinya rahsia.xleh pass pd org lain.menantu maklong ayu pun rasanya xtau resepi tu.

pd ayu la...nape mesti nak rahsiakan resepi? takut org curi bisnes ko ke nnti? weh...rezeki ada kat mana2 la.lgpun klu kita buat,lom tentu akn jd sebijik sebijan mcm ko buat. time dia nak resepi org...selamba badak je mintak.siap mcm memaksa lagi (mak ayu la yg jd mangsanya).tapi time kita mintak...leh lak ckp secret recipe.huh!

Reply 86# gam_gajah

My sis's friend went for a baking class and the instructor also forbid the students from revealing the recipes to anyone else. If they want the recipe they must enrol for the class.

WTH! Recipes and tutorials for m******* are available online.

Hairan juga kenapa orang suka sangat berahsia resepi.Padahal kalau share lagi murah rezeki.

hm...ayu ada sorg makcik yg pandai buat kukis.time raya mmg kencang la bisnes dia.ayu tak prnh beli  ...
Ayu61279 Post at 16-11-2011 12:17

Kalau saya la kan kalau org tu kedekut nk share resipi kan...cari dari org yg sudi nk share resipi macam kat dalam forum ni kan..pastu try an error la..yg mana sedap kite teruskan. Dan buktikan yg kite pun mampu buat yg sedap dan mempunyai peminat yg tersendiri

Kalau saya la kan kalau org tu kedekut nk share resipi kan...cari dari org yg sudi nk share resipi ...
serikandi_gurl Post at 21-11-2011 12:58

tu la...skrg dah byr resepi kat tenet ni.rajin dgn tak jela nak cari.pasty try n error...
mcm ayu lak...ayu suka buat decoupage n ramai yg tnya teknik2 yg ayu buat.
mana yg ayu tau n leh ajar...ayu ajar je w/pun utk dptkan tekniknya tu ayu s'diri t'paksa cari kat tenet.
but it's ok...lgpun kedekut ilmu ni bknnya leh jadikan ayu jutawan pun.so apa salahnya share kan

mcm sy prefer belajar membaking n tgok resipi dlm blog omputih or u tube dowang sbb rasenye dlm vid tu ape 2 teknik yg ditunjuk all out n xde terkemut2 nak bagi mcm org kita...sy pun x kisah share resepi tu sendiri even sy berjual sbb belum tentu yg minta resepi tu boleh buat seperti kita buat....ape2 pun rezki tu di tgn Allah....x salah berkongsi....n kita sendiri jugak kalau asik minta...pandai2lah plak nak memberi.....

Reply 84# johndoe17

yup....sy pun ada baca blog ni....owner kek berkenaan marah betul dgn owner blog tu..... apapun benda ni bole di bincang tp kalau x bole jugak org lain nak share resepi dlm blog@forum@fb@ mana2 tempat....tetapkan syarat n anak murid kena tandatangan perjanjian bertulis...sekiranya engkar amik tindakan mahkamah...

kakak mama sendiri ada perangai huduh lagu ni, hari tu mintak resepi ayam panggang, dia menengking mama, dia kata, laaaa buat lagu tu laaaa, awat tak reti sangat niii..padahal, seribu satu macam rempah mama tengok dia campak!! dan opkoz la hasilnya ulala!! sampai kat luaq pun boleh bau, keharuman ayam golek dia...mama pun merayu rayu mintak, sampai sudah dia tak bagi...mama balik cari kat sini, jumpa dan mama buat sendiri, puas hati...yg keciwa sebab dia tu kakak kita sendiri. kita mintak resepi mcm mintak sedekah. dulu pun mintak resepi donut, sbb donut dia teramatlah lembut, as though it melt in your mouth gitu...bergaduh jugak, sbb tak nak kongsi!!!

tak faham la. mama sampai penah kata, kubur hang sempit tau ka, hang dok kedekut lagu ni!

@mamaezah memang wujud orang sebegini..kan.Ada kawan citer ..dia pernah minta resepi kuih bakar dgn seseorang itu siap nak bayar lagi harga resepinya tapi orang tu kata .."ini aje laa ilmu yg aku ada utk bawa mati".Kedekut sungguh nak berkongsi ilmu..Aku sendiri jual kek & ada jiran nak belajar..aku bagi resepi  & tunjuk cara tapi derang tempah juga dgn aku sebab derang kata air tangan tak sama.

kodoklawa posted on 18-1-2013 08:42 PM
@mamaezah memang wujud orang sebegini..kan.Ada kawan citer ..dia pernah minta resepi kuih bakar dgn  ...

mama sokong sangat statement kodok, yg dia nak bawak ilmu tu masuk kubuq pasai pa? dia nak share dgn mungkar nangkir ka??? mungkar nangkir nak bawak balik resepi tu ka...haishhhh...tak paham dan tak reti laaaaa.....kadang kadang mama jadi mcm mana tau, bila pi rumah orang, mama makan dan rasa sedap, mama tak puji dan diam saja...sebab kalau tanya, kepak org tu akan lebih lebar dan bukannya dia nak bagi pun resepi itew!!!

kakak mama memang champion bab cake, biscuit, ayam golek dan kerabu...tapi haram la dia tak nak kongsi...
tapi alhamdulillah, kengkawan kat Cari lebih baik dan tak berkira, banyak benda mama try dari dapur cari, semua menjadi so far...dan betui kata kodok, ayaq tangan tu tak sama....

saya rasa kesian kadang2 kat orang2 yang kedekut ilmu ni...kan bagus kalau kongsi ilmu ni, dapat pahala berpanjangan.

mills kalau org mintak resepi bagi je la....malas nak pikir mcm2...takde nak lokek bagai..pernah tu ada kawan adik yg mintak resepi biskut smp dia sendiri tawarkan dia sanggup beli resepi tu....mills gelak je...tak de makneynya nak lokek or jual resepi...ilmu yang baik share je la.....mills pun selalu gak jumpa org yg lokek ilmu....bila org tak nak bagi resepi pd mills, mills selalu berdoa..kau tak nak bagi aku resepi tak pe...aku akan dpt resepi yg lebih baik dr tu....konon nak sedapkan hati...mula2 tu geram pun ada..tp lama2 malaslah nak layan.....bg mills hari ni dia lokek nak share ilmu dgn kite, esok2 ada org akan buat benda yg sama dgn dia...

nak salah kan mereka pun tak boleh juga.. orang keluar duit untuk dapat kan ilmu.. tapi ada orang dgn mudah nak mintak free aje.. tak kasi dia katakan kedekut..

itu hak mereka lah nak kongsi atau tidak..

apa kata keluarkan duit.. pergi belajar untuk dapat kan resepi idaman tu..

tak paham aku dengan orang kedekut2 rsepi ni. tapi lain orang lain pesen nye dok.
aku hari tu masa raya, gi makan nasik umah kawan mak aku. makkk aiii dia punya daging masak hitam, marbeles gila.
memang terigau2 la. kira bukan aku sorang je, kawan2 mak aku yang dua tiga org pun cakap sedap.
aku pun dgn tak malunya, mintak la resepi..nasib baik tak kedekut jah...anak makcik tuh, siap taip then print lagi (untuk aku, dgn kwn2 mak aku), hehe) dan yang best nye, siap kasik petua/tips lagik (iaitu gunakan kicap jalin, yang lemak manis kot, katanya kalau kicap lain tak sedap, heheh) dan aku try dah memang menjadik, walaupun first time aku masak daging masak hitam. nanti kalau ada masa aku carik balik resepi, aku tepek sini entah mana aku letak resepi tu. tapi kalau ada orang ndak la. c