CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Calla lily

Pregnant dan puasa

Pengalaman puasa semlam.....

Awal pagi sahur nasi + segelas air kosong.
Dapat poser penuh....
Masa berbuka.....makan kurma + pisang + roti john sepotong dan air.
Masa nk solat maghrib.....amatlah terseksa.....sakit perut sgt2.....solat terbongkok2.
Abes ja solat, terus baring sambil tahan sakit perut.
Lepas setengah jam....termuntah abes apa yg makan masa berbuka.....

Ya Allah..bglah kekuatan masa Ramadahan nanti utk aku lakukan ibadat puasa...Amin.

time posa nnti sy cukup2 40 weeks...
itu klu x beranak lg la...
hehehe...
klu overdue doc bg lg seminggu sblm masuk wad...
hope buleh la posa...

Salam semua,

Bulan Ramadhan akan tiba tak lama lagi. Kat sini calla nak mintak tips daripada kora ...
Calla lily Post at 22-7-2011 12:27

yg penting niatkan dalam ati nak puasa..
insyaAllah, Allah akan permudahkan niat kita...

sy pernah berpuasa  semasa preknan..
anak 1 & 2 puasa masa awal mengandung.. time tu lagi la dgn mabuk, pening2 lagi..
alhamdulillah, sy dpt habiskan puasa... so lepas tu sy dah tak pk nak ganti puasa

skang puasa pada preknan semester ketiga... insya Allah, sy memang nak puasa penuh kali ni

Just nak share wat i did masa preggy di bulan Ramadhan.

Wajib sahur. Kalau tak, sian ibu dan anak. Baby mesti tendang2 and aktif semacam coz dia lapar. Ibu pun lapar juga dan susah hati fikir baby, betul tak?

Selain makan nasi, minum susu dan kurma. Herbalife shake campur pisang ke, kurma ke oat ke...sedap...ikut sunah iaitu jgn sahur awal sgt.. CNI pun now ada jual Ramadhan tablet, khusus untuk bantu beri tenaga semasa berpuasa..boleh juga bagi kt anak2 untuk galak puasa.

Myself selagi masih dalam waktu sahur, mulut tak henti mengunyah

Jangan lupa juga, sentiasa doa banyak2 agar badan sihat dan bertenaga untuk teruskan puasa...boleh juga amal baca surat Al-Kautsar..surah tu Allah turunkan pabila Nabi Muhammad berduka setelah kehilangan anak lelakinya Ibrahim dan Abu Talib bapa saudaranya. Baca surah sambil urut2 pada leher semoga Allah hlangkan rasa lapar dan dahaga kita dan baby dan bertenaga untuk puasa.

Niat membaca surah ikhlas kerana Allah.  Al Kautsar tu sungai di syurga. Rasa airnya lebih manis dari madu, warnanya lebih putih dari susu, dan wanginya lebih harum dari kasturi...Subhanallah!

wah, banyaknya tips.

saya tak kawen lagi, tp saje masuk sini kutip ilmu sana sini sket2..

selamat berpuasa bakal-bakal ibu.. gudluck!

qiqi skg ngah peknen 28 weeks..minggu depan start pose dh 29weeks..2minggu lepas qiqi pose alhamdulillah ok,sahur makan burger kosong (roti n daging je) n air segelas..pas balik keje mg flat giler xlarat buat ape pn tp gagahkan jugak sb dh ptg sgt..akhirnya selamat jgk bpuasa satu hari...esok qiqi plan nk pose lg..mlm sblm tido usap perut ckp ngn baby yg mama nk pose esok,baby jgn nakal2..hehe

Follow Us
Baru balik from my monthly check up
Tny gynae psl berpuasa & she said 2nd trimester is the most ideal time to fast
If 1st trimester kdg2x morning sickness ganggu puasa
Bila dah 3rd trimester if ada high blood or diabetic pon susah nak puasa
She said sahur mkn bende yg high fiber & kurma & madu
Jgn minum susu anmum or any prenatal vitamins sbb itu boleh buat kita cepat lapar
Masa berbuka baru minum susu anmum or prenatal vitamins
She said kurma & madu is the best coz provide long lasting energy
Itu jerlah nak share
Lepas ni tak leh ngelat2x takmo puasa unless sakitlah kan

bestnyer preggy...bilalah daku plak!!!huhuhuh
wawa84 Post at 25-7-2011 15:38

Dah brp lama kawen ni?
I dulu pregnant lepas bulan puasa after 2.5 yrs of marriage
Kirenya conceive masa bulan puasa
Kurma pon membantu kesuburan tau
I kebetulan rajin lak mkn kurma masa tu, selalu takde sgt
Nnt bulan puasa byk mkn kurma pastu 'project' on time & banyakkan doa
InsyaAllah nnt ada hasilnye

Dah brp lama kawen ni?
I dulu pregnant lepas bulan puasa after 2.5 yrs of marriage
Kirenya con ...
Calla lily Post at 26-7-2011 16:43

baru je kawen...tp huby nk baby cepat2...sbb dia suka budak2......hehehhe thanks for the info.....leh cuba nt....

hi semua...anaz due ramadhan tahun lepas...alhamdulillah sempat posa 10 hari...terawih pun sempat wpun sambil duduk...ni kes tok imam baca surah panjang.... tp sambil duduk pun lenguh jugak...
time sahur mesti makan nasik & buah kurma, minum milo....takde la penat sgt wpun tgh sarat..cuma haus je lah. baru je abis ganti posa 20 hr... alhamdulillah.
good luck semua...try posa dulu setakat mampu...dah tak larat sgt baru buka...

masa  first baby,  sy mengandung 6 bulan...3 hari ponteng posa,mmg da x thn sgt,terlalu lapar..kene gak bukak posa.....siap mkn sorok2 ms kat opis (keje shift).
ms pregnent second,mengandung 8 bulan...alhamdulillah penuh posa....kurang rasa lapar..
kalo  lapar pun ajar diri sendiri supaya bertahan hingga berbuka..alhamdulillah dpt bertahan..
yg penting kene set minda kita...supaya fikir diri kita kene mampu buat...tp kalo yg ade penyakit tue
sendiri mau ingt lar ye...jgn menyeksa diri sendiri...

alhamdulillah, sehingga anak ke 5 saya takde masalah berpuasa di bulan ramadhan, walaupun sebelum ramadhan, tahap kelaparan agak melampau. maknanya takleh lapar sikit, terus menggigil tangan.
berkat bulan ramadhan mungkin, dapat pulak saya posa penuh (anak ke 5, tahun lepas).

Saya akan pastikan saya tak terlepas sahur. Saya sahur paling tidak pun nestum + susu (biasa / ber-suppliment) + milo / horlicks. then minum air kosong. alhamdulillah bertenaga.

Anak 1st dulu saya bersalin hari ke 11 ramadhan...dpt puasa dlm 9 ke...10 hari gitu.....anak ke 2 ni pun klu ikut edd bersalin dlm bulan puasa...husband ckp eloklah bersalin puasa...raya nanti leh collect banyak duit raya....huhu..suka2 dia jer...kita yg nak mengganti posa nie....

Saya ingat lg....masa yg anak 1st tu...walaupun puasa dan sarat mengandung..tp saya alhamdulillah sehat jer...tiap petang tawaf kat pasar ramadhan lg...yg ni tak taula...larat tak nak posa...apa yang saya buat jangan skip sahur....and makan kat ujung2 waktu...jgn sampai habis imsyak plak...

As salam...sya dlu pn kedua2 anak sya menempuh bulan pose...yg 1st thn 2009 dan 2nd thn 2010...Alhamdulillah berjaya pose penuh tuk yg 1st...yg 2nd skip 3 ari...kna amik darah tuk BSP...so x leh pose...

as salam, sekarang pregnant   my 1st baby,  arini genap 4bulan, baru nk test pose training for ramadhan yg akan tiba, sbb mase bulan rejab baru ni ade gak test pose, pkul 12pm da xtahan sgt trus buke, hehhehe. so ari ni nk try pose lagi, tuk arini qaseh sahur nasi goreng cket n mnum air kurma. blendar dlm 3 biji j.. setakat pkul 1 ni alhamdulillah msih segar. dari sahur tadi dok sembang2 ngn baby n gtau  " baby, arini kite training pose ek... sian ibu nnt da nk msuk ramadhan,.. hehehh

as salam, sekarang pregnant   my 1st baby,  arini genap 4bulan, baru nk test pose training for ramad ...
qaseh_caremal Post at 28-7-2011 13:00

lalinggggggg..dh preggy eak? congratsss..nape xbgtau kwn2 umh sana? :@

ko bg tau ngn baby mcm tu la. "baby..arini mama nk posa. tolong mama ye. nanti bukak puasa baby mkn skali. "

ms ngndung rissa aku dpt ganti posa tnp rasa lapar. aku mkn kurma je

WEI AKUDANCINTA.. cmner nk share..
aku xdpt nk msuk r forem.. huhuuhh .. korang block aku k ape.. heheheh..

ko mkn kurma j ok ek..?
ni da kul 430, alhamdulillah masih mampu bertahan..  ade lagi 3 jam ni huhu

WEI AKUDANCINTA.. cmner nk share..
aku xdpt nk msuk r forem.. huhuuhh .. korang block aku k ape.. h ...
qaseh_caremal Post at 28-7-2011 16:24

kredit ko x ckp msk umh sana eak.

a'a..aku mkn kurma je ngn mnm susu.
tp smpi ptg mmg aku knygla. klu x tu aku selalu je kene gastric.

dulu masa akak pregnant anak pertama & kedua, doktor tak bagi puasa. buduh2 aje ikut cakap doktor.  akhirnyer kena ganti 60 hari for free jer + bayar fidyah lagi.  so masa ngandung anak ke 3, akak pasang niat nak puasa sebulan penuh dgn harapan agar anak dlm kandungan menjadi anak yg soleh.  anak ke 4-6 pun akak berpuasa jugak tanpa ada apa2 masalah.  alhamdulillah dgn izin Allah anak2 yg akak puasa penuh nih.. cenderung pulak ke arah agama.

me sedey betul pose thun nih...memula kompem peknen, me ingat thun ni rezeki me dpt pose penuh...skali wat cek up, me ade diebetes plak..

skang ni kandungan baru 12w...dan me plak on insulin, 4 waktu sehari....me da try pose tp me kena hipo...biler crite dgn gynea, terus kena marah coz me paksa diri utk pose...
mane2 doc yg me pegi sume x galakkan me pose sbp me bgantung dgn insulin & kandungan baru 12w....

tulah citer sedih me ramadhan thun nih....