CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: baby_pingu

If U have to save 50% of your pay..how?

cut cost sudah lama diamalkan dari dulu
tetapi janganlah terlaku lokek atau berkira

60% gaji adalah simpanan disebabkan oleh
cara cut cost
wa beli keta murah supaya wa ada baki duit petrol lebih byk utk jalan2 berbanding keta mahal wa mungkin kurang berjalan2
tiada cc, tiada komitment menyara org lain
tinggal <5km dari tempat kerja dgn kos rumah sangat murah <200/person, sewakan bilik lain kpd org
jimat bil tel/air/api sebaliknya guna fb/chatting/skype/internet sebaik mungkin. bil api air biasa <rm10 per person
kos makanan sebulan rm 150, kurangakn mcd / kfc / makan luar / mkn makanan mahal
jual barang x sepatutnya beli spt accesori yg menyemakkan rumah
dapatkan brangan dgn kos rendah spt membeli meja makan dgn kawan2 dgn harga rendah atau diberi percuma lagi bagus
kurangkan beli barangan x perlu spt acessori dan makanan senang  habis 1 jam spt ice cream/yogurt/air/biskut/jajan/ayamas
kalu bz x perlu part time buat penat ja baik cari kerja gaji mahal
bila gaji mahal pun, perbalanjaan makin bertambah, dulu travel dekat2 bila gaji mahal pi jauh2 pula

Rate

1

cut cost mmg menyeksakan terutama yg byk hutang, yg berkeluarga dan yg berpendapatan rendah
sbb itu bila nak berhutang pastikan mengambil kira risiko kegawatan ekonomi/pasangan berhenti kerja/sakit/bertambahan bilangan anak@bini/risiko bercerai dll.

Reply 62# ninja boy

exactly..

cos sekarang dah jadik cam normal plak isi rumah berbelanja mengikut kadar income utk laki bini...
so if anything happen, especially pada si suami..example utk swasta, ujung2 tahun nih byk org kena buang kerja..
if that happens (hopefully not), bg isi rumah yg berbelanja mengikut rate income utk dua org, mmg kena cut cost utk survive for the few months sampai si suami dpt kerja balik...

the impact tak berapa nak ketara if isteri yg hilang punca pendapatan cos normally most of the expenses ditanggung oleh suami

kalu takde dok kene bayo interest umah yg tak siap2 tu aku memg buleh simpan. lgpun aku single lg. eh jap.. kalu aku simpan 50% nnti aku tak leh bg parents duit plak. eh tak buleh la..

korang gune la credit card UOB, minyak n all expenses pun leh dpt rebate per.. aper ntah name credit card tu eh.. lupe lak..

Reply 20# aLieNzDaToR

eh aku pun samer la,, duit abih kat makan, tak kire la kat mkn kat maner pun, lg satu dok abih kat keta, duit perkare ni memg aku tak sedey.. tp aku memg kedekut bab yg laen, contoh pakaian ker, alat solek ker, aper2 la perkare yg berkaitan dgn ppuan. dkat opis dok la ckp pasai brand tu brand ni, beli brg tu brg ni.. tp aku dok wat pekak. tak berminat. so duit aku habis dgn sie2 jek la. let's say bln ni aku dpt simpan rm1k. kompom2 bln depan aku korek balik dgn alasan nk beli barang tuk keta..

Follow Us
okla kalu aku sgt perlukan duit n terdesak nk mampuih, aku akan:-

1) jual brg kemas
2) jimat duit mkn
3) cut berukband
4) gune lilin (takyah gune elektrik kat umah.. eh tp skrg ni pun aku nyer bil tiap bln baru rm12) ok kensel gune lilin..
5) jgn suh aku jual keta yek, aku tak sanggup. keta adela satu2nyer boifren aku
6) no entertainment fee
7) allowance tuk mak ayah dibekukan temporarily
8) kensel line maxis, gune prabyr jek
9) takyah gi workshop, servis keta sendri
10) sewakan bilik kat org ( yg ni memg sgt tak sanggup, tp kalu terpakse..)
11) ni last skali aku kene part time kat Mekdi, sebb front counter kat situ semue kenal aku, aku memg muker Mekdi wlu pun naik muntah dh mkn, tp dah tu fast food yg paling dekat)

kalu stil tak cukup jugak aku pinjam duit kat mak ayah aku jek la..

Rate

1

Reply 16# baby_pingu

weh saper ckp org muder payah nk simpan, aku yg dh tue bangke ni pun payah benor nk simpan jek weh.. korang2 yg umuq mcm aku ni dh tentu2 saving ader dlm minimum 30k dah ader kat bank tui tak? aku ni asyk dok korek, peh korek payah nk letak balik tau..

Reply 68# plainjane

umur ko brapa?

selalu korek tapi selalu simpan takpa la jugak...yg ptg ada la sikit for emergency kan? ada gak kesedaran utk menyimpan..
drpada asik pakai tp tadek langsung terpikir nak simpan walau sesen pun   yg tuh mmg kronik

Reply 40# wanitajelita

WJ , ko memg brani la.. aku tabik spring{:4_181:}

Reply 67# plainjane

at least ko ada brg kemas utk jual/gadai

tak perlu la kot sampai kena pakai lilin...jimat2 jer..
kalau bil tnb bawah Rm30 kan dah free...

aku selama pindah umah tak pernah byr bil letrik lagik

Reply 41# sekngucing

wahhhh.. hebat. naper la mase aku mude dlu aku tak sedar.. kalu tak mesti aku leh simpan byk..

Reply 69# baby_pingu

aku dh tue dh, 3 series dah ,, aku dpt simpan jap jek, pehtu aku korek balik la.. duit kecemasan memg aku ader simpan dlm rm400 - rm500, tp biler ujung bln jek aku tgk takde aper yg berlaku aku gune jugak.. adoi.. so skrg ni aku tgh tahan tgn aku dari kuar kan duit.

Reply 71# baby_pingu

yela betui tu, aku pun tak penah bayo bil elektrik n air sejak PKR amik selangor..

Reply  ninja boy

exactly..

sekarang dah jadik cam normal plak isi rumah berbelanja mengikut kadar income utk laki bini...
baby_pingu Post at 14-11-2011 06:32

sebenarnya cara  ni salah.
bagi aku, family expenses kena calculate based on income suami.... yakni rumah, family car, utilities, grocery, kids, insurans, dll. sebab sekarang ni suami yg tanggung keluarga. isteri pulak kalau bekerja pun duit dia utk top-up keselesaan diri sendiri cthnya nak kereta best ke... belanja lunch dgn kawan2 ke... belanja suami makan tempat best2 sekali sekala ke... dan ada saving sbg contigency plan. barulah income tak nampak terlalu fix. anything bad happen, ada duit standby.

Reply  baby_pingu

weh saper ckp org muder payah nk simpan, aku yg dh tue bangke ni pun pay ...
plainjane Post at 14-11-2011 15:02

comel je korang sembang berdua
aku lagilah, saving aku bukan saja kosong, tiap2 bulan -ve

kerani aku tu gaji 1,800 je siap tanggung susu anak lagi.... tapi dalam bank sentiasa ada standby 400-500 dlm Maybank... hasil top up tiap2 kali gaji 100 ringgit, cuma draw bila nak renew insurans or emergency ke... sedangkan aku yg gaji >3,000 ni tiap2 bulan tinggal 15 ringgit je dlm bank.... ASB pulak 7,500 itupon duit personal loan, now habis dah aku buat downpayment rumah, itupon tak cukup so kena kelentong lawyer SNP kata nak draw EPF mcmlah duit Akaun 2 tu cukup

Reply 76# wanitajelita

Tp WJ, pd aku la kan, ko ni kire brani nk amik risiko, ko based kepade aper yg ader depan mate, ko grab, tak yah nk mcm aku , nk beli kereta baru or rumah baru pun takut, sebb takdak simpanan. atleast mcm ko ni dh ader harta wlupun asyk kureng duit.. lg la ko ni single mother. lg plak takde saper tolong ko.. parents pun jauh, adek bradek plak aku tak penah bace ko citer pasai dieowg.. so tak ker tu hebat.. so pendek kate pengalaman ko tu kire jadik inspirasi aku tau,, chewah..

Reply 75# wanitajelita

dia tak salah, cuma risky. there are still families out there yg their expenses have to be based on dual-income. e.g gaji kecik tp living in high cost area.

my point is, eventho benda tuh risky, tp benda tuh dah jadik cam normal kat luar..jadik cam a disease gitu. kesedaran tuh tak tinggi lagik..

so utk yg gaji dah sedap tuh, tak salah kalo review balik the expenses, try to ask this question " if anything happens to either one of your family source of income, will you make it thru the rain? "

50 %...banyak gak tu...obvios sgt bole cut cost, 2 je :

- Makan...aku bajet makan dalam RM 20 sehari...sbb aku makan utk cari duit..kesian ngn diri sendiri keje penat2 tapi terpaksa cut cost bla makan..tp kalau perlu..bole cut..masak kat rumah.

- Alat Make up. Aku mmg jenis pantang tgk alat mekap yg best...terus g cari..xde berkira2..average 200-600 sebulan. Tapi bisnes aku pon dalam make up jugak so xde la rugi...anggap je la modal..tapi kalau perlu boleh cut sebab yg sedia ada dah banyak.

- Minyak kereta dan jalan2...hish yg ni byk jugak...tp keje part time aku memaksa aku berjalan2..

part2 lain xleh cut kot...dah cukup berhemah.. cuma perlu gandakan usaha cari duit nk backup balik yg xcukup tu.

Rate

1

peach skang mmg boleh save lebih dari 50%

-anak still dalam perut
-kereta dah abis bayar
-rumah belum beli
-makan kecuali breakfast, minyak kete, jalan2 suami tanggung
-shopping 3 bulan sekali..sometimes suami belanja (selamat duit den)

next year tak dah kot
untuk anak (pampers, nursery, insurans dll) - share2 kot ngan husband
budget overhaul balik body ngan muka

Rate

1