CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: kuman

Hakikat Kebenaran

Originally posted by Truth.8 at 2003-8-27 02:26 PM:
memang benar....nabi2 dlm old testment  berkahwin ramai isteri tetapi ia bukan plan asal dari Tuhan. Berkawhin ramai isteri cuma mengundang kepada keburukan dari kebaikan. seperti Raja Sula ...

ITULAH MASALAHNYA DGN KRISTIAN, NABI SENDIRI PON DIHINA DAN DIKUTUK, YANG BUKAN NABI SEPERTI PAUL PULA DIANGGAP MULIA.

BUKAN NABI YANG KORUP, TAPI INJIL ITU LAH YANG KORUP. BERAPA BANYAK INJIL YANG DIBATALKAN? BARNABAS? NEW WORLD TESTAMENT? KENAPA? SBB KORUP... ATAU YG SEDIA ADA LAH YG KORUP...

SEPH,

Hanya Muslims je menganggap yg Islam itu diperlukan kerana mereka sudah tak dpt menilai diri sendiri dan menganggap diri mereka tu tak berakal. itulah perbezaan antara Islam dan agama lain (kecuali mungkin Christianity). Dlm agama lain, kunci mencapai Tuhan sudah berada dlm diri sendiri, hanya perlu usaha dan kecekalan hati sahaja.

OLEH ITU MEREKA BEBAS MELAKUKAN APA SAJA MENGIKUT KATA HATI TERMASUK BERPUASA TAK TENTU HALA TANPA MENGETAHUI APA DECREE DISEBALIKNYA DISEBABKAN TIADA RUJUKAN KECUALI DIRI SENDIRI JADI. TAK PERLULAH ADA SAMI.

Yes, tiada sebarang kutukan dr Injil mengenai poligami dan tiada sebarang restu dr Tuhan mengenai poligami juga. Yang ada adalah cara seseorang yg mengamalkan poligami tu melayan anak isteri dia. Itu sahaja.

ADA SEJUMLAH GOLONGAN KRISTIAN YANG MENGHALALKAN POLIGAMI. CARILAH DI INTERNET DAN LIHAT FAKTA-FAKTA NYA. APA KATA TUHAN MENURUT MEREKA?

"AND I GAVE THEE THY MASTER'S HOUSE, AND THY MASTER'S WIVES INTO THY BOSOM, AND GAVE THEE THE HOUSE OF ISRAEL AND OF JUDAH; AND IF THAT HAD BEEN TOO LITTLE, I WOULD MOREOVER HAVE GIVEN UNTO THEE SUCH AND SUCH THINGS."
2 SAMUEL 12:8

Originally posted by kyas at 28-8-2003 08:55 AM:
ITULAH MASALAHNYA DGN KRISTIAN, NABI SENDIRI PON DIHINA DAN DIKUTUK, YANG BUKAN NABI SEPERTI PAUL PULA DIANGGAP MULIA.

BUKAN NABI YANG KORUP, TAPI INJIL ITU LAH YANG KORUP. BERAPA BANYAK INJIL Y ...

Otak kamu dan ajaran kamu itu sebenarnya yg korup. Nabi Ibrahim tidak sekali-kali menyebut bahawa ada bidadari untuk seks di syurga. Jelas dari ayat yg sensasi ini memang korup dan songsang.

Islam itu temberang.

SEPH,

Boleh tak kamu tunjjukan sebarang verse dlm Al Quran atau Al hadith dimana Tuhan restukan perkahwinan Nabi kamu (Muhammad) dgn isteri2 beliau?

RUJUK SURAH AL AHZAB:28 - 43

http://www.iiu.edu.my/deed/quran/malay/33.html

SEPH,

Itu sahajalah kamu boleh buat ... kamu hanya boleh memastikan Islam tidak dipersalahkan tetapi TIDAK mengutuk perbuatan kaum kamu sendiri. Kerana sudah termaktub oleh Nabi kamu yg kamu tidak boleh mengutuk org Islam lain di hadepan org bukan Islam ... BETUL atau TIDAK?

TIDAK… SAYA TETAP MENGUTUK MEREKA DIHADAPAN KAMU. KAMU BUKAN MUSLIM.

Habis ... apasal kamu mengatakan ...  "bukankah hambali juga diburu oleh negara yang mengaku islam seperti malaysia dan indonesia... " (petikan dr post anda sebelumnya).
Masa tu Malaysia dan Indonesia belum jadi negara Islam pada kaca mata anda ke?  

SAYA TIDAK NAMPAK SALAHNYA PERKATAAN YANG SAYA GUNAKAN. KERANA SAYA JUGA MENGAKU ISLAM.

Tak payahlah menjerit, kawan ... berapa tinggi pun suara kamu, ianya tak akan mengugat diri ku.

KAMU SALAH FAHAM. SAYA BUKAN BERMAKSUD MENJERIT. MUNGKIN CARA KAMU MEMBACANYA MEMBUATKAN IA SEOLAH2 MENJERIT. IA CUMA SEBAGAI PENEKANAN KEATAS PERKARA YANG DIBINCANGKAN. DAN BUKAN MAKSUD SAYA UTK MENGGUGAT KAMU. MAAFKAN SAYA SEKIRANYA KAMU TERSINGGUNG.

by kyas

OLEH ITU MEREKA BEBAS MELAKUKAN APA SAJA MENGIKUT KATA HATI TERMASUK BERPUASA TAK TENTU HALA TANPA MENGETAHUI APA DECREE DISEBALIKNYA DISEBABKAN TIADA RUJUKAN KECUALI DIRI SENDIRI JADI. TAK PERLULAH ADA SAMI.

Ikut kata HATI adalah LEBIH baik dr ikut kata orang yg sudah MATI (iaitu Muhammad kamu). :nana:

Sekiranya anda tidak lakukan sesuatu dgn betul, HATI kamu akan sentiasa ingatkan kesilapan kamu sehingga kamu cari jalan menyelesaikannya. Tetapi orang yg ikut kata orang lain yg telah mati ni tidak akan ingat kesilapan dia ataupun menperbaikinya selagi ADANYA seseorang lain yg mengagung-agungkan kata2 orang yg telah mati tu.

Memang tak perlu sami dlm agama kami, tetapi dlm agama kamu, kamu TIDAK boleh mengendahkan kata2 orang lain yg mengelarkan dirinya Ulama. Kamu sendiri tidak tahu menahu tentang agama sendiri sampai terpaksa bergantung dgn orang lain utk taksirkan agama kamu.

ADA SEJUMLAH GOLONGAN KRISTIAN YANG MENGHALALKAN POLIGAMI. CARILAH DI INTERNET DAN LIHAT FAKTA-FAKTA NYA. APA KATA TUHAN MENURUT MEREKA?

Kalau mereka nak jadi bodoh, kamu pun nak jadi bodoh juga? :stp:

Follow Us
kyas

TIDAK

ALQURAN MEMBENARKAN KITAB-KITAB YANG DAHULU

Manakala perubahan dalam kitab-kitab Taurat dan Injil sudah bukan suatu yang perlu disangsikan lagi yakni sudah jelas realitanya karena juga telah dijelaskan lewat nas Alquran dari satu sudut, juga dengan bukti yang dapat dirasakan dari sudut lain, maka apakah pengertian bahwa Alquran datang untuk membenarkan kitab-kitab suci Tuhan yang telah ada lebih dulu itu?

Pengertiannya adalah Alquran datang untuk mengokohkan hak dan kebenaran yang terdapat dalam kitab-kitab dahulu yaitu sebagaimana yang pernah diuraikan di muka mengenai penyembahan Allah swt., beriman kepada rasul-rasul-Nya, mempercayai adanya balasan di akhirat, melindungi hak dan keadilan serta menganjurkan kepada seluruh manusia agar menghiasi diri dengan akhlak dan budi pekerti yang luhur.

Tetapi di samping mengokohkan hal-hal di atas, Alquran juga menjelaskan dan menyingkap semua kesalahan dan kekeliruan yang terdapat di dalam kitab-kitab yang dahulu yang tentunya disebabkan karena pengotoran tangan manusia yang membuat perubahan, penggantian, penukaran serta meletakkan yang bukan semestinya. Andai kata kesalahan-kesalahan dan kekeliruan-kekeliruan yang dimasukkan oleh para pemimpin agama ke dalam kitab-kitab suci dari langit tidak ada dan ditunjukkan kitab-kitab itu dengan sebenarnya atas nama Allah, maka sudah pasti apa yang hak akan tampak kelihatan dan sudah tentu pula kandungan Taurat dan Injil akan sesuai dengan Alquran.

Allah Taala berfirman, “Katakanlah! ‘Hai ahli kitab (pemeluk agama Kristen dan Yahudi)! Tidaklah kamu semua mengikuti kebaikan sedikit pun, sehingga kamu semua menjalankan Taurat dan Injil dan apa yang diturunkan kepadamu semua dari Tuhanmu.’” (Q.S. Al-Maidah:68)

Menjalankan kitab Taurat dan Injil tentu tidak dapat dilaksanakan dengan sempurna sesuai dengan hakikatnya, kecuali lebih dahulu harus dibersihkan dan dimurnikan dari pemalsuan.

JALAN MENUJU HAKIKAT
Sebenarnya seseorang yang mencari kebenaran yang hakiki dan ingin memperoleh ajaran-ajaran ketuhanan yang benar, tidak ada jalan lain baginya kecuali harus mematuhi apa yang tercantum dalam kitab suci Alquran. Sebabnya tidak lain, karena memang Alquran itulah satu-satunya kitab suci yang masih murni dan asli, terjaga benar pangkal dan pokoknya, ajaran-ajarannya selamat dari perubahan dan penggantian. Itulah kitab suci yang berasal dari wahyu diterima oleh Rasulullah Muhammad saw. dari Jibril dan Jibril dari Allah Taala, kemudian Nabi saw. sendiri yang mengajarkan kepada umatnya tanpa perbedaan sedikit pun dari aslinya. Bukankah ini suatu hal yang amat sempurna yang tidak mungkin dapat dicapai oleh kitab mana pun dan sama sekali tidak ada yang dapat menandinginya.

Alquran itulah yang memuat segala macam prinsip luhur, jalan yang paling lurus yang wajib ditempuh serta peraturan yang baik untuk dilaksanakan.

Alquran mengandung serta menghimpun segala hal yang amat diperlukan oleh umat manusia, baik yang berupa persoalan-persoalan peribadatan, adab kesopanan, cara bermuamalah (hubungan antara sesama manusia seperti berdagang dan lain-lain), juga soal-soal ketentuan yang pasti seperti ikatan perjanjian dan lain-lain.

Alquran adalah satu-satunya ajaran yang dapat menjamin membentuk pribadi manusia yang luhur, keluarga yang rukun, masyarakat yang harmonis dan baik, pemerintahan yang adil, alat kekuatan yang kokoh yang dapat menegakkan hak dan keadilan, melenyapkan penganiayaan, menghilangkan permusuhan dan perselisihan dan lain-lain sebagainya. Malah lebih dari itu, Alquran mampu merealisasikan khilafah di atas permukaan bumi sesuai dengan pernyataan Tuhan bahwa bumi ini diwariskan kepada hamba-hamba-Nya yang saleh.

Allah Taala berfirman, “Sesungguhnya telah datang padamu semua cahaya dari Allah serta kitab yang menerangkan. Dengan kitab itu Allah memimpin orang-orang yang suka mengikuti keridaan-Nya ke jalan keselamatan dan mengeluarkan mereka dari kegelapan kepada cahaya yang terang benderang dengan izin-Nya dan memimpin mereka ke jalan yang lurus.” (Q.S. Al-Maidah:15-16)

[ Last edited by kuman on 28-8-2003 at 01:12 PM ]

Ikut kata HATI adalah LEBIH baik dr ikut kata orang yg sudah MATI (iaitu Muhammad kamu).  

Sekiranya anda tidak lakukan sesuatu dgn betul, HATI kamu akan sentiasa ingatkan kesilapan kamu sehingga kamu cari jalan menyelesaikannya. Tetapi orang yg ikut kata orang lain yg telah mati ni tidak akan ingat kesilapan dia ataupun menperbaikinya selagi ADANYA seseorang lain yg mengagung-agungkan kata2 orang yg telah mati tu.

Memang tak perlu sami dlm agama kami, tetapi dlm agama kamu, kamu TIDAK boleh mengendahkan kata2 orang lain yg mengelarkan dirinya Ulama. Kamu sendiri tidak tahu menahu tentang agama sendiri sampai terpaksa bergantung dgn orang lain utk taksirkan agama kamu.  

TAK MENGAPA, TERSERAH… ITU PILIHAN KAMU SEBAB ITU YANG KAMU PERCAYA.

BAGI SAYA, SAYA BUKAN MENGIKUT KATA MANUSIA YANG TELAH MATI. SAYA MENGIKUT AJARAN TUHAN YANG TIDAK AKAN MATI.

Kalau mereka nak jadi bodoh, kamu pun nak jadi bodoh juga?

BUKAN ITU MAKSUD SAYA. TUHAN ANAK TIDAK PERNAH MENGHARAMKAN POLIGAMI, MAKA TIADA SEBAB GOLONGAN ITU MENGUTUK POLIGAMI. TIADA BODOHNYA BERPOLIGAMI. SYARAT YANG DIKENAKAN DALAM HUKUM IALAH MAMPU DAN ADIL. KALAU GAGAL MENGIKUT SYARAT TERSEBUT SUDAH TENTULAH POLIGAMI TIDAK DIBENARKAN MALAH BERDOSA.

Perkataan "Mengaku" boleh bawa kpd dua maksud dlm satu perkataan iaitu "Memang pasti" dan "Tidak pasti". Dlm ertikata lain, kamu seolah2 mengambarkan yg Malaysia dan Indonesia itu belum pasti keislamannya tetapi mengaku diri mereka Islam dan perbuatan mencari Hambali seolah2 tidak Islam dr kaca mata anda.

BAGI KAMU ITU HANYA SEOLAH OLAH, BUKAN SUATU YANG PASTI. MAKA SAYA TEGASKAN LAGI SEBAB SAYA YANG MENGELUARKAN KENYATAAN ITU, DAN SAYA PASTI SAYA TIDAK NAMPAK SALAHNYA PERKATAAN YANG SAYA GUNAKAN. KERANA SAYA JUGA MENGAKU ISLAM.  

Pengunaan perkataan capital (BESAR) bermakna seseorang tu sedang meninggikan suara. Peradaban dlm Internet ... tak tahu ke?

OOH… DALAM INTERNET PON ADA UNDANG UNDANG PERADABAN BEGITU? MAAF SAYA TAK TAHU. TUJUAN SAYA MENGGUNAKAN HURUF BESAR HANYALAH UTK MEMBEZAKAN RESPON SAYA DENGAN RESPON YANG LAIN. TIADA SALAHNYA, SEBAB SAYA HANYA GUNAKAN HURUF BESAR (CAPITAL LETTERS), BUKAN NYA HURUF YANG BESAR (BIG FONT). ITU SAJA. DAN SAYA AKAN TERUSKAN DGN CARA SAYA SEBAB BUKAN MAKSUD SAYA MENYINGGUNG SESIAPA.

by kyas

TAK MENGAPA, TERSERAH

fr2think This user has been deleted
tajuk topik ini adalah tajuk yang paling tak wajar .maaf,sebab berterus terang.
macam mana kau boleh fikir macam tu.?

agama pada kau adalah kepercayaan kau ----yang dalam pada masa yang sama membatalkan kepercayaan lain dalam diri kau.------ dan sepatutnya ia begitu. ------tapi kau juga harus ingat bahawa pemikiran begitu juga dipegang oleh org lain yang berlainan agama.

kalau kau mahu bentangkan pemikiran kau,buatlah seperti seorang dai' yang berilmu. tak banyak sikit. pengumuman yang macam kau buat cuma mengundang banyak kebencian.

Bagi non-Muslims macam saya, TIADA perlu bukti samada Tuhan wujud ke tak. Saya pasti Dia wujud dan saya pasti Dia bersama ku. Saya tak tahu samada amal saya diterimaNya ke atau tidak dan saya tidak tahu di mana tempat saya di alam roh nanti tetapi satu je saya tahu ... saya percayakan Dia dan saya sudah serahkan keputusan di mana saya akan berada dan semua tu pada Dia.

TAK PER LAH SEPH, SETIAP ORANG PUNYA HAK UTK MENCARI KEBENARAN. KITA MASING MASING ADA CARA SENDIRI. BAGI SAYA, APA YANG MEMBUATKAN SAYA BETUL BETUL YAKIN IALAH FAKTA FAKTA SAINS DALAM AL QURAN. BUKAN SEBAB SAKIT, NAZAK, SEMBUH DAN SEBAGAINYA.

SEPERTI AWAK, SAYA JUGA TAK TAHU SAMA ADA AMAL SAYA DITERIMA ATAU TIDAK, HANYA TUHANLAH YANG MAHA MENGETAHUI. KITA USAHA DAN BERSERAH.

Ajaran yg di bawa oleh manusia yg telah mati ... yg kemungkinan telah dirosakan dlm peredaran masa.

Kalau ada manusia spt Abu Sufiyan yg sanggup gunakan Al Quran sbg senjata dan perisai di zaman nabi kamu juga, tak pernah kamu fikir ke yg manusia sekarang pun mungkin telah menpergunakan agama dan Al Quran kamu tu utk kepentingan diri sendir?

ITULAH BEZANYA ANTARA YANG BERIMAN DAN TIDAK BERIMAN. AWAK TIDAK PERCAYA SEBAB ITULAH AWAK KATAKAN IA CIPTAAN MANUSIA.

SAYA TIDAK NAFIKAN ADA GOLONGAN YANG MUNAFIK DAN FASIK. SEMOGA SAYA TIDAK TERGOLONG DI DALAMNYA. HANYA TUHAN YANG MAHA MENGETAHUI.

Kawan ... kahwin berpoligami ni lebih banyak risiko dan bahaya dr kahwin seorang.

katakan kamu ni lelaki yg berkahwin 4 (dgn syarat yg cukupi). Kamu ada harta yg cukupi, iman yg cukupi dan berkelakuan adil dgn keempat2 isteri anda. Setiap satu isteri anda kurniakan anda 2 org anak ... lelaki dan perempuan dan jumlah kesemuanya adalah 8.

Tetapi esok, tiba2 syarikat anda jatuh bankrup spt masa Crisis Ekonomi dulu dan harta anda lesap. Sekrg anda hanya tinggal iman dan sifat adil. Mampukah kedua2 sifat ini mampu kenyangkan perut isteri2 dan anak2 anda? Sekiranya mereka hidup serba kekurangan, walaupun mereka redha, tetapi yg pasti, masa depan anak2 kamu sudah tergadai. Mereka yg mungkin jadi doctor dan juru tera terpaksa jadi mekanik dan juru jual nasi lemak di tepi jalan.

MEMANG BENAR KAWIN LEBIH DARI SATU BANYAK RISIKONYA. RISIKO YANG PALING BESAR ADALAH DOSA SEKIRANYA TIDAK BERLAKU ADIL. ITULAH SEBABNYA DINYATAKAN KALAU TIDAK YAKIN MAMPU BERLAKU ADIL DAN TAKUT MENZALIMI ADALAH LEBIH BAIK MENGELAK DARI BERPOLIGAMI. KALAU CUKUP SYARAT MEMANGLAH POLIGAMI DIBENARKAN. DALAM KES YANG AWAK NYATAKAN, BAGI SAYA APA SAJA BOLEH BERLAKU TIDAK KIRALAH BERAPA JUMLAH ISTERI YANG KITA ADA. RISIKO TETAP ADA. MASALAH TETAP DATANG. YANG PENTING BAGAIMANA KITA MERANCANG DAN MENGAMBIL KIRA RISIKO YANG ADA SEBELUM MEMBUAT KEPUTUSAN. KITA USAHA, TUHAN YANG MENENTUKAN.

WAALLAHUA'LAM

by fr2think

agama pada kau adalah kepercayaan kau ----yang dalam pada masa yang sama membatalkan kepercayaan lain dalam diri kau.------ dan sepatutnya ia begitu. ------tapi kau juga harus ingat bahawa pemikiran begitu juga dipegang oleh org lain yang berlainan agama.

Maaf ... hanya orang yg tak kenal Tuhan je akan berkata macam ni.

Antara agama Hindusm, Buddhism, Christianity dan Islam, hanya agama Hindusm je yg boleh dikatakan paling tua sekali (lebih kurang 5,000 tahun) diikuti dgn Buddhism (2,500 tahun), Christianity (2,000 tahun) dan Islam (1,500 tahun).

Sejarah Manusia pula lebih kurang 1.4 juta tahun jadi ianya mengambarkan yg manusia seolah2 mengenal tuhan hanya 1/200 jangka masa tersebut sahaja. Sekiranya Tuhan wujud spt didakwa dlm kebanyakan agama (kecuali Buddhism) maka wajar kalau kita katakan yg Manusia telah mula mengenaliNya sejak manusia mula melangkah di atas Bumi ni. Jadi tak wajar kalau seseorang kata Agama dialah betul kecuali kalau orang tersebut tak kenal Tuhan.

Kecualilah kalau kamu nak kata Tuhan tak wujud lah ... tetapi itu lain cerita.

by kyas

TAK PER LAH SEPH, SETIAP ORANG PUNYA HAK UTK MENCARI KEBENARAN. KITA MASING MASING ADA CARA SENDIRI. BAGI SAYA, APA YANG MEMBUATKAN SAYA BETUL BETUL YAKIN IALAH FAKTA FAKTA SAINS DALAM AL QURAN. BUKAN SEBAB SAKIT, NAZAK, SEMBUH DAN SEBAGAINYA.

SEPERTI AWAK, SAYA JUGA TAK TAHU SAMA ADA AMAL SAYA DITERIMA ATAU TIDAK, HANYA TUHANLAH YANG MAHA MENGETAHUI. KITA USAHA DAN BERSERAH.

Yakah ... kalau begitu, apasal buku2 cerita tentang isteri zina melekatlah, orang yg hina Islam kena petirlah dll kian laris dlm pasaran? Nampak gayanya mereka yg menunjjukan kebesaran Tuhan kamu supaya mereka yg menbaca akan rasa takut dan pergi ke Masjid. :re:

Fakta2 sains dlm Al Quran? Itulah bezanya antara kamu dan saya. Bagi saya, apa2 sahaja boleh jadi fakta kewujudanNya, tetapi bagi kamu, kalau tidak dimaktub dlm buku anda, ianya tidak diterima.

ITULAH BEZANYA ANTARA YANG BERIMAN DAN TIDAK BERIMAN. AWAK TIDAK PERCAYA SEBAB ITULAH AWAK KATAKAN IA CIPTAAN MANUSIA.

SAYA TIDAK NAFIKAN ADA GOLONGAN YANG MUNAFIK DAN FASIK. SEMOGA SAYA TIDAK TERGOLONG DI DALAMNYA. HANYA TUHAN YANG MAHA MENGETAHUI.

Saya tak percaya kerana ianya BENAR dan berlaku di depan mata saya sendiri. Tengok Isu Pas dgn Liwat. PAS seolah2 menghalalkan sesuatu kerana kononnya mereka adalah Ulama.

Abu Sufiyan dan PAS adalah contoh macam mana manusia boleh menggunakan agama utk kepentingan diri sendiri dan ia adalah kenyataan.

Bagi non-Muslims macam saya, lebih baik menjaga kelakuan diri sendiri dr menanti Tuhan menghukumi kita, kerana walaupun kita mati dan masuk neraka, kesilapan kita yg tidak diperbetulkan semasa kita hidup akan besar kemungkinan menjadi ikutan oleh generasi akan datang. Lagi satu perbezaan antara Muslim dan Non-Muslims.

MEMANG BENAR KAWIN LEBIH DARI SATU BANYAK RISIKONYA. RISIKO YANG PALING BESAR ADALAH DOSA SEKIRANYA TIDAK BERLAKU ADIL. ITULAH SEBABNYA DINYATAKAN KALAU TIDAK YAKIN MAMPU BERLAKU ADIL DAN TAKUT MENZALIMI ADALAH LEBIH BAIK MENGELAK DARI BERPOLIGAMI. KALAU CUKUP SYARAT MEMANGLAH POLIGAMI DIBENARKAN. DALAM KES YANG AWAK NYATAKAN, BAGI SAYA APA SAJA BOLEH BERLAKU TIDAK KIRALAH BERAPA JUMLAH ISTERI YANG KITA ADA. RISIKO TETAP ADA. MASALAH TETAP DATANG. YANG PENTING BAGAIMANA KITA MERANCANG DAN MENGAMBIL KIRA RISIKO YANG ADA SEBELUM MEMBUAT KEPUTUSAN. KITA USAHA, TUHAN YANG MENENTUKAN.

Kerana risiko macam inilah non-Muslims tidak mahu berkahwin lebih dr satu dan menganggap perbuatan tersebut sbg kurang wajar dan bijak.

Lagi satu ... kalau macam mana kita merancang pun, memang benar Tuhan yg menentukannya, jadi non-Muslims tidak akan menbebankan Tuhan lagi dgn perbuatan tidak wajar dan memohon pertolongan dr Dia kerana kebodohan diri sendiri. Itu bukan Iman namanya ... Kamu dilahirkan disini utk ingati Tuhan, BUKAN utk menyusahkan Dia. :re: Lagi satu perbezaan antara Muslim dan non-Muslims.

HEHE... SAYA SUKA PERBINCANGAN INI... TANPA GANGGUAN MEREKA YANG EMOSI... KALAU TUHAN IZINKAN, SAYA AKAN RESPON LAGI MINGGU DEPAN...

SELAMAT BERCUTI...!!

SEPH,

Yakah ... kalau begitu, apasal buku2 cerita tentang isteri zina melekatlah, orang yg hina Islam kena petirlah dll kian laris dlm pasaran? Nampak gayanya mereka yg menunjjukan kebesaran Tuhan kamu supaya mereka yg menbaca akan rasa takut dan pergi ke Masjid. Fakta2 sains dlm Al Quran? Itulah bezanya antara kamu dan saya. Bagi saya, apa2 sahaja boleh jadi fakta kewujudanNya, tetapi bagi kamu, kalau tidak dimaktub dlm buku anda, ianya tidak diterima.

AWAK BACA BAHAN SEPERTI ITU? MAAF ITU BUKAN BAHAN BACAAN SAYA. BAGI SAYA ITU SEMUA MAJALAH MURAHAN YANG MENGUTAMAKAN CERITA YANG BOLEHLAH DINAMAKAN SENSASI UNTUK MELARISKAN BUKAN UNTUK MENDIDIK. NAMUN SAYA JUGA KESAL RAMAI MUSLIM SUKA MEMBACANYA. SEPERTI YANG SAYA KATAKAN ‘BAGI SAYA, APA YANG MEMBUATKAN SAYA BETUL BETUL YAKIN IALAH FAKTA FAKTA SAINS DALAM AL QURAN’. SAYA MERUJUK KEPADA DIRI SENDIRI BUKAN KEPADA ORANG LAIN. DAN MEMANGLAH KITA BERBEZA. PERNAHKAH SAYA MENGATAKAN KITA SAMA? SAYA TIDAK BERMAKSUD BAHAWA FAKTA YANG TIDAK ADA DI DALAM QURAN TIDAK BOLEH DI TERIMA. SAYA HANYA MENYATAKAN DASAR KEIMANAN SAYA ADALAH FAKTA YANG ADA DI DALAM QURAN. SAYA TAHU BUKAN SEMUA PERKARA ADA DI DALAM QURAN, TETAPI ADA FAKTA YANG TERTULIS MUSTAHIL UNTUK SESEORANG MANUSIA MENGETAHUINYA PADA MASA IA DISEBARKAN. ITULAH DASAR KEIMANAN SAYA.

Saya tak percaya kerana ianya BENAR dan berlaku di depan mata saya sendiri. Tengok Isu Pas dgn Liwat. PAS seolah2 menghalalkan sesuatu kerana kononnya mereka adalah Ulama.

Bagi non-Muslims macam saya, lebih baik menjaga kelakuan diri sendiri dr menanti Tuhan menghukumi kita, kerana walaupun kita mati dan masuk neraka, kesilapan kita yg tidak diperbetulkan semasa kita hidup akan besar kemungkinan menjadi ikutan oleh generasi akan datang. Lagi satu perbezaan antara Muslim dan Non-Muslims.

DENGAN SUMBER HANYA DARI SEBELAH PIHAK SAYA TIDAK BOLEH MEMBUAT PERHITUNGAN TENTANG PAS DAN PERIHAL LIWATNYA. PIHAK KERAJAAN BEBAS UNTUK MENGGUNAKAN MEDIA YANG DIKUASAINYA. LIPUTAN MELUAS DIBUAT DI STESEN STESEN TV. NAMUN ADAKAH DIBERI PELUANG PIHAK YANG SATU LAGI UNTUK MEMBERI ULASAN? SETAKAT INI SAYA BELUM LIHAT LAGI KEMUNGKINAN ITU AKAN BERLAKU. PERSOALAN YANG BERMAIN DI KEPALA SAYA IALAH MENGAPA SETELAH SETAHUN ENAKMEN ITU DI‘TABLE’KAN DI TERENGGANU MALAH BERTAHUN-TAHUN IANYA DI KELANTAN, BARU SEMINGGU TERKINI IA DIHEBOHKAN? ADAKAH INI BERMAKNA SELAMA INI MEREKA YANG DIBERI HAK UNTUK MEMBINCANGKAN TERMASUKLAH AHLI AHLI PARLIMEN BARISAN PEMERINTAH SERTA PARA N.G.O SEMUANYA DUNGU? MENGAPA ISU INI TIDAK PERNAH TIMBUL? http://www.pemudapas.net/media/020611/020611.html http://www.harakahdaily.net/arti ... =thread&order=0 SAYA SENDIRI MENYAKSIKAN DIALOG DIANTARA PAS DGN PARA N.G.O TERMASUK PERSATUAN PEGUAM SYARIAH KERAJAAN DI SEBUAH HOTEL DI KUALA LUMPUR. ISU INI TIDAK DIBANGKITKAN ! MEREKA YANG HADIR BUKAN MEREKA YANG TIADA PENGETAHUAN ANTARANYA DR. KASSIM AHMAD, SISTERS IN ISLAM DAN DATUK DR. NIK SAFIAH KARIM. MENGAPA HANYA SATU PERENGGAN SAHAJA YANG DIDEDAHKAN KEPADA MEDIA? TIDAK SEMUANYA? BUKANKAH ADA KEMUNGKINAN PERKARA LIWAT ANTARA SUAMI DAN ISTERI DI TERANGKAN DI PERENGGAN TERKEMUDIAN ATAU SEBELUM PERENGGAN ITU? LIHAT PULA PENJELASAN DEWAN MUSLIMAT PAS http://www.harakahdaily.net/arti ... order=0&thold=0 NASIHAT SAYA PADA DIRI SENDIRI… JANGAN DIPERDUNGUKAN OLEH MEDIA YANG BERAT SEBELAH.

Kerana risiko macam inilah non-Muslims tidak mahu berkahwin lebih dr satu dan menganggap perbuatan tersebut sbg kurang wajar dan bijak.

Lagi satu ... kalau macam mana kita merancang pun, memang benar Tuhan yg menentukannya, jadi non-Muslims tidak akan menbebankan Tuhan lagi dgn perbuatan tidak wajar dan memohon pertolongan dr Dia kerana kebodohan diri sendiri. Itu bukan Iman namanya ... Kamu dilahirkan disini utk ingati Tuhan, BUKAN utk menyusahkan Dia.  Lagi satu perbezaan antara Muslim dan non-Muslims.

KALAU BEGITU TAKUTKAN RISIKO BERKAHWIN, LEBIH BAIK TAK PAYAH KAWIN. TIDAK ADA TANGGUNGAN ADALAH LEBIH MUDAH. BERZINALAH DGN SESIAPA TANPA RASA TANGGUNGJAWAB. MENGAPA TIDAK BEGITU JIKA TAKUTKAN RISIKO? POLIGAMI BUKANLAH TIDAK BERSYARAT, SEPERTI YANG DINYATAKAN SEAWAL AWAL LAGI SESEORANG MESTI MAMPU DAN BERLAKU ADIL? IA BUKAN PERKARA YANG BEBAS DILAKUKAN SEWENANG-WENANGNYA. DARI SUDUT YANG LAIN PULA IA JAUH LEBIH BAIK DARI MEREKA YANG MEMPUNYAI PEREMPUAN SIMPANAN. DIMANA PEREMPUAN SIMPANAN ITU MEMPUNYAI RISIKO DITINGGALKAN TANPA HAK PERUNDANGAN KERANA DIA BUKAN ISTERI YANG SAH DAN INI BERMAKNA HUKUM POLIGAMI DARI SUDUT INI MEMIHAK KEPADA WANITA. MAAF KERANA SUKAR UNTUK SAYA FAHAM PERENGGAN TERAKHIR TULISAN AWAK WALAUPON BERKALI KALI SAYA MEMBACANYA. ADAKAH BERSERAH PADA TUHAN BERERTI MENYUSAHKAN? MUNGKIN AWAK PERLU FAHAM ERTI TAWAKKAL.

by kyas

AWAK BACA BAHAN SEPERTI ITU? MAAF ITU BUKAN BAHAN BACAAN SAYA. BAGI SAYA ITU SEMUA MAJALAH MURAHAN YANG MENGUTAMAKAN CERITA YANG BOLEHLAH DINAMAKAN SENSASI UNTUK MELARISKAN BUKAN UNTUK MENDIDIK. NAMUN SAYA JUGA KESAL RAMAI MUSLIM SUKA MEMBACANYA. SEPERTI YANG SAYA KATAKAN 態AGI SAYA, APA YANG MEMBUATKAN SAYA BETUL BETUL YAKIN IALAH FAKTA FAKTA SAINS DALAM AL QURAN

SEPH,

Kita tak bercakap tentang fakta keimanan ANDA di sini sahaja, kita tengah bercakap tentang fakta keimanan SEMUA kaum kamu. Mungkin anda hanya menbuat kesimpulan berdasarkan dgn pemikiran anda dan mungkin juga anda sahaja berkata sedemikian, saya tak tahu tetapi saya akan menganggap anda tidak berbohong. Tetapi yg pasti disini adalah ... kaum kamu mudah sangat percaya apa2 shj yg dikeluarkan dgn nama Islam dan oleh seseorang yg mendakwa dirinya tahu menahu tentang Islam. Kaum kamu tidak memikirkan sesuatu dgn teliti. Itu adalah hakikat.

BUKAN BEGITU SEPH. PERBINCANGAN INI BERMULA APABILA ANDA MENGUTARAKAN KEPERCAYAAN BAHAWA ‘BAGI NON-MUSLIMS MACAM ANDA, TIADA PERLU BUKTI SAMADA TUHAN WUJUD KE TAK…’ MASIH INGAT? DAN OLEH ITU SAYA MEMBERITAHU DASAR KEIMANAN SAYA PULA DGN HARAPAN IA AKAN DIHORMATI SEBAGAIMANA SAYA MENGHORMATI KEPERCAYAAN ANDA. SAYA TIDAK BERCAKAP MENGENAI MANA-MANA KAUM ATAU MUNGKIN HANYA PERBINCANGAN ANDA SAHAJA BERKISAR KEPADA SESUATU KAUM, SEDANG SAYA TIDAK. KITA TIDAK BOLEH MENYATAKAN ATAU MENYIMPULKAN SESUATU ITU SEBAGAI HAKIKAT HANYA DGN MELIHAT SITUASI SECARA RAWAK. DAN KINI TERIMALAH HAKIKAT BAHAWA ANDA BERHADAPAN DGN SEORANG MUSLIM YANG BERBEZA DARI TANGGAPAN ANDA.

Ahlo politik kamu sama macam zaman Nabi kamu juga. Macam Ali bin Abu Talib dgn Abu Sufiyan. Mereka menggunakan agama utk kepentingan diri sendiri dan Kaum kamu berpecah sampai sekarang. Kamu sendiri tak dpt menbuat kesimpulan kerana kamu tidak cukup pengetahuan agama, tidak tahu hal sebenar dan tidak mahu dilabelkan sbg orang yg terkeluar dr Islam kalau silap buat andaian.

ADAKAH KAUM ANDA TAHU TENTANG AGAMA ? INI SUNGGUH MELUCUKAN ! PADA SAYA, KAUM ANDA LEBIH BERMASALAH, MASING MASING MEMBUAT ANDAIAN SENDIRI, LANTAS MENYATAKAN MASING MASING ITULAH YANG BENAR. AKHIRNYA LANGSUNG TIADA AGAMA DAN TIDAK AMBIL BERAT TENTANG AGAMA. ANDA MENYATAKAN BAHAWA SAYA TIDAK CUKUP PENGETAHUAN AGAMA UMPAMA PENILAIAN SEORANG YANG TAHU SANGAT TENTANG AGAMA. BOLEH SAYA TAHU AGAMA SIAPA? AWAK ATAU SAYA? SIKAP SAYA UTK TIDAK MEMBUAT KESIMPULAN UTK ISU DI ATAS BUKAN BERDASARKAN AGAMA SEMATA-MATA. WAJARKAH SESEORANG HAKIM MENJATUHKAN HUKUMAN HANYA DENGAN MENGAMBIL SAKSI DAN BUKTI PIHAK MENUDUH SAHAJA? SUDAH TENTU TIDAK!! PIHAK TERTUDUH JUGA PERLU DIDENGAR HUJAH PEMBELAAN SERTA BUKTI-BUKTINYA. BARULAH KEPUTUSAN BOLEH DIBUAT. APA YANG INGIN SAYA SAMPAIKAN IALAH KITA TIDAK BOLEH MENILAI SESUATU DARI SEBELAH PIHAK SAHAJA.

Kamu menganggap berkahwin 4 tu boleh menbuatkan seseorang itu tidak berzina diluar ke? Kamu ada bukti mengatakan sedemikian? Tak payah bukti ... beranikah kamu mengatakan mereka yg kahwin 4 tak berzina? Tak cari perempuan lain? Kamu fikir perempuan yg bermadu dgn isteri lain (jadi bini no. 2, 3 ataupun 4) kurang risiko ditinggalkan suami? Yg nasib mereka lebih baik dr perempuan simpanan?

SAYA ULANGI PENDIRIAN SAYA. ANDA SEBAGAI NON MUSLIM BUKANKAH LEBIH BAIK TIDAK PERLU KAWIN KERANA SEPERTI YANG ANDA TULISKAN SEBELUM INI POLIGAMI BESAR RISIKONYA TETAPI HAKIKATNYA PERKAHWINAN ITU SENDIRI BERISIKO. BERZINALAH SEPUAS MANA PON KERANA IA TIDAK AKAN MEMBEBANKAN ANDA DGN TANGGUNGJAWAB. PERKAHWINAN APA JENIS SEKALIPON ADA RISIKONYA. WALAU BERISTERI SATU SEKALIPON. JADI UNTUK APA BERKAHWIN ? BUKANKAH ITU LEBIH MUDAH? MUNGKIN BAGI ANDA BERZINA ITU SUATU PERKARA BIASA, SEBAB ITULAH MENGANGGAP KAWIN 4 TIDAK BOLEH MENGHINDAR SESEORANG DARIPADA ZINA. NAMUN PENDIRIAN SAYA TEGUH. KAWIN EMPAT DGN MEMATUHI SYARAT ADALAH JAUH LEBIH BAIK DARIPADA BERZINA. PEREMPUAN SIMPANAN TIADA HAK SEBAGAI ISTERI ATAU BEKAS ISTERI. MEREKA YANG BERMADU MASIH ADA HAK UNTUK MENUNTUT NAFKAH SEKIRANYA DITINGGALKAN. APA HAK PEREMPUAN SIMPANAN JIKA DITINGGALKAN LEBIH LEBIH LAGI YANG TELAH BERANAK? MEREKA TIADA HAK!!

Menyerah kpd Tuhan bagi kami (Non-Muslims) adalah lebih kearah menyerahkan amal ibadat (tanpa mengira Pahala dan Dosa) dan menyerahkan tempat kamu akan pergi bila mati (syurga atau neraka atau kembali kpdNya). Hal2 yg tak mampu kami uruskan kami serahkan kpdNya. HIDUP kami, tanggungjawab kami ... kami TAK AKAN menyerahkannya bulat2 kpdNya dgn alasan itu adalah amal ibadat. Kalau kami berbuat sedemikian, ianya satu PENGHINAAN kpd Tuhan yg menberikan kami AKAL yg berfikiran dan NYAWA utk kami hidup. APA gunanya kami diberikan NYAWA kalau Tuhan yg perlu menguruskan semuanya TERMASUK berapa banyak isteri boleh kamu tiduri?

MEMANG BENAR KITA DIKUNIAKAN AKAL. SEBAB ITULAH KITA PERLU BERUSAHA DAN BERFIKIR YANG MANA BAIK DAN YANG MANA BURUK.USAHALAH SEBAIK MUNGKIN DGN TENAGA DAN AKAL YANG DIKUNIAKANNYA SEBELUM BERTAWAKKAL. BUKAN MENYERAH PADANYA TANPA USAHA. BERTAWAKKAL BUKAN BERMAKSUD MENGHINANYA MALAH IA MENGHORMATINYA KERANA BAGAIMANA KITA BERSUSAH PAYAH SEKALIPON AKHIRNYA KITA TETAP TUNDUK KEPADA NYA SEBAGAI TUHAN PENENTU SEGALA KERANA TANPA IZINNYA KITA TIDAK AKAN MENCAPAI APA APA. BERJAYA ATAU GAGAL KITA PERLU BERSYUKUR SERTA MEMUJI TUHAN DAN USAHA LAGI SEKIRANYA GAGAL. ATAU MUNGKIN BAGI ANDA – SEKIRANYA ANDA GAGAL, ANDA SALAHKAN DIRI ANDA. BEGITU JUGA ANDAINYA ANDA BERJAYA ANDA MEMUJI DIRI SENDIRI, BUKAN MEMUJI TUHAN?

by kyas

BUKAN BEGITU SEPH. PERBINCANGAN INI BERMULA APABILA ANDA MENGUTARAKAN KEPERCAYAAN BAHAWA 態AGI NON-MUSLIMS MACAM ANDA, TIADA PERLU BUKTI SAMADA TUHAN WUJUD KE TAK厭 MASIH INGAT? DAN OLEH ITU SAYA MEMBERITAHU DASAR KEIMANAN SAYA PULA DGN HARAPAN IA AKAN DIHORMATI SEBAGAIMANA SAYA MENGHORMATI KEPERCAYAAN ANDA. SAYA TIDAK BERCAKAP MENGENAI MANA-MANA KAUM ATAU MUNGKIN HANYA PERBINCANGAN ANDA SAHAJA BERKISAR KEPADA SESUATU KAUM, SEDANG SAYA TIDAK. KITA TIDAK BOLEH MENYATAKAN ATAU MENYIMPULKAN SESUATU ITU SEBAGAI HAKIKAT HANYA DGN MELIHAT SITUASI SECARA RAWAK. DAN KINI TERIMALAH HAKIKAT BAHAWA ANDA BERHADAPAN DGN SEORANG MUSLIM YANG BERBEZA DARI TANGGAPAN ANDA.

Tak ... tindakan anda mengatakan kita tidak boleh menganggap sesuatu keadaan sbg kesimpulan sesuatu hakikat adalah tindakan menidakan sesuatu. Keadaan yg ditunjjukan oleh Muslims mencerminkan pemikiran mereka juga. Sekiranya mereka pandai, mereka akan menunjjukan keadaan dimana mereka berkelakuan pandai, sekiranya mereka berusaha, mereka akan mencerminkan masyarakat yg berinovasi.

INI adalah hakikat dunia. Adakah anda mahu mengatakan yg ianya tidak berlaku dlm masyarakat anda? Maaflah kalau saya kurang menpercayainya. Memang benar secara individual, mungkin ada Muslim yg berfikiran berbeza antara satu sama lain, tetapi fikiran seseorang sahaja tak akan mampu mengubah masyarakat anda seluruhnya.

ADAKAH KAUM ANDA TAHU TENTANG AGAMA ? INI SUNGGUH MELUCUKAN ! PADA SAYA, KAUM ANDA LEBIH BERMASALAH, MASING MASING MEMBUAT ANDAIAN SENDIRI, LANTAS MENYATAKAN MASING MASING ITULAH YANG BENAR. AKHIRNYA LANGSUNG TIADA AGAMA DAN TIDAK AMBIL BERAT TENTANG AGAMA. ANDA MENYATAKAN BAHAWA SAYA TIDAK CUKUP PENGETAHUAN AGAMA UMPAMA PENILAIAN SEORANG YANG TAHU SANGAT TENTANG AGAMA. BOLEH SAYA TAHU AGAMA SIAPA? AWAK ATAU SAYA? SIKAP SAYA UTK TIDAK MEMBUAT KESIMPULAN UTK ISU DI ATAS BUKAN BERDASARKAN AGAMA SEMATA-MATA. WAJARKAH SESEORANG HAKIM MENJATUHKAN HUKUMAN HANYA DENGAN MENGAMBIL SAKSI DAN BUKTI PIHAK MENUDUH SAHAJA? SUDAH TENTU TIDAK!! PIHAK TERTUDUH JUGA PERLU DIDENGAR HUJAH PEMBELAAN SERTA BUKTI-BUKTINYA. BARULAH KEPUTUSAN BOLEH DIBUAT. APA YANG INGIN SAYA SAMPAIKAN IALAH KITA TIDAK BOLEH MENILAI SESUATU DARI SEBELAH PIHAK SAHAJA.

Ya, SEMUA kaum dlm dunia ni bermasalah. Dlm Hindusm, ada dua puak; dlm Buddhism, ada tiga puak; dlm Taoism pula ada dua puak (mereka yg mengikut Taoism asal dan mereka yg mencampur-adukan ajaran Buddha dlm Taoism) dll. Christianity pun ada puak tetapi saya tak tahu berapa banyak. Islam pun ada puak, yg saya tahu adalah Syiah dan Sunnah.

Manakala kamu mungkin mengatakan yg kamu nak menilainya, orang lain mungkin telah pun menbuat keputusan utk kamu. Mereka telah tentukan siapa betul dan siapa salah utk pihak kamu.

SAYA ULANGI PENDIRIAN SAYA. ANDA SEBAGAI NON MUSLIM BUKANKAH LEBIH BAIK TIDAK PERLU KAWIN KERANA SEPERTI YANG ANDA TULISKAN SEBELUM INI POLIGAMI BESAR RISIKONYA TETAPI HAKIKATNYA PERKAHWINAN ITU SENDIRI BERISIKO. BERZINALAH SEPUAS MANA PON KERANA IA TIDAK AKAN MEMBEBANKAN ANDA DGN TANGGUNGJAWAB. PERKAHWINAN APA JENIS SEKALIPON ADA RISIKONYA. WALAU BERISTERI SATU SEKALIPON. JADI UNTUK APA BERKAHWIN ? BUKANKAH ITU LEBIH MUDAH? MUNGKIN BAGI ANDA BERZINA ITU SUATU PERKARA BIASA, SEBAB ITULAH MENGANGGAP KAWIN 4 TIDAK BOLEH MENGHINDAR SESEORANG DARIPADA ZINA. NAMUN PENDIRIAN SAYA TEGUH. KAWIN EMPAT DGN MEMATUHI SYARAT ADALAH JAUH LEBIH BAIK DARIPADA BERZINA. PEREMPUAN SIMPANAN TIADA HAK SEBAGAI ISTERI ATAU BEKAS ISTERI. MEREKA YANG BERMADU MASIH ADA HAK UNTUK MENUNTUT NAFKAH SEKIRANYA DITINGGALKAN. APA HAK PEREMPUAN SIMPANAN JIKA DITINGGALKAN LEBIH LEBIH LAGI YANG TELAH BERANAK? MEREKA TIADA HAK!!

Maaf ... kamu tidak menjawab persoalan saya. Adakah mereka yg berkahwin 4 tu tidak akan melakukan zina? Itu persoalan saya.

Utk apa seseorang utk berkahwin? Bagi saya, jawapannya mungkin kerena dia ingin berteman. Dia nakkan seseorang bersama dia di saat suka dan duka, nak berkongsi pengalaman dan hidup DAN utk berkeluarga. Untuk melakukan semua ni, seseorang lelaki TIDAK perlu EMPAT orang wanita ... cukup dgn seorang sahaja.

Sekiranya niat seseorang itu adalah utk Seks dan memuaskan nafsu sahaja, bukan sahaja 4, 40 isteri pun TIDAK akan mencukupi. Nafsu seks TIDAK akan dipuaskan dgn melakukan Seks, ianya spt dahaga yg tidak pernah dipuaskan.
Sekarang giliran kamu pula. Apakah KEBAIKAN beristeri lebih dr satu?

Wanita yg sanggup jadi perempuan simpanan sampai boleh huru harakan sesebuah keluarga tidak harus dikesihani.

MEMANG BENAR KITA DIKUNIAKAN AKAL. SEBAB ITULAH KITA PERLU BERUSAHA DAN BERFIKIR YANG MANA BAIK DAN YANG MANA BURUK.USAHALAH SEBAIK MUNGKIN DGN TENAGA DAN AKAL YANG DIKUNIAKANNYA SEBELUM BERTAWAKKAL. BUKAN MENYERAH PADANYA TANPA USAHA. BERTAWAKKAL BUKAN BERMAKSUD MENGHINANYA MALAH IA MENGHORMATINYA KERANA BAGAIMANA KITA BERSUSAH PAYAH SEKALIPON AKHIRNYA KITA TETAP TUNDUK KEPADA NYA SEBAGAI TUHAN PENENTU SEGALA KERANA TANPA IZINNYA KITA TIDAK AKAN MENCAPAI APA APA. BERJAYA ATAU GAGAL KITA PERLU BERSYUKUR SERTA MEMUJI TUHAN DAN USAHA LAGI SEKIRANYA GAGAL. ATAU MUNGKIN BAGI ANDA

SEPH,

Tak ... tindakan anda mengatakan kita tidak boleh menganggap sesuatu keadaan sbg kesimpulan sesuatu hakikat adalah tindakan menidakan sesuatu. Keadaan yg ditunjjukan oleh Muslims mencerminkan pemikiran mereka juga. Sekiranya mereka pandai, mereka akan menunjjukan keadaan dimana mereka berkelakuan pandai, sekiranya mereka berusaha, mereka akan mencerminkan masyarakat yg berinovasi.

INI adalah hakikat dunia. Adakah anda mahu mengatakan yg ianya tidak berlaku dlm masyarakat anda? Maaflah kalau saya kurang menpercayainya. Memang benar secara individual, mungkin ada Muslim yg berfikiran berbeza antara satu sama lain, tetapi fikiran seseorang sahaja tak akan mampu mengubah masyarakat anda seluruhnya.

MEMANG BENAR PEMIKIRAN SESEORANG SAHAJA TIDAK AKAN MAMPU MENGUBAH MASYARAKAT SELURUHNYA. NAMUN IA HARUS BERMULA DAN SEELOKNYA DARI DIRI SENDIRI.

Manakala kamu mungkin mengatakan yg kamu nak menilainya, orang lain mungkin telah pun menbuat keputusan utk kamu. Mereka telah tentukan siapa betul dan siapa salah utk pihak kamu.

TAKKAN SAMPAI BEGITU, KERANA TUJUAN NYA ADALAH UNTUK MENDENGAR DARI KEDUA BELAH PIHAK. BUKAN SATU SAHAJA… ITU TIDAK ADIL.

Maaf ... kamu tidak menjawab persoalan saya. Adakah mereka yg berkahwin 4 tu tidak akan melakukan zina? Itu persoalan saya. Utk apa seseorang utk berkahwin? Bagi saya, jawapannya mungkin kerena dia ingin berteman. Dia nakkan seseorang bersama dia di saat suka dan duka, nak berkongsi pengalaman dan hidup DAN utk berkeluarga. Untuk melakukan semua ni, seseorang lelaki TIDAK perlu EMPAT orang wanita ... cukup dgn seorang sahaja. Sekiranya niat seseorang itu adalah utk Seks dan memuaskan nafsu sahaja, bukan sahaja 4, 40 isteri pun TIDAK akan mencukupi. Nafsu seks TIDAK akan dipuaskan dgn melakukan Seks, ianya spt dahaga yg tidak pernah dipuaskan. Sekarang giliran kamu pula. Apakah KEBAIKAN beristeri lebih dr satu? Wanita yg sanggup jadi perempuan simpanan sampai boleh huru harakan sesebuah keluarga tidak harus dikesihani.

PERLU DIULANG DI SINI BAHAWA POLIGAMI YANG DIBOLEHKAN ADALAH BERSYARAT. POLIGAMI YANG MEMENUHI SYARAT SUDAH TENTU AKAN MENDATANGKAN BANYAK FAEDAH DAN KEBAIKAN MANAKALA YANG TIDAK MENGIKUT HUKUM AKAN MENDATANGKAN KEBURUKAN KEPADA BANYAK PIHAK. POLIGAMI MENGIKUT NAFSU SAHAJA BUKANLAH SUATU YANG DIBENARKAN KERANA IA HARUS DIRINGI DGN SIKAP TANGGUNGJAWAB PIHAK YANG TERLIBAT.

NAMUN KEBAIKAN POLIGAMI YANG MEMENUHI SYARAT INI SUDAH TENTU TIDAK BOLEH DIPERTIKAIKAN TERUTAMA UNTUK MENGELAKKAN ZINA YANG BERPANJANGAN. BUKANKAH LEBIH BAIK SESEORANG ITU BERKAHWIN SECARA SAH DARIPADA MELAKUKAN ZINA. PERLU DINYATAKAN DISINI SEMEMANGNYA POLIGAMI BUKANLAH LANGKAH MENJAMIN TIADANYA PERLAKUAN ZINA, NAMUN TIDAK DAPAT DINAFIKAN IA MENGURANGKAN PERBUATAN TIDAK BERTANGGUNGJAWAB MANA MANA PASANGAN. SECARA TIDAK LANGSUNG MEMASTIKAN IKATAN DIBUAT MELALUI PERUNDANGAN YANG DISAHKAN. MAKA SEMUA PIHAK AKAN TERBELA MELALUI UNDANG-UNDANG.

DIDALAM SITUASI TERTENTU, PEMBELAAN KEATAS KAUM WANITA AMAT DIPERLUKAN. INI BERLAKU TERUTAMANYA APABILA BERHADAPAN SITUASI SELEPAS PERANG. DALAM KEADAAN INI SUDAH TENTU TERLALU RAMAI GOLONGAN LELAKI TERKORBAN LANTAS MENINGGALKAN BALU SERTA TANGGUNGANNYA. DALAM KEADAAN INI POLIGAMI DIBENARKAN UNTUK MEMBELA NASIB WANITA DAN ANAK-ANAKNYA. PERKAHWINAN BOLEH DILAKUKAN TERHADAP BALU ATAU ANAK-ANAK YATIM YANG PERLUKAN SOKONGAN DAN BANTUAN LELAKI. MALAH SUKA DINYATAKAN DISINI BAHAWA HUKUM POLIGAMI INI DITERIMA DARI TUHAN SELEPAS PERANG UHUD UNTUK MEMBELA KAUM WANITA DIMANA TERLALU RAMAI LELAKI YANG TERKORBAN DALAM FIRMANNYA SURAH AN-NISA AYAT 3 YANG BERMAKSUD:

DAN JIKA KAMU TAKUT TIDAK BERLAKU ADIL TERHADAP PEREMPUAN-PEREMPUAN YATIM (APABILA KAMU BERKAHWIN DENGAN MEREKA), MAKA BERKAHWINLAH DENGAN SESIAPA YANG KAMU BERKENAN DARI PEREMPUAN-PEREMPUAN (LAIN): DUA, TIGA ATAU EMPAT. KEMUDIAN JIKA KAMU BIMBANG TIDAK AKAN BERLAKU ADIL (DI ANTARA ISTERI-ISTERI KAMU) MAKA (BERKAHWINLAH DENGAN) SEORANG SAHAJA, ATAU HAMBA-HAMBA PEREMPUAN YANG KAMU MILIKI. YANG DEMIKIAN ITU ADALAH LEBIH DEKAT (UNTUK MENCEGAH) SUPAYA KAMU TIDAK MELAKUKAN KEZALIMAN.

POLIGAMI JUGA DIBOLEHKAN ATAS FAKTOR KESIHATAN SI ISTERI TERMASUKLAH TIADA KEUPAYAAN UNTUK MENGHASILKAN ZURIAT. INI MEMBOLEHKAN KETURUNAN SI SUAMI BERSAMBUNG DAN MERAMAIKAN UMAT. NAMUN TETAP DITEGASKAN KASIH SAYANG KEPADA ISTERI TERDAHULU TIDAK BOLEH DIKETEPIKAN KERANA SEPERTI TERTULIS DI ATAS, ISLAM TIDAK MEMBOLEHKAN KEZALIMAN KEATAS MANA MANA ISTERI. AMALAN KASIH SAYANG ANAK ANAK KEPADA ISTERI YANG TIDAK BERZURIAT MESTI DIAMALKAN SAMA SEPERTI SEPERTI IBU SENDIRI. SI SUAMI PERLU MENGGUNAKAN KEBIJAKSANAAN SUPAYA MATLAMAT ITU TERCAPAI.

SEMANGAT BANTU MEMBANTU SESAMA MADU ADALAH SUATU YANG AMAT DIGALAKKAN DI AGAMA. INI AMAT BERFAEDAH TERUTAMA DALAM PENGURUSAN ANAK DIMANA SESORANG SALAH SEORANG ISTERI PERLU MELAKUKAN TUGAS YANG MEMERLUKAN ISTERI YANG LAIN MENGURUSKAN PERIHAL ANAK KETIKA KETIADAANNYA. TANGGUNGJAWAB INI BOLEHLAH DIPIKUL SECARA BERGILIR MENGIKUT KEPERLUAN KEADAAN. DARI SEGI PENGETAHUAN JUGA TIDAK SAMA DIKALANGAN ISTERI. INI MEMBOLEHKAN MEREKA SALING BANTU MEMBANTU DALAM PENINGKATAN ILMU DALAM PERBINCANGAN SEHARIAN. SIKAP BERLAPANG DADA DAN REDHA PERLU DALAM MENYAMBUNG KEHARMONIAN RUMAHTANGGA SEPERTI INI.

Lagi satu perbezaan antara Muslims dan Non-Muslims. Bagi saya, hanya Hidup (di mana, bagaimana dan bila kamu akan dilahirkan), Jodoh dan Maut SAHAJA di tangan Tuhan. Yg lain semuanya (yg berkaitan dgn kehidupan seseorang) di tangan dia sendiri. Dia akan menentukan samada dia nak hidup dgn aman atau hidup macam haiwan dgn menggunakan akal yg diberikan itu.

ANDAINYA ANDA BERJAYA ADAKAH ANDA MEMUJI DIRI SENDIRI, BUKAN MEMUJI TUHAN? SAYA MENGHORMATI PERBEZAAN INI, NAMUN SAYA PERLUKAN PENERANGAN LANJUT TENTANG HIDUP SEPERTI YANG ANDA NYATAKAN DITANGAN TUHAN IAITU DI MANA, BAGAIMANA DAN BILA KAMU AKAN DILAHIRKAN.