CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: AwgSagi

Malay Sketches (Perihal Orang Melayu) - Sir Frank Swettenham (1850 - 1946)

org british pun pernah kena jajah dgn rom 2000 tahun dulu. dorang dianggap sgt2 rendah, primitif oleh rom, rom jajah pun atas dasar kuasa, tiada kepentingan ekonomi kat britain. siapa lah dorang nk menilai kita, kita boleh maju setanding british.'Rome wasnt build in a day'. selepas 50 tahun, kite boleh lah dianggap hebat kerana kemajuan kite kecapi dgn penuh berhati2, kite teruskan usaha, InsyaAllah, nnti bile bangsa kite dh maju, anak cucu akan hormat kite kerana memulakan nya

Reply 80# apam

Aku tak pernah dengar puji-pujian bangsa asing terhadap Melayu...tapi aku pernah baca puji-pujian bangsa asing terhadap Bugis...sebab tu aku tak  mengatakan salah apa yg orang Barat katakan melainkan berlaku percanggahan dalam karya mereka

Reply  apam

Aku tak pernah dengar puji-pujian bangsa asing terhadap Melayu...tapi aku perna ...
nobito Post at 11-7-2012 11:02

takde kelas org2 barat nak layan bugis tuh....kekekeke........mcm gak org arab, ade ke org puji?......org saxon, ade org puji?.......selalunya org2 tere mcm melayu ni, ramai yg jeles, bukanya puji......yg biasa dipuji ialah org asli....kekeke.... cuntohnya bugis, melayu kasi tempat lepak, buleh beranak pinak, cari rejeki; tapi masih nak lawan tokey(kes jeles).....tak malu ke? kekekeke

Reply 83# apam

Nak lawan tokey...gaduh sesama Melayu pun mintak tolong Bugis...belum lagi mintak tolong Belanda untuk dapatkan Melaka...ada hati nak perasan hebat
Pujian-Pujian untuk bangsa saxon tu biasa dr orang Melayu la...sbg tanda terima kasih...kalau tak korang mesti dah dijajah Thailand atau Indonesia

Itulah benda yg paling korang takut selain ketakutan dan rasa malu pd bangsa Malaysia yg lain seperti Cina dan India

Post Last Edit by apam at 11-7-2012 11:57
Reply  apam

Nak lawan tokey...gaduh sesama Melayu pun mintak tolong Bugis...belum lagi mint ...
nobito Post at 11-7-2012 11:33

tu bukan mintak tolong......tapi bugis jadi balaci jah......biasala....org tere mesti ada macai...kekekeke..dan macai akan sentiasa mencari sesapa yg sanggup jadi tuan......errr....tuan bernegara bugis ada?.....mcm askar2 gurkha jadi balaci inggeris...kekekeke...tapi kalau gurkha(bugis) nak fefeling tere pun apa salahnya ye tak?   ramainya yg kene guna dek melayu ni yetak?....sampai kokosen pun kene pakai....kekekeke....bugis ade?................survivall of the fittest....cikai2 melayu pun buleh menten berbelas sultan......bugis ade? kekekeke....bugis nak buat negeri pun tak mampu...nikan pulak negara beraja...kekekeke

tu bukan mintak tolong......tapi bugis jadi balaci jah......biasala....org tere mesti ada macai. ...
apam Post at 11-7-2012 11:56

Masa zaman Melaka dulu pakai asakar dari Jawa...laskar Jawa cabut lari terus Melaka kalah
Nak dapatkan Melaka minta Belanda serang...pastu terpaksa la bagi hadiah kepada Belanda...lepastu ditukarkan dengan Betawi/Jakarta yang dikuasai Inggeris...Melaka tu standard Jakarta rupanya

Minta tolong Bugis sebab gaduh lepas Sultan belah perut perempuan mengandung yang makan nangka milik Raja...

Orang Melayu memang kelakar la...gaduh menda kecik2 minta tolong orang luar...yg pupus Budaya korang la...terpaksa pakai Budaya Sumatera Indon(pakai songket), Arab (kesenian Hadrah), dan Barat cam Inggeris, Belanda (kesenian keroncong) dan Portugis(kesenian Joget)

Follow Us
Masa zaman Melaka dulu pakai asakar dari Jawa...laskar Jawa cabut lari terus Melaka kalah ...
nobito Post at 11-7-2012 12:09

yg ko cerita ni riwayat mana? ke riwayat kaki2 kenceng yg dok jeles dgn melayu? ko ade ke masa tu? kekekekeke....nampak sgt eko kaki putar....kekekee.....yg ade depan mata sekarang ni....raja melayu ade berbelas, melayu masih menten sebagai taiko, ade negara sendiri, banyak pemimpin2 parti politik melayu, melayu ade budaya-tak kisah la budaya tiru indon ka, areb ka, yahudi ke, org asli ke sebab budaya evolve macam teknologi gak..........turun naik, tribulasi semua stended lah...mana ada bangsa yg smooth sailing jer.......even bangsa kokosen dulu bangsat jah, sekarang baru naik.........tapi melayu menten dari dulu lagik tere.........Mana Bugis punya? kasi tunjuk baru layak sembang dengan melayu....tu pasal aku kata survival of the fittest.....ade paham? kekekekkeee

errr...kalau tak fit = pupus macam bugis, kene telan dgn indon......errr...indon mana tak tau la...indon batak a, indon jawa ka.......kekekekeke

aku respek sama melayu.....very open...sesapa yg biasa jadi macai melayu kalau nak claim sebagai melayu pun, melayu ok jah......even bugis yg sudi berasimilate sebagai melayu, terus jadi bangsa tuan....ketuanan melayu.....ekekekeke...kalau nak menten bugis ke, jawa ke, etc...sampai ke sudah jadi org luar atau macai melayu...kekekekek....bangsat2 pun melayu bhaii....ekekeke

Post Last Edit by nobito at 11-7-2012 12:44

Reply 87# apam

Tak baca ke Buku Teks Sejarah PMR salah satu sebab kekalahan Melaka pada Portugis adalah disebabkan Laskar Jawa lari dari medan perang....sebabnya Majapahit mana la ngam ngan Melaka sejak kisah pertarungan Hang Tuah dan Taming Sari...bijak sungguh Jawa2 neh
Lagi satu Kalau tak kerana Barat mesti negeri2 Utara dan pantai timur tu dah jadi macam wilayah Satun dan negeri2 Selatan Thai yang lain....dan mesti Indonesia menang masa konfrontasi kalau tak berharapkan askar dari negara2 Commonwealth

Raja2 Melayu berkuasa pun sebab ekonomi Malaysia dibangunkan oleh orang Bukan Melayu

Parti Ameno dulu kini dan Selamanya macam video bawah ni

[youtube]bgZvN5NaDCE[/youtube]

Reply  apam

Tak baca ke salah satu sebab kekalahan Melaka pada Portugis adalah disebabkan L ...
nobito Post at 11-7-2012 12:31

ape yg ko merepek ni minah bugis?....yg ko cerita tu semua kau petik kat awang-awangan jer...ke ko jenis suke berangan?.......kalau tu, kalau ni, jika itu, jika ini, kalau tak kerana bugis, kalau tak kerana kokosen...err ape kalau lagik?....kekekeke.............mana ada kalau2...yg ade/realiti ada  kat depan mata ni.....melayu dan kerajaan melayu survived bhaii.,...sampai bugis2 caprut ramai yg nompang cari makan pelahap sabsidi hasil mahsul tanah melayu.....kekekeke.....ape lagi ko nak goreng? kekekekeke

Post Last Edit by nobito at 11-7-2012 12:43

Reply 91# apam

Aku rasa ko ni banyak mereka2 sebab ko tak da sebarang bukti menafikan apa yang Frank Swettenham katakan tu salah

Ko kena tunjukkan bukti yg menafikan apa yg Frank Swettenham katakan tu salah....bukan sekadar angan2 kosong yg berpaksikan kpd kehebatan Hang Tuah semata-mata

kelekar betul stok bugis jeles nih...ade ajer dia nak kondem melayu...kekekeke...kengkunun ekonomi melayu dibangunkan oleh bukan melayu.....ape dia ingat kalau bukan melayu takde, melayu tak buleh makan ke?..............Cuntoh===>  Tuan rumah gajikan maid bugis sebagai tukang masak. So, hari2 keje maid bugis ni memasak untuk tuan rumah.. Kita semua buleh paham, kalau maid bugis berenti keje, tuan rumah buleh ajer cari maid lain suruh masak, atau tuan rumah sendiri masak....lainlaa kalau maid bugis main khianat, dah janji dgn tuan rumah jadi maid tukang masak, alih2 bila tuan rumah balik nak makan, maid bugis tak masak, saje nak pekena tuan rumah supaya belapor.......DAN...ade ke patut maid bugis buleh claim, kalau dia takde, tuan  rumah ttak makan....kekekeke

Reply  apam

Aku rasa ko ni banyak mereka2 sebab ko tak da sebarang bukti menafikan apa yang ...
nobito Post at 11-7-2012 12:41

sejak bila plak aku kene percaya swettenhem? dia sapa? tok guru wali ker?.....Dan apsal plak aku nak kene refer dgn org luar kalau nak paham mengenai melayu sedangkan aku sendiri duduk dan tinggal di negeri melayu bersama2 org melayu......lu ade akai ke?

Reply 93# apam

dasar bugis pencacai memang camtu broo...kahkahkah...

Reply 93# apam

Kahkah...dia merapu lagi...buat cerita kunun
Kalau MCA dan MIC tak wujud dlm BN selama terbentunya Malaysia ni...mesti Melayu tak maju2...mesti Melayu cam orang Sumatera tak pun setaraf dengan orang Selatan Thai dan daerah Satun nun

sejak bila plak aku kene percaya swettenhem? dia sapa? tok guru wali ker?.....Dan apsal plak aku ...
apam Post at 11-7-2012 12:57

Tok Guru wali kau cakap apa?
Tok Guru Amno yang dimegah2kan Melayu pun tulis buku Revolusi Mental...supaya mental korang kurang merapu2 dan berangan-angan hebat macam Hang Tuah

Reply  apam

Kahkah...dia merapu lagi...buat cerita kunun
Kalau MCA dan MIC tak wujud  ...
nobito Post at 11-7-2012 13:02

KALAN dan KALAU lagik......ape yg kau nak kalaukan lagi minah oiiiii!?....aku pun buleh kata kalau melayu tak tere dan handal dan survivied untuk buat negera sendiri dan bersistem, mesti semua bangsa2 yg dok nompang kat sini tak bleh cari makan...especeli bugis..sebab bugis mana ada negera....cina/india, depa ade jugak negera.......kekekekekkeee....satu nasihat untuk nobitotakbur...lain kali jangan suka hina bangsa lain kejadian Allah swt....

Tok Guru wali kau cakap apa?
Tok Guru Amno yang dimegah2kan Melayu pun tulis buku Rev ...
nobito Post at 11-7-2012 13:06

stick to the topic...sejak bila plak aku umno? Satu so'lan kau ttak jawab lagi........MELAYU SURVIVED ALL THIS WHILE TO BUILD A NATION....BUGIS HADA?.....kekekekeeke

KALAN dan KALAU lagik......ape yg kau nak kalaukan lagi minah oiiiii!?....aku pun buleh kata kalau ...
apam Post at 11-7-2012 13:07

bugis boleh balik tanah besar cina sebab dia asal dari sana melalui migrasi pertama asia..

tapi kalo balik tanah besar cina pun mungkin boleh jadi SIDA2 je..