CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: orangbesi

Wali, Wali ALLAH dan Wali Syaitan

PEMBAHAGIAN WALI-WALI ALLAH

1. Al-Aqtab

Al Aqtab berasal dari kata tunggal Al Qutub yang mempunyai erti penghulu. Dari sini dapat kita simpulkan bahwa Al Aqtab adalah darjat kewalian yang tertinggi. Jumlah wali yang mempunyai darjat tersebut hanya terbatas seorang saja untuk setiap masanya. Seperti Abu Yazid Al Busthami dan Ahmad Ibnu Harun Rasyid Assity. Di antara mereka ada yang mempunyai kedudukan di bidang pemerintahan, meskipun tingkatan taqarrubnya juga mencapai darjat tinggi, seperti para Khulafa’ur Rasyidin, Al Hasan Ibnu Ali, Muawiyah Ibnu Yazid, Umar Ibnu Abdul Aziz dan Al Mutawakkil.

2. Al-A immah

Al Aimmah berasal dari kata tunggal imam yang mempunyai erti pemimpin. Setiap masanya hanya ada dua orang saja yang dapat mencapai darjat Al Aimmah. Keistimewaannya, ada di antara mereka yang pandangannya hanya tertumpu ke alam malakut saja, ada pula yang pandangannya hanya tertumpu di alam malaikat saja.

3. Al-Autad

Al Autad berasal dari kata tunggal Al Watad yang mempunyai erti pasak. Yang memperoleh darjat Al Autad hanya ada empat orang saja setiap masanya. Kami menjumpai seorang di antara mereka dikota Fez di Morocco. Mereka tinggal di utara, di timur, di barat dan di selatan bumi, mereka bagaikan penjaga di setiap pelusuk bumi.

4. Al-Abdal

Al Abdal berasal dari kata Badal yang mempunyai erti menggantikan. Yang memperoleh darjat Al Abdal itu hanya ada tujuh orang dalam setiap masanya. Setiap wali Abdal ditugaskan oleh Allah swt untuk menjaga suatu wilayah di

bumi ini. Dikatakan di bumi ini mempunyai tujuh daerah. Setiap daerah dijaga oleh seorang wali Abdal. Jika wali Abdal itu meninggalkan tempatnya, maka ia akan digantikan oleh yang lain. Ada seorang yang bernama Abdul Majid Bin Salamah pernah bertanya pada seorang wali Abdal yang bernama Muaz Bin Asyrash, amalan apa yang dikerjakannya sampai ia menjadi wali Abdal? Jawab Muaz Bin Asyrash: “Para wali Abdal mendapatkan darjat tersebut dengan empat kebiasaan, yaitu sering lapar, gemar beribadah di malam hari, suka diam dan mengasingkan diri”.

5. An-Nuqaba’

An Nuqaba’ berasal dari kata tunggal Naqib yang mempunyai erti ketua suatu kaum. Jumlah wali Nuqaba’ dalam setiap masanya hanya ada dua belas orang. Wali Nuqaba’ itu diberi karamah mengerti sedalam-dalamnya tentang hukum-hukum syariat. Dan mereka juga diberi pengetahuan tentang rahsia yang tersembunyi di hati seseorang. Selanjutnya mereka pun mampu untuk meramal tentang watak dan nasib seorang melalui bekas jejak kaki seseorang yang ada di tanah. Sebenarnya hal ini tidaklah aneh. Kalau ahli jejak dari Mesir mampu mengungkap rahsia seorang setelah melihat bekas jejaknya. Apakah Allah tidak mampu membuka rahsia seseorang kepada seorang waliNya?

6. An-Nujaba’

An Nujaba’ berasal dari kata tunggal Najib yang mempunyai erti bangsa yang mulia. Wali Nujaba’ pada umumnya selalu disukai orang. Dimana sahaja mereka mendapatkan sambutan orang ramai. Kebanyakan para wali tingkatan ini tidak merasakan diri mereka adalah para wali Allah. Yang dapat mengetahui bahawa mereka adalah wali Allah hanyalah seorang wali yang lebih tinggi darjatnya. Setiap zaman jumlah mereka hanya tidak lebih dari lapan orang.

7. Al-Hawariyun

Al Hawariyun berasal dari kata tunggal Hawariy yang mempunyai erti penolong. Jumlah wali Hawariy ini hanya ada satu orang sahaja di setiap zamannya. Jika seorang wali Hawariy meninggal, maka kedudukannya akan di-ganti orang lain. Di zaman Nabi hanya sahabat Zubair Bin Awwam saja yang mendapatkan darjat wali Hawariy seperti yang dikatakan oleh sabda Nabi:

“Setiap Nabi mempunyai Hawariy. Hawariyku adalah Zubair ibnul Awwam”.

Walaupun pada waktu itu Nabi mempunyai cukup banyak sahabat yang setia dan selalu berjuang di sisi beliau. Tetapi beliau saw berkata demikian, kerana beliau tahu hanya Zubair sahaja yang meraih darjat wali Hawariy. Kelebihan seorang wali Hawariy biasanya seorang yang berani dan pandai berhujjah.

Edited by dovob at 6-3-2019 12:36 PM

Apakah pengertian sebenar "Tidak mengenal wali melainkan wali"?

Majoriti manusia kerap menggunakan hujjah ini dgn memaksudkan "Tidak mengenali wali (manusia) melainkan wali (manusia)". Sedangkan hakikatnya, sepatutnya ianya dimaksudkan begini "Tidak mengenali wali (manusia) melainkan wali (Allah)".

Kita wajar kembali kpd asas ketauhidan yg diajarkan oleh Allah swt yg bermaksud "Tiada kepunyaan-Nya melainkan Allah (nama pemilik kepunyaan-Nya)". Tidakkah segala sesuatu itu jelas lagi menjelaskan?

Apa bezanya wali (manusia) berbanding kelihatan seperti wali akan tetapi hakikatnya setan cuma? Mudah sahaja, bila membicarakan kewalian seseorg, maka bersamanya bukti dari Allah yg mengajak manusia kembali kpd Alquran dan Sunnah, sebaliknya yg kelihatan seperti wali akan tetapi hakikatnya setan termasuklah sesiapa jua samaada dari bangsa manusia mahupun bangsa jin yg mengajak manusia kembali kpd ketuhanan selain Allah.

Bolehkah kita tahu diri kita itu wali bagi pihak Allah ataupun tidak? Mudah sahaja, sekiranya diri kita itu benar2 mengenali Allah, maka Allah pasti akan bersamanya ketika mengajak manusia agar kembali kepada Alquran dan Sunnah. Mudah bukan?

Apakah yg akan berlaku, jika seseorg itu mengaku dirinya wali atau ditunjukkan kewalian oleh-Nya? Jawapan mudah sahaja, mereka2 yg tidak husnuzon kpd Allah, akan lebih suka menguji dan mempergunakan kewalian seseorg demi utk mencapai matlamat yg bersifat keduniaan sehingga terlupa, sebenar2 wali adalah Allah terhadap mereka yg merupakan wali bagi memelihara agama-Nya dari dirosakkan oleh setan2.

Nah, inilah perkara yg membezakan kebenaran dan kebatilan itu wujud dalam dunia kewalian.

Bolehkah seseorg itu menjadi wali Allah? Boleh.. Jika benar mereka itu sebenar2 pelindung bagi agama Allah, mukhlis ketika beramal kerana Allah, tidak menukarkan keterangan Allah demi memenuhi tuntutan ketuhanan nafsunya, maka selayaknya mereka itu wali bagi agama-Nya. Dan pastilah, mereka itu mursyid bagi zamannya SELAGIMANA kembali beramal berdasarkan Alquran dan Sunnah sahaja. Dan ketahuilah, bersama wali bagi agama-Nya itu, Alquran yg merupakan mukjizat dari Allah akan membantunya dalam segala urusan yg terkait dgn makna melindungi agama-Nya.

Ketahuilah, tiadalah kekhuatiran dihati mana2 wali, melainkan yg dikhuatirkan itu hanyalah setan2 cuma.... Kerana, setan2 itu sifatnya bertuhankan nafsu, maka merugilah amal perbuatan mereka yg menyangka mereka itu beriman, sambil mereka memporolok2kan kewalian seseorg meskipun didatangkan-Nya bukti kewalian seseorg kpd mereka, mereka2 itu tenggelam dalam ketuhanan nafsu cuma.

Tugas sebenar wali BUKAN menjaga Agong atau Sultan2 atau Raja2, sebaliknya, tugas wali adalah melindungi agama-Nya dari dibengkokkan oleh para setan2. Dan pastilah, hanya Allah yg akan menyesatkan manusia2 yg terlibat kerana mereka menyekutukan Allah meskipun beribadat kpd-Nya. Rugilah amal2 yg diibaratkan debu2 yg diterbangkan oleh angin yg kuat....

Wassalam

pada sesiapa yg tidak berguru mursid maka itulah jalan yg sesat
dan itulah wali setan....

kan nabi saw dah berpesan nak belajar biarlah berguru...
semua imam2 mazhab dan para sufi ada guru zahir dan batin...
maka faham2 lah jika yg tidak bertarekat tiada mursid tapi dok pulun2 sakan konon
bermakrifat hakikat sedangkan otak dah terasuk meroyan kesewelan tahun demi tahun
sampai merepek...

[youtube]x0-Vym7dZvc[/youtube]

Ada yg hampir tepat.

Persoalan utama : Bagaimana caranya mengenali diri sendiri Waliyullah atau tidak?

Kemabali kepada asas utk bertaqwa yg dinyatakan di dalam Alquran, surah Al-Baqarah ayat ke 3.

1) yakin perkara ghaib
2) mengerjakan solat
3) membelanjakan rezeki yg Allah berikan

1) mana2 ajaran agama yg MENAFIKAN hak2 kebenaran dan juga hak2 kebatilan, ketahuilah itu dinamakan tidak meyakini akan perkara ghaib. Dan untuk meyakini akan perkara ghaib, memerlukan diri sendiri percaya akan Rukun Iman. Contoh. Mana2 yg menafikan akan kewujudan jin, maka mereka itu hakikatnya menafikan hak2 yg ditetapkan oleh-Nya mengenainya. Makanya, menafikan kebenaran Alquran yg mengandungi akan perkara2 kebenaran dan kebatilan samalah maknanya tidak memenuhi syarat dalam melaksanakan rukun Iman pada diri sendiri. Begitu jugalah, apa yg dinamakan Qada dan Qadar, akan sesuatu perkara yg pernah berlaku, sedang berlaku dan akan berlaku, yg melibatkan urusan yg berkaitan jin, jika dinafikan akan hak2-Nya keatas perkara tersebut, pastilah menunjukkan betapa diri seseorg itu amatlah JAUH dari mengikuti dan meyakini Rukun Iman yg terlibat. Menafikan akan perkara2 ghaib itu suatu yg boleh merosakkan Iman. Ini hanya berlaku kpd mereka2 yg tidak bergantung sepenuhnya kpd Allah ketika diuji hal berkenaan. Bila kita memilih ilmu utk menyelamatkan iman TANPA bimbingan ilahiyah (kepunyaan-Nya Allah), maka kita akan didorong utk mempelajari ilmu penafian terhadap perkara ghaib yg didalangi oleh Iblis yg sememangnya suka membengkokkan agama. Samaada ilmu yg dibengkokkannya itu ilmu Tauhid, dgn menafikan sesuatu, hingga membawa manusia jauh dari mengenali Allah, dan hasilnya, menjadilah akan diri manusia itu tuhan selain Allah (yakni Allah tidak pernah mencampuri urusan manusia), sedangkan hakikatnya adalah sebaliknya (atas pilihan manusia jua)

Cukuplah satu part.

Saya bukannya kedekut ilmu, akan tetapi nak taip sesuatu ilmu itu memerlukan masa.

Insya'allah, jika Allah berikan masa berkenaan, maka dapatlah ianya dibaca dengan izin Allah jua.

Wallahu'alam

maseh tersewel dgn utube, kahkah...
alahai kasian...

ilmu kitab buku sgtlah berbeza dgn menempuh perjalanan fanafillah...

Follow Us
[11/03 17:37] Shafiq Askar: sy blom abz kursus lg
[11/03 17:37] Shafiq Askar: ermm
[11/03 17:37] Shafiq Askar: leteyh abg
[11/03 17:37] Shafiq Askar: nk hdap kursus ni
[11/03 17:47] abangcutemiut: Sabar. Sabar separuh dari Iman
[11/03 17:47] Shafiq Askar: hmm
[11/03 17:48] Shafiq Askar: jd plk daa
[11/03 17:48] Shafiq Askar: sy abg
[11/03 17:48] Shafiq Askar: lmaa daa tk jd
[11/03 17:48] Shafiq Askar: mcm dulu
[11/03 23:59] abangcutemiut: Bergantunglah kepada Allah. Serahkanlah urusan kepada Allah. Kalau ada buat salah kepada sesiapa tu, gi le minta maaf. Moga2 diri bertaqwa.
[12/03 00:22] Shafiq Askar: baik
[12/03 00:22] Shafiq Askar: abg
[12/03 00:22] Shafiq Askar: tp klw tk ingat abg cmnaa
[12/03 00:22] Shafiq Askar: hmm
[12/03 00:22] Shafiq Askar: nk mntaq maaf cmnaa
[12/03 00:22] Shafiq Askar: abg
[12/03 01:07] abangcutemiut: Minta le Allah ingatkan. Insya'allah, DIA nanti tunjukkan jalan yg lurus.

cari ler guru mursid dari dok kesesatan xtahu awal akhir...

[youtube]ZBVMaod5Xd0[/youtube]

[youtube]W70V7TEoFdI[/youtube]

Wali Jadab

[youtube]xJUwkGE_yc4[/youtube]

Wali bakar pondok
[youtube]NdkuQ6uEkkE[/youtube]

Note: Thread has been banned by manager

Taip mcm taip, canang cerita gaya taik, guna nama saya utk cover keje awak MACAM TAIK.

PI MATI DENGAN KESIALAN itu ye... Heheheh.

Mati mati mati

tak habeh2 perangai sewel qorin
qorin nak curi berita langit xlepas2....selagi tak Islam...
selagi xde sanad mursid yg sampai pd nabi saw...
sampai sudah xreti apa

Saja nak taip, bodoh tak faham ke tu?

Lagi awak counter, lagi awak dapat susah... Hehehehe.

Bodoh yg perasan pandai psyco ke tu

Simpan2 aje skill2 psyco tu. Awak tu pun, mudah dibodohkan oleh DIA.

bila le nak sedar, hakikat bodoh itu ye.

Oh ya, bila awak cerita bab qorin ni, saya teringat 2 kisah lucu dari orang2 awak yg seperti awak (geng setan mcm itulah ye).

Yang sekor ni, perasan saya ni cakap besar, tapi bodoh tak faham makna Waliyullah. So, dipanggilnya orang yg disesatkan Allah yg mana DIA rujuk sebagai org2 yg menzalimi diri sendiri utk testing utk merasuk menggunakan jin. Jap aje DIA ajarkan makna "inilah hamba Allah". Hingga nak kena juga bagitahu ye, "saya ni kan orang luar biasa yg nak jadi biasa" aje.

Sekor lagi, pasal kena perangat dek orang yg spt awak ye, dia pun sembang mcm lancau aje dihadapan saya. So, saya terangkanlah apa juga pengalaman yg benar ketika kerajaan hantar org2nya utk perangkap saya ye (kononnya). Pasal dia ni org campuran siam, bekas navy lak tu, celah lagi baru khatam 1 aje jilid kitab jin, tu pun dibelakang saya cuba testing hantar jin ye. Akhirnya, siap urut belakang saya lak tu sambul berkata "relex2", sedangkan saya ni memang cool selalu.

Saya suka terus terang ajelah ye. Jika saya suruh iblis kata apa yg saya kata, iblis pun wajib ikut apa yg saya kata, melainkan perkara2 lain yg diizinkan oleh Allah.

Maksudnya begini ye, suatu kisah dari seekor yg bernama paksu, dtg marah2 kpd seseorg lalu mengadu hal seseorg yg mengaku memperolehi kasyaf. Dijelaskan apa yg dilakukannya itu, lalu pasal kitab hal iblis ni, saya amatlah fakih, saya lalu berkata "ambillah gambar saya, dan tunjukkan diwhatsup. Kalau betul dia ada kasyaf, jelaskanlah saya ni siapa. Nanti dia akan jawab tak tahu". Hasilnya, mamat yg selalu gi solat jemaah yg mengaku kasyaf menjawab di whatsup "saya mana tahu dia tu siapa. Saya bukan bomoh.."

Nampak sgt, ayat dari geng2 setan yg ikut iblis. Sebijik seperti awak aje.

Nih, yg hang syok counter ni, tak kenal lagi ke, saya ni wali jenis apa? Tu pun BODOH PIANG dok merapu gaya lancau. Pi mati dgn semua perbuatan setan awak itu ye.

Time saya jadi wali jadab, dah berakhir... Siap mai pun polis bukit aman sembang dgn saya dihadapan masjid. Agak2nya, dgn semua info yg awak kutip selama ini, tahap kewalian saya agak2 mcm mana ek?

Tu pun mangkuk, gi gatal letak skrew kat tayar (org awak). Tak rasa mcm bodoh ke bila dah berkali diingatkan hal itu sebelum ini?

Okeylah ye. Org mcm awak ada hati nak tangkap Waliyullah? Try le. Tak suka ke seseorg yg tau tahap kewalian yg Allah berikan kepadanya, lalu awak pulak masih lagi koyol dgn id2 sampah awak, kononnya saya tak kenal awak?

Bila Allah dtgkan makhluk spt saya, dijelmakan dihadapan awak, lalu senyum aje, itu petunjuk dari Allah yg awak minta doa kpd DIA hari2, itulah Wali Allah.

Pasal itu saya kata awak ni BODOH lalu gi tanya org2 bodoh yg berserta iblis hal2 ini. Apasal tak dtg tanya sendiri? Apa awak fikir awak itu pandai dgn urusan2 yg awak tak faham?

Hari2 minta petunjuk Allah, tapi bila dah DIA tunjukkan, gagal utk faham apa yg DIA maksudkan. Kalau itulah standard awak itu, tidak bergantung kpd Allah, maka itulah makna sebenar "cuba bermusuhan dgb waliyullah".

Awak pemberi maklumat aje. Saya ni saja nak bg maklumat. Kalau saya tak bagi sekalipun, tak rugi langsung pun. Pasalnya, orang yg asalnya luar biasa bila pilih nak jadi biasa, berbeza dgn org yg biasa yg nak jadi luar biasa. Tidakkah itu sesuatu yg perlu diri awak itu renung2kan?

Saya dah bagitahu, kumpul seluruh manusia utk lawan saya sorang pun, saya tak kisah pun. Tapi bila pergunakan isu yg awak reka, utk disabitkan isu itu keatas saya, itu namanya lancau yg takut selain Allah.

Sedar2lah sikit, yg perlu bertaubat nasuha itu awak. Saya? Mcm ini ajelah. Buat biasa2 aje... Heheheehehe.

Mana ada waliyullah perlukan duit spt awak, dan semestinya, hidup didunia ini, ramai yg mengukur redha Allah menerusi nikmat2 yg Allah berikan, sedangkan hari2 baca surah Al-Fatihah, tapi hakikatnya tak faham pun isi kandungan sebenarnya.

Solat ke tu? Tu ke rupa solat dari umat yg menyaksikan Nabi Muhammad itu pesuruh Allah?

Hidup ini kan, kalau baru sekali dalam seumur hidup itu, baru mengalami perkara2 yg mencarik adat, awak nak samakan org spt saya dah LALI dgn org2 spt awak? Poyo ke tu? Ataupun hakikat bodoh yg tak faham bahasa?