CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: apexxchia

Ibu mertua berebut cucu

tipuware posted on 15-10-2012 04:40 PM
Aku jenis tak sapu minyak kat kelangkan anak aku, pasal aku tak rasa perlu. anak akupun kulit tak sensitif. MIL aku beria suruh buat, aku taknak buat2 gak. Last skali, dia salinkan pampers anak aku, dia sapu ubat, sekali anak aku kencingkan dia, das tepat kat muka. So sejak hari tu, dia dah tak suruh aku letak minyak. Terima kasih anak ibu..

perghhh...hebat anak ko

ruffleen posted on 15-10-2012 06:28 PM
perghhh...hebat anak ko

ye smp skrang aku berterima kasih pada anak aku )

bab nak jumpa n main2 ngan cucu everyday tu... nak tak nak.. kenela terima.. dah cucu pertama.. lama2 esok.. dia ok la... tapi strict kan.. tak bole tido tanpa mama. means.. takleh nk angkut baby tido kt mane2 suka2 ati. nk anak.. kene angkut mama sekali. tricknye.. BF exclusively. tu je yg menjamin baby sentiasa dekat ngan mama. EBM pon.. jangan bagi bnyk2. ckup2 utk sehari je ke..

aku dulu.. klau mak aku nk amik cucu... bole.. aku bekalkan EBM ngam2 smpai temph yg sepatutnye je. klau lebih pon.. lebih utk sekali minum je. pastu.. mmg wajib amik.

talapia posted on 19-10-2012 03:37 PM
bab nak jumpa n main2 ngan cucu everyday tu... nak tak nak.. kenela terima.. dah cucu pertama.. lama ...

yess.... btul per yg ko ckp...

BF EXCLUSIVELY... mmg takdak can sape nak angkut baby tido ngan diorang...

dlu2 pun MIL aku mintak nak jaga baby kat kg..jadi aku kena balik tiap2 minggu jenguk anak..

seb baik aku BF... laki aku pun taknak kasi mak dia jaga...

Biasa le pertama buat semua pihak memang selalu berebut.  Esok2 bila cucu dah berderet2 dia orang pulak yang surrender nak jaga.  Siap2 dia orang lak yang selalu gi holiday sebab letih layan cucu yang dah semakin ramai.

entah la TT tak reti nak bg advice... sebab saya ni jenis mak ayam kontrol anak habis2 punya, mmg keras kepala tuhan je tau takkan punya bagi chance kat sesiapa atur hidup anak2 saya masa kecil.

kalau saya lah.....anybody at all..even my mom...pandai2 bagi formula kat my babies... mmg siap ler!   dulu mak jaga anak saya..mmg asyik pesan kat dia, i think sampai dia naikboring kot dgr... whatever it is JGN pandai2 beli formula bagi kat baby...or jgn bg air masak...n do not try to feed my baby any solids sebelum umur 6 bulan. and of course bla bla bla.. siap print out all info from the internet tunjuk dia to convince dia in case mana tahu kot2.....

pindah la balik overseas TT eh...jauh bau wangi.

Follow Us
Alolololo.......TT, berlapang dada & bersyukur lah dengan apa yang di anugerahkan Allah.....
Nanti Allah tarik balik, baru nak tersedar.
Anggap lah setiap yang keluar dari mulut MIL tu sebagai teguran dan bukan mencari kesalahan atau sindiran.  Memang betul ada jugak perbuatan MIL yang tak sesuai mcm bagi panadol kat baby.....

Tapi kalau MIL tegur pasal beli baju yang sarong tu, kena terima lah.....memang tak sesuai belikan baby baju yang sarong, kan senang beli yang butang di depan....ai dulu pun rasa menyesal sbb belikan baju baby yang sarong tu....bila nak pakaikan, memang kesian kat baby sbb kekadang rasa tersepit je telinga dia....

Sebenarnya....TT ni macam tak puashati je dengan MIL walaupun TT kata tak kisah tapi TT mengungkit jugak bila suami bawak adik beradik kuar makan, bayarkan rumah utk MIL, sampai tiket untuk nenek pun nak di bangkitkan .....Alololo......TT, selagi suami dah jalankan tanggungjawab dia pada TT & anak, dah sediakan tempat tinggal yang selesa,  dia nak bagi nenek dia tiket  setiap blan ke Europe pun TT tak perlu pertikaikan....
Apakah TT anggap dengan berkawin dengan suami, segala RM suami kepunyaan TT & anak semata-mata?.....entah-entah kejayaan suami tu pun hasil dari kekayaan family dia, apa salahnya dia beri kesenangan & gumbirakan hati nenek dia selagi masih ada hayat.......TT baru berapa tahun berkawin dengan suami?....sedangkan family dia menjaga & mendidik dia dari tapak kaki sebesar 2 jari hingga jadi seorang yang berjaya.....Bersyukurlah dengan apa yang ada iya.......

P/s:   Semuga aku tak dapat menantu yang sebegini.......Amin...... Last edited by jazaa on 21-10-2012 06:37 PM

Rate

1

jazaa posted on 21-10-2012 06:34 PM
Alolololo.......TT, berlapang dada & bersyukur lah dengan apa yang di anugerahkan Allah.....
Nanti  ...

jazaa, kadang2 yang memerhati (apetah lagi yang membaca dari  thread ) tetapi tak mengalami sendiri susah nak paham ..... biasalah tu hati isteri mane mesti tak sedikit sebanyak akan tersentuh dan tak puas hati sebab kita ni bukan manusia perfect ..mungkin jazaa ni sebaliknya dikurniakan hati yg mulia tak berkira bab2 duit , saya yakin suami jazaa kasi duit kat nenek die pergi europe stiap bulan kan?? kayanyeee suami jazaa...

tapi tak fair untuk jazaa bidas saya kat sini tanpe melaluinya sendiri ...senang bercakap daripada buat ye tak? memangs ay aakui ade perasaan tak puas hati tapi takdelah sampai saya menghalang suami drpd buat bende tu malah saya sendiri kalo balik dr oversea saya belikan bende2 branded for my mertua..... jadi utk jazaa suddenly intrude and say things without facts sangatlah tak fair....

mungkin jazaa ni antara mak mertua or kakak kepada adik lelaki yg duit kena control ngan bini kot??thats why you sounds so traumatic.. kesian

p/s> :  insyaAllah tak dapat menantu macam syaa tapi dpt menantu yg lebih 'baik' lagi insyaAllah...
Last edited by apexxchia on 22-10-2012 01:48 AM

mclaren posted on 21-10-2012 05:49 PM
entah la TT tak reti nak bg advice... sebab saya ni jenis mak ayam kontrol anak habis2 punya, mmg ke ...

thank you mclaren for your advice!!! baguslah you firm dengan your mak mertua..but saya tak pandai menyusun kata mostlu telan adn pendam je but maybe bende tu menyebabkan saya meledak plak so next time i think i need to be more firm without being kurang ajar ... it is a learning process..

tipuware posted on 15-10-2012 04:40 PM
Aku igtkan kesah aku dasyat, rupa TT lagi dasyat. anak aku pun cucu sulung famili laki aku. so awal2 ...

tipuware..

ttenkiu sangat2 for your advices! amat lah berguna insyaAllah saya try buat tgk jadi ke tak... tenkiu for taking your time to reply panjang2 hihi i really appreciate it!

TQ Mod Nury bagi keledek.......

TT seorang menantu yang baik, tak berkira RM & harta benda......setiap kali balik belikan hadiah untuk mertua.....
Tapi sebagai seorang yang berpelajar Tinggi, TT kena tau hak isteri, hak suami, hak mertua, hak adik beradik, hak saudara mara......& hak sesama insan.  Gunakan lah ilmu yang Allah kurniakan tu untuk jadi seorang isteri, ibu & menantu yang baik......Bukan semua orang bertuah seperti TT di beri pelajaran sebegitu tinggi jadi gunakan lah ilmu itu dalam mengharungi kehidupan, bukan mempertikaikan tindakan suami & keluarga mertua. TT kena faham bukan dengan berkawin saja segala hak tu tertumpu pada isteri.  Bertuahnya jadi seorang isteri sehingga dapat menyingkirkan seorang ibu dari kehidupan seorang anak lelaki.  

Seorang lelaki akan di tanya tanggungjawabnya sebagai seorang suami, bapa, sebagai anak & sebagai abang kepada adik beradik perempuannya.....
Kurang ke nafkah zahir yang suami berikan kepada TT jika beliau membawa kuar adik-beradiknya makan di restoran mewah?....TT & anak terpaksa mencatu makanan ke untuk membolehkan suami meraikan adik-beradiknya?....atau kerana belanja adik-beradiknya, TT disuruh makan di kedai mamak saja......Beliau membayar duit rumah emaknya, apakah TT disuruh tinggal di rumah pangsa PPRT yang kalau lif rosak, TT terpaksa panjat tangga 17 tingkat dokong baby & brg-barang baby?.....

Salah ke permintaan seorang nenek & ibu untuk bermesra dengan anak lelaki, menantu & cucu seminggu sekali sbb dalam seminggu ada 7 hari, bukan 4, bukan 3 hari, jadi....dari 7 hari tu, MIL cuma minta SEHARI sahaja untuk bermesra dengan anak & cucu beliau tapi tu pun dah menimbulkan rasa tak puashati di hati TT....TT nak di beri sehari saja dari 14hari yang ada. (dua minggu sekali).....Tau kah TT kunjung-mengunjung tu mengeratkan sirahturahim......kalau dah nak jumpa anak & cucu seminggu sekali pun susah sbb anak dah berkawin, masa nya tertumpu pada isteri semata-mata, payahlah mcm tu.....

Nampaknya bakal-bakal ibu mertua yang ada anak lelaki terpaksa menerima hakikat bahawa hubungan anak lelaki akan menjadi renggang kerana isteri beliau perlukan 7hari seminggu bersama suami. adik beradik pun kena redha bahawa abg mereka sudah menjadi "abang" orang lain, jadi jgn menaruh harapan nak kuar makan seminggu sekali dengan abang.   Tunggu lah bila hari Raya (tu pun kalau isteri izinkan) untuk makan bersama abang......

Ooops.....lupa le pulak.  Memberi nama pada anak adalah hak Bapa.  Tak perlu di letak kat fb pun memang Allah dah beritau dari awal.     Jadi TT tak perlulah menjeruk rasa dari komen MIL, mungkin MIL cuma nak ingatkan TT bahawa bapa (anak lelaki beliau) lebih berhak memberi nama kepada cucu beliau.

p/s:   Sorry iya TT sbb komen ai ni bukan komen yang TT harapkan.   TT sebenarnya nak dengar komen yang TT nak dengar je...... Last edited by jazaa on 22-10-2012 10:26 AM

MIL tak sayang menantu - masalah

mil terlebih sayang menantu - pun masalah

kesiannya kepada wanita yang bergelar mertua

segala yang dibuat tak kena dimata menantu

aku nampak MIL ko terlalu syang dan mengambil berat

bertuah ko dapat MIL macm tu

die tak bagi saya mengurut.. die tak bagi saya minum air tebu katanya 'tajam'..... mase tu saya tak paham saya ingatkan mak mertua ambik berat kesihatan saya, now bile pk2 balik..Oh, baru saya tau yg die tak nak saya buat bende yg akan 'prevent' from 'lekat'....

Betulalh MIL ambik berat kesihatan ko....badan sihat senang nak mengadung..

bab MIL nak jaga cucu tu bawk2la berbincang dengan hubby

TT, mak mertua saya pun sama mcm TT hal terlalu sayangkan cucu ni.  pasal komen-komen pasal baju panas la, baju gatal la, kenapa mama pakaikan baju ni lah.  saya diamkan je.  kat suami pun saya tak cerita.  

tapi ada sekali tu saya tak tahan sgt.  masa hari raya, saya pakaikan anak baju raya yang mak mertua bagi, yang saya tak pakaikan lagi kat baby saya.  masa mak mertua tengok, seperti biasa dia komplen, "hmmm baju ni panas laa" "baby tak rimas ke" etc etc.  bila sedara mara tanya, " siapa belikan baju ni?", mak mertua siap boleh jawab "ni mesti nenek belah sana tu" (mak saya lah tu).  Lepas tu terus saya balas balik, "Eh, ni mak yang kasi ni!"  Lepas tu mak mertua tersipu-sipu kata, "Ya ke... comelnya cucu nenek pakai baju ni.. "  

Dah lepas beraya tu baby saya kena ruam panas mungkin sebab tak sesuai dengan baju tu.  Mak mertua pun rasa bersalah lah.  Lepas peristiwa tu barulah kurang sikit insiden perli memerli ni.  Bila ada pun, saya buat dek je hehehe.

cucu sulung selalunya akan lebih disayangi berbanding cucu ke 3-4... so TT, yu kena galakkan adik ipar yu kawin cepat2.. supaya MIL yu ada banyak cucu.. so masa tu, yu dha x kan menjeruk rasa lagi dah.... tp bg carly syukur je lah.. MIL belikan baju etc, tp bab panadol tu.. cer tgk untuk umur yg berapa tahun.. tp panadol x de untuk anak bawah setahun.. semuanya setahun ke atas.. dan kalu yu risau sgt pasal anak yu tue... antor je lah bg taska jaga... x pun, cari lah taska yg dkt dgn tmpt kerja... bg je alasan senang nk tgk anak kalu sakit demam etc... kalu susah sgt.. yu x yah lah kerja... duk umah je lah jaga anak... so, lg anak yu terjaga....

jazaa posted on 22-10-2012 10:21 AM
TQ Mod Nury bagi keledek.......

jazaa, kalau aku boleh bg keledek ke sweet potato ke kt ko, aku pun nak bg jugak, tp apa daya, aku bkn mod...

aku setuju semua yg ko tulis ni...nilah yg aku nak tulis, terutama bab nama anak tu...hak BAPA nak bg nama anak.  bg aku mertua dan suami TT kedua2nya baik. untung dpt suami mcm ni yg mmbahagiakan mak dia di samping tak meminggirkan keluarga sndiri.  patutnya org yg rasa semua org tak betul ni kena muhasabah diri.

Menurut Ibn Abbas : "Demi Allah aku tidak tahu apakah amalan yg boleh menghampirkan diri seseorang dgn Allah selain melayani ibu dgn baik".  Seseorng itu hndaklah melayan ibunya dgn baik, dan ini ada pd suami TT.  Brsyukurlah.

fuzzyandblue81 posted on 22-10-2012 02:20 PM
TT, mak mertua saya pun sama mcm TT hal terlalu sayangkan cucu ni.  pasal komen-komen pasal baju pan ...

wakakaakakkaa.....nak 'tembak' menantu dan besan sgt, last2 terpusing balik kat muka sendiri. malu oooo maluuuuuu

sepanjang2 crita dan ulasan TT, takda plak teselit ttg pendirian laki nya

mclaren posted on 21-10-2012 05:49 PM
entah la TT tak reti nak bg advice... sebab saya ni jenis mak ayam kontrol anak habis2 punya, mmg ke ...

MIL sye hari2 cal suuh bg baby minum air masak n mkn sbb baru2 ni baby nursing stikes. Reject susu. Risau dah nt dia dtg angkut smua mkn bg kat baby. Padahal sye dlm proses pujuk baby balik utk bf. dah pesan xboleh bagi air masak siap tunjuk artikel berkaitan.. Xmau bg kkn sbb baru 4 bln. Tp ketegaq ya amponnnn.. Pening pening pening

yanaa posted on 23-10-2012 09:46 AM
MIL sye hari2 cal suuh bg baby minum air masak n mkn sbb baru2 ni baby nursing stikes. Reject susu ...

yana.. pls pls pls don't give up.... do not become like me!!! due to pressure from semue org termasuk my husband sendiri i eventually give up breastfeeding.. although not totally (i still breastfeed at night) , but my milk supply dah low gile2 skrang  kalau pump dapat 0.5 oz je  dulu boleh pump sampai 8 oz.... baby pon lame2 bile dah biasa ngan formula bottle die dah kurang pandai nak suck puting and lame2 jadi tak puas and kite pon jadi kesian kasi botol and the cycle cntinue...

keep breastfeeding frequently and longer duration... don't mix water because baby tak dapat nutrition and risk hypernatraemia. don't listen to all those negative comments and complaints ... bagi makan only after 6 months because perot baby tak mature lagi and die punye tongue reflex takde takot risk tercekik kalo bagi awal2..... pedulikkan your mertuaa ,,,you are the mother..mother knows their baby the best!