CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: DumBell

(koleksi dari pengalaman sebenar)Rezeki

SofarLokek replied at 3-9-2019 02:07 AM
Assalamualaikum baru khatam halaman ni. Knp dr dulu tak perasan thread ni ye.

Penulisan yg mudah  ...

salam.. segala puji bagi Allah yg menguasai Segalanya.. semua milik dia bukan milik dbell..

Wsalam terima kasih petua dan perkongsian ilmu. Alhamdulillah

dbell,mane kau ni...ternanti2 story kau...heheheh

kangkung85 replied at 8-10-2019 11:56 AM
dbell,mane kau ni...ternanti2 story kau...heheheh

salam.. alamak.. dbell sibuk la sahabat.. huhuhu..

Saya ada pengalaman masa tu Tingkatan 5 sekitar tahun 1995. Saya tinggal di rumah nenek kawasan kampung dan jauh dari bandar. Saya sekolah di bandar jadi terpaksa bangun awal dan tunggu bas di tepi jalan sebelum pukul 5.45 pagi. Jadi seawal 5.30 pagi saya tunggu di tepi jalan.. Kawasan sekeliling memang gelap gelita, lampu jalan jauh dan hanya harap lampu kenderaan yang lalu..

Satu hari masa saya tunggu bas, tetiba terlihat susuk lembaga dalam keadaan gelap. Saya anggap mungkin penoreh getah, so saya biarkan saja 'lembaga' itu berlalu dalam gelap.. Bila agak jauh (beberapa meter) kebetulan ada kereta lalu dengan laju menyuluh jalan.. Saya terpandang kelibat lembaga itu seperti pocong bila nampak ikatan bunjut di kepala dan tali mengikat badan di bahagian dada dan bawah kaki seperti bentuk gula-gula sebelum keadaan kembali gelap.. Tak lama lepas itu hilang dalam gelap.

Masa tu tak rasa takut sangat sebab bila panik kita blank dan otak masih berfikir apa yang saya nampak.. Tak lama lepas tu bas pun datang.. Sampai sekarang masih musykil adakah lembaga itu pocong?

Biarlah menjadi misteri ..

salam..

Memikat daun sami hijau...

Pagi pagi lagi aku bangun menguap panjang sebab dielus kasar oleh susuk tubuh dan suara yang aku kenal.. yaa.. wak jin(sbb rambut dia ada ekor.. sbb ong katanya).. (err bukan nama sebenar)
'din.. bangun din.. harini kau bawak aku.."wak jin berucap pagi pagi buta di bilik rehat dan mengganggu teman aku yg lain kepenatan akibat bekerja syif malam.." huukk wahh.." aku menggeliat panjang.." ermm ye wak.. nak bangun la nii.. tanda memprotes dan terpaksa.. "jap wak.. saya mandi..

fuuh segar mata kena air sejuk pagi pagi buta mandi.. hahahaha.. gelak kecil aku disambut wak dan rakan sekerja yg lain di pantry..

" wak eh.. team stdby kita tutup la.. saya tgk wassap yg diberi ketua syif pagi ni.. adoii la wak ni.. hmm.. nak tido kang takut lajak sampai tgh hari" bebel aku pada wak.. "hahaha.. aku mana tau din.. semangat aku sbb ko jadi ketua team aku harini.. ingat nak gi makan dulu sblm syif kita masuk.. ni dah tutup.. tak tau nak buat apa dah.." balas wak jin lagi..

haa".. aku ada bawak burung.. jom gi mikat burung".. terang wak lagi..
'bagus jugak idea wak.. kata ku sambil menggenggam tangan kananku dan mengangkat ibu jadi tanda bagus.."apa lagi wak eh.. jom la.. kita naik kete wak." . balas ku... ok jum sekarang.. jawapan wak yg tak pernah mengecewakan setakat ini..

kami singgah di kedai makan di ampang.. dan tpt memikat sudah diberitahu pada ku....iaitu ampang look up point.. jalan belakang ampang ke hulu langat.. kami order air dan kebetulan kedai org pantai timur.. mereka menghidang nasi pagi pagi..

selesai makan kami tapau air bungkus dan sedikit makanan ringan di hentian minyak..
setelah sampai.. wak jin memasang dan mengantung burung daun sami nya di pohon jambu air berdekatan dewan terbiar.. (pertama kali aku pergi sini hari itu)..

sambil menunggu wak bertanyakan sesuatu pada aku..
"eh din.. aku tgk kau makan nasik berlauk tadi.. kepal kepal nasi tu buat apa?.. tanya dia dgn sedikit berkerut.." aku tersenyum dgn telatah wak.. sbb dgn reaksinya itu tak ubah seperti aku masa muda muda dulu yg suka bertanya dan ingin kepastian yg lanjut..

" takde lah wak.. petua org dulu dulu.. kata ku padanya.. dan sebelum dia bertanya lebih lanjut.. aku menerangkan padanya dengan lebih detail dan penerangan yg mudah utk dia faham..
" petua ni.. bukan utk dijadikn kitab amalan wak.. nak ikut ikut.. tak nak ikut terserah.. ikut keadaan wak.. kata ku sambil mendengar hingar bingar burung berkicau sana sini di tpt kami duduk bersimpuh..
" kalau gitu.. apa sebab kau makan nasik kepal kepal pastu telan?..
" oo itu.. org kabo utk kuat kn badan dan utk elak penyakit hari itu.. tapi jgn percaya kn nasik kepal tu.. yg bagi sakit dan sihatkn kita hanya Allah je wak.. ".. kata ku padanya..
" err boleh wak minta utk diamal..?.. boleh?.. tanya wak pada ku.." alamak.. ikut wak lah.. din ok je.. terang ku padanya.." cuba din bagi petua tu wak nak jugak.. sambil tersengih pada ku..

"Baik wak.. mcm ni.. wak kepal nasi putih 4 ketul besar ibu jari..
ketulan pertama.. wak baca bismillah pastu baca lahaulawalakuwwataillah billah hil aliyil azim.. niatkn dlm hati dan berdoa agar Allah menyihatkn tubuh badan kita.. pastu makan atau telan..
kepal yang ke2.. wak baca.. bismillahil rahman.. ya qahar lailahaillalahu wahidul qahar.. makan..
kepal yg ke3.. wak baca.. bismillahirrahmani rahim.. dan baca.. allahumaj'al fisobi nura'.. wazanahu bashotan fil ilmil wal jism.. makan..
kepal yg ke4.. wak cicah kuah.. tak pun campur menda lain.. tapi lauk takleh banyak.. mcm ikan ngan daging tak boleh.. sayur ngan ikan boleh.. sayur dgn daging boleh.. xleh byk lauk.. pastu makan mcm biasa.. 5 minit baru geleguk air.. huhuhu.. terangku sambil tersenyum.. dah mcm cikgu aku yg mengajar ilmu ambil air wudhu di kampung dah rasa.. teringat pada dia bisik hatiku.. entah sihat entah sakit dimamah usia tua dia.. aku terdiam dan berdoa dalam hati agar dia sihat dan masih gagah ke masjid beramal.. amiin..

tiba tiba wak bingkas bangun dan berlari ke jebak burung sami hijaunya.. aku jadi terkejut dan terus bingkas dari persilaan dan ikut berlari dibelakangnya.. "eh kenapa wak?.. tanya ku.." xde apa saje kata wak sambil kulihat matanya meliar melihat sesuatu dihadapannya yg kulihat hanya ada pokok balak dan semak hutan..

Follow Us
elzy replied at 3-12-2019 11:43 AM
Saya ada pengalaman masa tu Tingkatan 5 sekitar tahun 1995. Saya tinggal di rumah nenek kawasan kamp ...

salam.. haah.. biarlah misteri tu dikunci rapat dlm dalam.. kalau fikir fikir karang dia datang dan muncul depan kang naya..

DumBell replied at 6-12-2019 01:06 AM
salam.. haah.. biarlah misteri tu dikunci rapat dlm dalam.. kalau fikir fikir karang dia datang da ...

Kalau muncul depan mata takpe jangan fikir-fikir terus sampai gila langsung tak kenal hantu atau realiti ..

DumBell replied at 6-12-2019 01:05 AM
salam..

dh ada update rupanya

menantikan sambungan kisah wak jin dan din

isseliparjepun replied at 23-8-2019 07:43 PM
Saya baru habis membaca kesemuanya sekali. Alhamdulillah semoga apa yang baik memberi manfaat untuk  ...

sebut psl pelesit ni
baru2 ni blik kg bercuti
ms tu sorang2 je

masuk hari ke 2 dlm ptg pkl 5 mcm tu
baru balik dr keluar jumpa kawan
elok je kt dpn pintu rmh ada pelesit bertenggek
halau2 xterbang
kuis2 pun xterbang
sy ambik ranting kuis2 br lh die nk bergerak
tp ke bwh sblh kiri kt pasu bunga je

sy teringat bell ade cerita psl petua berkenaan pelesit ni
tp xigt mcmn nk buat tu
last2 bkk kunci pintu
terus masuk rmh je
dh xpk dh psl tu

cuma tgh mlm dlm 1 pg lbh2 sikit kot
dlm mamai2 terdengar bunyi moto berhenti kt jln dpn rmh
pastu dgr org berjalan kt blkg rmh
pd ms yg sama, anjing jiran sblh rmh duk menyalak
dlm 10 ke 15 min camtu dgr enjin motor td dihidupkan balik & berlalu pergi
lps tu xlm terus terlelap semula
alhamdulillah xde pape yg pelik dh lps tu
sy stay di rmh kg, dr rabu tgh mlm smpi lh ahad pg

apa pandangan iss dgn bell ttg situasi ni

supernaturalee replied at 11-12-2019 05:24 PM
sebut psl pelesit ni
baru2 ni blik kg bercuti
ms tu sorang2 je

Tuannya datang nak ambik semula kot. Kalau tak silaplah. Sebab dulu atuk saya buat macam tu. Kurung dalam botol neskepe yang botol kaca besar tu. Nanti tuannya datang nak ambil. Mungkin tuan tu datang umah bang super sebab nak ambil semula la tu agaknya.
Nak tunggu jugak jawapan dbell sebab dia lebih berpengalaman. Saya ni setakat ikut arwah atuk gitu gitu je. Arwah pun cerita, sekadar dijawab bila ditanya. Tanyo lolobih kono joling den kang.

isseliparjepun replied at 11-12-2019 08:52 PM
Tuannya datang nak ambik semula kot. Kalau tak silaplah. Sebab dulu atuk saya buat macam tu. Kurun ...

Tp that thing kt dpn pintu rmh ms sy kuis ptg tu
Kenapa org tu dtg kt blkg rmh plk
Kenapa x p kt dpn rmh

Btw blkg rmh di mn bilik tmpt sy tdo tu ada tmpt parking
Antara tmpt parking dan sempadan rmh jiran tu adlh laluan lori msk utk ambik buah kelapa sawit
Jln tu hny ltk batu kerikil warna putih
So bila jln ats tu mmg blh dengar kaki pijak batu
Nk plk mlm2 sunyi sepi   

DumBell replied at 6-12-2019 01:05 AM
salam..

salam.. sambungan kisah wak jin dan dbell di ampang view point bukit ampang..

"Matanya meliar kekiri kekanan.. hatiku berdebar dan aku sekejap2 curi curi pandang ke arah pokok buluh yang berada disekitar kami.. wak, ku lihat masih tercokoh sambil matanya memerhati sangkar jebak burung sami hijaunya.. perlahan-lahan aku merapatkn diri ke arah wak jin dan perlahan aku berkata seolah berbisik ke telinganya.. "Yuusoof Taiyoob.."

"hahahaha.. hahaha,, hampeh kau din" .. gelak wak jin dgn aku sekali gelak dalam sunyi hutan bukit ampang.. mengekek-ngekek kami gelak dan aku perhatikan gerak gerik wak masih dlm keadaan berwaspads.. niatku sebenarnya untuk hilangkan rasa gentar dihati.. malah jadi lawak kelakar..
"Dah lah.. ajoom balik.. xde rezeki dkt sini.. ujar wak dgn muka sedikit hampa.. niatnya ajak aku utk menunjukkn cara bermain jebakan buring sami hijau tidak kesampaian.. wak bingkas bangun dan pergi kearah pokok jambu itu untuk membuka tali jebakannya yg di letak tinggi..
Tiba2 tali seolah ditarik tegang.. seperti org tarik.. "ehh.. ehh din tolong aku.. jari terjepit tali.. tolongg.." jerit wak jin pada ku.. aku berlari dan mengendurkn tali jebakan dgn kuat agar kendur.. mujur dpt lolos.. dan wak cepat2 membantu ku menarik tali.. tenaga kami seolah2 tiada lawan baginya(entah apa kami tak nampak).. maka kami terlepas tali tersebut sbb tapak tangan kami melelas kemerahan akibat dari menahan asakan tali itu.. pokok jambu itu bergegar dan tuss tali putus.. tali dan jebak hilang begitu sahaja.. aku jadi panik dan memandang wak.. "wak.. apa tu?.. opp aku menutup mulutku akibat celupar.. wak bingkas bangun dan ajak aku
turun dan masuk ke kereta..
cepat2 kami melangkah dan terus masuk kereta.. wak termenung dan dia cakap yg denak iti dipinjam dari kawannya di pangsun," wak.. aku mencelah.." apa tu?, sbb pokok jambu tu rendah je dan satu pokok tu je tengah2 belakang astaka tu.. ujarcaku menanyakan persoalan.. "entah le din.. raso ea menda tu minat kat burung tu kut.. xpo lah soba yo lah.. sambil dia mengeluj dan menghidupkan enjin kereta.. dan lami terus balik.. dlm perjalanan sambil menempuh lampu isyarat.. wak mengatakan.. itu mungkin penunggu hutan.. makin meremang dbell.. dan pengalaman tu dbell ingat sampai sekarang.. wallahualam benda apa yg menarik tali menggantung jebak wak jin tu pun dbell tak nampak dan tak tahu.. byk rahsia alam nusantara yg belum diteroka.. dan janganlah dicari dgn sengaja nanti parah tak kenal sahabat, duga tak kenal pangkat..
tammat..

Terima kasih dbell..koi asal Jengka,cerita aok ni sgt dekat dgn hati koi...

penjejak-awan replied at 31-12-2020 06:27 PM
Terima kasih dbell..koi asal Jengka,cerita aok ni sgt dekat dgn hati koi...

terima kasih jugak encik.. ade balik jengke dok?.. semalam bukit kertau mengaum doh.. kabo2 mcm biase la.. banjir beso nok jadi.. tinggal 25jam je lagi(firasat je la ni) nok total banjir mcm 1970an/2014..

Assalamualaikum pembuka bicara....

Mengurut...

pagi itu aku sakit pinggang,mungkin kesan sampingan lama masa muda kemalangan dan terbabas semasa menunggang motosikal dulu,
"aduihh,kebas pinggang aku,berdenyut dan menyucuk-nyucuk haa"..aku mengomel di depan rakanku yg bernama zul(bkn nama sebenar) sambil mengurut2 pinggang dan belakangku,..
"loh,mu sakit pinggang ke din?" soal zul dgn muka serius..aku tersenyum sambil memandangnya,dalam hati aku teringat kisah nabi musa a.s dan Allah azza wajalla..cerita ttg Allah bertanyakan ,apa yg dipegang nabi musa itu adalah sebatang tongkat?..huhuhuhu,
aku pun lantas mengiyakan sahaja pertanyaan zul dan bertanyakan samaada ada kenal tpt mengurut..dan zul pula mengiyakannya dan tempat itu di jalan kebun(klang ke s.alam sbb dekat dgn kilang roti gardenia dlm 40 minit)..kami pun set masa utk pergi waktu malam dan membawa seorg lagi rakan kami yg berada di perumahan berdekatan kilang gardenia itu..sbb dia pun nak mengurut juga...

Disebabkan hari itu adalah hari selasa..tukang urut tak nak mengurut..aku ambil jalan kedua iaitu makan ubat tahan sakit ponstan 500mg 2 biji..utk menghilangkan sakit yg menyucuk itu...
keesokan harinya,zul mengambil aku di rumah dan menuju ke rumah seorg lagi sahabatku(kita panggil abg epy)..sesampai sahaja di perumahannya yg melalui jalan berdebu dan berlekuk-lekuk..kami sampai di depan rumahnya..kwsn perumahannya nampak mcm ada 2 baris sahaja sbb kami bergerak malam..dan nampak di jalan,lori roti balik ke kilangnya..aku pun turun dari kereta dan terpacak di pintu pagar rumah abg epy..

Alangkah terkejutnya aku,posisi sebelah rumahnya condong dan senget,nampak jelas,rumah semi D nya sebelah senget.."assalamualaikum..ooo asalamualaikum abg epy,kitorang ni dah sampai.." sahut ku dari luar pagar walaupun aku tahu zul sdg menghubunginya dari dalam kereta utk keluar..sbb terbiasa dgn adat melayu lama itu,ramai anggap aku kolot..kolot pun kolot lah janji rock..tupp zerrttt pintu sliding rumah abg epy terbuka,nampak abg epy keluar dgn mencapai kasut di rak sebelah kirinya dan memakainya..kami menyapa dan bersalaman sambil mengucap salam sejahtera keatas diri masing masing...sambil berborak,aku bertanyakan sebab rumahnya senget.."abg epy,sori lah,din nak tanya..kenapa senget rumah belah kanan tu..teruk sangat sengetnya"..tanya ku bodoh bodoh alang pintu.."itu la,silap aku jugak..dah beli rumah ni,tak sabar nak buat ubah suai..terbang 50k duit..terangnya..sambil aku merenungnya dalam2,seolah2 dia mengerti dan menyambung lagi,.."masa meratakan tanah aku pun tak tau..patutnya sblm melantai dulu..kena pasak kayu bakau,sbb sini kwsn paya gambut..dah siap dan senget baru tahu..ni kalau nak buat balik ni kena roboh balik dan pasak kayu bakau,baru tak turun dan senget"..terangnya pada aku..."oooo"..melopong aku dgn penerangannya,dalam hati aku..alhamdulillah dapat rezeki ilmu baru..amiin..

lepas abis sebatang rokok,kami teruskn perjalanan ke rumah urut yg selalu zul pergi utk mengurut..dlm bahasa dia..tpt nak ejah tule(dialek kelantan)....
sesampainya kami..tukang urut dah menunggu sbb dah disetkan masa dan waktu oleh zul..
mula2 si zul yg masuk mengurut..agak lama juga dalam 2 jam..jam menunjukkan pukul 11 malam..dan zul keluar,abg epy pulak masuk...punnn lama juga..mata aku berkerdip kerdip kesat..lalu aku meminta rokok utk melayan hilang mengantuk..sambil berbual,zul memuji2 tukang urut itu,,bagus,sedap dan molek sambil menunjukkan isyarat tangan...tak lam selepas itu abg epy pun keluar dgn tukang urut tu sekali melepak..hati aku berdebar debar.."rileks jap bang penat..dari tadi dah 15 org dtg ngurut..terangnya dgn nada penat yg membuatkn hilang debaran hati aku..huhuhuh..

selesai dia meneguk tea susu yg dihidangkannya tadi.."aaa jom bang,giliran abg pulak.." katanya sambil bangun,aku mengekorinya ke bilik mengurut,"nah salin pakai kain pelikat ni bang dan tanggal semua baju terangnya..spenda tak payah la " dia gelakkn aku sbb aku tanggal semua dlm kain pelikat yg hujungnya aku gigit dgn gigi..aku tersengih sbb tak tau,

,ula mula disuruhnya baring dan bermulalah sesi mengurut..prupp prappp..dengar sendi aku meletup..berpinar sekejap mata.."haa masuk dah engsel lari sikit..lama dah ni..kemungkinan tisu akan koyak ni" terang si pengurut..dan dia masih mengurut di pinggang ,betis dan kaki..sampai di belikat,.." abg minta duduk dan membelakang saya boleh?" terangnya..aku menyahut ok sbb dlm keadaan meniarap di katil itu,muka aku dlm lubang (katil urut ada lubang utk muka kut,huhuhu)
aku bingkas bangun dan duduk bersila pula...
"err bang minta maaf,saya nak bagi tahu,yg saya ni guna khidmat khadam utk mengurut"..katanya pada ku sambil mengurut bahu ku..aku terkejut dan menolehnya.."haah" itu je yg aku sebutkan sambil dia berhenti dari mengurut bahu ku.."iya,saya guna khidmat khadam,khadam ni saya beli dkt perak ,harga dlm 20 ribu jugak utk mengurut..mana tahan bang satu hari 20 org..kerbau pun tumbang".. terangnya pada ku

" aik dah tu kenapa bg tau saya tuan...? "tanya ku lagi..sebab khadam saya tak nak tolong saya ngurut abg ni..tu dia berdiri dkt tepi langsir tu,ikut kata guru saya,kalau jumpa kes mcm ini kena minta izin tuan badan utk mengurut.."..terangnya lagi..."alamak,aku pun tak tau dan saya izinkn tuan utk mengurut saya,sbb sakit sangat.." ..kataku pada si pengurut.."okay bang terima kasih"..ang nak tgk khadam saya?.." katanya sambil memegang bahu untuk memulakan sesi mengurut yg terbantut tadi.."eiii tak payah la tuan..karang tak pasal saya tidur pengsan"..terangku sambil kami ketawa...lama juga mengurut sambil2 itu dia mengajarku teknik mengurut di urat dada fungsinya apa,tapak kaki,dan cara utk setting bone sikit sikit...selesai mengurut dia berkata.."dari start tadi sampai settle khadam taknak ngurut..abg bagi saya rm150 je lah "..terang nya...lalu saya mengeluarkn duit dari dompet dan memberikannay sesuai permintaan si pengurut..dan sbbkn dia keletihan aku bagi rm200 sebagai tanda terima kasih padanya membantu menghilangkan kesakitan di pinggang aku...

dalam kereta menuju kerumah abg epy..abg epy bersuara.."bagus dia mengurut..walaupun mahal rm250 ringgit..tapi sedap dan kena dia urut.."..kata abg epy.."alhamdulillah bang,Allah bantu hambaNya dgn takdir kita bertemu si pengurut tu"..amiin..kata ku pula..dlm benakku berbicara sendiri..masih ada ke lagi jual beli khadam ni zaman moden kut..gadjet kehulu ke hilir..
wallahualam..ilmu org lama sukar ditebak guna peralatan canggih...

tamat....

DumBell replied at 15-9-2021 02:22 AM
Assalamualaikum pembuka bicara....

Mengurut...

speechless.. huhu..

baru abis layan. mmg terbaik.

Alhamdulillah, rezeki terjumpa benang TT ni. Harap TT teruskan menulis. Kipidap!

Alhamdulillah, habis juga merempit thread saudara Dumbell...terima kasih saudara Dumbell, banyak ilmu dan pengajaran yg terselit dlm setiap cerita tuan...